Przebudowa ul. Dworcowej w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Przebudowa ul. Dworcowej w Piasecznie

Postautor: lucja » pt sty 11, 2019 7:57 pm

Obrazek

Szykuje się przebudowa Dworcowej. Będą utrudnienia w ruchu. Przebudowa ulicy Dworcowej ma być jedną z największych, realizowanych przez gminę w tym roku inwestycji. Zostanie ona podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności ma być przebudowane skrzyżowanie ulic Dworcowej i Jana Pawła II.

Jeśli chodzi o pierwszy etap prac, a więc przebudowę skrzyżowania przy starej mleczarni, gmina posiada już ostateczną decyzję ZRID (zgoda na realizację inwestycji drogowej) i w najbliższym czasie zamierza ogłosić przetarg na realizację zadania. Na skrzyżowaniu powstaną dodatkowe pasy skrętu, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe. Ułożona zostanie także infrastruktura techniczna wraz z odwodnieniem i monitoringiem.

– Dołożymy wszelkich starań, aby do minimum ograniczyć uciążliwości wynikające z prowadzonych prac – zapewnia Danuta Kowalczyk z wydziału infrastruktury i transportu publicznego.

Dokumentacja dla drugiego etapu inwestycji, a więc rozbudowy ulicy Dworcowej na całej długości wraz z mostem nad Kanałem Piaseczyńskim, jest w końcowej fazie uzgodnień. Po skompletowaniu dokumentacji zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID. Następnie gmina ogłosi przetarg na wykonanie robót. A co z planowanymi w rejonie dworca PKP dodatkowymi parkingami?

– Część miejsc postojowych znajdujących się poza terenem kolejowym, po przeciwnej stronie dworca, zostanie wybudowanych po zatwierdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w ramach odrębnej decyzji pozwolenia na budowę – wyjaśnia Danuta Kowalczyk. https://piasecznonews.pl/szykuje-sie-pr ... a-w-ruchu/
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Przebudowa ul. Dworcowej w Piasecznie

Postautor: lucja » wt sty 29, 2019 7:50 pm

Obrazek

Zmieni się organizacja ruchu przy dworcu PKP w Piasecznie. W tym roku planowana jest gruntowna przebudowa ulicy Dworcowej w Piasecznie. Swoje oblicze zmienią także najbliższe okolice dworca kolejowego.

– Tam wszyscy parkują jak popadnie, nikt nie przestrzega przepisów a straż miejska nic z tym nie robi – alarmuje Filip Hampson, mieszkaniec Wólki Kozodawskiej. Ostatnio temat zagrożeń czyhających na przechodniów w rejonie dworca poruszała podczas sesji rady miejskiej radna Katarzyna Wypych. Okazuje się, że wraz z przebudową ulicy Dworcowej, na którą zarezerwowano w budżecie 4 mln zł i która ma się odbywać w dwóch etapach, zmieni się także wygląd placu przed budynkiem dworca.

– Pojawią się tam m.in. dwa perony dla autobusów oraz dodatkowe miejsca parkingowe – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Kolejną planowaną inwestycją jest utwardzenie znajdujących się w okolicach dworca parkingów, na co zarezerwowano 0,6 mln zł. https://piasecznonews.pl/zmieni-sie-org ... worcu-pkp/
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Przebudowa ul. Dworcowej w Piasecznie

Postautor: Kacperek » czw lut 14, 2019 8:53 pm

Obrazek

Na przebudowę Dworcowej trzeba będzie jeszcze poczekać. Mieszkańcy zwracają uwagę na trudności, jakie napotykają pieszych w okolicach dworca. A na obiecywaną przebudowę drogi trzeba jeszcze poczekać.

Zakręt ulicy Dworcowej na wysokości dworca PKP to newralgiczny punkt. Znakomita większość osób udających się pieszo na dworzec właśnie w tym miejscu przechodzi przez jezdnię.

– Przydałoby się przejście dla pieszych, bo nie jest tu bezpiecznie – mówi jedna z mieszkanek Piaseczna. Przejście dla pieszych znajduje się 100 metrów dalej, w kierunku ulicy Sienkiwicza. Ta lokalizacja wynika z przepisów, które wskazują, że przejście powinno łączyć dwa chodniki, a dodatkowo nie można go zlokalizować na samym zakręcie drogi.

– Po przebudowie ulicy przejście dla pieszych znajdzie się na wysokości wejścia do budynku dworca – informuje naczelnik Wydziału Transportu i Infrastruktury Włodzimierz Rasiński. W tej chwili piesi skracają sobie drogę, przechodząc na samym zakręcie drogi. Nie jest to rozwiązanie bezpieczne, zwłaszcza, że po przyjeździe pociągu przez ulicę przechodzi dużo osób a jednocześnie ze zlokalizowanych wokół miejsc parkingowych rusza sporo samochodów. Mieszkańcy ruszający w dół ulicy Dworcowej nie chcą jednak nadrabiać drogi, idąc do przejścia w kierunku ulicy Sienkiewicza. Dodatkowo chodnik po stronie wschodniej kończy się tuż za przejściem dla pieszych i de facto dalej trzeba się poruszać na granicy jezdni i miejsc parkingowych, co również zbyt bezpieczne nie jest.

Kolejny zgłoszony przez pieszych problem to absurdalne zlokalizowanie latarni na samym środku chodnika.

– Kto w ogóle wpadł na taki pomysł? – pyta starsza kobieta. – Przecież tędy nie jest w stanie przejść normalnie nie tylko matka z wózkiem czy osoba niepełnosprawna, ale też zupełnie zdrowy człowiek, niosący torby z zakupami. Na słupie oprócz latarni znajdują się kamery miejskiego monitoringu. Jak zapewnia Rasiński, również ten problem rozwiązany zostanie podczas planowanej inwestycji. Kiedy do niej dojdzie? Gmina ma nadzieję, że jeszcze w tym roku. Zadanie przebudowy całej ulicy Dworcowej wraz z mostem nad Perełką i skrzyżowaniem z ulicą Jana Pawła II podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym gmina chce przebudować samo skrzyżowanie przy Starej Mleczarni.

– Zależy nam, żeby udało się to zrealizować przed rozpoczęciem roku szkolnego – mówi Włodzimierz Rasiński. Skrzyżowanie bowiem będzie musiało sobie poradzić ze znacznie intensywniejszym ruchem drogowym po otwarciu nowej szkoły przy ul. Jana Pawła II. Do obu projektów są obecnie nanoszone drobne poprawki, które pozwolą bezproblemowo poruszać się po ulicy 18-metrowym autobusom przegubowym. Oba zadania mają już decyzje ZRID, więc niebawem można oczekiwać przetargu. Na prace budowlane gmina zabezpieczyła w tegorocznym budżecie 4,2 mln złotych. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... -chodnika/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Przebudowa ul. Dworcowej w Piasecznie

Postautor: Kacperek » śr lip 31, 2019 9:26 am

Obrazek

W związku z budową ul. Dworcowej gmina planuje zamknąć skrzyżowanie Dworcowej z Jana Pawła II od 1 października.

Władze Piaseczna zdają sobie sprawę ze stojącego przed nimi wyzwania.

– Zamykamy jedno z najważniejszych skrzyżowań w Piasecznie, więc staramy się przygotować do tej sytuacji jak najlepiej. Korzystamy z modelu ruchu opracowanego w ramach studium komunikacyjnego dla Piaseczna, mamy też informacje o liczbie pasażerów korzystających z transportu publicznego. Przebudowa skrzyżowania oznacza zmianę organizacji ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej – mówi Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.

Zamknięcie skrzyżowania potrwa od października do wiosny, to poważne logistyczne przedsięwzięcie, chociażby ze względu na rozwiązania komunikacji publicznej. Przez to skrzyżowanie w kierunku dworca PKP oraz Warszawy jadą m.in. autobusy linii 709, poza pociągami stanowiące główne połączenie transportu zbiorowego ze stolicą.

Pytanie jednak, które pojawia się od lat, brzmi: czy 709 naprawdę muszą przejeżdżać przez pół miasta? Pytanie pozostawało w zawieszeniu, ponieważ wiele osób na sam pomysł zmiany trasy reagowało głośnymi protestami. Zamknięcie skrzyżowania wymusi tę zmianę, będzie więc można ocenić, czy takie rozwiązanie będzie dla pasażerów korzystne.

Koncepcja gminy zakłada, że 709 wjedzie do Piaseczna, zatrzyma się na postój na Szkolnej, a potem skręci z Puławskiej w Jana Pawła II oraz w Wojska Polskiego i tak jak 727 zatrzyma się na przystanku Kusocińskiego, aby przez Okulickiego dojechać do skrzyżowania koło Laminy i skręcić w Puławską w kierunku Warszawy.

Kilkanaście lat temu 709 miało pętlę na Szkolnej, a rozpoczynając trasę od razu skręcało w Chyliczkowską.

– Nasz pomysł, wymuszony niejako koniecznością zamknięcia skrzyżowania, polega na tym, aby skrócić trasę 709. Są to przegubowe autobusy, odjeżdżające w godzinach szczytu co kilka minut, które łapią opóźnienie już Piasecznie, tkwiąc w korkach na Dworcowej, Jana Pawła II, Chyliczkowskiej i Armii Krajowej, nie usprawniając wcale ruchu innym kierowcom – mówi nam wiceburmistrz Piaseczna, Robert Widz.

Obrazek

Mieszkańcy jednak zyskają, zamiast stracić. Według wstępnej koncepcji, spod dworca PKP co 10 minut będą odjeżdżać autobusy linii P, czyli darmowej linii, której organizatorem jest gmina Piaseczno.

Podczas zamknięcia skrzyżowania jej trasa ma przebiegać Dworcową, Nadarzyńską, Żytnią, Jarząbka, Słoneczną (czyli DW721), Powstańców Warszawy, Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Sienkiewicza oraz Dworcową.

– Niewiele osób wsiada przy dworcu w 709 i jedzie do Warszawy, bo oni właśnie stamtąd wrócili. Do Warszawy jadą osoby z kolejnych przystanków, z osiedli. Jeżeli autobus będzie jechał ul. Wojska Polskiego, to mieszkańcy osiedli nie będą mieli dużo dalej do przystanków, a niektórzy faktycznie będą mieli bliżej – mówi nam Robert Widz. – Poza tym dobrze, że miasto zyska darmową linię komunikującą dworzec z centrum miasta. Nie wszyscy mają karty miejskie, niektórzy pokonują tylko dwa czy trzy przystanki, ale za to codziennie lub co kilka dni.

Oczywiście pozostaje kwestia szkół średnich przy Chyliczkowskiej, jednak gmina zmieni jeszcze trasy dwóch linii „L” tak, by jeździły od dworca PKP ul. Jana Pawła II i Chyliczkowską, czyli jak obecnie 709. Poza tym inne „elki” kończą trasę na parkingu przy Zgoda, skąd blisko jest do szkół.

Dworcowa wymaga przebudowy, skrzyżowanie z Jana Pawła II również. Dlatego zamknięcie go jest koniecznością. Koniecznością więc jest także skrócenie obecnej trasy 709 i zapełnienie tej istotnej luki liniami P. Pytanie jednak, czy to rozwiązanie się sprawdzi i tak już zostanie?

– Będziemy uważnie obserwować funkcjonowanie transportu publicznego, śledzić opinie pasażerów i dopiero na tej podstawie podejmować decyzje co do zmian na trasach na liniach autobusowych w Piasecznie – deklaruje burmistrz. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... lucja-709/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron