Koniec dzikiej reklamy w Piasecznie?

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Koniec dzikiej reklamy w Piasecznie?

Postautor: Beata » pt maja 20, 2016 6:36 pm

Obrazek

Burmistrz Zdzisław Lis skierował do rady miejskiej projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zasad i warunków sytuowania na terenie gminy obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Jest to pierwszy krok do uporządkowania na terenie miasta kwestii reklam, które często znajdują się w nieodpowiednich miejscach.

Uchwała rady miejskiej, jeśli oczywiście trafi pod głosowanie i zostanie przyjęta, ma określać gdzie i na jakich zasadach można umieszczać w mieście reklamy. Uporządkowanie tej kwestii zaprzątnęło ostatnio głowy włodarzom wielu miast. Flagowym przykładem może być tu Kraków, który już wprowadził na swoim terenie dość restrykcyjne regulacje, ograniczając m.in. liczbę wielkoformatowych reklam.

Zaśmiecona przestrzeń miejska

Jeśli uchwała zostałaby przyjęta, bez wątpienia wpłynie na estetykę miasta. Dlaczego jednak radni mieliby zająć się tą kwestią dopiero teraz, skoro mówiło się o niej od lat. Otóż okazuje się, że umożliwiła to przyjęta w ubiegłym roku ustawa środowiskowa, która przyznała radom gmin nowe kompetencje. Dotychczas nie było odpowiednich rozwiązań prawnych, teraz się one pojawiły.

Będzie trzeba płacić gminie za reklamę?

W Krakowie każdy reklamodawca ma prawo do jednego szyldu informującego o prowadzonej działalności. Usytuowanie w przestrzeni publicznej większej liczby reklam podlega opłacie, która zasila kasę miasta. W Piasecznie rozważany jest natomiast pomysł pobierania opłat od posiadaczy tablic i urządzeń reklamowych. Przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zasad na jakich będzie można się reklamować, umożliwi burmistrzowi rozpoczęcie prac nad konkretnymi wytycznymi, określającymi m.in. gabaryty, standardy jakościowe, oraz rodzaje materiałów budowlanych z jakich z jakich mogą być wykonane reklamy.

Mieszkańcy wypełnią ankietę

Skierowanie do rady miejskiej projektu uchwały jest dopiero pierwszym krokiem do prac nad docelową uchwałą określającą ostateczne regulacje. Wiadomo, że wcześniej w tej sprawie będą mogli wypowiedzieć się również mieszkańcy, wypełniając ankietę. - Nie należy teraz przesądzać jakie zasady zostaną ustalone w Piasecznie – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. - Jeśli przystąpimy do prac to trzeba to zrobić w uzgodnieniu z mieszkańcami, zarówno tymi których nadmiar nieuporządkowanej reklamy drażni, jak i tymi którzy prowadzą przedsiębiorstwa i jej potrzebują. Zasady mogą być różne dla poszczególnych części gminy.

Daniel Putkiewicz podkreśla, że należy zacząć od zebrania informacji gdzie jakie reklamy funkcjonują i sprawdzić zasady w już obowiązujących planach miejscowych, których tylko na terenie miasta obowiązuje kilkadziesiąt.

Tomasz Wojciuk http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=16728
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości