Inwazja kleszczy w Warszawie

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Inwazja kleszczy w Warszawie

Postautor: Redakcja » sob kwie 16, 2016 5:47 pm

Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu. Rokrocznie obserwowany jest wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w woj. mazowieckim - ostrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna. W pierwszym kwartale tego roku w Warszawie, odnotowano aż 75 przypadków zachorowań na boreliozę. To o 20 proc. więcej, w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015. Dwie osoby w stolicy zachorowały także na kleszczowe zapalenie mózgu. W poprzednim roku nie zarejestrowano takich przypadków.

Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.

Zagrożone tereny

W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to między innymi:
Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są miedzy innymi:
Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich.


Obrazek
Mapa terenów Warszawy zagrożonych występowaniem kleszczy.
(Autorzy mapy: Marta Supergan-Marwicz, Grzegorz Karbowiak)


Jak dochodzi do zakażenia?

Zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe może każdy i w każdym wieku. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju, najczęściej w okresie pomiędzy kwietniem, a listopadem.

Borelioza jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie – "borrelia burgdorferi". Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Do zakażenie człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Jest on przenosicielem (wektorem) zarazków – pobierając krew zakażonego zwierzęcia, głównie drobnych gryzoni, dzikich zwierząt i ptaków, sam ulega zakażeniu, a następnie żerując, przekazuje krętki swojemu żywicielowi – np. człowiekowi.

Obrazek

Źródło: (Państwowa Inspekcja Sanitarna)
http://wawalove.pl/Uwazaj-na-kleszcze-w ... oze-a22395
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Sanepid ostrzega przed kleszczami

Postautor: Filip » sob kwie 16, 2016 6:28 pm

Obrazek

Sanepid ostrzega przed plagą kleszczy. Tylko w tym roku w Warszawie na boreliozę zachorowało 75 osób. Pajęczaki upodobały sobie m.in.: Las Kabacki, Las Bielański, Kawęczyn czy Kampinoski Park Narodowy. "Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy, przebywając na spacerze w parku czy w lesie, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu" – czytamy w ostrzeżeniu Mazowieckiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 99788.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Rośliny które odstraszają kleszcze

Postautor: Filip » śr kwie 27, 2016 3:19 pm

Kleszcze są wszędzie tam, gdzie drzewa, krzewy i trawa. Są więc i w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Najprostszym sposobem, by zmniejszyć ryzyko zetknięcia się z tym groźnym pajęczakiem, jest stworzenie mu nieprzyjaznych warunków do życia. Jak? Sadząc rośliny, których nie cierpią.

Oto cztery z nich:
1. Chryzantema dalmatyńska (inaczej: złocień dalmatyński, moruna szerokolistna)
2. Wrotycz pospolity zwany też mlecznicą
3. Kocimiętka
4. Tatarak

http://kobieta.onet.pl/dom/rosliny-ktor ... -ogrodzie/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Inwazja kleszczy w Warszawie

Postautor: ruda08 » pn sty 16, 2017 3:00 pm

Na szczęście, w sezonie grzybowym nie było tak dużo kleszczy, można było spokojnie chodzić po lasach. Mam nadzieję że za rok też będzie podobnie, i nie trzeba będzie się obawiać kleszczy.
BZO to jest to!
ruda08
 
Posty: 27
Rejestracja: pn maja 19, 2014 10:52 am
Lokalizacja: Ostróda

Inwazja kleszczy w Warszawie

Postautor: lukaszlukasz » wt lut 07, 2017 1:51 pm

Uważam, że przed wejściem do lasu nie zaszkodzi popryskać się preparatom przeciw kleszczom. Są niewielkie butelki, które mieszą się w kieszeni. Druga rzecz to odpowiednie ubranie. Tak samo psu można kupić obrożę przeciwkleszczową. Im mniej karmicieli, tym mniej kleszczy.
lukaszlukasz
 
Posty: 12
Rejestracja: wt sty 24, 2017 9:22 am


Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron