Hotel w sklepie w Henrykowie Uroczu?

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców Sołectwa Henryków Urocze i Złotokłos, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania. Zapraszamy mieszkańców miejscowości Henryków Urocze i Złotokłos (gminy Piaseczno).

Moderator: GTW

Hotel w sklepie w Henrykowie Uroczu?

Postautor: Beata » czw lip 17, 2014 8:12 pm

Obrazek

Przy ulicy Mokrej w Henrykowie Uroczu znajduje się zrujnowany budynek dawnego sklepu, w którym w fatalnych warunkach mieszkają pracownicy sezonowi. - Nie ma tam mediów, a dookoła panuje spory bałagan – mówi sołtys Anna Kostyrka. - Mieszkający w ruderze ludzie często spożywają alkohol, wywołując niepokój dzieci korzystających z pobliskiego placu zabaw.

W Henrykowie Uroczu przy ul. Mokrej (na działce nr 93/2) znajduje się budynek, który jest własnością GS-u Samopomoc z siedzibą w Gołkowie. - Od dłuższego czasu firma wynajmuje ten lokal rzekomo na skład budowlany – mówi Anna Kostyrka, sołtys Henrykowa-Urocza. - Jednak od początku w dawnym sklepie mieszkają pracownicy budowlani, a w środku znajduje się kilka prowizorycznych łóżek.

Obiekt grozi zawaleniem

W kwietniu ubiegłego troku pani sołtys starała się zainteresować sprawą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W zaadresowanym do niego piśmie zwróciła uwagę, że budynek który służył kiedyś jako lokal handlowo-usługowy, nie jest budynkiem mieszkalnym. Nie ma w nim bieżącej wody i urządzeń sanitarnych. Sołtys zwróciła także uwagę, że na posesji panuje duży bałagan. Znajdują się tam m.in. niezabezpieczone sprzęty budowlane, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci. „Prosimy o kontrolę stanu tego budynku [...] zanim dojdzie do katastrofy budowlanej” - czytamy w piśmie. - Ten obiekt naprawdę grozi zawaleniem – przekonuje Anna Kostyrka. - W złym stanie jest zwłaszcza strop, który się zapada.
Robert Kusak z piaseczyńskiego PINB-u poinformował nas, że nie zna sprawy budynku przy ul. Mokrej. - Jeśli ten obiekt faktycznie jest użytkowany, to powinien posiadać na to pozwolenie. To trzeba sprawdzić – mówi. - W drugiej kolejności sprawdza się, czy budynek jest użytkowany legalnie, zgodnie z przeznaczeniem. Kolejną sprawą jest stan techniczny, ale to także ustala się podczas czynności kontrolnych. Powiatowy inspektor nadzoru przebywa obecnie na urlopie, może on zna kulisy tej sprawy...

Piją i... straszą dzieci

Mieszkańców Henrykowa-Urocza martwi także, delikatnie mówiąc, niski poziom kultury lokatorów zrujnowanego sklepu. - Ludzie ci często piją alkohol – nie owija w bawełnę Anna Kostyrka. - W związku z tym często dochodzi do nieprzewidzianych bądź niepokojących sytuacji.
Na przykład 18 kwietnia tego roku, wieczorem, na posesji wybuchł pożar. Zapalił się wypełniony drewnem blaszany garaż. Na miejsce przyjechały cztery jednostki straży pożarnej, dwie z OSP i dwie z PSP, oraz policja. Na szczęście pożar szybko ugaszono, dzięki czemu nie przeniósł się na sąsiednie posesje. - Teraz to miejsce jeszcze bardziej straszy swym wyglądem – mówi sołtys Henrykowa-Urocza. - Zupełnie nie pasuje do okolicy, gdyż po drugiej stronie drogi znajduje się nowy i zadbany gminny plac zabaw.
Jak mówią okoliczni mieszkańcy, pijani lokatorzy posesji nie tylko często włączą się po okolicy prosząc spotkanych ludzi o pieniądze, ale bywa że nie są kompletnie ubrani, co wzbudza niepokój dzieci. Na miejscu kilkakrotnie była policja i straż miejska, jednak na niewiele się to zdało. - W tamtym roku podjęliśmy tam interwencję, ale w sprawie uporządkowania terenu – informuje komendant straży miejskiej, Mariusz Łodyga. - Zobligowaliśmy właściciela do posprzątania i zostało to zrobione. W tym roku nie mieliśmy jeszcze skarg dotyczących tego miejsca.

Kiepskie sąsiedztwo placu zabaw

- Funkcja hotelowa tej meliny cały czas się rozszerza – mówi prosząca o anonimowość jedna z sąsiadek. - Jak było otwarcie placu zabaw, to jeden z panów, w stanie upojenia alkoholowego, zaczął defilować z opuszczonymi spodniami. Wiele dzieci boi się przechodzić tamtędy w drodze do szkoły. Nie wiem dlaczego gminne służby nie są w stanie zdyscyplinować tych ludzi. Pomimo wielu interwencji zawsze kończyło się tylko na pouczeniu.
Krystyna Świetlik, kierownik administracji wynajmującej budynek GS Samopomoc poinformowała nas, że dawny sklep nie został wynajęty na mieszkania. - Tam nie powinien nikt mieszkać i nie słyszałam, aby tak było – mówi. - Jeszcze dziś skontaktuję się z dzierżawcą i poproszę go o wyjaśnienia.

Tomasz Wojciuk http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=13645
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wróć do Podforum Henryków Urocze i Złotokłos

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość