Był dom parafialny, będzie parking

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Był dom parafialny, będzie parking

Postautor: Beata » pt sie 22, 2014 11:56 am

Obrazek

W czwartek, 21 sierpnia wyburzono budynek przy ul. Puławskiej 5, dawny dom parafialny, w którym jeszcze na początku lat 80. odbywały się msze. Dziś jeszcze nie wiadomo w jaki sposób zostanie wykorzystana działka, prawdopodobnie zostanie przeznaczona na parking.

W 1947 r. rozpoczęto budowę Domu Katolickiego przy ul. Puławskiej. Zdecydowano się na to, ponieważ kościół św. Anny był wówczas jednonawowy i nie wystarczał na potrzeby wiernych. Aby uzbierać środki na cele budowy Sekcja Propagandowa Komitetu Budowy Domu Parafialnego w Piasecznie organizowała zabawy taneczne.
- Rozprowadzano też cegiełki o różnych wartościach przedstawiające szkic obiektu – mówi piaseczyński historyk, Włodzimierz Bagieński. - Według pierwotnych planów miał on być znacznie większy, od tego który ostatecznie powstał, jednak na początku lat pięćdziesiątych władze wstrzymały budowę na takim etapie, na jakim wtedy była. Do tego czasu powstała część, która jest obecnie wyburzana oraz nieukończony, niezadaszony, fragment, który znajdował się na posesji od strony zachodniej. Tam, gdzie znajduje się dziś bank. Rozebrano go w latach siedemdziesiątych. Pozostałą, obecnie rozbieraną, część wówczas otynkowano.

Wtedy zniknął duży, namalowany białą farbą napis, na ścianie południowej o treści: „Precz z reakcyjnym klerem. Niech żyją księża patrioci”, pochodzący z okresu stalinowskiego.
Na początku lat osiemdziesiątych, kiedy we wnętrzu kościoła przeprowadzano remont kapitalny i zakładano ogrzewanie gazowe, w Domu Parafialnym odprawiano niedzielne msze święte. Przez pewien czas na piętrze znajdowało się mieszkanie organisty.
- Moim zdaniem należy dokumentować wygląd starych budynków i miejsc, a potem nawiązywać do ich historii podczas docelowego zagospodarowania tych nieruchomości – uważa wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. - Jednak docelowe zagospodarowanie to długi proces. Na razie puste działki można wykorzystać na parkingi, których w centrum brakuje. I to chcemy zaproponować jako rozwiązanie tymczasowe, przynajmniej do czasu realizacji opracowywanej w tym roku koncepcji parkingu wielopoziomowego.

Kamil Staniszek http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=13810
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Parking w miejscu domu parafialnego

Postautor: Filip » pt lis 28, 2014 9:17 pm

Obrazek

W drugiej połowie sierpnia gmina wyburzyła budynek przy ul. Puławskiej 5, w którym dawniej mieścił się dom parafialny. Właśnie powstaje w tym miejscu parking, który zostanie oddany do użytku na początku grudnia.

Dom Katolicki przy ul. Puławskiej został zbudowany kilka lat po wojnie. Na początku lat osiemdziesiątych, kiedy we wnętrzu kościoła św. Anny przeprowadzano kapitalny remont i zakładano ogrzewanie gazowe, w Domu Parafialnym odprawiano niedzielne msze święte. Przez pewien czas na piętrze znajdowało się mieszkanie organisty. Niestety, w ostatnim czasie budynek popadł w ruinę i gmina podjęła decyzję o jego wyburzeniu. Teraz powstaje w tym miejscu tymczasowy parking na 25 miejsc. - Po wywiezieniu gruzów i uprzątnięciu terenu wykonaliśmy korytowanie, aby móc wykonać trzy warstwy podłoża – mówi Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza. - Wkrótce dookoła parkingu zostaną posadzone tawułki japońskie oraz trzy lipy.

Adaptacja terenu pod parking ma kosztować 99 tys. zł. Zostanie on udostępniony mieszkańcom na początku grudnia, będzie bezpłatny.

Tomasz Wojciuk http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=14338
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Więcej miejsc parkingowych w Piasecznie

Postautor: Redakcja » śr gru 17, 2014 9:24 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości