Co dalej ze Starą Mleczarnią? - obraz nędzy i rozpaczy

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Postautor: anuleksa » pt lut 07, 2014 12:41 am

Rozumiem, że mleczarnia i jej okolica Waszym zdaniem są ok. No cóż, mam inne zdanie.
enigma pisze:Nie wiem, kim są te masy meneli w okolicach "starej mleczarni", bo ja tam widzę głównie spokojne grupki sąsiadów zza wschodniej granicy czekających na pracę.

Powiedz, że żartujesz? Polecam przejść się na przystanek przy Dworcowej, potem spacerkiem JPII jak jest targ, możesz wejść za "płot" okalający mleczarnię, a na końcu skręć w Żytnią (namiastka Magdalenki).
Co zaś do zatrudniania na gębę, zapłaciłaś kiedykolwiek cokolwiek od takiej umowy?
Ja nie, nigdy.
Gmina idiotycznie zrobiła nie kupując działki po Rolniku i mamy jak mamy. Bardzo bym chciała, by w okolicy szkoły znalazło się miejsce i na nowoczesny biurowiec i na ładny skwer z zewnętrzną siłownią na przykład. Mówisz, że to idiotyczne? Moim zdaniem konieczne, tylko patrzeć jak ostatni skrawek wolnej przestrzeni zabudują marketem, bo niewiele brakuje i mleczarnia się zawali.
Awatar użytkownika
anuleksa
 
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: ulica Puławska » pt kwie 18, 2014 3:25 pm

enigma pisze:Zbyt dobrze znam Polskę, żeby wstydzić się zrujnowanego budynku o dobrych proporcjach przy jednej z ulic miasta. Bardziej zawstydzające są nowe "makabryły" w bliskim sąsiedztwie.

Pomysł, żeby gmina miała wydać kilka czy kilkanaście milionów na nieprzydatną działkę, tylko po to, żeby nowa szkoła miała urocze sąsiedztwo, jest tak idiotyczny, że można tylko wzruszyć ramionami (albo popukać się w czoło, gdyby palce nie były potrzebne do pisania).

Nie wiem, kim są te masy meneli w okolicach "starej mleczarni", bo ja tam widzę głównie spokojne grupki sąsiadów zza wschodniej granicy czekających na pracę. Tym się nie da zarazić. Serio.

"Giełda" pracowników znajdowała się dwadzieścia lat temu na tyłach bazarku (róg Wojska Polskiego i Jana Pawła II), wraz z rozwojem tamtej części miasta "bazarek" - jak wciąż zwą Ukraińcy i Białorusini, miejsce, gdzie czekają na pracę - przenosił się dalej i dalej, wgłąb Jana Pawła, aż przez ostatnie kilkanaście lat utkwił przy "starej mleczarni". Kiedy powstanie szkoła, "bazarek" przeniesie się, gdzie indziej. Pańcie, które z przerażeniem myślą, że dziecięta w drodze po edukację napotkają grupy Ukraińców, mogą być spokojne. Ten dramat ominie polskie pacholęta. "Masy meneli" się przeniosą.

I jeszcze krótkie wyjaśnienie. Jeśli mam do skopania ogródek, płot do pomalowania czy dom do sprzątnięcia, mogę zatrudnić kogo chcę na ustną umowę o dzieło. Jeśli wartość umowy nie przekracza 200 złotych, nie jestem zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy, zgłoszenia pracownika do ZUS i opłacenia składek, nie muszę znać nawet jego imienia i nazwiska czy narodowości. Wystarczy, że do 20 następnego miesiąca odprowadzę kilkanaście złotych zryczałtowanego podatku dochodowego, a na koniec roku wyślę któryś PIT8.

Zdarza mi się korzystać z pracowników "bazarkowych" przy okazjonalnych pracach i przyznaję, że najfajniejsze jest to, że nie muszę nigdzie jechać. Są blisko. Bardzo się cieszę, że "targ niewolników" jest w Piasecznie. A nieuczciwi pracodawcy? Są wszędzie. Naprawdę nie trzeba szukać ich na "bazarku".


W tym rzekomo spokojnym miejscu miało miejsce 2 usiłowania gwałtu i dochodzi do handlu żywym towarem, nawet L-ka ma być puszczona na os. Słowicza, bo kobiety się boją chodzić obok starej mleczarni...
ulica Puławska
 
Posty: 438
Rejestracja: ndz kwie 01, 2012 7:41 pm
Lokalizacja: ulica Puławska

Co dalej ze Starą Mleczarnią w Piasecznie?

Postautor: Filip » śr lis 22, 2017 6:39 pm

Obrazek

Urzędnikom wydawało się, że w końcu osiągnęli porozumienie z właścicielem tzw. Starej Mleczarni. W ostatniej chwili jednak zmienił zdanie.

Na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Dworcowej niszczeją resztki zabudowań dawnej mleczarni. Opuszczony przed laty budynek ulega stopniowej dewastacji i zdecydowanie szpeci ten fragment miasta. Gmina od kilku lat, bez większego efektu, próbuje się porozumieć z właścicielem tej nieruchomości. Sytuacja stała się zdecydowanie bardziej nagląca kiedy miasto wykupiło okoliczne grunty pod budowę nowej szkoły. Ani to, ani zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym przeznaczono obejmujący wspomnianą działkę obszar pod usługi oświaty, nie zdołały przekonać właściciela gruntu i zabudowań do podjęcia decyzji o ich sprzedaży.

– Próbowaliśmy już wszystkiego – przyznaje pełnomocnik burmistrza Anna Bednarska. – Proponowaliśmy nawet wieloletnią dzierżawę jeśli właściciel nie chce sprzedawać na razie gruntu, ale żadna propozycja nie spełniała jego oczekiwań – dodaje.

Ostatnie rozmowy wydawały się zmierzać do szczęśliwego finału. Właściciel Starej Mleczarni wyraził gotowość sprzedaży gruntu, ustalono cenę 3 mln złotych, burmistrz przygotował więc stosowne uchwały dla Rady Gminy. Merytoryczną, dotyczącą zgody na dokonanie zakupu, oraz finansową, przesuwającą w budżecie środki finansowe na ten cel. Ostatecznie do porządku obrad sesji 22 listopada weszła tylko ta finansowa, ponieważ, jak dowiedzieliśmy się w UMiG, w ostatniej chwili właściciel nieruchomości stwierdził, że jeszcze się zastanowi, czy sam nie chce na tym terenie zainwestować.

Tymczasem sama nieruchomość nastręczać będzie właścicielowi problemów, niezależnie od tego czy będzie to osoba prywatna, czy gmina. Straszący na skrzyżowaniu budynek został bowiem wpisany na listę zabytków i nie ma mowy o jego wyburzeniu. Dodatkowo miejski plan zagospodarowania przestrzennego zdecydowanie ogranicza możliwości wykorzystania jej na cele komercyjne, te musiałyby mieć charakter wyłącznie edukacyjny. Patrząc na rosnący coraz wyżej za płotem rumowiska budynek Centrum Edukacyjno-Multimedialnego trudno uwierzyć, że są jeszcze szanse na to, że Stara Mleczarnia nie będzie tak jawnie kontrastować z nowoczesną architekturą. A im dłużej jej właściciel odkłada decyzję o sprzedaży lub zagospodarowaniu gruntu, tym dłużej mieszkańcy będą zmuszeni te kontrasty oglądać, stojąc w korkach czy idąc do szkoły. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... wile-ruiny
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Stara Mleczarnia jest w rękach Gminy Piaseczno

Postautor: iza » ndz mar 31, 2019 4:00 pm

Obrazek

Stara Mleczarnia stała się własnością gminy – poinformowała wczoraj wieczorem radna Katarzyna Wypych.

Postaramy się ustalić szczegóły tej informacji w najbliższej przyszłości. Rzeczywiście gmina Piaseczno złożyła wniosek o wywłaszczenie tej nieruchomości. I jak informował nas pod koniec lutego starosta Ksawery Gut, decyzja o wywłaszczeniu miała zapaść do końca lutego. Jednak właściciel nieruchomości, który od wielu lat nie zgadzał się na sprzedanie jej gminie, mógłby się od tej decyzji odwołać. A wówczas postępowanie mogłoby trwać nawet kilka lat. Wszystko wskazuje na to, że nie podjął takiej decyzji.

– Mamy prawomocną i ostateczną decyzję przyznającą własność tej nieruchomości gminie – napisała na swoim facebookowym profilu Katarzyny Wypych.

Na taką wiadomość wielu mieszkańców czekało od lat. Fatalny stan budynku Starej Mleczarni i bałagan na jego zapleczu stał się jeszcze bardziej rażący w sąsiedztwie nowej szkoły. Jeśli rzeczywiście nieruchomość przeszła z mocy prawa na rzecz gminy, najprawdopodobniej w pierwszej kolejności zostanie uporządkowany cały teren w sąsiedztwie głównego budynku. Ten bowiem od 2016 roku wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, więc sposób jego zagospodarowanie będzie uzależniony od decyzji konserwatora. A z pewnością podjęcie jakichkolwiek prac renowacyjnych będzie wymagało sporo czasu i pieniędzy. Wszystko wskazuje więc na to, że sam niszczejący od lat budynek Starej Mleczarni jeszcze trochę będzie „straszył” na rogu ulic Jana Pawła II i Dworcowej, ale przynajmniej rozpoczną się prace zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy w niedalekiej przyszłości. https://www.przegladpiaseczynski.pl/spo ... ece-gminy/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wiemy ile gmina Piaseczno zapłaciła za starą mleczarnię

Postautor: Jankes » czw maja 02, 2019 2:15 pm

Obrazek

Wiemy ile gmina zapłaciła za starą mleczarnię! Wkrótce rozpocznie się porządkowanie nieruchomości. Po uprawomocnieniu się decyzji wywłaszczeniowej, zrujnowana nieruchomość przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Mleczarskiej została wyceniona. Na konto jej poprzedniego właściciela trafi 1,613 mln zł.

Trwa porządkowanie księgi wieczystej.
– Złożyliśmy wnioski o aktualizację ewidencji – informuje burmistrz Daniel Putkiewicz.
– W najbliższym czasie będziemy chcieli posprzątać teren tej nieruchomości.

W związku z tym gmina wystąpiła do poprzedniego właściciela mleczarni z prośbą, aby zabrał z terenu posesji należące do niego ruchomości (m.in. stary sprzęt rolniczy). Kiedy to się stanie, narożna parcela zostanie wysprzątana ze śmieci i gruzu, a budynek mleczarni – zabezpieczony, aby nie niszczał i nie stanowił dla nikogo zagrożenia. Prace porządkowe mają zostać wykonane jeszcze przed otwarciem znajdującego się tuż obok Centrum Edukacyjno-Multimedialnego. Równocześnie mają zostać przygotowywane projekty dotyczące zagospodarowania tego miejsca. Więcej o finalnym przeznaczeniu mleczarni będzie można powiedzieć za kilka miesięcy. https://piasecznonews.pl/wiemy-ile-gmin ... uchomosci/
Awatar użytkownika
Jankes
 
Posty: 1647
Rejestracja: czw mar 22, 2007 4:20 pm
Lokalizacja: Warszawa

Co dalej ze Starą Mleczarnią? nowe porządki

Postautor: Kacperek » sob sie 03, 2019 2:22 pm

Obrazek

Szpeciła skrzyżowanie ulic Dworcowej i Jana Pawła II od lat. Czy to się wreszcie zmieni? Gmina przystępuje do porządkowania terenu.

– Chce pani to kupić? To ruina do zrównania z ziemią! – krzyczy do nas jeden z mieszkańców Piaseczna. Budynek mleczarni niegdyś łączył funkcje przemysłowe i kulturalne (znajdowała się w nim biblioteka rolnicza i sala widowiskowa). Dziś to obraz nędzy i rozpaczy, zarówno architektonicznej, jak i społecznej.

Obrazek

Teren dziś kojarzony głównie z „giełdą pracy” niedługo może nabrać zupełnie nowych kształtów.

– Po wielu latach bezskutecznych negocjacji mamy prawomocną decyzję o wywłaszczeniu Starej Mleczarni na rzecz gminy – poinformował w marcu burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

Obrazek

Piaseczyńscy samorządowcy od wielu lat próbowali nabyć nieruchomość od właściciela. Już w 2015 roku na stole negocjacyjnym leżała suma 3 milionów złotych, ale ówczesny właściciel wycofał się transakcji w ostatniej chwili. W planie zagospodarowania przestrzennego teren był przeznaczony pod cele oświatowe, stąd decyzja gminy o podjęciu postępowania wywłaszczeniowego. Zakończyło się ono w marcu.

Gmina zwróciła się do byłego właściciela mleczarni z prośbą o uprzątnięcie z terenu posesji starego sprzętu rolniczego. Aktualnie wydaje się, że wszystko jest po staremu – ruiny wciąż szpecą, a po terenie wala się zardzewiały sprzęt. Uroku nadaje tylko coraz bujniejsza zieleń, która przesłania część bałaganu.

Burmistrz Piaseczna zapewnia jednak, że prace porządkowe trwają. Dziś rano osobiście sprawdzał stan posesji.

– Gmina do tej pory wywiozła dużo śmieci. Poprzedni właściciel zabrał część sprzętu. Będziemy naciskać, żeby w najbliższych dniach zajął się resztą – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – W przyszłym tygodniu będę widział się z konserwatorem zabytków, z którym ustalę, co można na chwilę obecną zrobić, żeby budynek nie straszył. Doraźnymi działaniami chcemy zabezpieczyć spadający tynk, czy pozbyć się z elewacji nieestetycznych malowideł.

Obrazek

Budynek wraz z gruntem wpisany jest do wojewódzkiego rejestru zabytków. Oznacza to wprawdzie pewne ograniczenia w zarządzaniu nieruchomością, które wiążą się z uzgadnianiem wszelkich podejmowanych prac z konserwatorem zabytków, z drugiej jednak strony daje nadzieję, że Stara Mleczarnia może niedługo przeobrazić się w miejsce przyjazne lokalnej społeczności. Tym bardziej, że w sąsiedztwie dumnie pręży się nowo powstałe Centrum Edukacyjno-Multimedialne. Mleczarnia mogłaby zatem sięgnąć do własnej tradycji, gdy jako Dom Ludowy pełniła także funkcje społeczno-kulturalne. Czy już wkrótce zaistnieje w nowoczesnym wydaniu, wpisanym we współczesną różnorodność potrzeb mieszkańców?
Konkretnych pomysłów na zagospodarowanie mleczarni władze gminy wciąż jeszcze nie mają. Może byłoby warto przeprowadzić konsultacje społeczne i poznać oczekiwania mieszkańców? A może Wy macie pomysły na ciekawe wykorzystanie mleczarni? https://piasecznonews.pl/stara-mleczarn ... -porzadki/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Stara Mleczarnia jeszcze postraszy

Postautor: iza » wt gru 10, 2019 3:30 pm

Obrazek

Obskurna ruina na rogu ulic Dworcowej i Jana Pawła II długo jeszcze nie zmieni swojego wyglądu. Spośród piaseczyńskich zabytków renowacja tego budynku odsunięta jest najbardziej w przyszłość.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Burmistrz Piaseczna wskazał między innymi zabytkowe obiekty, które należy zabezpieczyć czy zmodernizować w ciągu najbliższych 5 lat. Na tej liście znalazła się również Stara Mleczarnia. Jednak widnieje dopiero w planach na rok 2025. Co więcej, mowa o zaledwie 300 tys. złotych. Takie pieniądze pozwolą co najwyżej na wykonanie wstępnego projektu zagospodarowania nieruchomości. A jak wiadomo, od projektu do realizacji droga wciąż jest długa. Czy rzeczywiście niszczejący od wielu lat budynek będzie straszył w sąsiedztwie nowoczesnego Centrum Edukacyjno-Multimedialnego i przebudowanego skrzyżowania jeszcze przez 10 lat? A jeśli tak, to skąd taka decyzja władz gminy? Wszak przez lata samorząd starał się pozyskać od prywatnego właściciela tę nieruchomość właśnie po to, by uporządkować ten fragment miasta. Udało się dopiero dzięki procedurze wywłaszczeniowej.

Jak zapewnia burmistrz Daniel Putkiewicz, zapisu w WPF nie należy traktować do końca sztywno.

– Obecnie przygotowywana jest ekspertyza techniczna budynku – mówi. – Dopiero mając ten dokument będziemy się zastanawiać nad dalszymi losami obiektu – zapowiada. W przestrzeni publicznej co chwilę pojawiają się nowe pomysły na wykorzystanie pozyskanego wiosną bieżącego roku budynku. Mowa była między innymi o Warsztatach Terapii Zajęciowej, galerii sztuki, a ostatnio nawet o sali widowiskowej. Ten ostatni pomysł jest raczej nierealny ze względu na potrzeby związane z tego typu obiektem – trudno byłoby go zlokalizować na terenie, którym dysponuje Gmina, a dodatkowo wykorzystać do tego celu wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków budynek. Ochrona zabytkowa dawnego Domu Ludowego raczej uniemożliwi również wykorzystanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Mało prawdopodobne bowiem, by konserwator zgodził się na zastosowanie rozwiązań przystosowujących Starą Mleczarnię do potrzeb osób o ograniczonej sprawności. Dodatkowo obecnie teren, na którym stoi budynek przeznaczony jest w miejskim planie zagospodarowana przestrzennego dla usług oświaty. To oczywiście radni mogą zmienić. Procedura zmiany planu wymaga jednak czasu. Burmistrz Putkiewicz przyznaje, że pierwszym krokiem do podjęcia jakichkolwiek prac projektowych musi być jednak uzgodnienie przeznaczenia budynku. Niewykluczone, że decyzja będzie się rodzić w bólach, patrząc na liczbę padających z różnych stron pomysłów. Sami mieszkańcy w komentarzach najczęściej wspominają o jakiejś kawiarni, ewentualnie połączonej z galerią sztuki. Obiekt na pewno musi być przeznaczony na cele społeczne.

Obrazek

– Jeśli będziemy mieć pomysł, budżet można traktować elastycznie, znaleźć pieniądze na szybszą realizację zadania – zaznacza Putkiewicz. Mowa oczywiście o opracowaniu koncepcji. W dalszej kolejności powstanie projekt, który będzie wymagał uzgodnień z konserwatorem. Na końcu samorząd czeka znalezienie pieniędzy na modernizację budynku, a następnie wykonawcy gotowego zrealizować projekt.

W najbliższym czasie zmieni się tylko otoczenie budynku. Dokumentacja potrzebna między innymi do wyburzenia sąsiadujących ze Starą Mleczarnią ruin sklepu i zaplecza zakładu jest już gotowa. Uporządkowanie terenu planowane jest jeszcze w tym roku. Ale straszący na rogu ulicy Dworcowej zabytek będzie jeszcze przez dłuższy czas „zdobił” miasto w niezmienionej postaci. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... postraszy/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Poprzednia

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość