Jak zmieni się warszawska linia średnicowa?

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Jak zmieni się warszawska linia średnicowa?

Postautor: Filip » śr sty 10, 2018 7:51 pm

Obrazek

Modernizacja linii średnicowej w Warszawie ma się rozpocząć w 2020 r. Do tego czasu będą trwały prace projektowe i wybór wariantów inwestycji. Duże zmiany planowane są na stacjach Warszawa Zachodnia i Warszawa Śródmieście.

Głównym celem przebudowy linii średnicowej jest zwiększenie przepustowości linii podmiejskiej, tak by mogły tam jeździć 24 pociągi na godzinę, co daje tak kursowania 2,5 minuty. W tym celu jednak gruntownie przebudowana musi zostać stacja Śródmieście, na której zatrzymują się pociągi podmiejskie. PKP Polskie Linie Kolejowe rozważa zmianę układu torowego.

– W studium wykonalności wskazano na warianty przebudowy linii średnicowej i będą one rozpatrzone. Na przykład czekamy obecnie na rozwiązania projektowe dotyczące Warszawy Śródmieście. W zasadzie jesteśmy nakierowani na to że, aby poprawić przepustowość na pewno trzeba będzie zmienić układ torowy na przykład poprze budowę przejść rozjazdowych – poinformował dziennikarzy Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Na razie jednak nie ma decyzji co do budowy przejścia podziemnego łączącego ten przystanek ze stacją Metro Centrum. W tej sprawie PLK muszą porozumieć się z władzami Warszawy.

Odbudowa dworca Głównego

Przebudowa linii średnicowej będzie się wiązało ze sporymi utrudnieniami w ruchu pociągów. Z tego powodu ruch dalekobieżny zostanie częściowo skierowany na modernizowaną obecnie linię obwodową i dworzec Gdański. Cześć składów międzymiastowych będzie się zatrzymywać też na stacji Warszawa Główna, która będzie rewitalizowana, ale układ torów nie ulegnie większym zmianom. Na razie nie jest planowane połączenie tej stacji z przystankiem Warszawa Ochota.

– Warszawa Główna musi być zmodernizowana do czasu wejścia wykonawców na linię średnicową, gdyż znaczna liczba pociągów będzie kierowana do tej stacji. Obecnie planujemy pozostawienie istniejącego układu stacji – wyjaśnił Ireneusz Merchel

Warszawa Zachodnia zintegrowana z tramwajami

Duże zmiany planowane są na dworcu Zachodnim, gdzie oprócz przebudowy stacji planowane jest utworzenie zintegrowanego centrum komunikacyjnego obejmującego kolej i transport miejski. Tramwaje Warszawskie planują tu budowę nowej linii w tunelu pod peronami dworca.

– Jesteśmy na końcowym etapie projektowania. W tej chwili wybierany jest wariant realizacyjny. Rozmawiamy o rozwiązaniach integracyjnych z komunikacją miejską. Jeżeli Tramwaje Warszawskie podtrzymają współpracy, to jesteśmy przygotowani by patrząc z punktu widzenia mieszkańców Warszawy stworzyć zintegrowany węzeł komunikacyjny. Będzie to przejście podziemne o dużej szerokości, która umożliwi swobodne przemieszczanie się z jednej części miasta na drugą – wyjaśnił prezes PLK.

Inwestycja pod szczególnym nadzorem

Przebudowa warszawskiej linii średnicowej to najtrudniejsza inwestycja PLK w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Prace muszą być zakończone do 2023 r. kiedy przypada termin rozliczenia wydatków z funduszy unijnych. Ponieważ istnieje ryzyko przekroczenia tego terminu nowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Infrastruktury objęły przebudowę warszawskiej kolei szczególnym nadzorem – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Kompetencje nowych ministerstw w zakresie infrastruktury drogowej i kolejowej nie uległy zmianie. Ministerstwo Infrastruktury będzie odpowiedzialne za przygotowane projekty i ich realizację, a Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju za pozyskiwanie i rozliczanie funduszy unijnych. https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/3 ... icowa.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron