Górki Szymona w Zalesiu Dolnym! Co dalej z Górkami Szymona?

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym! Co dalej z Górkami Szymona?

Postautor: Beata » pn sie 15, 2011 12:41 pm

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym! Co dalej z Górkami Szymona?

Zaleśańskie Górki Szymona to jedno z najładniejszych miejsc w całym powiecie piaseczyńskim. Niestety, najładniejszych, ale także najbardziej zaniedbanych. - Bardzo byśmy chcieli wreszcie ten teren uporządkować – mówi wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz (...)

Ciąg dalszy:

Obrazek
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: kobalt » pn sie 15, 2011 4:59 pm

ławki i kosze na śmieci są, a raczej były przez chwilę. Potem zostały zdewastowane :evil:


1804000 za ziemię :shock: Jakby gmina wykupowała wszelkie tereny nie nadające się pod zabudowę to dopiero byłby raj... dla niektórych 8)
kobalt
 
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 5:36 am
Lokalizacja: Zalesie Dolne

GÓRKI SZYMONA

Postautor: Robo_warrior » śr sie 17, 2011 8:26 pm

Czy uporządkowanie Górek nie spowoduje ich zbytniego ucywilizowania, tzn. nie utracą one obecnej dzikości, surowości ? Mam nadzieję, że będzie jak jest, a teraz jest fajnie :).
Robo_warrior
 
Posty: 261
Rejestracja: pt lip 23, 2010 11:58 am
Lokalizacja: Piaseczno (Staszica)

Górki Szymona coraz bliżej gminy

Postautor: Beata » pt mar 23, 2012 3:25 pm

Obrazek

W sierpniu ubiegłego roku wiceburmistrz Daniel Putkiewicz poinformował, że gmina podjęła starania zmierzające do odkupienia od prywatnych właścicieli części Górek Szymona. Dziś negocjacje w tej sprawie zbliżają się do końca. Jak wszystko dobrze pójdzie, teren o powierzchni prawie 1,9 ha uda się gminie przejąć przed wakacjami.

W Górkach Szymona bez wątpienia drzemie ogromny potencjał wypoczynkowo-rekreacyjny. Co z tego, skoro z każdym kolejnym rokiem miejsce to robi się coraz bardziej zaniedbane. Swoistym symbolem upadku Górek są pozostawione na jednej z piaskowych wydm ruiny dwóch pensjonatów. Ich budowa rozpoczęła się w roku 1999. Górki zostały rozkopane, wylano fundamenty. Wówczas wydane przez gminę warunki zabudowy zanegowało Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego. W rezultacie, 4 lutego 2000 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji o warunkach zabudowy, a niedługo potem prace wstrzymano. Choć już w czerwcu 2001 roku PINB nakazał inwestorom rozebrać betonowe fundamenty, straszą one do dziś, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia spacerujących po Górkach ludzi. Miejsce to nie jest w żaden sposób ogrodzone ani zabezpieczone, wszędzie wala się rozbite szkło. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo stwarzają niezwykle głębokie dziury, prowadzące z poziomu „0” do podpiwniczenia. Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej rozpościera się część plażowa Górek Szymona. Po terenie tym kręcą się małe dzieci. Wystarczy, że któryś z rodziców na kilkadziesiąt sekund spuści swoją pociechę z oczu i może dojść do tragedii.

Gmina rozpoczyna negocjacje

Górki Szymona mają dziś kilku właścicieli. Większość gruntów znajduje się w rękach gminy Piaseczno, ale są też właściciele prywatni, do których należy obszar o powierzchni 1,88 ha (w jego obrębie znajduje się wydma, na której miały zostać zbudowane pensjonaty). Zaraz po wstrzymaniu budowy pensjonatów inwestorzy wystąpili przeciwko gminie do sądu, domagając się zwrotu poniesionych nakładów, które wycenili na 473 tys. zł. Gmina nie zamierzała jednak wypłacić im pieniędzy. Po kilkuletnim procesie kwota ta została powiększona o około 250 tys. zł odsetek. W rezultacie dwaj inwestorzy otrzymali w 2005 roku po około 376 tys. zł odszkodowania. W czerwcu 2011 roku właściciele terenu na Górkach Szymona zwrócili się do gminy ponownie. Tym razem zgłosili żądanie wykupienia ich nieruchomości w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Za działkę o powierzchni 1,88 h usytuowaną w części Górek od ulicy Sosnowej zażyczyli sobie 1,428 mln zł. Nad propozycją pochylił się wydział geodezji we współpracy z biurem prawnym. Niedługo potem rozpoczęły się negocjacje z właścicielami, mające na celu obniżenie wygórowanej zdaniem magistratu ceny.

Gdy zmieni się plan miejscowy...

Uchwalony w 2009 roku MPZP nie dopuszcza na terenie Górek Szymona zabudowy. Na tym obszarze nie można wznosić nawet obiektów tymczasowych. Można natomiast umieścić tam elementy detalu urbanistycznego oraz niekubaturowe urządzenia infrastruktury rekreacyjnej. - Teren ten bezwzględnie należy uporządkować – zapowiadał w ubiegłym roku wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.
Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy zadać sobie pytanie, jakie gmina ma możliwości? Do tej pory brano pod uwagę dwa rozwiązania. Infrastrukturę można by ulokować na granicy chronionej planem strefy, bliżej parkingów. Kolejne wyjście to zmiana MPZP. Wiceburmistrz zastrzega jednak, że musi być na to zgoda mieszkańców.

Ogrodzenie czy monitoring?

Dziś negocjacje z właścicielami nieruchomości na Górkach Szymona zbliżają się do finału. Zaproponowaną na początku cenę udało się obniżyć mniej więcej o połowę. Kwestią sporną pozostaje to, kto rozbierze pozostałości pensjonatów. Gmina chciałaby „przerzucić” ten przykry obowiązek na właścicieli nieruchomości. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: podmiot fizyczny zrobi to znacznie taniej. Pracę tę należy najpierw wycenić. Gdy to nastąpi, gmina jest skłonna dopłacić sprzedającym wynikającą z tytułu rozbiórki różnicę. - Jest duża szansa, że gmina stanie się właścicielem Górek Szymona przed wakacjami – mówi Daniel Putkiewicz. - Gdy to nastąpi, będziemy powoli ten teren porządkować.
Wcześniej mówiło się o ustawieniu tam małej kubatury, czyli ławek, oświetlenia, koszy na śmieci. Wspominano także o monitoringu. Teraz okazuje się, że w pierwszej kolejności obszar ten należy ochronić przed dewastacją. Na Górkach można spotkać quady i motocykle, a nawet... samochody terenowe. - Teren górki się rozsypuje – mówi Putkiewicz. - Musimy ochronić go przed zniszczeniem.
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób gmina będzie chciała to zrobić. Być może zatrudni strażników, którzy byliby w stałym kontakcie z policją i strażą miejską. Jak udało nam się ustalić, ogrodzenie Górek Szymona raczej nie wchodzi w grę.
http://kurierpoludniowy.pl/?wyd=pno&pag ... ul&id=8724
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Górki Szymona w rękach gminy Piaseczno

Postautor: Martin » czw maja 17, 2012 5:49 am

Górki Szymona w rękach gminy!!!

Dziś (tj. środa 16 maja 2012 roku) rada miejska podjęła decyzję o wykupie liczącej ponad 1,8 ha działki przy Sosnowej* w Zalesiu Dolnym, tzn. Górek Szymona, za kwotę 750 tys. zł. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

W związku z wprowadzonym kilka lat temu planem zagospodarowani przestrzennego całkowicie chroniącym ten teren przed zabudową** (oraz dodatkowo rozporządzeniem wojewody o utworzeniu na nim użytku ekologicznego), właściciele zwrócili się do gminy z wnioskiem o wynikającą z ustawy planistycznej rekompensatę za obniżenie wartości gruntu. Stanęliśmy przed wyborem: zapłacić odszkodowanie (szacunkowo ok.600tys zł) lub wykupić teren za niewiele wyższą cenę tj. 750 tys.zł (początkowo właściciele żądali 1,5 mln, ale po negocjacjach kwota została obniżona o połowę). Wybór był więc prosty - skoro i tak musielibyśmy wydać duże pieniądze, lepiej za nie coś otrzymać.

Dzisiejsza uchwała to moment historyczny, i ma wymiar nie tylko materialny, ale i symboliczny. Górki Szymona w obecnym stanie, z pozostałościami po przerwanej budowie, przez długie lata były symbolem i pomnikiem bezprawia. Bezprawia, dokonanego rękami gminy. Bezprawia, za które nikt nie poniósł odpowiedzialności. Drugim takim symbolem bezkarności urzędników pozostaje nadal osiedle Słowicza.

Decyzja o wykupieniu gruntu jest szczęśliwym finałem długiej, nieszczęśliwej kontrowersyjnej historii Górek Szymona. Historii w której występowali dziwni ludzie, dziwne kredyty, dziwne operacje, procesy sądowe… historii, w której mamy też trupa tj. jednego z właścicieli, który oszukany przez swoich wspólników rozchorował się i umarł… w tle przewinęła się nawet mafia pruszkowska… Do tego dodajmy pozwolenie na zabudowe Górek wydane niezgodnie z prawem, następnie sądowo unieważnione (jako niezgodne z zapisami planu zagospodarowania), które poskutkowało koniecznością wypłacenia „pokrzywdzonemu” inwestorowi odszkodowania za poniesione nakłady w kwocie prawie 800 tys zł! Następnie te „poniesione nakłady” latami tkwiły w ziemi w postaci betonowych, głębokich na jedno piętro, niczym niezabezpieczonych bunkrów wbitych w wydmę, jak wrzód w d…. Bunkry stanowią lokalny śmietnik i szczalnię, szpecą krajobraz i stanowią skandaliczną pamiątkę po skandalicznym przedsięwzięciu.

Wykupienie Górek przez Gminę zamknie niechlubną kartę w ich dziejach i otworzy nową, mam nadzieję, że już tylko pozytywną. Możliwe będzie wreszcie usunięcie betonów i rekultywacja terenu (przykładem funkcjonowania polskiego prawa i nieudolnego działania powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego jest fakt, że przez lata nikt nie potrafił zmusić inwestorów do rozbiórki pozostałości po przerwanej budowie). Górki dołączą do pozostałego gminnego terenu wokół stawów (stanowiącego zresztą część większego obszaru nazywanego Parkiem Zalesie (na który składają się Górki Szymona, stawy, ośrodek Wisła). Dla terenu zostanie opracowany projekt zagospodarowania (spokojnie! - bardzo delikatnego), o którym opowiem jutro, bo teraz chce mi się spać. Dobranoc Państwu

* Dla tych, którzy się nie orientują, mowa o największej wydmie, na której w zimie zjeżdżamy na sankach
** Górki to teren leśny, bez prawa zabudowy.

Źródło informacji: profil Magdalena Woźniak na facebook.com
Marcin Borkowski [Martin]
- Kleks to najlepsze prywatne przedszkole w Piasecznie
- restauracja włoska La Nostra zaprasza
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12646
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: kobalt » czw maja 17, 2012 7:08 am

Bardzo dobra nowina :D

Mam nadzieję, że uda się w najbliższej przyszłości usunąć te piwnice :P
A co dalej będzie... czas pokaże

Niestety nie wszyscy użytkownicy Górek traktują ten teren jako dobro wspólne. Stoją ławki? - można je rozwalić, to samo z koszami na śmiecie, pomostami :cry:


i jeszcze jedno moje marzenie - by kierowcy quadów ani motorów crossowych nie trenowali w tym miejscu :wink:
kobalt
 
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 5:36 am
Lokalizacja: Zalesie Dolne

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: argrabi » czw maja 17, 2012 9:16 am

Nie będzie to łatwe: jak "ucywilizować", by nie stracić dzikiego charakteru tego miejsca?? Bo mam nadzieję, że tereny nie zostaną przekształcone w typowo śródmiejski park...
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Górki Szymona w rękach gminy Piaseczno

Postautor: smog » czw maja 17, 2012 11:53 am

Daniel mieszka rzut beretem od górek. Mieszkają tam też jego rodzice. Myślę, że nie da zrobić krzywdy temu terenowi i rozumie, że to nie park w Piasecznie.
Awatar użytkownika
smog
 
Posty: 111
Rejestracja: śr mar 24, 2010 1:13 pm

Co dalej z Górkami Szymona?

Postautor: Paulina » pt cze 22, 2012 2:53 pm

Od sierpnia ubiegłego roku gmina prowadzi negocjacje zmierzające do odkupienia od prywatnych właścicieli części Górek Szymona. Teren o powierzchni prawie 1,9 ha ma kosztować 750 tys. zł. Niedawno została opracowana koncepcja zagospodarowania Górek. Prace rewitalizacyjne najprawdopodobniej rozpoczną się jeszcze w tym roku. (...) Artykuł z dzisiejszego Kuriera Południowego http://kurierpoludniowy.pl/?wyd=pno&page=artykul&id=9164
Awatar użytkownika
Paulina
 
Posty: 604
Rejestracja: pn wrz 05, 2011 12:12 pm
Lokalizacja: okolice

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: wdolinski » pt cze 22, 2012 3:05 pm

Paulina pisze:Niedawno została opracowana koncepcja zagospodarowania Górek.

Na naszym terenie bardzo dużo się robi opracowań i planów, z których mało co jest realizowane. Paulino mieszkańcy teraz żyją sprawami Krauzówki niedaleko Górek, podeślij może jakiegoś linka z gazety w tej sprawie. Dzięki.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: kobalt » pt cze 22, 2012 5:44 pm

,,Zarówno zamawiający koncepcję urzędnicy, jak i mieszkańcy zwracali uwagę na to, że Górki należy chronić przed wjeżdżającymi na ich teren motocyklami i quadami. Cały czas nie wiadomo, w jaki sposób gmina będzie chciała to zrobić. Choć wcześniej mówiło się o ustawieniu palików, dziś wiadomo, że musiałyby one stanąć na zbyt dużym obszarze i nie byłyby ozdobą. Ogrodzenie terenu też raczej nie wchodzi w grę, choć ta sprawa będzie jeszcze omawiana. - Zastanawiamy się nad zatrudnieniem w sezonie letnim dozorcy, który będzie czuwał nad tym, aby na Górkach panował spokój i porządek – mówi Daniel Putkiewicz.
Pensja dozorcy być może zostanie sfinansowana z wynajmu nowoczesnego pawilonu gastronomicznego, który ma stanąć między rzeką a stawami w sąsiedztwie miejsca, w którym kiedyś były pawilony wypożyczalni kajaków. Aby jednak taki obiekt pobudować, trzeba najpierw zmienić na obszarze 50-60 m kw. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. "


ten fragment dobrze nie świadczy - tylko o kim pomysłodawcach czy piszącym :shock: Dozorca będzie ,,ozdobą" i powstrzyma motocyklistów i quadowców przed rozjeżdżaniem wydm :twisted:


Mam nadzieję, że będzie dobrze, mam nadzieję - będzie dobrze czy taka mantra pomoże

:lol:
kobalt
 
Posty: 49
Rejestracja: ndz lip 17, 2011 5:36 am
Lokalizacja: Zalesie Dolne

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: leny » sob cze 23, 2012 4:42 pm

Jeśli chcą z Górkami Szymona coś zrobić to wg mnie należało by to miejsce doprowadzić do stanu z przed "budowy", ustawienie kilku ławeczek i koszy na śmieci i ew. stojaków na rowery. Nic więcej, żadnego baru, grilla, daszków, altanek, itp. Jak najwięcej pozostawić dzikiego terenu.
Awatar użytkownika
leny
 
Posty: 514
Rejestracja: pt cze 12, 2009 8:49 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: Kucyk » sob cze 23, 2012 6:36 pm

Chyba jednak chciałbym "czegoś" więcej oprócz dzikości gdyż z dzieciństwa pamiętam jak była w budce z dykty po lewej stronie wypożyczalnia kajaków. I z prawej drzewienny Bar Amo... Ech, łza się w oku kręci...
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: Jacenty » sob cze 23, 2012 7:20 pm

No właśnie.

Co stoi na przeszkodzie żeby po zalewie można było popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym?
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

Górki Szymona w Zalesiu Dolnym

Postautor: anuleksa » sob cze 23, 2012 7:27 pm

Jacenty pisze:Co stoi na przeszkodzie żeby po zalewie można było popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym?

Być może brak środków na zatrudnienie osób dbających o bezpieczeństwo :)
Awatar użytkownika
anuleksa
 
Posty: 1322
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:45 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Następna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron