Złotokłos tonie i woła o pomoc

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców Sołectwa Henryków Urocze i Złotokłos, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania. Zapraszamy mieszkańców miejscowości Henryków Urocze i Złotokłos (gminy Piaseczno).

Moderator: GTW

Złotokłos tonie i woła o pomoc

Postautor: iTV Piaseczno News » czw kwie 05, 2018 6:44 pm

Obrazek

Jestem nie tylko sołtysem Złotokłosu, ale także mieszkańcem i widzę, jak tragicznie wyglądają nasze drogi, kiedy przychodzą roztopy, albo mamy mokre lato.

Nasza wieś usytuowana jest głównie na podłożu gliniastym, więc kiedy przychodzą roztopy 50 złotokłoskich ulic (bez asfaltu) zamienia się w grzęzawisko i bagno. Tylko 5 ulic ma u nas nawierzchnię asfaltową, reszta jest gruntowa, czasami utwardzana tłuczniem. Niestety w takim okresie jak teraz całe utwardzenie bezpowrotnie tonie. Samochody i ludzie wpadają w błotniste pułapki i wielkie grząskie dziury rozjeżdżone przez buksujące koła ciężkich samochodów (szambiarki oraz dostawcze do naszych firm lokalnych). Osobówki zwykle nawet nie sa w stanie przejechać i mieszkańcy zostawiają auta daleko od domu i brną w błocie.

To, co dzieje się w Złotokłosie to wręcz katastrofa. Mieszka tu około 4000 ludzi, powstają nowe domy, a wszystko przy grząskich, rozjeżdżonych drogach gruntowych i nie trudno się domyślić, co dzieje się dzisiaj: do niektórych posesji po prostu nie można dojechać. Dzieci nie mogą przejść suchą nogą do szkoły, gdyż pobocza są również nie do pokonania.

Zdaje sobie sprawę, że jakość dróg jest liniowo zależna od warunków wodnych okolicy. Stąd też mój pomysł, o który wnioskuje od 2 lat o inwentaryzację systemu odwodnienia. Jestem jak i wszyscy mieszkańcy załamana stanowiskiem Gminy, dla której Złotokłos wydaje się być nieistotny, a wnioski z nasze strony są traktowane po macoszemu. W rozmiarowo podobnym Józefosławiu w 2017 tylko na drogi przeznaczono ponad 10 mln, a w 2018 zaplanowano kolejnych ponad 7 mln. Ile przeznaczono w Złotokłosie? W 2017 roku budżet przewidziany na remonty dróg wyniósł 400 tyś i w 2018 zaplanowano kolejne 400 tys.

Fundusz sołecki nie pozwala na żadną większa drogową inwestycję, zresztą raczej nie do tego celu ma służyć, dlatego też tak ważna jest dla nas pomoc Gminy i aby wreszcie zauważono Nas.

Złotokłos woła o pomoc, usłyszcie nas wreszcie!!!

Ewa Urbańska
sołtys wsi Złotokłos

Więcej zdjęć w galerii: https://itvpiaseczno.pl/artykul/zlotoklos-tonie/430014
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Błotokłos czy Złotokłos? Mieszkańcy narzekają na stan dróg

Postautor: Kacperek » pn kwie 16, 2018 6:14 pm

Obrazek

Niedawno pisaliśmy o złym stanie ul. Grójeckiej w Złotokłosie. Okazuje się, że takich dróg jest na terenie urokliwej miejscowości więcej. – Potrzebujemy systemowych rozwiązań – uważa sołtys Ewa Urbańska. – Niestety, zarówno ja, jak i wielu mieszkańców mamy wrażenie, że gmina traktuje nas po macoszemu.

– Kiedy wreszcie gmina wyasfaltuje nieutwardzony odcinek ulicy Grottgera, tamtędy nie da się przejechać – zaalarmowała nas kilka dni temu Alicja Seredyńska, mieszkanka Złotokłosu. W równie złym stanie jest Polna. Jakimi kategoriami kierują się drogowcy, wyznaczając ulice przeznaczone do remontu?

Niestety, okazuje się że w tym roku nowej nawierzchni doczeka się w Złotokłosie tylko ulica Staszica.

– Wcześniej zrobiliśmy na tej drodze odwodnienie, taka jest kolej rzeczy – wyjaśnia Włodzimierz Rasiński, szef gminnego wydziału infrastruktury i transportu publicznego. – Na Polnej i Grottgera też będziemy chcieli zacząć od odprowadzenia wody. Dopiero po tym będzie można pomyśleć o ich utwardzeniu. Na razie drogi będą profilowane w ramach bieżącego utrzymania.

Sołtys Ewa Urbańska uważa, że gmina od lat zapomina o mieszkańcach Złotokłosu.

– Pewnie dlatego, że jesteśmy ostatni w alfabecie – dodaje z przekąsem. – Nasz problem polega na tym, że cała miejscowość jest położona na podmokłych terenach. Sypanie tłucznia nic nie daje, a nawet pogarsza sytuację, bo woda nie ma gdzie wsiąkać. Efekt jest taki, że w czasie roztopów albo po deszczu wiele dróg zamienia się w bajora. Józefosław od lat dostaje grube miliony na drogi, a u nas nie doprowadza się ich nawet do stanu używalności. Ludzie są tym oburzeni.

Ewa Urbańska przekonuje, że starała się namówić gminę na inwentaryzację systemu odwodnienia, od którego należałoby zacząć, ale – jak sama mówi – póki co bezskutecznie. http://piasecznonews.pl/blotoklos-czy-z ... nych-drog/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Mieszkańcy Złotokłosu walczą o Grottgera i Polną

Postautor: Kacperek » pn maja 14, 2018 6:43 pm

Obrazek

Mieszkańcy Złotokłosu nie poddają się. Walczą o Grottgera i Polną. Mimo że w tym roku gmina nie przewiduje utwardzenia dwóch znajdujących się w fatalnym stanie ulic, mieszkańcy namawiają radnych, aby skorygowali budżetowe plany.

W piśmie skierowanym do urzędu gminy pod koniec kwietnia, pod którym podpisało się kilkanaście osób, mieszkańcy dziękują gminie za wysypanie tłuczniem odcinka ul. Grójeckiej. Zwracają jednak uwagę na fatalny stan ul. Grottgera i Polnej.

– Te drogi są powybijane i z trudem można nimi przejechać – alarmuje Alicja Seredyńska. Mieszkańcy piszą, że nie mają już czasu czekać, aż w budżecie gminy znajdą się środki na poprawę stanu dróg.

– Nie chcemy dłużej grzęznąć w błocie po kolana – mówią zgodnie ostrzegając, że wystąpią do gminy z roszczeniami dotyczącymi pokrycia kosztów naprawy poniszczonych samochodów. – Okresowe niwelowanie nierówności spychaczem nie daje żadnego efektu i jest marnowaniem pieniędzy. Plany i budżet mają tę zaletę, że można je korygować w zależności od priorytetów – dodają. Czy gmina zareaguje na apele płynące ze Złotokłosu – czas pokaże. W tym roku, póki co, planowane jest wykonanie nowej nawierzchni tylko na ulicy Staszica. http://piasecznonews.pl/mieszkancy-zlot ... a-i-polna/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński


Wróć do Podforum Henryków Urocze i Złotokłos

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości