Żabieniec wsią z monitoringiem

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców Sołectwa żabieniec, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania. Podforum moderuje Sołtys Wsi Żabieniec. Zapraszamy mieszkańców żabieńca.

Moderatorzy: adam, GTW

Żabieniec wsią z monitoringiem

Postautor: Filip » czw maja 12, 2016 10:05 am

Obrazek

Żabieniec będzie pierwszą w gminie wsią z monitoringiem. Sześć kamer ma zacząć pracę na początku wakacji.

Jednym z głównych zadań dwóch obiektywów obserwujących przez całą dobę ul. Główną będzie odstraszanie jej użytkowników notorycznie łamiących przepisy. – W Żabieńcu obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek. Ale wielu kierowców go ignoruje. Zrobili sobie obwodnicę Piaseczna. Dzięki kamerom będziemy mieć dowody, kto lekceważy znaki, i przekażemy je policji – zapowiada Adam Marciniak, sołtys Żabieńca i gminny radny.

Kamery mają także ukrócić nocne schadzki młodych ludzi na placu przed sklepem oraz w sąsiedztwie kościoła. Sołtys narzeka, że młodzież hałasuje, często słychać pisk opon i ryk silników. Monitoring obejmie również ścieżkę pieszo-rowerową (wraz z kładką na Jeziorce), która jest popularną trasą z centrum Żabieńca do Piaseczna.

Jedna z kamer będzie skierowana na plac zabaw przy kościele i nową świetlicę dla dzieci (jej otwarcie ma nastąpić pod koniec czerwca). – Obraz, po wpisaniu kodu, który udostępnię mieszkańcom, widoczny będzie w internecie. W ten sposób rodzice będą mieli baczenie na swoje pociechy – informuje Marciniak.

Za część kamer zapłaci ratusz z funduszu sołeckiego. Dwie zamierza kupić za swoje pieniądze sołtys-radny.

Zapytaliśmy mieszkańców sołectwa, co sądzą o instalacji monitoringu. – Jest potrzebny. Żabieniec stał się miejscowością letniskową. Przyjeżdża do niej dużo anonimowych dla nas osób – przekonuje Iwona Dobosz. Z kolei Sylwia Galbasz tłumaczy, że „we wsi pojawia się wielu zmotoryzowanych chuliganów niezwracających uwagi na dzieci i starsze osoby”. – Drogi są wąskie, a oni jeżdżą za szybko i stwarzają zagrożenie – żali się.

Piotr Chmielewski http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=5302
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Żabieniec wsią z monitoringiem

Postautor: sobek » śr sie 17, 2016 9:18 am

...
Ostatnio zmieniony pt sty 19, 2018 10:00 am przez sobek, łącznie zmieniany 1 raz
sobek
 
Posty: 106
Rejestracja: śr wrz 10, 2008 3:13 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Żabieniec wsią z monitoringiem

Postautor: Ireneusz » pt wrz 02, 2016 6:52 pm

Obrazek

Żabieniec jest pierwszym sołectwem w gminie, które montuje u siebie monitoring. Zaczęto od czterech kamer, ale ma być ich więcej. Obiektywy filmujące non stop główne ulice i place miejscowości to zdaniem Adama Marciniaka, sołtysa i gminnego radnego z Żabieńca – najlepsza metoda na zapewnienie bezpieczeństwa.

Transmisja na żywo

– Pierwsze kamery zainstalowaliśmy pod koniec czerwca. Już widać efekty – utrzymuje sołtys. – Skończyły się trwające do później nocy schadzki młodzieży, która przyjeżdżała samochodami, hałasowała i „paliła gumy” na jezdni. Nie pojawiają się też osoby podejrzewane przez nas o sprzedaż narkotyków – dodaje z satysfakcją Marciniak.
Na razie oczy kamer obserwują teren placu zabaw przy świetlicy wiejskiej, która będzie otwarta za miesiąc. Jedna z kamer zwrócona jest też na parking przy kościele, gdzie dochodzić miało do „schadzek”. Obraz jest nagrywany i przeglądany od czasu do czasu. Jednak – jak się dowiadujemy - to dopiero początek.
– Dążymy do tego, aby wszyscy nasi mieszkańcy mieli dostęp do obrazu z kamer poprzez internet – zapowiada sołtys. - Jesienią planujemy podpisać umowę z operatorem internetowym. Po wpisaniu odpowiedniego kodu, każdy będzie mógł sprawdzić, jak jego dziecko bawi się na placu zabaw.

Bo kręcą się obcy

Wedle ambitnych planów, w miejscowości ma być zamontowanych jeszcze przynajmniej sześć bezprzewodowych kamer wysokiej rozdzielczości. Dwie obejmą swoim zasięgiem ścieżkę pieszo-rowerową (razem z kładką na Jeziorce), którą wielu mieszkańców Żabieńca dociera z centrum miejscowości do centrum Piaseczna. Inny obiektyw będzie monitorował otoczenie miejscowego stadionu Jedności.
Zakup i montaż większości kamer zostanie opłacony z funduszu sołeckiego (czyli części budżetu gminy pozostawionego do dyspozycji mieszkańców wsi). Pozostałe wydatki sołtys-radny planuje pokryć z własnej kieszeni, szuka też sponsorów.
U mieszkańców Żabieńca monitoring budzi mieszane uczucia. Jedna z kobiet, z którą rozmawiamy w pobliżu sklepu przy ul. Głównej, podkreśla, że wieś stała się miejscowością letniskową, odwiedzaną przez mnóstwo anonimowych osób. – Wiadomo, że jak po wsi kręcą się obcy, to trochę się człowiek boi – mówi.

Nie chcą być oglądane

- U nas nie ma burd – zaprzecza inna właścicielka posesji we wsi. – Moim zdaniem nie ma potrzeby montowania kamer. Wiaty przystankowej nam nie zdewastują, bo… jej nie mamy – tłumaczy z ironią.
Inna z mieszkanek liczy, że dzięki kamerom kierowcy zdejmą nogę z pedału gazu przejeżdżając najważniejszą, wąską arterią Żabieńca. Obecnie niewielu przestrzega znaków ograniczenia prędkości do 40 km/h. Na ul. Głównej obowiązuje też zakaz jazdy ciężarówek, ale on też jest ignorowany. Zapis obrazu z monitoringu ma pomóc w karaniu sprawców wykroczeń.
Od matki dwójki nastolatków usłyszeliśmy z kolei, że „jej dzieci nie są zadowolone z monitoringu.”
- Powiedziały, że na plac zabaw nie pójdą, bo nie chcą być obserwowane przez internet, jak się czasem wygłupiają – tłumaczy kobieta. http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=17109
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm


Wróć do Podforum Żabieniec

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron