Pod banderą PiS powstaje nowa Warszawa

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Radni na temat referendum w Piasecznie

Postautor: Beata » sob kwie 22, 2017 1:52 pm

Redakcja pisze:4 czerwca 2017 roku mieszkańcy Piaseczna wypowiedzą się w sprawie czy miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego powinno objąć Gminę Piaseczno

Obrazek

4 czerwca odbędzie się w Piasecznie referendum gminne, w którym mieszkańcy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Piaseczno?” Film, na którym wypowiadają się na ten temat radni Piaseczna: https://www.facebook.com/GminaPiaseczno ... 384795277/
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Referendum Lesznowola częścią Warszawy?

Postautor: Filip » czw kwie 27, 2017 7:38 pm

Obrazek

W środę radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum, w którym mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się, czy chcą, aby gmina stała się częścią wielkiej metropolii.

Półtora miesiąca temu lesznowolscy radni zaprotestowali przeciwko projektowi ustawy autorstwa posłów PiS o ustroju m.st. Warszawy, która przewiduje, że Lesznowola stałaby się częścią wielkiej metropolii. – Ta propozycja bardzo nas wszystkich zaskoczyła – mówiła wówczas Maria Jolanta Batycka-Wąsik. – Projekt nie odpowiada na wiele pytań. Nie można wyczytać z niego skutków finansowych i kompetencyjnych wynikających z przyłączenia podwarszawskich gmin do metropolii warszawskiej. Nie przewidziano też konsultacji, ani z samorządami, ani z mieszkańcami.
W efekcie rada gminy przyjęła stanowisko sprzeciwiające się projektowi.

Dwa dni temu, podczas nadzwyczajnej sesji rady gminy, radni zdecydowali o przeprowadzeniu w tej sprawie referendum. – Nasza inicjatywa jest oznaką szacunku wobec mieszkańców, którym chcemy dać możliwość wypowiedzenia się w tej ważnej ustrojowej kwestii – podkreśliła wójt Lesznowoli.

Już 11 czerwca mieszkańcy Lesznowoli będą mogli udać się do lokali wyborczych i odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na pytanie: czy jest pan/pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła gminę Lesznowola? piasecznonews.pl/lesznowola-czescia-warszawy/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Ustawa metropolitalna do kosza. Co z referendami?

Postautor: Beata » ndz kwie 30, 2017 5:59 pm

Obrazek

Poseł PiS Jacek Sasin ogłosił, że zostanie wycofany z sejmu projekt ustawy metropolitalnej. Tymczasem w tej właśnie sprawie w trzech gminach na terenie powiatu miały zostać przeprowadzone referenda.

Poselski projekt ustawy o utworzeniu metropolii warszawskiej, obejmującej ponad 30 znajdujących się wokół stolicy gmin od początku budził dużo emocji. Najbardziej przeciwne były mu lokalne samorządy. Większość wójtów i burmistrzów krytykowało zarówno sposób w jaki partia rządząca chciała „przepchnąć” ustawę (bez konsultacji społecznych), jak i to, że – ich zdaniem – była ona niedopracowana: nie został określony sposób finansowania nowego tworu oraz kompetencje poszczególnych podmiotów.

W rezultacie radni Konstancina-Jeziorny, Piaseczna i Lesznowoli zdecydowali, że najlepiej będzie zapytać o zdanie w sprawie przyłączenia do Warszawy mieszkańców. Podjęto uchwały o przeprowadzeniu referendum, które mają odbyć się odpowiednio 28 maja (Konstancin-Jeziorna), 4 czerwca (Piaseczno) oraz 11 czerwca (Lesznowola). Teraz jednak, gdy projekt ustawy ma zostać wycofany z sejmu, rodzi się pytanie czy przeprowadzenie referendów ma w ogóle sens? – Na razie jest to jedynie zapowiedź wycofania projektu ustawy – mówił dziś rano wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – Moim zdaniem jest to niepoważne traktowanie mieszkańców. Nas obowiązuje uchwała rady miejskiej, która zdecydowała o przeprowadzeniu referendum. Poza tym nie wiadomo jaki będzie dalszy ciąg tej sprawy i czy projekt ustawy nie zostanie ponownie wprowadzony do sejmu za 2 tygodnie.

Podobne zdanie ma Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej Konstancina-Jeziorny, który uważa że referendum powinno zostać przeprowadzone. – Ono cały czas ma sens. To, że projekt posłów PiS zostanie wycofany, nie znaczy, że w lipcu czy sierpniu nie zgłoszą kolejnej, równie szkodliwej dla naszej gminy ustawy metropolitalnej – przekonuje szef rady. – Pytanie, jakie stawiamy w referendum nie odnosi się do tego konkretnego projektu ustawy, ale do tego, czy mieszkańcy Konstancina-Jeziorny chcą mieszkać w granicach stolicy.

Zdaniem Andrzeja Cieślawskiego parlemantarzyści partii rządzącej przestraszyli się referendów, które mają się odbyć w 17 gminach i „próbują nie dopuścić do ich przeprowadzenia, ponieważ będą dla nich wielką porażką”. – Uważam, że nie powinniśmy iść na rękę tym, którzy chcą nas skrzywdzić – tłumaczy przewodniczący.

Wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik poinformowała nas, że temat ewentualnego wycofania z sejmu projektu ustawy metropolitalnej będzie omawiany z radnymi po weekendzie majowym. – Na razie jest tylko informacja, że poseł Sasin ma złożyć w tej sprawie pismo do marszałka, więc na tę chwilę sytuacja pozostaje bez zmian – dodaje wójt Lesznowoli. Źródło: piasecznonews.pl/ustawa-metropolitalna-do-kosza-co-z-referendami/
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wycofali projekt dot. metropolii warszawskiej

Postautor: Beata » ndz kwie 30, 2017 6:01 pm

Projekt dot. metropolii warszawskiej zostanie wycofany, pismo w tej sprawie skierowane zostanie do marszałka Sejmu - poinformował poseł PiS Jacek Sasin. Dodał, że powinna trwać dyskusja o stworzeniu metropolii warszawskiej, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Sasin powiedział na konferencji prasowej, że podczas konsultacji społecznych w sprawie złożonego przez posłów PiS w Sejmie projektu ustawy pojawiło się bardzo wiele pytań. - To przekonało nas również do tego, że ten projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany. Projekt, czy sama idea w tej chwili metropolii warszawskiej, tego, jak ona powinna być skonstruowana - mówił.

- Dlatego podjęliśmy decyzję jako wnioskodawcy, żeby ten projekt wycofać w tej chwili z parlamentu, dzisiaj takie pismo do pana marszałka ws. wycofania projektu poselskiego będzie skierowane - poinformował.

Sasin podkreślił, że wyniki konsultacji społecznych ws. projektu zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, żeby eksperci współpracujący z Instytutem dokonali analizy uwag i informacji przekazanych mieszkańców podwarszawskich gmin.

- Aby w dalszym ciągu próbować, czy zaproponować nowe rozwiązania metropolitalne, najlepszą drogą byłaby droga budowania, czy stworzenia projektu rządowego w oparciu również o tę dyskusję i na podstawie uwag mieszkańców, które zostały zgłoszone - stwierdził.

Poseł PiS zaznaczył, że jako wnioskodawcy projektu politycy PiS będą oczekiwać na analizy ekspertów i wówczas będą mogli powiedzieć o "jakichś dalszych pracach, które dotyczyłyby ustawy o metropolii warszawskiej".

- Uważamy, że taka ustawa o metropolii warszawskiej jest potrzebna i w jakiejś przyszłości, (...) aby stworzyć dobry projekt, który będzie cieszył się powszechnym poparciem mieszkańców, taka ustawa powinna zafunkcjonować - podkreślił.

"Opozycja wznieca wojnę polityczną"
Sasin ocenił, że "bardzo duże emocje", które wzbudził projekt dot. metropolii warszawskiej "były również z powodów politycznych bardzo mocno podsycane przez opozycję, która wprowadziła do obiegu informacyjnego bardzo wiele nieprawdziwych informacji, które w jakiś sposób do części mieszkańców dotarły".

Jak mówił pytania, które były zadawane podczas konsultacji społecznych dot. projektu, "te opinie świadczą o tym, że akcja dezinformacyjna miała dosyć szeroki zasięg, chociażby pytania dotyczące samodzielności gmin, zasad funkcjonowania tej metropolii mimo wielokrotnego wyjaśniania, jak widać, w dalszym ciągu budzą niepokój".

Sasin pytany, czy uważa to za swoją porażkę, odpowiedział, że porażką dla mieszkańców jest to, że dyskusja nt. metropolii przebiegała "w tak skrajnie niemerytoryczny sposób". - Opozycja postanowiła wykorzystać tę dyskusję do wzniecenia wojny politycznej, bo ten temat jak żaden być może inny do takiej wojny politycznej się nie nadaje - stwierdził.

- To jest temat, który nas do niedawna wszystkich łączył, niezależnie od różnic politycznych, bo zarówno PiS, jak i PO, jak i inne ugrupowania opozycyjne twierdziły, że taka ustawa metropolitalna jest potrzebna, a dla celu walki politycznej nasi konkurenci postanowili idee metropolii warszawskiej właśnie na ołtarzu walki politycznej - powiedział poseł PiS.

Sasin wyraził przekonanie, że prace nad projektem będą nadal trwały i efekt w postaci ustawy o metropolii warszawskiej "zostanie osiągnięty".

Pytany o zapowiedziane już referenda w kilkunastu podwarszawskich gminach, które są pokłosiem zaproponowanego przez PiS projekt ustawy w sprawie metropolii warszawskiej, odpowiedział, że nie wie, jakie wyniki przyniosłyby te referenda.

"Kłamliwa kampania referendalna"
- W tej chwili wydaje się, że one są całkowicie bezprzedmiotowe, w momencie, kiedy nie ma się do czego w tych referendach odnosić - ocenił.

- Co do wyniku legionowskiego to ten wynik - powtórzę to ponownie - został skrajnie wypaczony przez kłamliwą kampanię referendalną, którą prowadził samorząd legionowski przy wsparciu PO - dodał Sasin.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Referenda organizują kolejne podwarszawskie gminy; w maju i czerwcu głosowania odbędą się m.in. w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie, Michałowicach, Izabelinie, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Milanówku, Józefowie, Ożarowie Mazowieckim.

Projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W niedzielę zakończyły się organizowane przez PiS w podwarszawskich gminach konsultacje społeczne ws. projektowanych rozwiązań.

Sasin był również pytany o pomysł wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach. Jak podkreślił PiS ma dwukadencyjność "na swoim sztandarze wyborczym". "To jest jeden z elementów naszego programu wyborczego, który prezentowaliśmy jeszcze przed wyborami i się z tego założenia nie wycofujemy" - powiedział.

- Natomiast nie ma jeszcze konkretnego projektu, więc nie jestem w stanie oczywiście powiedzieć o tym, jak konkretnie te zapisy będą wyglądały. Myślę, że trzeba czekać aż taki projekt się pojawi w parlamencie - dodał. http://warszawa.onet.pl/jacek-sasin-pod ... ej/sd6slc4
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wiceburmistrz Piaseczna o wycofaniu ustawy metropolitalnej

Postautor: Beata » ndz kwie 30, 2017 6:17 pm

Obrazek

Komentarz ws. deklaracji wycofania projektu ustawy metropolitalnej z Sejmu - I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno, Daniel Putkiewicz https://www.facebook.com/GminaPiaseczno ... 866927862/
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Odwołane referendum gminne w Piasecznie

Postautor: Redakcja » śr maja 10, 2017 6:38 pm

Obrazek

Rada Miejska na II nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 10 maja 2017 roku, zdecydowała stosunkiem głosów 21 za przy jednym wstrzymującym się o odwołaniu referendum gminnego zaplanowanego na 4 czerwca 2017 r.
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... piasecznie
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Metropolia Warszawa - za i przeciw

Postautor: Redakcja » sob maja 20, 2017 7:45 pm

Obrazek

24 maja 2017 roku odbędzie się spotkanie Klubu Obywatelskiego Piaseczno pn.: Metropolia Warszawa - za i przeciw
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... -i-przeciw
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

100 głosów zdecydowało o losach referendum w Konstancinie

Postautor: Filip » pn maja 29, 2017 6:44 pm

Obrazek

100 głosów zdecydowało o losach referendum w Konstancinie

W niedzielę, w Konstancinie Jeziornie odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się, czy są za tym, aby ich gmina została włączona do Warszawy. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek okazało się jednak, że referendum jest nieważne. Frekwencja wyniosła 29,3 procent, zabrakło około stu głosów - poinformował przewodniczący gminnej komisji referendalnej Tomasz Kucza.

Lokale zostały zamknięte o godzinie 21. Mieszkańcy odpowiedzieli na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?"

Aby referendum okazało się ważne, potrzebna była przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

Jednak Łukasz Gadomski, członek jednej z komisji referendalnej powiedział nam po godzinie 21, że w okręgu, który nadzorował frekwencja nie była duża. - Z 1300 uprawnionych do głosowania osób wypowiedziało się 255, czyli niespełna 20 procent - poinformował.

Przewodniczący komisji referendalnej Tomasz Kucza wyjaśnił po zakończeniu referendum, w nocy z niedzieli na poniedziałek, że udział w głosowaniu wzięło 5 tysięcy 670 osób. A uprawnionych było 19 tysięcy 332 osoby.

Głosów nieważnych było 51, a głosów ważnych 5 tysięcy 619.

Za tym, żeby miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby.

Przeciw takiemu scenariuszowi głosowało 5 tysięcy 447 osób.

Aby referendum było ważne, zabrało oddania około stu głosów.

Legionowo i Nieporęt na "nie"

26 marca podobne referendum zorganizowano w gminie Legionowo. Wtedy 94,27 procent mieszkańców biorących w nim udział opowiedziało się przeciwko przyłączeniu miasta do metropolii warszawskiej.
Już po wycofaniu projektu powiększenia stolicy 14 maja głosowali mieszkańcy Nieporętu. 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 proc. wskazało, że tego nie chce, przeciwnego zdania było 170 osób, czyli 3,91 proc. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

4 czerwca w tej samej sprawie zagłosują mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Karczewa, Wiązowny i Wieliszewa. Z kolei 11 czerwca głosować będą mieszkańcy Piastowa i Lesznowoli.

Projekt PiS

Pod koniec stycznia PiS skierował do Sejmu projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

Po zakończeniu budzących kontrowersje konsultacjach społecznych w tej sprawie poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dotyczącego metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

W związku z decyzją PiS kilka podwarszawskich gmin, m.in. Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów w sprawie metropolii warszawskiej. http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 33103.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Poprzednia

Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron