Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Góra Kalwaria, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Postautor: sharmlover » czw kwie 10, 2008 8:49 pm

Nie bardzo wiem czy 15 miejsce to kolejny rok czy 5 lat oczekiwania :(
Awatar użytkownika
sharmlover
 
Posty: 636
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 5:40 am
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Postautor: Karol » śr kwie 16, 2008 10:07 pm

Odnoszę wrażenie, że o obwodnicy w moim mieście mówi się jakoś okrężnie bądź w ogóle się nie mówi.. Jedyne źródło informacji o obwodnicy to plotki bądź prywatna rozmowa z osobami wtajemniczonymi. Ostatnio usłyszałem, że ostateczne otwarcie gotowej obwodnicy nastąpi najpóźniej w 2010r.
Karol
 
Posty: 378
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 12:11 am

Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Postautor: Artur N. » czw mar 26, 2009 6:11 pm

Masz dość stania w korkach? Przyłącz się do protestu

Osoby i organizacje zainteresowane udziałem w proteście przeciw odwlekaniu budowy obwodnicy Góry Kalwarii i związanemu z tym paraliżowi komunikacyjnemu miasta zapraszane są na spotkanie w kinie Uciecha. Odbędzie się ono 31 marca 2009 roku o 19.00. Tel. 728 136 031.

źródło: Nad Wisłą nr 6 (272) 26 marca 2009
Artur Najdeker
Awatar użytkownika
Artur N.
 
Posty: 852
Rejestracja: sob lut 28, 2009 11:43 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Postautor: Tomasz » ndz kwie 12, 2009 7:06 am

Ostatniego dnia marca w kinie Uciecha odbyło się spotkanie osób zainteresowanych akcją protestacyjną przeciw opóźnianiu budowy obwodnicy Góry Kalwarii. Sala zapełniła się ledwie w jednej trzeciej, lecz ci, którzy przyszli nie tracili ducha walki. Wierzę, że w miarę nagłaśniania terminu i sposobu przeprowadzenia akcji przybędzie coraz więcej chętnych - mówił inicjator protestu radny Zbigniew Bugno

Korki w Górze Kalwarii to dla mieszkańców i przyjezdnych niemalże chleb powszedni. Kto zna objazdy, ratuje się korzystając z nich ku utrapieniu mieszkańców cichych niegdyś uliczek. Pozostali stoją i cierpią. Władze gminy, zdając sobie sprawę z wagi problemu, starały się zainteresować nim stosowne instytucje od niemalże dziesięcioleci.

Po latach rozmów, uzgodnień i protestów, wnoszonych m. in. przez mieszkańców Ursynowa, w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapadły ostateczne decyzje modernizacji drogi nr 79 poprzez dobudowę drugiego pasa jezdni i budowy obwodnicy Góry Kalwarii. W maju 2003 roku rozpoczęto pierwsze rozmowy z władzami samorządowymi gminy.

Okazało się, że nie dla wszystkich obwodnica jest korzystnym rozwiązaniem.
W październiku mieszkańcy wsi Kąty zostali zaskoczeni informacją, iż według planu prowadzi ona przez najbardziej zaludnioną cześć wsi, dzieląc ją na dwie odrębne części, a kilka domów przewidzianych jest do wyburzenia. Zaskoczenie było tym większe, że istniał utworzony w 2001 roku plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym obwodnica poprowadzona była terenami między Hortexem a Mikówcem. Takie położenie zostało potwierdzone w opracowanej rok później Strategii Zrównoważonego Rozwoju dla miasta i gminy Góra Kalwaria. Reakcją było najpierw wysłanie do GDDKiA protestu podpisanego przez ponad dwustu mieszkańców wsi a następnie powołanie komitetu protestacyjnego, który do dziś prowadzi batalię o uratowanie wioski.

Protestujący przez cały czas podkreślali, że nie walczą o zaniechanie budowy obwodnicy, lecz o zmianę jej lokalizacji. Przedstawiali swoją koncepcję poprowadzenia obwodnicy na nieużytkach leżących nieopodal wsi. Początkowo wydawało się, że znajdą zrozumienie zarówno ze strony GDDKiA jak i władz gminy. Okazało się jednak, że GDDKiA nie zaakceptowała propozycji zmiany przebiegu obwodnicy, uznając swój projekt za tańszy.

Zmieniło się też nastawienie władz. Burmistrz Barbara Samborska niejednokrotnie podkreślała, że jest burmistrzem całej gminy i musi reprezentować interesy wszystkich jej mieszkańców, dokonując przy tym trudnych wyborów. Tym razem wybór był łatwiejszy, ponieważ w tym samym czasie powstał w Kątach drugi komitet optujący za budową obwodnicy według pierwotnego planu.

Stowarzyszenie nie poddało się jednak i monitując w wielu instytucjach doprowadziło w 2008 roku do rozpatrzenia sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tu ponieśli klęskę, bo sąd uchylił ich pozew. Odwołali się więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w kilka miesięcy później cofnął sprawę do ponownego rozpatrzenia. Jako uzasadnienie podał braki w dokumentacji złożonej przez GDDKiA.

Jak wyjaśniała generalna dyrekcja, brak czterech map był wynikiem zmiany przepisów, która nastąpiła w czasie przygotowywania dokumentacji. Ku zaskoczeniu GDDKiA i władz gminy a ku radości członków i sympatyków Stowarzyszenia sąd wojewódzki w marcu tego roku uchylił całkowicie decyzję lokalizacji i nakazał rozpoczęcie postępowania od nowa.

- To była żenada, a nie rozprawa. Naczelny sąd cofnął sprawę do ponownego rozpatrzenia i dał wytyczne prawne jak postępować. Potem ten sam sąd, który najpierw oddalił pozew zmienił zdanie - nie szczędził ostrych słów radny Zbigniew Bugno dodając, że wykupy ziemi będą trwały nadal. Pozyskano już 60 proc planowanego pod inwestycję terenu, m. in. działki na Mariankach w Górze Kalwarii, oraz pas przy drodze między Piasecznem a Górą Kalwarią, za który gmina otrzymała 7 mln. zł.

Burmistrz Barbara Samborska uważa, że osoby, które do tej pory nie sprzedały generalnej dyrekcji swoich gruntów znalazły się w kłopocie. - Teraz zgodnie z przepisami zostaną wywłaszczone z odgórnie narzuconą wyceną. Wcześniej można było negocjować - mówi burmistrz Samborska.
Uważa, że najbardziej protestują osoby, których domy pozostają przy obwodnicy i w związku z tym nie dostaną odszkodowania.
- Te osoby, które wzięły odszkodowanie za wyburzone domy już nie protestują, pogodziły się z tym - mówi radny Bugno.

Hanna Turay, mieszkanka Kątów zaangażowana w działalność Stowarzyszenia, nie kryje swego zdziwienia, przyznając, że nic nie wie, aby w Kątach ktoś z właścicieli gruntów przeznaczonych pod obwodnicę sprzedał je Dyrekcji.
To robiły tylko te osoby, których grunty położone są przy drodze 79 przeznaczonej do modernizacji - dodaje.

Decyzja sądu wzbudziła nowy protest. Ma on zaowocować blokadą ronda w Górze Kalwarii polegająca na ruchu ciągłym po przejściach dla pieszych. Jej inicjatorem jest radny Bugno.
- To będzie manifestacja wskazująca na poparcie mieszkańców miasta dla działań Generalnej Dyrekcji - uzasadniał swój pomysł podczas spotkania w kinie Uciecha.
Inicjatywę poparła obecna na sali kinowej burmistrz Samborska.
- Zaznaczenie naszego zniecierpliwienia byłoby bardzo dobre - mówiła dodając, że lokalizacja obwodnicy nie ulegnie zmianie. - Tracimy tylko czas, a wina nie leży po stronie generalnej dyrekcji tylko komitetu protestacyjnego.
- Absolutnie nie czujemy się winni - twierdzi Hanna Turay - My tylko postanowiliśmy bronić swoich praw, domów i życia. Każdy ma do tego prawo. Decyzję podjął sąd, nie my.

Uczestnicy spotkania szybko i zgodnie wyłonili komitet, który zajmie się sprawami organizacyjnymi. W jego skład obok osób niezwiązanych z władzami samorządowymi weszło kilku z obecnych na sali radnych gminnych, a nawet jeden powiatowy.
Marek Rutowicz, bo o nim mowa, podkreślał, że występuje jako osoba prywatna.
- Jestem tu ze względu na miejsce zamieszkania. Nie wiem, czy blokada to najlepsze rozwiązanie, ale w dzisiejszych czasach jest to jakaś metoda i może być skuteczna - wyjaśniał Rutowicz, który od ubiegłego tygodnia pełni funkcję członka zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Organizatorzy akcji zdają sobie sprawę, że wiąże się ona z różnymi niedogodnościami, na które zostaną narażeni kierowcy i mieszkańcy, będą więc starać się o nagłośnienie akcji, aby nikt nie był zaskoczony. Chcą również zwrócić się do policji o niewpuszczanie objazdami samochodów ciężarowych. O to, że ciężkie samochody zniszczą nawierzchnię jezdni obawiał się sołtys Czaplinka, Sławomir Kącki.

- Do przeprowadzenia manifestacji, bo takiego słowa wolę używać, nie blokady, potrzeba co najmniej dwieście osób. Wierzę, że w miarę nagłaśniania terminu i sposobu przeprowadzenia protestu przybędzie tyle a nawet więcej - mówił Zbigniew Bugno, myśląc już o współpracy z innymi gminami - W Kołbieli mają taki sam problem. Być może złączymy siły - zapowiada.

autor: Małgorzata Kawka
źródło: Kurier Południowy wydanie nr 289, 2009-04-10
Tomasz z Henrykowa
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

W Górze Kalwarii mają dość tirów

Postautor: Artur N. » sob kwie 18, 2009 12:04 am

W Górze Kalwarii mają dość tirów. W piątek mieszkańcy na godzinę zablokowali ruch na newralgicznym skrzyżowaniu dróg krajowych w Górze Kalwarii. żądają szybkiej budowy obwodnicy tego miasta.

Obrazek

Na blisko godzinę mieszkańcy Góry Kalwarii zablokowali w piątek ruch na newralgicznym skrzyżowaniu dróg nr 79 z Warszawy w stronę Kozienic i trasy nr 50, czyli obwodnicy stolicy dla tirów. W ten sposób protestowali przeciw paraliżującym to miasto korkom i ślimaczącym się przygotowaniom do budowy obwodnicy. Chodzili w kółko przez przejście dla pieszych z transparentami: "żądamy obwodnicy" czy "Oddychamy spalinami". Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już od wielu lat obiecuje budowę dwujezdniowej drogi z Piaseczna i obwodnicy Góry Kalwarii. Tej ostatniej nie chcą jednak mieszkańcy pobliskiej wsi Kąty, którym w sądzie udało się unieważnić kluczowy dokument potrzebny do rozpoczęcia prac - tzw. decyzję lokalizacyjną. - Teraz staramy się o nowe zezwolenia. Są szanse, że roboty zaczną się w przyszłym roku - obiecuje Wojciech Dąbrowski, szef mazowieckiego oddziału GDDKiA. Przez piątkowy protest gigantyczny korek utworzył się na uczęszczanej przez tiry drodze nr 50. Lepiej było na trasie z Warszawy, bo policja zorganizowała objazdy obrzeżami Góry Kalwarii.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6512321,.html
Artur Najdeker
Awatar użytkownika
Artur N.
 
Posty: 852
Rejestracja: sob lut 28, 2009 11:43 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Postautor: tvpiaseczno » pn kwie 20, 2009 10:13 pm

Reportaż z blokady ronda w Górze Kalwarii na www.itvpiaseczno.pl Wypowiedzi organizatorów, mieszkańców oraz Pani burmistrz miasta. Czy protest odniesie jakiś skutek? Zapraszamy
iTV Piaseczno http://www.itvpiaseczno.pl
itvpiaseczno@wp.pl tel. 501-206-789
Awatar użytkownika
tvpiaseczno
 
Posty: 1108
Rejestracja: pn mar 17, 2008 8:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Obwodnica Góry Kalwarii – zgoda na realizację inwe

Postautor: Beata » czw lip 26, 2012 11:58 am

Decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na terenie miasta i gminy Góra Kalwaria wydał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

ZRID dotyczy budowy obwodnicy oraz rozbudowy drogi krajowej nr 79 od skrzyżowania z ul. Energetyczną w Piasecznie do skrzyżowania z drogą krajową nr 50. W ramach inwestycji mają powstać dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Pierwszy odcinek, o długości 5,11 km biegnie po zachodniej stronie Góry Kalwarii, od miejscowości Kąty do skrzyżowania z drogą krajową nr 50. Drugi fragment, o długości 3,85 km, stanowi obwodnicę drogi krajowej nr 50 - zlokalizowany jest po południowej stronie miasta i prowadzi do mostu na Wiśle. Połączenie obwodnicy z drogami publicznymi i przyległym terenem zapewnią trzy węzły (Kąty, Marianki i Stadion) oraz wiadukty i tunel dla pieszych. Zaprojektowano 600 - metrową estakadę nad obszarami Doliny Wisły środkowej. Zaplanowano również rozwiązania ograniczające negatywny wpływ na środowisko, m.in.: 5,1 km ekranów akustycznych, system odwodnienia drogi i przepusty dla płazów. Celem inwestycji jest dostosowanie dróg krajowych 50 i 79 do parametrów trasy ruchu głównego przyspieszonego.

Przed wydaniem ZRID, 11 stycznia 2012 r. w Górze Kalwarii odbyła się otwarta dla społeczeństwa rozprawa administracyjna w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko.

http://mazowieckie.pl/portal/pl/2/11110 ... tycji.html
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Zielone światło dla obwodnicy

Postautor: Beata » pt lip 27, 2012 2:57 pm

Przed kilkoma dniami Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na terenie miasta i gminy Góra Kalwaria. Chodzi o budowę obwodnicy oraz rozbudowy drogi krajowej nr 79 od skrzyżowania z ul. Energetyczną w Piasecznie do skrzyżowania z drogą krajową nr 50. Wkrótce rozpocznie się procedura przetargowa. Jak wszystko dobrze pójdzie budowa obwodnicy ruszy wiosną przyszłego roku.

Zgoda na realizację inwestycji drogowej (ZRID) ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W ramach inwestycji mają powstać dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Pierwszy odcinek, o długości 5,1 km ma biec po zachodniej stronie Góry Kalwarii, od miejscowości Kąty do skrzyżowania z drogą krajową nr 50. Drugi fragment, o długości 3,85 km stanowi obwodnicę drogi krajowej nr 50 i zlokalizowany jest po południowej stronie miasta, prowadząc do mostu na Wiśle. Połączenie obwodnicy z drogami publicznymi i przyległym terenem zapewnią trzy węzły (Kąty, Marianki i Stadion), wiadukty i tunel dla pieszych. Inwestycja obejmuje także budowę 600-metrowej estakady nad obszarami Doliny Wisły środkowej.

Droga bezpieczna dla środowiska

Podczas styczniowej rozprawy administracyjnej z udziałem wojewody, mieszkańcy miejscowości przez których teren ma przebiegać obwodnica (m.in. Kąty) obawiali się natężonego ruchu pojazdów i hałasu. Niektóre ich uwagi zostały uwzględnione, ponieważ władzom od początku zależało na minimalizowaniu wszelkich niedogodności, a mogły wpływać jeszcze na kształt projektu budowlanego. Negatywny wpływ drogi na środowisko mają ograniczyć m.in. ekrany akustyczne o łącznej długości 5,1 km, system odwodnieniowy oraz przepusty dla zwierząt.

Blisko, coraz bliżej

Wydanie decyzji ZRID kończy żmudne postępowanie przygotowawcze. Teraz nadszedł czas na skomplikowaną procedurę przetargową, która potrwa najprawdopodobniej od 6 do 10 miesięcy. Po rozstrzygnięciu przetargu wszystko zależeć będzie już tylko od ministra finansów, który musi zwolnić środki na realizację zadania. Jak wszystko dobrze pójdzie budowa pierwszego etapu wartej 1,6 mld zł inwestycji - a więc obwodnicy Góry Kalwarii na prawie 9-kilometrowym odcinku od Kątów do mostu na Wiśle - ruszy wiosną 2013 roku i potrwa dwa lata. http://kurierpoludniowy.pl/?page=artykul&id=9355
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Nowak zabiera pieniądze na obwodnice miast. Woli budować aut

Postautor: Majkel » czw gru 06, 2012 1:29 pm

Obrazek

W resorcie transportu powstaje lista miast, które zostaną usunięte z planów budowy dróg. Minister woli wydać unijne pieniądze na autostrady. (...)

DGP dotarł do wstępnej listy obwodnic przewidzianych do wycięcia z planu inwestycji. Jest na niej Olsztyn, który na obwodnicę wzdłuż krajowej „szesnastki” czeka od 15 lat. Dzisiaj przejazd przez centrum trwa w szczycie półtorej godziny. Prezydent miasta Piotr Grzymowicz alarmuje, że na początku marca 2013 r. minie termin ważności decyzji środowiskowej. Niepewne są też losy m.in. obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, mimo że grunty są już wykupione, a pozwolenie na budowę wygasa w styczniu 2014 r.

Pod znakiem zapytania jest budowa obwodnicy Góry Kalwarii, choć w lipcu wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę. Powód – koszty sięgające 700 mln zł. Bunt szykuje się w Pułtusku, który też jest na liście zagrożonych miast, chociaż mazowiecki oddział GDDKiA ma już pełną dokumentację budowy. Mieszkańcy w apelu „Do Tuska w sprawie Pułtuska” wytknęli, że 4-tysięczny Serock dostał obwodnicę wzdłuż drogi nr 61, a pięć razy większy Pułtusk – nie. – Budowa obwodnic miast obciążonych tranzytem, np. Góry Kalwarii, Olsztyna albo Pułtuska, może dać więcej niż budowa autostrady, na której natężenie ruchu jest niewielkie – mówi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM. – Nawet po dociągnięciu A1 do Torunia prognozy ruchu przewidują tam 10 tys. pojazdów na dobę, czyli tyle, ile jechałoby obwodnicą podlaskich Stawisk i Szczuczyna na drodze nr 61 na Litwę – przekonuje.

więcej http://serwisy.gazetaprawna.pl/transpor ... trady.html
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Nowak zabiera pieniądze na obwodnice miast. Woli budować

Postautor: Kacperek » czw gru 06, 2012 1:36 pm

Pod znakiem zapytania jest budowa obwodnicy Góry Kalwarii, choć w lipcu wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę

Niech teraz Piechociński pokaże jak mu zależy na okolicy, w której sam mieszka.
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Re: Nowak zabiera pieniądze na obwodnice miast. Woli budować

Postautor: Roberto » czw gru 06, 2012 1:55 pm

Kacperek pisze:Niech teraz Piechociński pokaże jak mu zależy na okolicy, w której sam mieszka

Racja, pamiętam jak przy okazji jakiś wcześniejszych wyborów Piechociński kolportował swoje materjały wyborcze w formie publikacji od planach komunikacyjnych dotyczących naszego regionu. Minęło parenaście lat i nic, ponoć chwalił się, że jego domeną jest transport. Zobaczymy co wywalczy?
Roberto
 
Posty: 683
Rejestracja: pt sie 21, 2009 12:21 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Nowak zabiera pieniądze na obwodnice miast. Woli budować

Postautor: Majkel » czw gru 06, 2012 2:31 pm

Kacperek pisze:Niech teraz Piechociński pokaże jak mu zależy na okolicy, w której sam mieszka.

Po szopce, którą robił przez ostatnie 2 tygodnie w związku z wejściem do rządu, wydaje mi się, że nie ma co na niego liczyć. Piechociński nic nie zrobił w temacie drogi krajowej 79 od Piaseczna do Góry Kalwarii, więc pewnie nic nie zrobi w temacie obwodnicy.
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Postautor: Roberto » czw gru 06, 2012 3:02 pm

Majkel pisze:Po szopce, którą robił przez ostatnie 2 tygodnie w związku z wejściem do rządu, wydaje mi się, że nie ma co na niego liczyć. Piechociński nic nie zrobił w temacie drogi krajowej 79 od Piaseczna do Góry Kalwarii, więc pewnie nic nie zrobi w temacie obwodnicy.

Fakt obawiam się tego samego, dlatego trzeba podnosić raban samemu gdzie się da!
Roberto
 
Posty: 683
Rejestracja: pt sie 21, 2009 12:21 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Obwodnica niepewna

Postautor: Beata » czw gru 13, 2012 10:59 am

Niepokojące informacje przyniosło czwartkowe wydanie „Dziennika Gazety Prawnej”. Według jego informacji minister transportu Sławomir Nowak zdecydował, że zamiast w najbliższych latach budować kilkanaście obwodnic (wśród nich Góry Kalwarii), wszystkie unijne pieniądze przeznaczy na rozwój sieci autostrad oraz dróg ekspresowych. Resort tych doniesień nie komentuje.

Tymczasem w tym tygodniu nowy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, mieszkaniec gminy Lesznowola, zapewnił burmistrza Góry Kalwarii Dariusza Zielińskiego, że zrobi, co w jego mocy, by pieniądze na inwestycję się znalazły.

http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=arch ... st&id=1781
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Obwodnica Warszawa - Góra Kalwaria

Postautor: Roberto » czw gru 13, 2012 11:27 am

pc pisze:zrobi, co w jego mocy

Bardzo dobre określenie :lol: zobaczymy jaką Janusz ma moc?... :twisted:
Fakt, w naszym interesie jest, aby moc była z nim
Roberto
 
Posty: 683
Rejestracja: pt sie 21, 2009 12:21 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość