Liceum nie odpuści Platerówki w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Liceum nie odpuści Platerówki w Piasecznie

Postautor: Filip » ndz maja 29, 2016 7:34 pm

Obrazek

Starostwo domaga się od niepublicznego liceum katolickiego, by do końca czerwca opuściło Platerówkę w Piasecznie. Szkoła nie chce o tym słyszeć. Mowa o nadgryzionym zębem czasu budynku z 1902 roku, stojącym w sąsiedztwie parku miejskiego. W marcu ubiegłego roku, po trwającej ćwierć wieku batalii sądowej, powiat piaseczyński stał się właścicielem zabytku.

Szkoła z pięcioma uczennicami

W Platerówce od połowy lat 90. funkcjonuje Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Prowadzące je Stowarzyszenie Wychowanek Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach „Chyliczanka” przez lata nie płaciło czynszu, nie płaci i – jak ustaliliśmy – nie zamierza tego robić. W mijającym roku organizacja otrzymywała subwencję na... pięć uczennic.

Umowa najmu obiektu, którą szkoła zawarła przed 20 laty z jego ówczesnym posiadaczem, gminą Piaseczno, po wyroku przekazującym zabytek powiatowi stała się nieważna. Starostwo chciałoby doprowadzić obecną sytuację do zgodnej z prawem. Nie zamierza tolerować bezumownego korzystania z budynku. Ale do tej pory wszelkie rozmowy z „Chyliczanką” nie odnoszą skutku. Dlatego powiat dał szkole czas do 30 czerwca na opuszczenie Platerówki.

Stowarzyszenie czuje się spadkobiercą tradycji Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, która powstała w Chyliczkach (dziś ta działka to teren Piaseczna) 125 lat temu. Pod koniec XIX w. znana działaczka katolicka Cecylia Plater-Zyberkówna kupiła podpiaseczyński majątek, by stworzyć placówkę dla dziewcząt. Po śmierci fundatorki jej dobra przeszły na własność Towarzystwa Oświatowego im. Cecylii Plater-Zyberkówny. W czasach Polski Ludowej należący do niego majątek został upaństwowiony, a Towarzystwo zdelegalizowano. W 1990 r. nowe władze uchyliły wcześniejsze wyroki i przywróconemu do życia Towarzystwu zwróciły budynki szkolne w Warszawie. Ale nie w Piasecznie. O zwrot tej części mienia walczy ono obecnie przed Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu.

Liczymy na porozumienie

Towarzystwo nie powróciło do popadającej w ruinę i przez kilkanaście lat pustej Platerówki. Zrobiło to powiązane z nim, powołane w 1992 roku, Stowarzyszenie „Chyliczanka” i uzyskało od gminy zgodę na prowadzenie w budynku działalności oświatowej.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że władze tej organizacji nie uznają faktu, iż zabytek stał się własnością powiatu, i nie chcą słyszeć o jego opuszczeniu. Liczą, że urzędnicy pozwolą na dalsze funkcjonowanie liceum, a nawet pomogą w jego rozwoju.

– Władze powiatu chcą wyremontować obiekt i przywrócić mu historyczny charakter. Dlatego rozmawiamy z Towarzystwem Oświatowym, czy byłoby gotowe zaangażować własne fundusze w tę inwestycję i zorganizować w Platerówce niepubliczną szkołę. Starosta chciałby, aby w budynku siedzibę miało również Stowarzyszenie „Chyliczanka” – tłumaczy Wojciech Stoliński, doradca starosty piaseczyńskiego. Jak dodaje, do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia. – Liczymy, że zawrzemy je przed końcem czerwca – mówi.

Jadwiga Sławińska, prezes „Chyliczanki”, nie chciała z nami rozmawiać. Na nasze pytania nie odpowiedziała również Iben Lewin, prezes Towarzystwa Oświatowego.

Piotr Chmielewski http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=5361
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości