Wyjazd z ul. Sikorskiego w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Wyjazd z ul. Sikorskiego w Piasecznie

Postautor: iza » sob kwie 11, 2015 12:56 pm

Obrazek

Mieszkańcy protestują przeciwko planowanemu połączeniu ulicy Sikorskiego z ulicą Wojska Polskiego. Nie chcą, by przez osiedle przebiegała ruchliwa trasa. Obawiają się również, że po poszerzeniu ul. Sikorskiego będzie tam jeszcze mniej miejsc parkingowych. - Będziemy pracować do momentu uzyskania konsensusu z mieszkańcami w sprawie koncepcji przebudowy tego miejsca – uspokaja Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza

Od kilku lat piaseczyński samorząd planuje nowe zagospodarowanie terenów w rejonie ulic Powstańców Warszawy, Sikorskiego, Wojska Polskiego i Alei Róż. Koncepcja przewiduje m.in. poszerzenie alei Róż, która w przyszłości miałaby być dwukierunkowa oraz przebudowę ul. Sikorskiego i połączenie jej z ul. Wojska Polskiego. Mieszkańcy osiedla sprzeciwiają się tym planom.

GOSiR nieprzemyślany i absurdalny

Obawiają się, że drogą, która znajdzie się bezpośrednio pod ich oknami, będzie przejeżdżać dziennie kilkadziesiąt tysięcy samochodów. „Poszerzenie ul. Sikorskiego i otwarcie jej w kierunku ul. Wojska Polskiego wraz z poszerzeniem do 29 metrów (obecnie 5 metrów) Alei Róż i przekształcenie jej w dwukierunkową spowoduje wzmożenie, do granic absurdu, ruchu na terenie osiedla mieszkaniowego, które stanie się alternatywną trasą przejazdu dla innych, niebędących mieszkańcami. To spowoduje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia dzieci, młodzieży i ludzi mieszkających na tym osiedlu, a także uczniów uczęszczających do Gimnazjum nr 1 przy ul. Sikorskiego 20” - czytamy w piśmie wspólnot mieszkaniowych, skierowanym do urzędu miasta. Mieszkańcy uważają również, że powstanie GOSiR-u i boiska „Orlik” było „nieprzemyślaną absurdalną” decyzją, która pogorszyła komfort życia na osiedlu. Podkreślają, że obiekty sportowe miały służyć lokalnej społeczności, ale zostały nadmiernie rozbudowane i obecnie przyciągają ludzi nie tylko z całej gminy i powiatu, lecz także odbywają się tutaj ogólnopolskie imprezy. „Do obiektów sportowych musi być zapewniony dojazd, a także miejsca parkingowe, których nie było i nie ma gdzie zbudować. Powoduje to korki i blokady ulic osiedlowych przez autokary i samochody dowożące zainteresowanych na basen, halę i boisko, co wzbudza frustrację mieszkańców, którzy chcą tu zaparkować lub bezpiecznie przejechać” - oburzają się wspólnoty mieszkaniowe. Mieszkańcy czują się zlekceważeni przez samorządowców i apelują o wypracowanie takiego rozwiązania, które pogodzi interesy wszystkich stron.

Nic o was bez was

Urząd miasta informuje, że dotychczasowa wiodąca koncepcja, która już otrzymała opinie Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz starostwa powiatowego nie uzyskała akceptacji mieszkańców ul. Sikorskiego. - Gmina zleciła opracowanie kolejnego wariantu koncepcji modernizacji tego skrzyżowania – informuje Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza Piaseczna. - Po jego uzyskaniu zwrócimy się do mieszkańców ul. Sikorskiego o opinię. Dalsze procedowanie, w tym przygotowanie dokumentacji projektowej uzależnione jest od pozytywnej opinii pobliskich wspólnot i mieszkańców Spółdzielni Jedność. Bez ich zgody trudno wyobrazić sobie realizację tego projektu. Będziemy pracować do momentu uzyskania konsensusu z mieszkańcami w sprawie koncepcji przebudowy tego miejsca – uspokaja Krzysztof Kasprzycki.
Skrzyżowanie ul. Sikorskiego, która obecnie jest „ślepa” oraz ul. Wojska Polskiego to bardzo skomplikowany punkt. Z jednej strony jest duże wielojezdniowe skrzyżowanie drogi powiatowej z drogą krajową, z drugiej zatoka przystankowa i skrzyżowanie z gminną ul. Kusocińskiego oraz przejście dla pieszych. Na przepustowość oraz tłok na ul. Sikorskiego narzekają zarówno mieszkańcy osiedla, jak i klienci GOSiR-u oraz rodzice dowożący dzieci do gimnazjum. Nie ulega wątpliwości, że narastający problem należy jakoś rozwiązać, ale czy samorządowi uda się znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich? Jeszcze nie wiadomo kiedy zostanie opracowana nowa propozycja.

Grzegorz Traczyk http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=14996
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Ul. Sikorskiego w Piasecznie przestanie być ślepa

Postautor: Filip » czw cze 09, 2016 9:27 am

Obrazek

Mieszkańcy boją się, że budowa skrzyżowania ul. Sikorskiego z ul. Wojska Polskiego w Piasecznie uprzykrzy im życie. Inwestycji nie chcą ludzie z bloków przy Sikorskiego. Do władz miasta skierowali w tej sprawie niejedną petycję. Obawiają się znacznego wzrostu ruchu samochodowego za oknami.

– Jestem przeciwna otwarciu przejazdu. Nasza droga, obecnie wewnętrzna, zostanie zablokowana przez kawalkady samochodów szukających objazdów. Nie będzie się dało ani spokojnie przejść, ani przejechać – narzeka pani Teresa z bloku nr 1. Inna zagadnięta przez nas mieszkanka ulicy wieszczy: – Jak zrobią wyjazd na ulicę Wojska Polskiego, to będzie katastrofa.

Gmina, będąca właścicielem ul. Sikorskiego, rozmawia z mieszkańcami na temat projektu przebudowy drogi od lat. Spełniła część ich oczekiwań, głównie w kwestii usytuowania miejsc parkingowych. Ale włodarze obstają przy budowie skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Podczas lutowej sesji rady miejskiej burmistrz Zdzisław Lis tłumaczył, że ślepa ul. Sikorskiego utrwala „bałagan komunikacyjny” w tym rejonie miasta.

Przy Sikorskiego stoją szkoła oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. – Chodzi nam głównie o usprawnienie dojazdu autobusów dowożących dzieci do ośrodka – argumentuje Włodzimierz Rasiński, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Transportu Publicznego urzędu gminy.

Dodaje, że na skrzyżowaniu z ulicy Sikorskiego będzie można skręcić tylko w prawo – w kierunku ul. Szkolnej. Z kolei kierowcy jadący ulicą Wojska Polskiego będą mogli wjechać na ul. Sikorskiego jedynie od strony ul. Okulickiego. Ma to ograniczyć ruch na nowej „krzyżówce”. – Istnieje ryzyko, że część kierowców wracających z Warszawy będzie skracać sobie drogę przez Sikorskiego, ale generalnie uważam, że otworzenie tej ulicy jest potrzebne – mówi Piotr Obłoza, szef rady miejskiej i pracownik GOSiR.

Przeciwni inwestycji mieszkańcy skontaktowali się także z powiatem – inwestorem. Ale i on uznał, że Sikorskiego nie powinna dalej być ślepa. – Moim zdaniem trzeba usprawniać komunikację w mieście, tym bardziej że to centrum. Wybudowanie skrzyżowania w zaprojektowanej wersji nie spowoduje poważnych uciążliwości dla mieszkańców – oświadcza Ksawery Gut, członek zarządu powiatu.

Starostwo powiatowe zapowiada rychłe ogłoszenie przetargu na wykonanie kontrowersyjnej „krzyżówki”.

Piotr Chmielewski http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=5408
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Przelotowa ul. Sikorskiego w Piasecznie

Postautor: Ireneusz » pt wrz 30, 2016 6:50 pm

Obrazek

Wraz z przebudową ulicy Wojska Polskiego viewtopic.php?f=5&t=12157 wykonano zjazd w ulicę Sikorskiego, naprzeciwko skateparku. Łącznik nie został jeszcze oddany do użytku, prawdopodobnie nastąpi to w październiku.

Planowanemu przez gminę udrożnieniu ulicy Sikorskiego od strony skateparku od lat towarzyszyły spore emocje. Wielu mieszkańców protestowało, obawiając się zbyt dużego ruchu i związanych z tym uciążliwości. W tej chwili w ulicę Sikorskiego wjeżdża się jedynie od strony Powstańców Warszawy, a za GOSiRem bardziej niż drogę przypomina ona raczej deptak. Niedługo jednak to się zmieni, bo Sikorskiego stanie się drogą przelotową.

Umowa gminy z powiatem

- W ramach umowy zawartej z gminą, zlecimy wykonawcy, który remontował ulicę Wojska Polskiego, zrobienie bezpiecznego zjazdu w ul. Sikorskiego oraz utworzenie kilkunastu miejsc postojowych – mówi Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego. Mieszkańcy, którzy chętnie korzystaliby z przebitki, powoli zaczynają się jednak niecierpliwić. - Dlaczego nie zostało to zrobione od razu, przy okazji remontu Wojska Polskiego? – pyta pani Janina, która często korzysta z usług GOSiR-u i nowy zjazd byłby jej bardzo na rękę.

Łącznik jeszcze w tym roku

Włodzimierz Rasiński, naczelnik gminnego wydziału infrastruktury i transportu publicznego poinformował nas, że zjazd powinien być gotowy do końca października. Oprócz wyasfaltowania nierównego odcinka łączącego dwie drogi, wykonawca ma zbudować jeszcze około 20 miejsc postojowych. Za całość prac umożliwiających połączenie ulic gmina zapłaci około 320 tys. zł. http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=17268
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron