Uchwała krajobrazowa na terenie gminy Piaseczno

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW


Uchwała krajobrazowa w Piasecznie

Postautor: Redakcja » śr mar 28, 2018 5:45 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Uchwała krajobrazowa na terenie gminy Piaseczno

Postautor: Kacperek » śr kwie 04, 2018 9:01 am

Obrazek

Polskie miasta charakteryzuje chaos architektoniczny, różnorodność wątpliwej urody szyldów oraz nadmiar reklam w przestrzeni miejskiej. Właśnie ruszają konsultacje społeczne dotyczące piaseczyńskiej uchwały krajobrazowej, która ma poprawić estetykę gminy.

Każdy, kto podróżuje poza granice Polski, po powrocie do kraju może doznać niemałego szoku estetycznego. Nagle okazuje się bowiem, że żyjemy w bardzo brzydkim miejscu na świecie. „Tandetny outdoor”, jak można określić sytuację polskich ulic i placów, jest obecny w każdym mieście i gminie w Polsce. W dużej mierze odpowiada za to chęć zareklamowania swoich usług czy produktów przez przedsiębiorców. Doszło więc do takiego absurdu, że przedsiębiorcy płacą, ich reklamy szpecą przestrzeń, a przekaz wcale nie dociera do odbiorcy, gdyż w tym chaosie do odbiorcy dociera naprawdę mało treści.

– Po wejściu w życie w 2015 r. ustawy wzmacniającej narzędzia ochrony krajobrazu, można ustalić, co jest dozwolone, a co zakazane. W sierpniu 2016 r. rada miejska w Piasecznie podjęła uchwałę w sprawie przygotowania projektu uchwały, ustalającej te zasady – informuje Urząd Miasta.

Projekt uchwały, którego sporządzenie zlecono PWC Sp. z o.o., powinien powstać do 15 grudnia br.

– Prace zostały podzielone na sześć etapów. Obecnie zakończyła się analiza przestrzenna i krajobrazowa gminy. Przygotowano także podział gminy na obszary, dla których będą obowiązywały różne zapisy uchwały, a więc inne zasady umieszczania szyldów, reklam, małej architektury i ogrodzeń – czytamy na stronie urzędu.

Krajobraz naszego miasta oraz całej gminy można śmiało określić jako tandetny (co nie odróżnia Piaseczna od reszty kraju). Zatrważająca ilość banerów na płotach, najczęściej na skrzyżowaniach (co dodatkowo obniża percepcję kierowców, a przez to nasze bezpieczeństwo), billboardy ustawione jeden za drugim na drogach wjazdowych do miasta (a wszyscy wiemy, jak bardzo liczy się pierwsze wrażenie) oraz najróżniejszej maści ogrodzenia, od ładnych i lekkich płotów, po betonowe mury, powodują uczucie bałaganu.

Miejska przestrzeń należy jednak do mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, aby uchwała krajobrazowa powstała przy ich czynnym udziale.

5 kwietnia br. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach konsultacji społecznych. Spotkanie rozpocznie się projekcją filmu pt. „Krajobraz mojego miasta”, a zasadnicza część konsultacji rozpocznie się około godz. 17.30.

Urząd utworzył również stronę internetową www.krajobraz.piaseczno.eu oraz stronę na Facebooku o nazwie Krajobraz Piaseczna. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... ic-tandete
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

FILM KRAJOBRAZ MOJEGO MIASTA

Postautor: Redakcja » czw kwie 05, 2018 11:03 am

Krajobraz mojego miasta – inspirujący film o estetyce przestrzeni publicznych oraz chaosie reklamowym"Krajobraz mojego miasta" jest to film zrealizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest najważniejszym elementem kampanii społecznej "Krajobraz mojego miasta". Kampania ma na celu zwrócenie uwagi władz samorządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców na problem chaosu reklamowego i właściwego planowania przestrzeni miejskiej.

Materiał filmowy dotyka wciąż aktualnego problemu, jakim jest wygląd polskich miast, miasteczek a nawet wsi. Porusza między innymi problem wielkoformatowych reklam czy często występującej pastelozy elewacji niewspółgrających z zabytkowym otoczeniem. W filmie oprócz rozwiązań dotyczących powierzchni reklamowych znaleźć można również cenne wskazówki odnoszące się do małej architektury, rynków, miejsc handlowych, strefy sacrum, estetyki ulic oraz zieleni miejskiej. Przedstawione w materiale problemy oraz działania mogą stać się inspiracją do tego, jak dbać o dziedzictwo kulturowe i ład w przestrzeni publicznej. Filmy prezentują wiele dobrych przykładów i rozwiązań, które warto wprowadzić w życie na zarządzanych przez samorządy terenach.

Tematyka filmu:
* Reklama w przestrzeni publicznej
* Miejska zieleń
* Porządkowanie centrum
* Pomniki i ich otoczenie
* Funkcje przestrzeni publicznej
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Uchwała krajobrazowa na terenie gminy Piaseczno

Postautor: Kacperek » pt kwie 06, 2018 7:15 pm

Obrazek

Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto. W urzędzie gminy odbyło się spotkanie z mieszkańcami, poświęcone przygotowywanej właśnie uchwale krajobrazowej. Mówiono m.in. o planowanych zasadach sytuowania reklam, ogrodzeń i małej architektury na terenie miasta.

Spotkanie, na które przybyło w sumie kilkunastu mieszkańców, rozpoczęło się od projekcji filmu „Krajobraz Mojego Miasta” ukazującego, jak powinna wyglądać prawidłowo zaaranżowana przestrzeń miejska. W filmie była omawiana m.in. kwestia umieszczania w mieście reklam. Jako wzorcowy przykład został podany park kulturowy, obejmujący teren starego miasta we Wrocławiu. W jego obrębie zakazane są żywe kolory, banery reklamowe, graffiti i wszelka „pstrokacizna”. Szyldy sklepów i restauracji zostały tam wkomponowane w elewację budynków, a jedyną w zasadzie formę reklamy stanowią stojaki (tzw. koziołki) zapraszające turystów do kawiarni lub knajpek. W dalszej części filmu pokazano jak powinna wyglądać miejska zieleń (należy unikać iglaków i sadzić jak najwięcej drzew liściastych, odpornych na zasolenie i niekorzystne warunki pogodowe), rynki i place (przybliżono zasady utwardzania ich kostką brukową, która powinna być przyjazna dla osób niepełnosprawnych i matek z wózkami), a także mała architektura, pomniki oraz fontanny. Okazało się, że wiele zaproponowanych w materiale rozwiązań zostało już z powodzeniem zastosowanych w Piasecznie.

Stawiają na zieleń

– Cały czas prowadzimy szerokie działania na rzecz poprawy estetyki naszego miasta – mówił po projekcji filmu wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Powstają nowe parki, skwery, ulice. Poprawiamy także to, co zostało źle zrobione w przeszłości. W tym roku chcemy przywrócić zieleń na placu Piłsudskiego, a w roku ubiegłym posadziliśmy aż 500 nowych drzew.
Następnie głos zabrali doradcy z firmy konsultingowej TwC Polska, którzy na zlecenie gminy przygotowują projekt uchwały krajobrazowej.
– Chcemy podzielić się z państwem naszymi przemyśleniami i pomysłami, ale też poznać wasze zdanie na temat aranżacji miejskiej przestrzeni – mówił Daniel Wołowik z TwC Polska. – Na początku jednak chcemy opowiedzieć, czym w ogóle jest uchwała krajobrazowa.

Cel: wyeliminowanie niechcianej reklamy

Podczas swojej prezentacji Daniel Wołowik pokazywał przykłady jak chaotyczna, dzika reklama może oszpecić przestrzeń miejską, zasłonić cenne zabytki czy ciekawą architekturę. Określił też cele, jakie ma nieść za sobą uchwała krajobrazowa. Przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie chaosu reklamowego, poprawę estetyki i jakości ogrodzeń, wyeliminowanie barier zagradzających przestrzeń publiczną oraz zamontowanie na terenie miasta ładnych ławek i koszy na śmieci. Uchwała ma określać m.in. rozmiary, lokalizację, kolorystykę oraz odległości między reklamami, parametry ogrodzeń i małej architektury, kolorystykę elewacji i dachów budynków. Jej projekt powstaje we współpracy z gminnym wydziałem architektury.
– Ma on zostać wyłożony do publicznego wglądu 1 lipca – informuje Łukasz Wyleziński z gminnego biura promocji. – Potem rozpoczną się dalsze konsultacje.
Do 12 sierpnia ma zakończyć się zbieranie uwag do projektu uchwały krajobrazowej, a sama uchwała ma zostać podjęta przez radę miejską pod koniec roku. Jej przyjęciu będzie towarzyszyło także podjęcie uchwały określającej wysokość opłat reklamowych. http://piasecznonews.pl/pokazali-mieszk ... ne-miasto/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Uchwała krajobrazowa na terenie gminy Piaseczno

Postautor: Kacperek » śr kwie 11, 2018 8:33 pm

Obrazek

Za nami pierwsze konsultacje społeczne w sprawie uchwały krajobrazowej. Kolejne warsztaty już 26 kwietnia 2018 r.

Gmina Piaseczno pracuje nad uchwałą krajobrazową. Rozporządzenie ma pomóc uregulować chaos panujący w reklamach ulicznych i tym samym poprawić estetykę krajobrazu. Chodzi o banery, billboardy czy tablice reklamowe, a także szyldy oraz witryny sklepów i innych lokali widocznych z ulicy.

– Jeżeli ustawię na balkonie głośniki i będę puszczał głośno swoją reklamę, to sąsiedzi się wkurzą, bo to będzie niekorzystnie wpływać na ich zmysł słuchu. A co ze zmysłem wzroku? Jest mniej ważny? – pytał podczas konsultacji radny Robert Widz.

Reklamy, banery i szyldy służą jednak do informowania o usługach przedsiębiorców. Trzeba więc wypracować taki kompromis, aby miasto było estetyczne i niezasłonięte, a przedsiębiorcy mieli szansę pokazać swoje usługi. Tu warto jednak zwrócić uwagę, że chaos reklamowy powoduje, że nawet nie rejestrujemy, na reklamę jakiej firmy patrzymy. Obecny „system” nie służy więc wcale przedsiębiorcom.

Nikt jednak nie zdejmie swojej reklamy pierwszy. W uporządkowaniu musi pomóc gmina.

Wyłożenie uchwały do publicznego wglądu planuje się na 1 lipca. Już teraz można zaś uczestniczyć w konsultacjach i warsztatach organizowanych przez gminę oraz firmę PwC Sp. z o.o., która wygrała przetarg na przygotowanie uchwały krajobrazowej.

Kolejne konsultacje odbędą się już za dwa tygodnie.

– Wydarzenie będzie miało charakter przede wszystkim warsztatowy. Będziemy pracowali nad podziałem miasta i gminy na obszary o różnych regulacjach, a także nad konkretnymi zasadami sytuowania reklam, ogrodzeń i obiektów małej architektury w tych obszarach – piszą na stronie wydarzenia na Facebooku organizatorzy. – Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 18:00 w Urzędzie Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5. http://www.przegladpiaseczynski.pl/spol ... ety-w-toku
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Uchwała krajobrazowa na terenie gminy Piaseczno

Postautor: Redakcja » ndz kwie 22, 2018 7:14 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron