System ostrzegania przed zagrożeniami powiat piaseczyński

W tej części forum umieszczajcie informacje dotyczące ogólnych spraw całego powiatu piaseczyńskiego. Jeżeli temat jest zbyt ogólny, aby opisać go na podforach poszczególnych gmin, to umieść go tutaj.

Moderator: GTW

System ostrzegania przed zagrożeniami powiat piaseczyński

Postautor: Redakcja » pn sie 22, 2016 6:13 pm

Obrazek

2,3 mln zł z UE na systemy ostrzegania przed zagrożeniami w powiatach piaseczyńskim, otwockim i żyrardowskim
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... rardowskim

Centrale i syreny alarmowe oraz szkolenia dla mieszkańców to wybrane elementy systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, które już niebawem pojawią się na terenie powiatów piaseczyńskiego, otwockiego i żyrardowskiego. To kolejne inwestycje, które decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzymają blisko 2,3 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020. Jutro umowy w tej sprawie podpiszą wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


System ostrzegania przed zagrożeniami powiat piaseczyński

Postautor: Filip » sob lut 11, 2017 2:33 pm

Obrazek

Niebawem rozpocznie się budowa systemu ostrzegania ludności powiatu przed zagrożeniami. Dźwięk z aż 71 nowych syren dotrze niemal do każdego zakątka sześciu gmin.

Klęski żywiołowe, zagrożenia ze strony zakładów wykorzystujących niebezpieczne substancje, czy... naloty bombowe – między innymi przed takimi niebezpieczeństwami będzie ostrzegał nowy system, wybudowany niezależnie od już istniejącego, wykorzystywanego przez ochotnicze straże pożarne. Jego realizację nakładają na samorządy przepisy. – Lada dzień ogłosimy przetarg na wykonanie systemu – zapowiada Agnieszka Pindelska, kierownik powiatowego Biura Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.

Elektroniczne syreny, które będą wykorzystywane również jako głośniki do nadawania ostrzegawczych komunikatów głosowych, powiat wbuduje razem z sześcioma gminami. Punkty alarmowe zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej, m.in. urzędach i szkołach.

Syreny – wszystkie razem lub tylko na określonym obszarze – będą uruchamiane z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie, ale i w wyjątkowych przypadkach z Warszawy. – Nasz system będzie kompatybilny ze stołecznym – informuje Agnieszka Pindelska. – Sygnał z nowych głośników będzie się różnił od tego emitowanego przez syreny strażackie, wzywające druhów na akcje. Na pewno nikt ich nie pomyli – informuje kierowniczka Biura Bezpieczeństwa.

Po uruchomieniu urządzeń, rozpocznie się szeroka akcja edukacyjna, aby wszyscy mieszkańcy wiedzieli, co oznaczają emitowane przez głośniki dźwięki i jak się w takim przypadku zachować. Czasem z głośników wprost może paść informacja, że – przykładowo – należy zamknąć okna w mieszkaniach ze względu na zagrożenie związane z ulotnieniem się groźnych substancji z okolicznego zakładu.

Szacunkowy koszt inwestycji to prawie 1,2 mln zł, lwią część pokryje Unia Europejska. Brakujące fundusze wyłożą powiat i gminy. Prace mają zakończyć się we wrześniu tego roku. http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=17824
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice


Wróć do Sprawy ogólne powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron