Fotograf Warszawski Antonina Gugała

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Fotograf Warszawski Antonina Gugała

Postautor: Beata » sob gru 03, 2016 4:46 pm

Obrazek

Sportretowała stare zakłady fotograficzne. W każdym zrobiła sobie zdjęcia do dyplomu. Do każdego zakładu szłam w tej samej bluzce, bez makijażu. Zostawiałam fotografom wolną rękę. Nie sądziłam jednak, że zdjęcia będą aż tak różne - mówi fotografka Antonina Gugała. Przeczytajcie wywiad: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... obila.html

Obrazek

Fotograf Warszawski to projekt dokumentalny ukazujący różne aspekty działalności stołecznych zakładów fotograficznych. Antonina Gugała bada ślady obecności fotografów-rzemieślników w przestrzeni miasta. Zebrany materiał służy za punkt wyjścia dla rozpoznania funkcji społecznych pełnionych przez fotografów-rzemieślników oraz analizy języka jakim posługują się oni w komunikacji z otoczeniem.

Autorka sporządziła dokumentację witryn ponad osiemdziesięciu zakładów fotograficznych współcześnie działających na terenie Warszawy. Podstawową motywacją do podjęcia tego działania była chęć zachowania pamięci o miejscach powszechnie kojarzonych z fotografią. Zrealizowany materiał unaocznia obecność zakładów fotograficznych w przestrzeni miasta oraz zwraca uwagę na język wizualny, jakim posługują się fotografowie-rzemieślnicy w celu zwrócenia uwagi przechodniów.

Kolejnym elementem wystawy jest zbiór „zdjęć do dyplomu” wykonanych przez stołecznych fotografów. Autorka zleciła wykonanie swojego portretu fotografom we wszystkich udokumentowanych zakładach. Istotnym warunkiem tego eksperymentu było całkowite przeniesienie odpowiedzialności za ostateczny kształt zdjęć w ręce fotografów-rzemieślników. Pozyskana w ten sposób kolekcja wizerunków autorki pozwala odkryć społeczno-kulturowe kody rządzące fotografią rzemieślniczą.

Teoretyczny szkielet projektu stanowi zaproponowany przez Terence'a Wrighta podział sposobów patrzenia na fotografię na trzy kategorie: patrzenie przez zdjęcie, na zdjęcie oraz za zdjęcie. Szczególnie inspirujące wydaje się ostatnie podejście, zachęcające do traktowania fotografii jako wskaźnika określonych reguł kulturowych, które determinują jakie zachowania uznajemy za normatywne. Całość zebranego materiału umożliwia widzom samodzielne dokonanie analizy roli fotografii rzemieślniczej w kształtowaniu estetyki codzienności, a także w tworzeniu wizerunku profesji fotografa.

Projekt Fotograf Warszawski realizowany jest w ramach Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy.

Wystawa czynna: 7 – 18 grudnia 2016
Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Generała Władysława Andersa 13
Otwarcie: 7 grudnia, godz. 18:00

O autorce:
Antonina Gugała (1989) – fotografka, autorka książek fotograficznych. Ukończyła studia na kierunku psychologia oraz iberystyka na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie. Studiuje fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy). Stypendystka Spółdzielni Młodych Twórców (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, 2013) oraz Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy (2016). http://www.antoninagugala.com
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron