Szczątki pod starą plebanią w Piasecznie

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Szczątki pod starą plebanią w Piasecznie

Postautor: weronika » czw lis 23, 2017 12:48 pm

Obrazek

Pod fundamentami budynku starej plebanii natrafiono na ludzkie szczątki. Z jakich czasów pochodzą, dowiemy się po badaniu antropologa.

Szczątki odnaleziono w zeszłym tygodniu, podczas prac fundamentowych, w warstwie ziemi przemieszanej z gruzem. Roboty są prowadzone pod nadzorem archeologicznym.

Prace nie zostały wstrzymane, choć o odkryciu został poinformowany Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zezwolił on jednak na kontynuację prac ziemnych pod nadzorem archeologicznym.

– Wydobyte szczątki wymagają jeszcze oględzin antropologa, które będą miały miejsce w tym tygodniu. Wszystko wskazuje na to, że odnalezione szczątki ludzkie pochodzą z okresu wcześniejszego niż budynek starej plebanii i stanowią pozostałości dawnego przykościelnego cmentarza. Więcej informacji będzie można udzielić dopiero po badaniu antropologa – informuje nas Wydział Inwestycji.

Plebania wybudowana została w 1794 r., a cmentarz przy Kościuszki powstał w latach 1796-1806. Wcześniej zmarłych chowano na cmentarzu przykościelnym, zgodnie z europejską tradycją z XI wieku. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... d-plebania
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Szczątki pod starą plebanią w Piasecznie

Postautor: weronika » pt lis 24, 2017 12:17 pm

Obrazek

Podczas robót remontowych prowadzonych w budynku starej plebanii natrafiono na ludzkie szczątki.

O odkryciu został poinformowany Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zezwolił na kontynuację prac ziemnych pod nadzorem archeologicznym. Jak wykazały badania kości odkryte pod fundamentami budynku należą do 36 osób.

Nietypowe znalezisko poddane zostało oględzinom antropologa, który oszacował, że ludzkie szczątki pochodzą z okresu wcześniejszego niż budynek starej plebanii, datuje się je na około XVII wiek.

Jak podkreśla antropolog Łukasz Mariusz Stanaszek odkryte kości złożone były w Ossuarium (miejsce składania kości), był to więc pochówek wtórny, złożenie szczątków do wspólnej mogiły. Tego typu znalezisk nie wymaga wstrzymania prac remontowych prowadzonych na terenie plebani. Szczątki należące do 36 osób obojga płci zostały przebadane przez specjalistów. Większość szkieletów należy do ludzi w podeszłym wielu, dwa do osób młodszych, jeden do dziecka.

Dziś trudno stwierdzić co było przyczyną śmierci dawnych parafian naszej gminy. Mogła to być zarówno epidemia, jak i wojna. Odnalezione kości złożone zostaną na cmentarzu.

W budynku wciąż trwają roboty rozbiórkowe oraz fundamentowe. Rozpoczęły się też prace związane z wykonaniem nowych przyłączy. Zakończenia prac remontowych i przebudowy budynku Starej Plebanii, gdzie mieścić będzie się Muzeum Regionalne planuje się na koniec 2018 r. http://piaseczno.eu/niecodzienne-znalezisko/
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Plebania w Piasecznie musi poczekać

Postautor: Kacperek » śr mar 21, 2018 9:41 pm

Obrazek

Prace przy przebudowie Starej Plebanii w Piasecznie zostały wstrzymane. Inwestycja wydłuży się ze względu na zły stan ścian i fundamentów.

Inwestycja przy placu Piłsudskiego utknęła w martwym punkcie po tym, jak udało się dokonać niezbędnych prac rozbiórkowych. Niestety stan istniejących ścian i fundamentów nie pozwala na posadowienie na nich zaprojektowanej konstrukcji.

– Konieczne będzie wzmocnienie ich betonowymi płytami – wyjaśnia wiceprzewodnicząca rady gminy Magdalena Woźniak. – Oczywiście stare cegły zostaną zachowane jako warstwa wizualna, ale musimy zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji – zaznacza. Konieczną w tej sytuacji zmianę projektu przebudowy zabytkowego budynku wziął na siebie wykonawca. Na modyfikację projektu i uzyskanie niezbędnych pozwoleń potrzeba jednak czasu, w związku z czym nie ma szans na zakończenie inwestycji jeszcze w tym roku.

– Umowa z wykonawcą zostanie przedłużona, a część środków finansowych chcemy przesunąć podczas najbliższej sesji rady gminy na rok przyszły – wyjaśnia Woźniak. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... i-poczekac
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Zabytkowa plebania w Piasecznie

Postautor: Beata » pn kwie 09, 2018 9:37 pm

Obrazek

Zabytkowa plebania w Piasecznie wygląda jak po trafieniu bombą lotniczą. Z budynku, który przetrwał ponad 200 lat, pozostały fundamenty, piwnice i trzy zewnętrzne ściany. Urzędnicy uspokajają: to tylko remont.
Widok jest porażający. Tu, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu stał jeden z najcenniejszych zabytków Piaseczna, dziś sterczą z ziemi trzy wyszczerbione ściany. Stara plebania przy piaseczyńskim rynku (placu Piłsudskiego), zbudowana na przełomie XVIII i XIX w. obok późnogotyckiego kościoła św. Anny, powstała z fundacji Ludwiki Ryxowej, żony ówczesnego starosty. Była parterowym domem, częściowo podpiwniczonym, z wysokim dachem kryjącym użytkowe poddasze. W 1959 r. razem z kościołem św. Anny z drugiej połowy XVI w. i drewnianą dzwonnicą z połowy XIX w. wpisana została do rejestru zabytków. Po przeprowadzce księży do nowego budynku mieściła ostatnio Muzeum Regionalne.

– Znam ten obiekt. Był cały czas użytkowany i nie wyglądał na zniszczony – mówi Dorota Gołębiewska, prezeska oddziału warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Wbrew pozorom niemal całkowita rozbiórka historycznej plebanii nie jest samowolą budowlaną. Wszystko odbyło się zgodnie z pozwoleniem wydanym parafii św. Anny w 2013 r. przez starostę piaseczyńskiego, poprzedzonym akceptacją wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zatwierdzony wtedy projekt inwestycji pod nazwą „Remont i przebudowa budynku starej plebanii parafii pw. św. Anny w Piasecznie wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek muzealno-konferencyjny”, autorstwa pracowni Pol Atelier Pawła Obłąkowskiego, zawiera ekspertyzę techniczną, z której wynika, że budynek jest wyeksploatowany, w bardzo złym stanie i w większości nadaje się do wymiany. W związku z tym do rozbiórki przeznaczono dach, wszystkie stropy i wewnętrzne ściany oraz jedną ścianę zewnętrzną od strony kościoła.

Projekt zakłada odbudowę plebanii ze współczesnych materiałów z wykorzystaniem pozostałości fundamentów, piwnic i trzech ścian. Nowe mają być: posadowienie budynku (żelbetowe podbicia), ściany nośne (żelbetowe i murowane), stropy (żelbetowe), konstrukcja dachu (drewniana). W miejscu rozebranej zewnętrznej ściany zaprojektowano przeszklenie, a we wnętrzu – schody i szyb windowy. Na kondygnacji –1 mają się znaleźć pomieszczenia techniczne i gospodarcze, na parterze – sala ekspozycyjna (90 m kw.), sala konferencyjno-edukacyjna (38 m kw.), recepcja, biura i magazyny, na poziomie +1 – dwie sale wystawowe (72 i 66 m kw.).

Inwestycja za 4 mln złotych
Godząc się w 2013 r. na tak duże przekształcenie tego obiektu, ówczesny wojewódzki konserwator Rafał Nadolny napisał w decyzji: „Planowany remont i przebudowa (…) poprawi stan techniczny zabytku i jego ekspozycję w krajobrazie ścisłego centrum Piaseczna oraz jego funkcjonalność i turystyczną dostępność, także poprzez wprowadzenie elementów współczesnej architektury w postaci przeszklonej ściany szczytowej doświetlającej pomieszczenia Muzeum (sal ekspozycyjnych), harmonizującej z całością obiektu i podnoszącej jednocześnie architektoniczną i turystyczną atrakcyjność zabytku”.

Inwestycja wyceniana na blisko 4 mln zł rozpoczęła się w ubiegłym roku. Nie prowadzi jej jednak parafia, ale gmina Piaseczno, która na 35 lat wydzierżawiła plebanię od Kościoła na siedzibę Muzeum Regionalnego. Niedawno prace nagle stanęły. Po rozbiórce większości budynku okazało się, że stan starych ścian i fundamentów nie pozwala na oparcie na nich nowych konstrukcji.

Obrazek

– Nie można było tego przewidzieć na podstawie dokumentacji, którą otrzymaliśmy od parafii. Awaryjny stan ścian i fundamentów potwierdziła wykonana w lutym niezależna ekspertyza techniczna – tłumaczy Łukasz Wyleziński, szef Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno.

Skala ingerencji zbyt duża?
Co zatem stanie się z resztkami plebanii, których jeszcze nie zburzono? – Założenie jest takie, żeby przeprojektować konstrukcję budynku w taki sposób, aby zachować istniejące ściany i fundamenty oraz piwnice. Wymaga to wykonania i uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem dokumentacji zamiennej i uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę – odpowiada urzędnik.

– Do tej pory inwestycja prowadzona była zgodnie z pozwoleniem. Czekamy teraz na projekt zamienny – mówi Agnieszka Żukowska, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– W mojej ocenie skala ingerencji w ten niewielki obiekt, będący częścią zabytkowego zespołu, jest zdecydowanie za duża. Po odbudowie to już nie będzie zabytek, tylko nowy budynek z elementami zabytkowymi – mówi Dorota Gołębiewska, przypominając, że 200-letnia plebania to jeden z nielicznych budynków w Piasecznie wpisanych do rejestru.

– Nie wiem, na czym oparł się konserwator, wydając zgodę. Czy przeprowadził kontrolę, czy zlecił własne ekspertyzy, które uzasadniały tak drastyczną ingerencję w ten zabytek? Obiekt można było poddać pracom remontowym i zachować większą część oryginalnej tkanki, a pod funkcje muzealne zaadaptować teren znajdujący się obok – dodaje Gołębiewska. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... nicza.html
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

W zawieszeniu pod starą plebanią w Piasecznie

Postautor: Kacperek » śr sie 29, 2018 2:17 pm

Obrazek

Prace przy przebudowie Starej Plebanii w Piasecznie mogą nie ruszyć aż do zimy.

Kiedy w ostatnią zimę inwestycja została wstrzymana, nie przypuszczano, że zawieszenie prac potrwa tak długo. Niestety podczas wykonywania prac rozbiórkowych okazało się, że stan istniejących ścian i fundamentów jest tak zły, że nie uda się postawić na nich zaprojektowanej konstrukcji. Niezbędne będzie do tego wzmocnienie ich betonowymi płytami. To oznaczało konieczność zmiany projektu i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Wykonawca modernizacji wziął te obowiązki na siebie. Już w marcu wiadomo było, że w związku z tym, że procedury te chwilę potrwają, inwestycji nie uda się zakończyć w tym roku. Okazuje się jednak, że istnieje ryzyko, że prace w ogóle nie zostaną wznowione w 2018 r.

– Niestety projektant nie wywiązał się z zadania i wykonawca zlecił stworzenie projektu zamiennego komuś innemu – informuje nas nadzorujący tę inwestycję z ramienia Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy Lech Rajewski. – Jeśli nawet projekt będzie gotowy we wrześniu to uzyskanie pozwoleń to kolejne dwa miesiące czekania – przyznaje. Wizja stojących przez kolejną zimę resztek plebanii wydaje się więc całkiem realna.

– Oczywiście wykonawca będzie musiał odpowiednio zabezpieczyć budowlę – uspokaja Rajewski. – W tej chwili najważniejsze są zabytkowe piwnice. Jesienią będziemy bacznie się przyglądać, jak warunki atmosferyczne wpływają na istniejące elementy budynku i zadbamy o ich bezpieczeństwo – zapewnia.

Mało prawdopodobne jest, by większe prace budowlane były wykonywane zimą, niewykluczone więc, że jeszcze długo będziemy oglądać zaledwie resztki dawnej zabytkowej plebanii. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... wieszeniu/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Problemy z remontem plebanii w Piasecznie

Postautor: Kacperek » śr wrz 05, 2018 10:47 pm

Obrazek

Problemy z remontem plebanii. Będzie opóźnienie. Od ubiegłego roku trwa remont dawnej plebanii przy kościele św. Anny, w której ma w przyszłości mieścić się muzeum regionalne. Niestety, pół roku temu prace utknęły w martwym punkcie.

– Dlaczego w rejonie plebanii nic się nie dzieje, a środek rozebranego budynku zarasta chwastami? – pyta pani Maria. – Nie tak to powinno wyglądać. Jak tak dalej pójdzie, wszystko będzie kwalifikowało się tylko do wyburzenia.
Jeszcze na początku tego roku remont plebanii trwał w najlepsze. Zdemontowano dach, podłogi i ściany na pierwszym piętrze oraz ściany murowane wewnętrzne parteru wraz z posadzkami. Rozebrana została także ściana zewnętrzna od strony kościoła. Nagle, dość niespodziewanie, prace stanęły, bo okazało się, że zły jest stan ścian i fundamentów, na których miał opierać się remontowany gmach. Wcześniej w żaden sposób nie można było tego przewidzieć.
– Konieczne jest przeprojektowanie konstrukcji budynku – informowała nas w marcu Anna Grzejszczyk z gminnego biura promocji.

Niestety, już od początku było wiadomo, że może to trochę potrwać, gdyż dalsze prace musiały zostać uzgodnione z Wojewódzkim Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. Należało wykonać także dokumentację zamienną i uzyskać zamienne pozwolenie na budowę. Minęło pięć miesięcy i prace na plebanii nadal nie zostały wznowione.
– Trwają prace projektowe nad zamienną dokumentacją projektową, która jest też na bieżąco uzgadniana z konserwatorem – informuje Lech Rajewski, inspektor nadzoru robót budowlanych. – Prace projektowe są opóźnione. Wykonawca nie wywiązał się z umownych terminów, tłumacząc się reorganizacją firmy i koniecznością zmiany projektanta. Z uzyskanych od niego informacji wynika, że prace projektowe wraz ze wszystkimi uzgodnieniami mają potrwać do końca października tego roku. W związku tym zamienne pozwolenia na budowę będzie można otrzymać dopiero pod koniec roku. https://piasecznonews.pl/problemy-z-rem ... poznienie/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Plebania wciąż zablokowana. Co będzie dalej?

Postautor: iza » ndz mar 10, 2019 3:45 pm

Obrazek

Remont budynku starej plebani przy kościele św. Anny ciągnie się już dwa lata. Od roku na budowie nic się nie dzieje, bo cały czas nie została uzgodniona z konserwatorem zamienna dokumentacja projektowa.

Na początku ubiegłego roku wykonawca niespodziewanie przerwał prace, bo okazało się, że zły jest stan ścian i fundamentów, na których miał opierać się remontowany gmach. Podobno wcześniej w żaden sposób nie można było tego przewidzieć. Konieczne było przeprojektowanie konstrukcji budynku. Wszystkie zmiany i dalszy przebieg prac musiał zaakceptować Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków. Gmina musiała także wykonać dokumentację zamienną i uzyskać zamienne pozwolenie na budowę. Wszystko to – według wcześniejszych zapowiedzi – miało zostać zrobione do końca ubiegłego roku. Tymczasem mamy marzec, a na budowie wciąż nic się nie dzieje.

– Gmina podejmuje wszelkie działania zmierzające do finalizacji prac projektowych nad zamienną dokumentację projektową – informuje wydział inwestycji. 19 lutego projekt budowlany zamienny został przekazany do Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków celem uzyskania pozytywnej decyzji konserwatorskiej. Kiedy zostanie ona wydana, ma zostać złożony do starostwa, które wyda zamienne pozwolenie na budowę. Dopiero po jego uzyskaniu, roboty budowlane będą mogły zostać wznowione.

W tej chwili trwa opracowywanie dokumentacji wykonawczej, uwzględniającej wprowadzone rozwiązania zamienne. https://piasecznonews.pl/plebania-wciaz ... zie-dalej/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Plebania do odtworzenia w Piasecznie

Postautor: lucja » śr maja 08, 2019 8:30 am

Obrazek

Niebawem zostaną wznowione prace przy modernizacji Starej Plebanii w Piasecznie.

Porozbiórkowe resztki Starej Plebanii stały nietknięte od poprzedniej zimy. Prace zostały wstrzymane, gdy podczas rozbiórki odkryto niezwykłe piwnice. Ich atrakcyjność historyczno-architektoniczna to jedno, ale dla dalszych prac konieczna była zmiana projektu. Okazało się bowiem, że istniejące fundamenty nie będą w stanie utrzymać zaprojektowanej konstrukcji. W trakcie nanoszenia poprawek w projekcie nastąpiła również zmiana na stanowisku Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ). Nowy konserwator miał istotne zastrzeżenia do projektu przebudowy, a konkretnie znacznego unowocześnienia obiektu. MWKZ oczekuje maksymalnego zachowania pierwotnej formy architektonicznej budynku.

– Konserwator nakazał m.in. odtworzenie pierwotnego kształtu dachu, przywrócenie pierwotnej formy ganku z kolumnami i zachowanie zabytkowego sklepienia kolebkowego piwnicy – informuje Anna Grzejszczyk z Biura Promocji Urzędu Gminy. Konserwator nie zgodził się również na wykonanie windy dla osób niepełnosprawnych, która zakłóciłaby pierwotną elewację budynku, oraz na wzmocnienie ścian za pomocą żelbetowych słupów. Nowy projekt doczekał się wreszcie zatwierdzenia przez konserwatora i dokumentacja trafiła już do starostwa.

– Projekt został złożony w Starostwie Powiatowym z wnioskiem o uzyskanie decyzji zamiennej o pozwoleniu na budowę – dowiedzieliśmy się w Biurze Promocji. – Prace zostaną rozpoczęte po uzyskaniu tejże decyzji – mówi Anna Grzejszczyk.

Innymi słowy, szklane ściany czy podwyższenie budynku pozostaną już tylko na starym projekcie, a przy Rynku powstanie odrestaurowany, ale dobrze znany mieszkańcom budynek. https://www.przegladpiaseczynski.pl/spo ... tworzenia/
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości