Budowa domu od 28 czerwca bez pozwolenia

Dyskusje na wszelkie tematy związane z nieruchomościami: sprzedaż, wynajem, mieszkania, domy, działki itp. Podforum moderowane przez Macieja Michalaka.

Moderator: GTW

Budowa domu od 28 czerwca bez pozwolenia

Postautor: Filip » pn cze 29, 2015 3:03 pm

Obrazek

28 czerwca wchodzi w życie długo oczekiwana przez Polaków zmiana prawa budowlanego. Chcąc wybudować dom jednorodzinny, nie będzie już potrzebne pozwolenie na budowę domu. Przypominamy najważniejsze zmiany, jakie wnosi nowelizacja.

Do tej pory, żeby wybudować własny dom, konieczne było złożenie odpowiedniej dokumentacji do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu. Procedury z tym związane przypominały czasami syzyfową pracę. Inwestorzy indywidualni niejednokrotnie pisali w na forach o przypadkach, gdy walkę o pozwolenie prowadzili przez kilka lat. Od dziś wystarczy tylko zgłoszenie i uzyskanie tzw. milczącej zgody. Dzięki temu, budowę będzie można rozpocząć nie po kilku latach, a po miesiącu.

Dom jednorodzinny już bez pozwolenia

Nowym trybem będą przede wszystkim domy jednorodzinne, ale nie tylko one. Pulę projektów budowlanych, które nie wymagają odtąd uzyskania pozwolenia na budowę rozszerzono o wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Ale dodatkowo dopisano tu także garaże, których wcześniej brakowało w punkcie dotyczącym wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan. Ustawodawca zapewnił inwestorom także możliwość zbudowania bez pozwolenia większego oczka wodnego (do 50 mkw., wcześniej tylko do 30 mkw.)

Zamiast wnioskowania o pozwolenie, wystarczy tylko zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy ww. obiektów. Od momentu zawiadomienia odpowiedniego urzędu (wydziały administracji architektoniczno-budowlanej we właściwym starostwie powiatowym), ma on 30 dni na zgłoszenie zastrzeżeń do projektu. Jeśli tego nie zrobi, inwestor może bez przeszkód rozpocząć budowę.

więcej przeczytacie na stronie http://www.bankier.pl/wiadomosc/Budowa- ... 66664.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Wróć do Nieruchomości Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość