Uwaga na bankomaty w Konstancinie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Uwaga na bankomaty w Konstancinie

Postautor: Filip » pt lip 11, 2014 7:33 pm

Obrazek

Na terenie Konstancina-Jeziorny działają przestępcy, którzy okradają konta bankowe. Od 4 do 11 lipca do policji zgłosiło się już 29 poszkodowanych osób. Przestępcy stosują tzw. skimming - za pośrednictwem specjalnej nakładki na bankomat kopiują zawartość paska magnetycznego karty bankowej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty i wypłaceniu pieniędzy z konta.

"Od 4 do 11 lipca przyjęliśmy 29 wniosków dotyczących kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wszystkie są z terenu Konstancina-Jeziorny" - poinformował nas st. asp. Maciej Blachliński, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie. Policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Przesłuchiwane są poszkodowane osoby i wyjaśniane okoliczności, w których doszło do przestępstwa.

Przestępcy stosują tzw. skimming bankomatowy. Na bankomatach instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. Urządzenia takie mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu. Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat. Jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą, jako dodatkowy baner świetlny - podwieszana jest w górnej części urządzenia. Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN.

Obrazek

W internecie, na forach oraz na Facebooku można przeczytać ostrzeżenia poszkodowanych osób z Konstancina-Jeziorny. Ostrzegają oni przed korzystaniem z bankomatów przy ul. Wilanowskiej, w Starej Papierni, przy sklepie API i przystanku autobusowym "Sobieskiego". Trudno jednak wskazać konkretne, zagrożone urządzenia do wypłacania pieniędzy, tym bardziej, że następnego dnia nielegalne nakładki mogą być zainstalowane na kolejnym bankomacie. Bezpieczne powinny być urządzenia, które znajdują się wewnątrz monitorowanych pomieszczeń.

Jak chronić swoją kartę bankową i zapobiegać skimmingowi? Na pewno należy przestrzegać kilku wskazówek. Po pierwsze musimy uzmysłowić sobie skalę zagrożenia i nabrać pewnej nieufności do urządzenia, jakim jest bankomat. Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy sprawdzić, czy:
- czytnik kart nie wygląda podejrzanie,
- klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy,
- czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia, odstające elementy itp.

Policja zwraca się z prośba do osób korzystających z bankomatów, aby przed wypłatą pieniędzy zwróciły szczególną uwagę na to jak wygląda urządzenie, a w przypadku zauważenia jakiś przeróbek natychmiast powiadomiły pracowników danego banku odpowiedzialnych za jego funkcjonowanie lub policję. Na bieżąco sprawdzajmy saldo naszego rachunku oraz wyciągi z kart i kont bankowych.

Źródło: KPP w Piasecznie
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Uwaga na bankomaty w Konstancinie

Postautor: argrabi » pt lip 11, 2014 7:55 pm

Zawsze bawią mnie rady typu: czy czytnik nie wygląda podejrzanie? No w kominiarce ma być czy obciągnięty pończochą? Naprawdę przeciętnemu człowiekowi ciężko jest stwierdzić, czy klawiatura jest OK, czy nie... Jedynie nawyk zasłonięcia ręki wbijajacej kod PIN może być jako-takim zabezpieczeniem.
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron