RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA

Postautor: Redakcja » pn lis 04, 2013 1:56 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Re: RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA

Postautor: Redakcja » pn lis 04, 2013 8:34 pm


Dodatkowe zdjęcia, które otrzymaliśmy od p. Zbigniewa Muchy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA

Postautor: wdolinski » pn lis 04, 2013 9:16 pm

Gdyby Redakcja skorzystała z okazji pokazania zdjęć ciekawych miejsc na cmentarzu przy okazji kwesty a nie skupiła się na osobach, dla których ta kwesta była okazją do PR to byłbym wdzięczny. Odnoszę wrażenie że niektórym zależy bardzo na każdej okazji by zaistnieć a chyba nie o to chodzi 1 listopada? Więc może pan Mucha przy okazji znajdzie też zdjęcia byłego burmistrza Józefa Zalewskiego i radnej Doroty Wysockiej Jońskiej, którzy też kwestowali. Stronniczy, polityczny przekaz kwesty nie pasuje mi zupełnie.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA

Postautor: Redakcja » pn lis 04, 2013 9:42 pm

Więcej zdjęć można znaleźć na facebook https://www.facebook.com/media/set/?set=a.391273144339698.1073741827.144446022355746&type=1

Obrazek

woytazo pisze:może pan Mucha przy okazji znajdzie też zdjęcia byłego burmistrza Józefa Zalewskiego i radnej Doroty Wysockiej Jońskiej, którzy też kwestowali


Obrazek

źródło: https://www.facebook.com/SpolKomRen
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA

Postautor: wdolinski » pn lis 04, 2013 9:46 pm

Dziękuje, teraz już nie mam zastrzeżeń i przepraszam za zamieszanie.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA 2014

Postautor: Redakcja » śr paź 29, 2014 9:20 pm

Obrazek

1 listopada 2014 roku po raz piętnasty Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych pomników znajdujących się na cmentarzu parafialnym
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... eczna-2014

Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie https://www.facebook.com/SpolKomRen
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Rekordowa kwesta na cmentarzu w Piasecznie

Postautor: Beata » sob lis 08, 2014 3:03 pm

W sobotę, pierwszego listopada Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie już po raz piętnasty zorganizował zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowych pomników znajdujących się na cmentarzu parafialnym. Choć według kwestujących, odwiedzających miejscowe cmentarze, było nieco mniej niż w ubiegłych latach, to jednak okazali się oni hojniejsi. Zebrano ponad 14,8 tys. złotych.

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych wypadał w środek weekendu, co sprawiło, że ludzie wybierali się na groby niekoniecznie tylko w sobotę. Na szczęście dopisała pogoda, a ci którzy przyszli, na ogół chętnie wspierali kwestę. Pieniądze zbierało, zarówno na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kościuszki, jak i cmentarzu komunalnym przy ulicy Julianowskiej, niespełna 50 wolontariuszy, wśród których nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz, na czele z burmistrzem Piaseczna Zdzisławem Lisem oraz harcerzy ZHR. Warto podkreślić, że niektórzy kwestujący wykazali własną inicjatywę w nagradzaniu osób, które zdecydowały się wesprzeć akcję. Oprócz tradycyjnych naklejek były więc, między innymi, lizaki dla najmłodszych, a także różne drobne gadżety. Na szczytny cel w tym roku zebrano rekordową kwotę 14 808 88 złotych.

Na jaki cel kwestował w tym roku komitet? W pierwszej kolejności zebrane środki są przeznaczane na groby najbardziej zagrożone i cechujące się wysokimi walorami artystyczno-architektonicznymi. Pod uwagę brane są również koszty danej renowacji oraz szansa na pozyskanie ewentualnego zewnętrznego współfinansowania. Tegoroczna kwesta przeznaczona została na renowację trzech zabytków: pomnika z 1855 roku poświęconego Janowi Andrzejewskiemu, pomnika z 1923 roku poświęconego Józefowi Korczycowi i pomnika z 1858 roku poświęconego Franciszkowi Gundermanowi.

Piaseczyński cmentarz parafialny został założony w 1796 roku i spoczywają na nim pokolenia ludzi, którzy na ziemi piaseczyńskiej pracowali, tworzyli ją i walczyli o nią. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych, ale przy tym zaniedbanych pomników, które wymagają pilnej renowacji. Dotychczasowe działania podjęte przez komitet przyniosły wymierne efekty i pozwoliły uratować najbardziej zagrożone pomniki.

- Dziękujemy wszystkim odwiedzającym wszystkie piaseczyńskie cmentarze za hojność, życzliwość i pozytywne reakcje, dziękujemy wolontariuszom za poświęcony czas i dobrze wykonaną pracę – mówi Zbigniew Mucha, przewodniczący Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. - Dziękujemy ośrodkowi kultury za gościnę, panu Wojciechowi Fortuńskiemu za systematyczne wsparcie, księdzu proboszczowi Andrzejowi Krynickiemu za dobrą współpracę, a także wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wsparcia naszej idei. Za to, że postanowili być z nami.
Akcję można wspierać przez cały rok poprzez wpłaty na konto bankowe: 35124063511111000048184650 Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, koniecznie z dopiskiem: wpłata na Komitet Renowacji Cmentarza.

Grzegorz Tylec http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=14231
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie

Postautor: Beata » pt paź 30, 2015 11:58 am

Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie działa już szesnaście lat. W 1999 roku zawiązała się inicjatywa, która powołała do życia Komitet. Członkowie projektu to ludzie, którzy działają, ponieważ uważają, że cmentarz parafialny jest ważny dla tożsamości i historii miasta.

Przez szesnaście lat działania członkom Komitetu udało się zdziałać naprawdę wiele dobrego. Cmentarz Parafialny przy ul. Kościuszki w Piasecznie został uporządkowany, pojawiły się alejki, oświetlenie, wycięto niektóre drzewa zagrażające pomnikom. Wzniesiono część grodzenia i dokonano renowacji już istniejącego muru. W kolejnych latach przyszedł czas na zajęcie się grobami. Renowacja pomników lat 1800-1920 to obecnie główne zadanie Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Do tej pory odrestaurowano groby m.in. Emilii Pomianowskiej, Andrzeja Szymońskiego, Emilii Drews, Seweryna Piekarskiego, Adama Jarzębowskiego czy Konstantego Piekarskiego. Pomniki te często są prawdziwymi dziełami sztuki – bogato rzeźbione, z wysokiej jakości materiałów, z pięknymi napisami. Informują o lokalnej historii, pokazują też różnicę między tym, co teraz a tym, co dawniej. Obecnie nie stawiamy już tak wystawnych pomników swoim bliskim. Dlatego Cmentarz Parafialny jest miejscem tak niezwykłym i dlatego warto o niego dbać. Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie co roku prowadzi zbiórkę pieniędzy.

Podczas kwesty 1 listopada na Cmentarzu Parafialnym i Cmentarzu Komunalnym członkowie Komitetu i wolontariusze zbierają datki na działania, które podejmują w danym roku. Poza tym, niezależnie od czasu, można wpłacać pieniądze na konto Komitetu. Inicjatywa Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie jest bardzo dobrze rozpoznawalna w mieście. Integruje lokalną społeczność i zwraca uwagę na rolę tego typu miejsc dla miasta i jego mieszkańców. Dzięki tym działaniom udało się także zwrócić uwagę osób opiekujących się pomnikami rodzinnymi, które nie są objęte pieczą Komitetu. Mieszkańcy zaczynają rozumieć, że cmentarz jest ważny dla historii Piaseczna i chętnie włączają się w działania poprawiające jego wizerunek.

Agnieszka Deja http://www.przegladpiaseczynski.pl/spol ... -cmentarza
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

AKCJA RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA

Postautor: Beata » pt paź 30, 2015 12:00 pm

Obrazek

W środę na cmentarzu parafialnym w Piasecznie odbył się montaż odrestaurowanej mogiły z 1909 roku. A już w niedzielę, 1 listopada na terenie nekropolii odbędzie się kolejna, już 16. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników.

- Staramy się ratować te najstarsze i najbardziej zaniedbane pomniki, którymi nikt się nie opiekuje – mówi Zbigniew Mucha, przewodniczący Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. - Łącznie w tym roku udało nam się odnowić trzy, za kwotę ok. 40 tys. złotych. Część środków pochodziła z ubiegłorocznej kwesty, a część to dofinansowanie z gminy.

Groby Golszańskiego, Emilianowej i Steckiewicz

Wyremontowane pomniki to miejsce spoczynku Wincentego Golszańskiego, zmarłego w wieku 28 lat, w czerwcu 1912 roku, krawca z Chyliczek. Kolejny, to grób Eleonory Emilianowej z Rogalińskich, zmarłej w grudniu 1906 roku w wieku 79 lat, wdowy po pułkowniku, która mieszkała w Piasecznie. Jej mąż Michał Emilianów, Rosjanin, był właścicielem dóbr Chyliczki, Skolimów i Karolinów. Oba pomniki to płyty z piaskowca.
Natomiast w środę odbył się montaż mogiły, w której spoczywa Julia Steckiewicz - zmarła 1 listopada 1909 roku mieszkanka Skolimowa. Urodzona w Brześcu Litewskim, w wieku 60 lat pozostawiła męża i córkę. W ramach prac, które kosztowały ponad 20 tys. zł odtworzono nagrobek żeliwny oraz ogrodzenie.

Obrazek

Kwesta na parafialnym i komunalnym

A już w niedzielę, 1 listopada na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki odbędzie się kolejna zbiórka pieniędzy, które pomogą uratować kolejne groby. Potrzeby wciąż są ogromne – na renowacje czeka około 30 pomników.

- Piaseczyński cmentarz parafialny został założony w 1796 roku i tu, na tym właśnie cmentarzu, łączą się pokolenia tych, którzy na tej ziemi pracowali, tworzyli, walczyli o nią – podkreśla Zbigniew Mucha. - Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych, zaniedbanych pomników, które wymagają pilnej renowacji. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Dotychczasowe działania podjęte przez komitet przyniosły wymierne efekty i pozwalają ratować najbardziej zagrożone obiekty.

Pieniądze zbierane będą także na cmentarzu komunalnym przy ul. Julianowskiej w godzinach od 8 do 17.

Ponadto każdy, kto chciałby wesprzeć działalność komitetu, a nie może wziąć udziału w kweście, może wpłacać pieniądze na konto nr 35124063511111000048184650 Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna, koniecznie z dopiskiem: wpłata na Komitet Renowacji Cmentarza.

Anna Żuber http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=15881
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA 2015

Postautor: Redakcja » pn lis 02, 2015 8:48 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA 2016

Postautor: Redakcja » czw paź 27, 2016 9:12 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Ratujmy zabytkowe pomniki w Piasecznie

Postautor: Beata » pt paź 28, 2016 12:13 pm

Pierwszego listopada po raz siedemnasty Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych pomników, znajdujących się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki

Piaseczyński cmentarz parafialny został założony w 1796 r. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych, ale zaniedbanych nagrobków, które wymagają pilnej renowacji. Dotychczasowe działania przyniosły wymierne efekty i pozwoliły uratować te najbardziej zagrożone. Tegoroczna kwesta ma wesprzeć renowację pięciu zabytkowych, dziewiętnastowiecznych pomników.
Kwesta odbędzie się pierwszego listopada na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki i cmentarzu komunalnym przy ul. Julianowskiej w godzinach 8.-17. Pieniądze można wpłacać też na konto 35124063511111000048184650 Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, koniecznie z dopiskiem: wpłata na Komitet Renowacji Cmentarza.

Szczytny cel renowacji zaniedbanych nagrobków wsparła też podczas ostatniej sesji rada miejska, udzielając dotacji celowej na współfinansowanie prac remontowych i konserwatorskich w wysokości prawie 35 tys. zł. http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=17390
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA 2016

Postautor: iTV Piaseczno News » wt lis 01, 2016 12:41 pm

Redakcja pisze:1 listopada 2016 roku Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych pomników na piaseczyńskim cmentarzu parafialnym

Po godzinie 13.00 planowana jest transmisja na żywo z Cmentarza Parafialnego w Piasecznie na profilu Mariusz Kujaszewski https://www.facebook.com/mariusz.kujaszewski Zapraszamy.

Obrazek

RELACJA NA ŻYWO ZE MSZY ŚW. NA CMENTARZU W PIASECZNIE: https://www.facebook.com/mariusz.kujaszewski/videos/1234656056600315/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Natężenie ruchu przy cmentarzach

Postautor: Redakcja » wt lis 01, 2016 1:07 pm

Obrazek

Przed wyjazdem na cmentarze, sprawdzajcie natężenie ruchu drogowego w okolicach cmentarzy: https://www.google.pl/maps/place/Piasec ... 02!5m1!1e1

UWAŻAJCIE NA DROGACH!
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

RATUJMY ZABYTKI PIASECZNA 2016

Postautor: Filip » wt lis 01, 2016 8:41 pm

Redakcja pisze:1 listopada 2016 roku Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych pomników na piaseczyńskim cmentarzu parafialnym

Obrazek

Obrazek

Kurier Południowy https://www.facebook.com/kurierpoludnio ... 5009605560 pisze:Kiepska pogoda nie przeszkodziła 60 wolontariuszom w zbieraniu pieniędzy podczas tradycyjnej, corocznej kwesty na ratowanie zabytkowego Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. W dzień Wszystkich Świętych zebrano łącznie sumę 12 tysięcy i 10 złotych.
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

PoprzedniaNastępna

Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron