CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ

Postautor: Filip » pn lis 16, 2015 8:47 am

CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ. BUDOWA ROZPOCZĘTA

Obrazek

To pierwsza od ponad stu lat nowa cerkiew w Warszawie. Na placu przy Puławskiej 568 krzątają się pierwsi robotnicy. To oznacza, że rozpoczyna się pierwsza od ponad stu lat budowa nowej cerkwi w Warszawie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano na 5 grudnia. Przybędzie na nie najważniejszy prawosławny duchowny - patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Świątynia powstanie przy południowej granicy Warszawy za którą zaczyna się teren gminy Lesznowola. To właśnie tam Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada działkę wielkości pół hektara. Wyznawcy prawosławia, których w Warszawie jest ok. 30-40 tys., mają jedynie dwie cerkwie, które zostały wzniesione jeszcze za czasów zaboru rosyjskiego: sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze (zbudowany w latach 1867-69) i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli (zabudowaną w 1905 r.).

Obrazek

Andrzej Markowski, architekt nowej cerkwi, podczas tworzenia projektu inspirował się słynnym bizantyjskim kościołem z VI w. Hagia Sophia w Konstantynopolu (obecnym Stambule). Warszawska cerkiew będzie jednak od niej dużo mniejsza. Jej długość i szerokość wyniosą 36,9 m i 30 m, a wysokość od poziomu posadzki do szczytu głównej kopuły - 21,6 m. Budynek zwieńczą kopuły uniesione na ażurowych konstrukcjach żeber oraz "wtopiona" w korpus cerkwi dzwonnica.

Główne wejście znajdzie się nie od strony ul. Puławskiej, a z drugiej strony - od zachodu. Jest to związane z zasadą, że w cerkwiach po wschodniej stronie umieszczony jest ołtarz. http://wawalove.pl/Cerkiew-przy-Pulawsk ... eta-a20722
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

W Warszawie powstaje cerkiew

Postautor: Ireneusz » wt lis 17, 2015 1:40 pm

Obrazek

Popularny fanpage Warszawa pokazał wizualizację cerkwi, która ma powstać niedługo w Warszawie. Administratorzy chyba nie spodziewali się, że post wzbudzi tyle emocji. Nowa cerkiew ma powstać przy ulicy Puławskiej. Jej architekt Andrzej Markowski nie kryje, że inspirował się stambulską Hagia Sophia - świątynią chrześcijańską przerobioną w XV w. na meczet. Kopuły i białe ściany uruchomiły u internautów skojarzenia. Pod postem pojawiły się komentarze osób zbulwersowanych tym, że „cerkiew przypomina meczet”:

Obrazek

Osoby, które nie podzielały oburzenia były szybko pacyfikowane:

Obrazek

Prawdziwi radykałowie nawet nie zwracali uwagi na rzekome podobieństwo świątyni do meczetu. Pałali nienawiścią do cerkwi jako takiej:

Obrazek

Niektórzy z nich mieli pomysły na to, jak Autokefaliczny Kościół Prawosławny, który finansuje budowę cerkwi, mógłby lepiej wykorzystać pieniądze:

Obrazek

Tymczasem pana Krzysztofa niepokoi, że w Polsce jest za mało kościołów, a tu ktoś buduje cerkiew:

Obrazek

I na koniec zamiast puenty, komentarz pewnej pani, który podsumowuje wszystkie powyższe stanowiska:

Obrazek
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

Cerkiew czy meczet powstaje w Warszawie przy Puławskiej?

Postautor: Beata » sob lis 21, 2015 6:16 pm

W Warszawie powstaje właśnie pierwsza od ponad 100 lat cerkiew. I pewnie informacja przeszłaby bez echa, gdyby nie to, że niektórym projekt nowej cerkwi za bardzo kojarzy się z... meczetem. Nie brakuje komentarzy, które sugerują, że taka konstrukcja nie powinna pojawiać się na mapie stolicy. – Przecież wystarczy zamienić krzyż na księżyc i będzie meczet – mówią zirytowani mieszkańcy stolicy.

więcej http://natemat.pl/162139,cerkiew-czy-meczet
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ

Postautor: malosia1 » czw lis 26, 2015 10:09 am

Przy obecnych nastrojach międzynarodowych i po tym co się stało we Francji trudno się dziwić reakcjom ludzi, zresztą ja jak patrzę na projekt to również widzę meczet, a nie cerkiew. Pochodzę ze wschodu Polski, a tam jest bardzo dużo cerkwi i żadna z nich tak nie wygląda... :?
malosia1
 
Posty: 16
Rejestracja: śr lis 25, 2015 1:09 pm

Re: CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ

Postautor: rumofe » czw lis 26, 2015 12:32 pm

Może to taki wybieg. Wybudują jedno. Zmienia znaczki i będzie co innego. A dzięki temu nie będzie protestów. ...
rumofe
 
Posty: 11
Rejestracja: pn cze 25, 2012 6:39 am

CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ

Postautor: malosia1 » wt gru 01, 2015 11:37 am

O! Myślę, że tutaj bez protestów by się nie obyło!
malosia1
 
Posty: 16
Rejestracja: śr lis 25, 2015 1:09 pm

CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ

Postautor: Filip » pn lut 27, 2017 10:02 pm

Obrazek

Cerkiew pnie się w górę. Prace przy budowie cerkwi prawosławnej przy ul. Puławskiej 568 idą pełną parą. Pod koniec roku ma zostać ukończony stan surowy.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę cerkwi odbyło się w grudniu 2015 roku, dwa miesiące wcześniej na poświęconym placu budowy został ustawiony Krzyż Święty. Ursynowska cerkiew ma łączyć tradycję z nowoczesnością. Jej powierzchnia będzie wynosiła około 1100 m kw., a wysokość ma sięgać 26 m, co sprawi, że budowla z daleka będzie dobrze widoczna. Ściany cerkwi docelowo mają zostać wyłożone piaskowcem, a sklepienia ma pokryć kopuła typu greckiego. Prostokątny kształt świątyni ma nawiązywać do chroniącego wiernych statku, który ma bezpiecznie dowieźć ich do przystani zbawienia. Wnętrze świątyni ma zostać utrzymane w pełnym przepychu stylu bizantyjskim. Cała konstrukcja ma naśladować świątynię Hagia Sophia (oczywiście w o wiele mniejszej skali), zwaną wcześniej kościołem Mądrości Bożej, która znajduje się w Stambule. Choć budowa świątyni potrwa jeszcze kilka lat, pod koniec tego roku ma zostać ukończony stan surowy. – Później rozpocznie się wykańczanie świątyni, które jest niezwykle kosztowne – mówi ksiądz Adam Siemieniuk, proboszcz nowo utworzonej parafii. http://piasecznonews.pl/cerkiew-pnie-sie-w-gore/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

CERKIEW PRZY PUŁAWSKIEJ

Postautor: Filip » czw mar 30, 2017 7:36 am

Obrazek

Powstaje nowa cerkiew przy Puławskiej. Ma być gotowa do końca roku. Lada dzień zacznie się budowa najbardziej charakterystycznego elementu cerkwi powstającej na pograniczu Warszawy i Lesznowoli - głównej kopuły wieńczącej budynek. Kościół ma być gotowy do końca roku.

Prawosławna świątynia powstaje przy Puławskiej 568, tuż przy południowej granicy Warszawy. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny działkę pod nią kupił od miasta za pieniądze, które dostał w ramach odszkodowania za odebrany mu po wojnie grunt na Woli, przy Wolskiej 139.

Cerkiew przy Puławskiej. Limit wysokości: 22 metry

Cerkiew na obrzeżach Ursynowa nabrała już kształtu, widać charakterystyczne cztery narożne kopuły. Lada dzień robotnicy z firmy Budrem zabiorą się do obsadzania największej kopuły nad nawą główną świątyni – będzie miała kształt półkuli o średnicy 16,2 m. Całkowita wysokość budynku to 21,6 m. Taki limit wysokości został narzucony ze względu na samoloty zniżające się nad Puławską do pobliskiego Lotniska Chopina. Zgodnie z tradycją główne wejście znajdzie się od zachodu, dwa boczne – od północy i południa, ołtarz zaś – w apsydzie od wschodu. Kopuły mają się wznosić na ażurowych konstrukcjach żeber. Centralna będzie symbolizować Chrystusa, a cztery narożne – ewangelistów. W zachodniej części budowli powstanie wysoka na 16 m dzwonnica, gdzie zostanie umieszczonych dziewięć dzwonów.

Świątynia jest wotum wdzięczności Bogu za dar 25-lecia demokratycznych przemian w Polsce i 90. rocznicę uzyskania przez polski Kościół prawosławny statusu autokefalii, czyli pełnej kościelnej niezależności od władzy zewnętrznej. Architektura budynku, zaprojektowanego przez Andrzeja Markowskiego, jest współczesną interpretacją świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule). „Kościół prawosławny w Polsce przed 90 laty właśnie z Konstantynopola przyjął autokefalię” – podkreślali polscy prawosławni, gdy w grudniu 2015 r. wmurowano kamień węgielny pod świątynię.

Cerkiew przy Puławskiej ma być gotowa w grudniu

Cerkiew ma być także modlitewnym „podziękowaniem prawosławnym Przodkom, którzy składali swe życie i krew na ołtarzu służby Bogu i Ojczyźnie”. To dlatego w jej fundamentach umieszczono ziemię spod warszawskiej świątyni św. Trójcy przy ul. Podwale 5, która w czasie walk powstańczych w 1944 r. dawała schronienie obrońcom Warszawy i została zburzona w ramach represji po zakończeniu walk. Świątynia ma również upamiętniać „prawosławnych obrońców Ojczyzny spod Grunwaldu, Chocimia, Lenino, Monte Cassino, prawosławnych powstańców Warszawy, oficerów wymordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i wielu innych wiernych synów Rzeczypospolitej”.

W czerwcu mają zacząć się prace wykończeniowe. Cerkiew ma być gotowa w grudniu 2017 r. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... konca.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice


Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron