Jadłodzielnia w Piasecznie przy ul. Warszawskiej

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Jadłodzielnia w Piasecznie przy ul. Warszawskiej

Postautor: iza » wt lip 02, 2019 8:35 pm

Obrazek

Wkrótce otwarcie Jadłodzielni w Piasecznie. Będzie czynna przez cały rok! Dobiegają końca przygotowania zmierzające do otwarcia pierwszej w mieście Jadłodzielni, która jest projektem realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego. Jak wszystko dobrze pójdzie, punkt powinien zostać uruchomiony w przyszłym tygodniu.

– Do wykonania zostały jeszcze drobne prace, jutro powinniśmy odebrać Jadłodzielnię, a jej otwarcie powinno nastąpić w przyszłym tygodniu – informuje Wioletta Urban z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który będzie zawiadywał punktem. Lokal znajduje się przy ulicy Warszawskiej, w szczycie budynku od strony ul. Chyliczkowskiej. Będzie mieściła się w nim duża lodówka na jedzenie oraz regały, na których będzie można ustawiać suchą żywność. Na drzwiach znajduje się już szyld oraz regulamin.

Co ciekawe, Jadłodzielnia ma być czynna przez cały rok (pomieszczenie jest zamykane, zadaszone i ogrzewane). W okresie letnim będzie otwarta codziennie w godz. 7.30-18.30.

– Zimą godziny jej pracy prawdopodobnie zostaną zmienione, ale dużo będzie zależało tu od samych mieszkańców. My ze swej strony jesteśmy elastyczni – deklaruje Wioletta Urban. Miejscem ma zajmować się jeden z pracowników MGOPS-u, który będzie otwierał i zamykał Jadłodzielnię, dbał o czystość i sprawował nadzór nad produktami. https://piasecznonews.pl/wkrotce-otwarc ... -caly-rok/

Obrazek
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Jadłodzielnia w Piasecznie przy ul. Warszawskiej 1

Postautor: iza » sob lip 06, 2019 9:36 pm

Obrazek

W przyszłym tygodniu nastąpi oficjalne otwarcie piaseczyńskiej jadłodzielni, która zrealizowana została w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Punktem foodsharingu, zlokalizowanym przy ul. Warszawskiej 1, zarządza Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który zadba o bezpieczne i higieniczne warunki przechowywania produktów. Lokal dostępny będzie dla mieszkańców codziennie w godzinach od 7.30 do 18.30. Pomieszczenie jest zamykane i ogrzewane, dzięki czemu służyć będzie lokalnej społeczności przez cały rok.

Idea jadłodzielni polega na nieodpłatnej wymianie żywności pomiędzy użytkownikami. Dzięki temu jedzenie nie marnuje się. Każdy może przynieść niewykorzystane przez siebie, zdatne do użytku produkty i umieścić je w ogólnodostępnej, dużej lodówce. Dzięki temu inni będą mogli skorzystać z jedzenia zapobiegając jego zmarnowaniu.

Otwarcie jadłodzieli z udziałem Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Daniela Putkiewicza oraz I Zastępcy Burmistrza Hanny Kułakowskiej – Michalak zaplanowano na 9 lipca 2019 r. Zapraszamy o godz. 14.00.

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/446876339428456/

Obrazek
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Inauguracja jadłodzielni w Piasecznie

Postautor: Redakcja » pn lip 08, 2019 8:01 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

JADŁODZIELNIA W PIASECZNIE

Postautor: Filip » wt lip 09, 2019 9:36 am

Obrazek

Wykonana w ramach projektu obywatelskiego jadłodzielnia już dziś rozpocznie działalność.

Piaseczyńska jadłodzielnia powstała obok nowej siedziby Urzędu Gminy, przy ul. Warszawskiej 1. Opiekujący się projektem Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej nie tylko nadzorował przygotowanie miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli podzielić się produktami spożywczymi. Urzędnicy będą się opiekować pomieszczeniem również po jego oficjalnym otwarciu, które ma mieć miejsce dziś o godzinie 14.00.

– Nasi pracownicy będą sprawdzać czy produkty są prawidłowo przechowywane, spełniają warunki regulaminu i nie są przeterminowane – wyjaśnia Wioletta Urban z MGOPS w Piasecznie. – Będziemy dbać również o utrzymanie czystości – zapewnia. Piaseczyńska jadłodzielnia ma działać w sezonie letnim w godzinach 7.30. – 18.30. Niewykluczone, że ulegną one zmianie po sezonie, ale jest to kwestia otwarta i zależy od zainteresowania i potrzeb mieszkańców.

Lodówka i regały stoją w pomieszczeniu, które pozwala na bezpieczne przechowywanie żywności niezależnie od warunków atmosferycznych. Skorzystać z niej może każdy, wedle własnych potrzeb. Zarówno osoby, które chcą się podzielić żywnością, która mogłaby się u nich zmarnować, jak i ci, którzy chętnie skorzystają z takiej formy pomocy. Regulamin korzystania z jadłodzielni został wywieszony zarówno na drzwiach zewnętrznych jak i w środku pomieszczenia.

– Jeśli okaże się, że idea dzielenia się jedzeniem sprawdza się w Piasecznie, mamy już pomysł na kolejny punkt – zdradziła nam Wioletta Urban. https://www.przegladpiaseczynski.pl/spo ... -startuje/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Otwarta jadłodzielnia w Piasecznie przy ul. Warszawskiej 1

Postautor: iza » wt lip 09, 2019 5:53 pm

Obrazek

Od dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców do dzielenia się niewykorzystaną, zdatną do użytku żywnością, oraz do korzystania z pozostawionych w jadłodzielni produktów.

Punktem, zlokalizowanym przy ul. Warszawskiej 1, zarządza Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który dzięki pomocy wolontariusza zadba o bezpieczne i higieniczne warunki przechowywania produktów.

W inauguracji piaseczyńskiej jadłodzielni, która odbyła się 9 lipca 2019 r. uczestniczyli między innymi Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz, I zastępca burmistrza Hanna Kułakowska-Michalak, dyrekcja Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz autorka projektu do Budżetu Obywatelskiego Pani Danuta Samek.

– Idea jadłodzielni polega na nieodpłatnej wymianie żywności. Zamiast marnować, wciąż nadające się do użytku jedzenie możemy przekazać je innym – tłumaczy Wiceburmistrz Hanna Kułakowska- Michalak.

W czasie uroczystości Burmistrz Daniel Putkiewicz podziękował pomysłodawczyni za cenną inicjatywę, a dyrekcji i pracownikom MGOPS za realizację projektu – Piaseczyńska jadłodzielnia to kolejny, bardzo ważny dla lokalnej społeczności projekt zrealizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego – powiedział Burmistrz.

Lokal dostępny jest dla mieszkańców codziennie w godzinach od 7.30 do 18.30. https://piaseczno.eu/otwarcie-jadlodzielni/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

JADŁODZIELNIA W PIASECZNIE

Postautor: Redakcja » wt lip 09, 2019 6:06 pm

W dniu 9 lipca otworzono w Piasecznie, pierwszą jadłodzielnię. Inicjatywa została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. https://www.youtube.com/watch?v=kBjLJt9Hh-4

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Jadłodzielnia w Piasecznie przy ul. Warszawskiej

Postautor: Kacperek » czw wrz 12, 2019 7:56 pm

Obrazek

Jadłodzielnia jak darmowa stołówka. Piaseczyńska jadłodzielnia świeci pustkami. Jej opiekunowie twierdzą, że jedzenie się pojawia, ale błyskawicznie znika.

Jadłodzielnia przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie została hucznie otwarta na początku lipca. Wówczas w lodówce i na półkach pojawiły się produkty dostarczone z tej okazji przez darczyńców, ale szybko zniknęły. Osoby, które zaglądają do jadłodzielni twierdzą, że puste półki to stały widok.

– Jadłodzielnia to takie miejsce, do którego ktoś coś musi przynieść, aby ktoś coś mógł wziąć – przypomniała jeszcze w lipcu na Facebooku inicjatorka przedsięwzięcia Danuta Samek. To ona zgłosiła pomysł realizowania idei foodsharingu w Piasecznie do Budżetu Obywatelskiego, a mieszkańcy pomysł poparli. Przynajmniej w głosowaniu. Sądząc bowiem po pustkach w lodówce, poparcie dla idei nie przekłada się na działanie. To zastanawiające, ponieważ jadłodzielnia w Skolimowie, mimo że nie jest zlokalizowana w centrum miasta, działa nieźle. Lodówkę zapełniają sami mieszkańcy, pojawiają się w niej gotowe dania, produkty sklepowe, owoce, warzywa. Pytanie więc, w czym tkwi problem z tą w Piasecznie?

– Jadłodzielnia tylko pozornie świeci pustkami – zapewnia Wioletta Urban, zastępca dyrektora MGOPS w Piasecznie. – Mamy już przynajmniej jednego stałego dostawcę, chcemy zachęcać również innych przedsiębiorców do dzielenia się nadwyżkami czy produktami, którym niebawem skończy się przydatność do spożycia.

Pamiętać jednak należy, że podstawowym założeniem istnienia jadłodzielni jest możliwość dzielenia się żywnością przez osoby prywatne. To szansa na zostawienie produktów czy posiłków, których my nie zdążymy w okresie przydatności zjeść, a może skorzystać z nich ktoś inny. Dzięki temu nie zmarnuje się jedzenie, a statystyki są zatrważające – przeciętny Polak marnuje 235 kg żywności rocznie!

– Warto pamiętać, że jadłodzielnia nie ma charakteru instytucji pomocowej skierowanej np. do osób ubogich. Z zostawionych w niej produktów może skorzystać każdy, kto akurat ma na coś ochotę – podkreśla Urban. I przyznaje, że z obserwacji pracowników, którzy dbają o piaseczyński obiekt wynika, że ma ona już stałą klientelę.

– Produkty znikają zaraz po umieszczeniu ich na półkach i oczywiście są po to, by z nich korzystać, choć może niekoniecznie chodzi o to, by stale ta sama osoba zabierała wszystkie produkty – przyznaje Wioletta Urban.

Podobną obserwację poczyniła Danuta Samek, która przyznaje, że kiedyś spotkała przy pustych półkach w jadłodzielni kobietę zaskoczoną „brakiem towaru”, ponieważ „zwykle o tej porze był”.

– Nie ukrywam, że jestem zaskoczona tym, jak funkcjonuje w naszym społeczeństwie jadłodzielnia. Kultura obywatelska nie stoi u nas na najwyższym poziomie – konstatuje z żalem Samek.

My również zachęcamy do korzystania z jadłodzielni. Zarówno po to, by zostawić jakąś żywność, jak i poczęstować się tym, co zostawili inni. https://www.przegladpiaseczynski.pl/spo ... -stolowka/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron