Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Piasecznie

Postautor: Filip » czw gru 03, 2015 10:36 am

PSZOK, CZYLI SPRAWA, KTÓRA NIEŁADNIE PACHNIE

Pan Burmistrz Zdzisław Lis nieustannie nie przestaje mnie zaskakiwać. Mimo dużej sympatii, jaką prywatnie go obdarzam, jako człowieka, dość trudno jest mi zaakceptować brak wyobraźni piaseczyńskich włodarzy, przy podejmowaniu różnych decyzji dotyczących gminy. Niestety, ale od lat, wiele spraw wymyka się spod kontroli Burmistrza, co niestety ma negatywny wpływ na rozwój tego terenu. Poza sektorem deweloperskim oczywiście, który ma się zdumiewająco dobrze w gminie Piaseczno. Szkoda tylko, że tak wielki ukłon w stronę tejże branży, nie idzie w parze z synchronizacją działań długofalowych oraz tzw. „myśleniem przyszłościowym”, albo inaczej mówiąc - wyobraźnią.

W jednej ze swoich wypowiedzi, lider Platformy Obywatelskiej, pan Donald Tusk, stwierdził, że „W momencie, kiedy zdobywa się władzę, to trzeba się też zajmować sprawami, które nie zawsze ładnie pachną.” I tak oto pan Burmistrz Piaseczna stanął przed, odgórnie narzuconym, zadaniem wybudowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w skrócie PSZOK-u. Dla przypomnienia, PSZOK to takie miejsce, w którym mieszkańcy gminy w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie zebrane odpady komunalne. PSZOK nie jest spalarnią.

KAŻDY URZĘDOWY PRZEPIS TO KAWAŁEK CZYJEJŚ PRYWATNEJ WOLNOŚCI – Jan Pietrzak

Z racji istniejącej oczyszczalni ścieków, pierwszy wybór urzędników padł na Wólkę Kozodawską. Zanim jednak gmina podjęła jakiekolwiek wiążące działania, niewielka (dosłownie) garstka mieszkańców, w krótkim stosunkowo czasie bardzo skutecznie oprotestowała tenże pomysł. Ba! W wyniku sprzeciwu, teren, na którym miał powstać PSZOK został przekazany pod budowę ogólnodostępnego parkingu. Właściwie to można tylko spuentować – Brawo mieszkańcy!

Kolejnym wybranym przez urzędników miejscem okazał się pękający w szwach i zatłoczony do granic możliwości, Józefosław. Argumenty gminy są proste i na pozór oczywiste – teren przemysłowy, blisko obecnego przestarzałego PSZOK-u przy ul. Technicznej, dogodny dojazd dla mieszkańców Józefosławia i Julianowa. Nie przekonuje to jednak samych mieszkańców, którzy od ponad dwóch lat protestują przeciwko tejże lokalizacji. Niestety, w swojej walce, nie mają wsparcia radnych z tego terenu. Ale przecież, w poprzedniej kadencji, mieszkańcy Wólki Kozodawskiej nawet nie mieli swojego przedstawiciela w Radzie miejskiej (a może to lepiej?), a mimo to, pan Burmistrz stosunkowo szybko i łatwo ugiął się przed ich argumentami. Czemu zatem przez ponad 2 lata pozostawał głuchy i, rzec można ślepy, na głos kilku tysięcy mieszkańców JJ sprzeciwiających się budowie PSZOK-u na wskazanej działce oraz, - cytując klasyka, - na oczywiste oczywistości, wskazujące, że lokalizacja tegoż Punktu nie została trafnie wybrana? Na co liczył pan Burmistrz wydając pieniądze z gminnej kasy na projekty i wizualizacje? Czemu nie wyciągnął wniosków z przeszłości i nie rozpoczął działań od konsultacji społecznych? Przypomnę, że w początkowej fazie prac związanych z wybudowaniem PSZOK-u w sąsiedztwie JJ (druga połowa poprzedniej kadencji), radni praktycznie nie byli o niczym informowani. Wszelkie pytania dotyczące tejże inwestycji były zbywane odpowiedziami typu – informacje otrzymacie Państwo w odpowiednim czasie. I tak oto mamy 2 stracone lata.

OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ

Pomijając wszystkie inne argumenty podnoszone przez mieszkańców niechętnych powstaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który ma być zlokalizowany na działce 18/2, będącej własnością gminy, usytuowanej pomiędzy ul. Geodetów i torami bocznicy kolejowej, w okolicy stacji transformatorowej PGE, najważniejszą sprawą jest DOJAZD. Tym bardziej, że PSZOK ma służyć mieszkańcom CAŁEJ GMINY. Jaki sens ma budowanie tego typu inwestycji, do której dojazd będzie poważną, czasochłonną wyprawą z perspektywą stania w korkach na zatłoczonej ulicy Geodetów? Komu, oprócz, być może okolicznych mieszkańców, będzie się chciało kluczyć wąskimi na tym terenie ulicami, palić benzynę, tracić czas i szukać PSZOK-u, tylko po to, aby ZA DARMO coś oddać? Tym bardziej, że lasów w koło w bród.

W kontekście rozbudowy CH Auchan oraz planowanej zabudowy, odzyskanych przez gminę Lesznowola, terenów Mysiadła sąsiadujących z Józefosławiem, oczywistą staje się oczywistość, że wybrane przez gminę miejsce, jest niezbyt szczęśliwym wyborem. Zaś wpuszczanie na Geodetów dodatkowych ciężarówek odbierających odpady z nowego Punktu świadczyć może li tylko o braku wyobraźni.

WYOBRAŹNIA I PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA, czyli CZAS TO PIENIĄDZ

Podczas słynnej wyprawy radnych i urzędników gminnych do Szwecji, która to wyprawa miała miejsce w poprzedniej kadencji, wspólnie z panem Burmistrzem mieliśmy okazję obejrzeć tamtejszy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zastanawiałam się, czy pan Burmistrz tudzież jego urzędnicy zwrócili uwagę na lokalizację tejże inwestycji. Otóż, szwedzki PSZOK znajdował się przy głównej drodze. Nie było problemu z dojazdem i nie trzeba było nadkładać drogi, czy też kluczyć, aby doń dojechać.

Pytam, zatem, czemu piaseczyńscy urzędnicy, po raz kolejny, zamiast wybierać najprostsze rozwiązania, maksymalnie wszystko komplikują? Wystarczy tylko trochę wyobraźni i dobrej woli. Po co odwracać kota ogonem i zamiast celu wskazującego, że PSZOK ma być dla ludzi, odstręcza się i zniechęca ludzi do tego typu Punktów? Pytam również, czy władze gminne rozważały możliwość modernizacji obecnie istniejącego PSZOK-u przy ul. Technicznej? Wszak Gmina jest współwłaścicielem spółki SITA Piaseczno.

Na koniec pewna refleksja. W przeciwieństwie do krajów UE, w Stanach Zjednoczonych nie ma odgórnych nakazów dotyczących segregacji odpadów i recyklingu, którym tak ochoczo przyklaskuje rząd polski. Mimo to, jest to zjawisko dość powszechne, aczkolwiek dobrowolne. Szczególnie recykling. Amerykanie od zawsze wiedzieli, że najlepszą motywacją jest pieniądz. Kupujesz w sklepie butelkę, plastik czy puszkę, - płacisz kaucję. Musisz mieć, zatem możliwość zwrotu. Niemal przy każdym większym supermarkecie, czyli w miejscu często uczęszczanym, znajdują się punkty, gdzie można odpłatnie oddać puszki, plastik, szkło lub papier. Zajmują naprawdę niewiele miejsca. Często są to zwykłe automaty, do których wrzuca się opakowania i w zależności od ilości wypłacane są pieniądze. Podobnie z bateriami czy gazetami. Zaletą takich punktów jest przede wszystkim powszechna dostępność. Podobne praktyki były stosowane również w Polsce, w czasach poprzedniej epoki i nieźle się sprawdzały.

Polecam panu Burmistrzowi pod rozwagę te proste rozwiązania. Tym bardziej, że ma w rękach wszystkie narzędzia do ich wprowadzenia. Pozwolę sobie również przypomnieć, że korzystanie z wyobraźni, nie boli. Patrzenie w perspektywie od wyborów do wyborów, jest najgorszym możliwym wyborem. Proszę pamiętać, że nawet Józefosław może zmienić swoje preferencje.

Katarzyna Nowocin-Kowalczyk https://www.facebook.com/katarzyna.nowo ... 3817180343
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

List otwarty w sprawie PSZOK Piaseczno

Postautor: Redakcja » pn gru 14, 2015 8:31 pm

Na początek chciałbym odnieść się krótko do spotkania w sprawie PSZOK, które odbyło się w dniu 18 listopada. Przykro mi bardzo, że mieszkańcy Józefosławia nie dali urzędnikom gminnym ani projektantom szans na udzielenie merytorycznych odpowiedzi i przedstawienie przygotowanych prezentacji.

Nadal uważam, że lokalizacja przy ul. Energetycznej jest najlepsza, a mieszkańcy są manipulowani i wprowadzani w błąd przez osoby zainteresowane podkręcaniem atmosfery wokół tematu. Problem został, moim zdaniem, celowo wyolbrzymiony aby skuteczniej zgromadzić protestujących, a przeznaczony dla indywidualnych osób nieszkodliwy PSZOK został przedstawiony jako miejsce składowania odpadów przemysłowych i spalarnia śmieci.

Jednak moim obowiązkiem jest wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców i realizowanie ich woli. Dlatego, choć osobiście nadal jestem przekonany o słuszności i sensowności poprzedniej decyzji, nie zamierzam jednak iść na wojnę z całym światem, ani rozpętywać kolejnej sterowanej awantury w innym miejscu.

Rzeczywiście wskazana przez mieszkańców należąca do Skarbu Państwa działka przy ul. Mazurskiej została wystawiona przez Starostwo na sprzedaż, a starosta Ołdakowski zadeklarował nawet umożliwienie Gminie jej zakupu w trybie bezprzetargowym - z 50% upustem - za kwotę 0.5 mln zł. Jednak po analizie zdecydowaliśmy, że nie skorzystamy z tej oferty i pozostawimy PSZOK w jego obecnej lokalizacji, tj. na ul. Technicznej, na działce należącej do SITY. Co prawda mała ilość miejsca nie pozwala na zorganizowanie tam planowanego PSZOKu z prawdziwego zdarzenia, możliwa jednak będzie usprawnienie i modernizacja tego, który już istnieje. W dniu wczorajszym odbyłem rozmowę na ten temat z prezesem SITY, która wraz z Gminą jest współudziałowcem spółki PUK. Ustaliliśmy, że Spółka zleci wykonanie projektu zagospodarowania terenu przy Technicznej. Do uzgodnienia pozostaną tylko kwestie formalne – kto i w jakiej formie będzie inwestorem modernizacji PSZOKu i z jakich środków inwestycja zostanie sfinansowana. Tym samym temat lokalizacji PSZOK uważam za rozstrzygnięty i zamknięty.

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno
Zdzisław Lis
piaseczno.eu
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

PSZOK Piaseczno rozszerza działalność

Postautor: Filip » śr kwie 27, 2016 7:02 pm

Obrazek

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od 1 maja poszerzy zakres swoich usług.

Od tego dnia, jak informuje Gmina Piaseczno na swojej stronie internetowej, mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie przekazać do punktu odpady takie jak papa i gonty bitumiczne, czy też styropian budowlany i wełna mineralna. Do tej pory odpady te były przyjmowane odpłatnie wg cennika 2,00 zł za kg.

Do PSZOK-u można będzie również oddać okna wraz z ramami, a obsługa punktu posegreguje odpady. Oprócz tego PSZOK od 1 maja będzie przyjmował gałęzie o wielkości powyżej 1 m.

JOANNA GRELA http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... zialalnosc
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice


PSZOK przy ul. Energetycznej w Piasecznie

Postautor: Redakcja » czw lip 21, 2016 7:06 pm

Obrazek

Alicja Perlińska‎ - Nie dla PSZOK przy ul. Energetycznej/ Geodetów https://www.facebook.com/groups/7155299 ... 223982993/ pisze:Drodzy Państwo, w odpowiedzi na złożoną petycję w dniu 22 Marca 2016 r w Kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno w sprawie PSZOK przy ul. Energetycznej, otrzymaliśmy odpowiedź w załączeniu. Petycję poparło 1363 osoby za co raz jeszcze serdecznie Państwu dziękujemy !
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Poprzednia

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron