Fałszywe faktury za energię od PGE

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Fałszywe faktury za energię od PGE

Postautor: Kacperek » śr cze 01, 2016 5:44 pm

Do skrzynek Polaków trafia własnie dobrze przygotowana próba oszustwa. Przestępcy podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną i rozsyłają powiadomienia o rzekomej fakturze wymagającej opłacenia. Uważajcie.

Złośliwe wiadomości trafiające do skrzynek Polaków najczęściej są do siebie bardzo podobne. W tym przypadku jest inaczej – przestępcy wykorzystują niektóre elementy ataku, których wcześniej nie spotkaliśmy, zatem przyjrzyjmy się tej kampanii.

eFaktura za energie elektryczna

Temat rozsyłanej wiadomości brzmi -> eFaktura za energie elektryczna [tu 10 cyfr]

Sama wiadomość wygląda następująco:

Obrazek

więcej technicznych informacji na stronie: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/uw ... na-od-pge/

Ostrzeżcie tych mniej świadomych znajomych, żeby uważali na to co otwierają w swoich skrzynkach pocztowych @
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

PGE ostrzega przed fałszywymi e-fakturami za prąd

Postautor: Filip » śr cze 01, 2016 9:27 pm

Obrazek

PGE ostrzega przed fałszywymi fakturami elektronicznymi, które wysyłane są do klientów spółki. Dla bezpieczeństwa nie należy otwierać wiadomości zatytułowanej ,,eFaktura za energię elektryczną (numer)" - zaapelowała w komunikacie spółka.

Na skrzynki mailowe klientów w całym kraju trafiają wiadomości zatytułowane ,,eFaktura za energię elektryczną (numer)". W wiadomości pojawia się informacja, że jest to eFaktura wystawiona przez PGE Polską Grupę Energetyczną. "PGE nie jest nadawcą tych wiadomości, a fałszywy e-mail może stanowić zagrożenie i zawierać złośliwie oprogramowanie" - podkreśliła rzeczniczka prasowa PGE Obrót Agnieszka Szczekala.

Spółka apeluje do wszystkich klientów, by dla bezpieczeństwa swojego sprzętu elektronicznego i znajdujących się na nim danych nie otwierali wiadomości zatytułowanej ,,eFaktura za energię elektryczną (numer)".

Jednocześnie przypomniano, jak rozpoznać prawdziwą eFakturę wystawioną przez PGE Obrót. Nadawcą jest firma Blue Media, która świadczy usługę generowania i wysyłania eFaktur dla PGE Obrót, adres e-mail nadawcy to: pge-efaktura@bluemedia.pl, tytuł wiadomości: Powiadomienie o wystawieniu nowego rachunku. W mejlu znajduje się załącznik, którym jest standardowa faktura za energię elektryczną, a treść maila zawiera: numer faktury, datę wystawiania faktury, termin płatności, indywidualny numer konta oraz tytuł płatności.

Spółka podaje także, że faktura dostarczana jest na adres mailowy klienta zgodnie z okresem rozliczeniowym. Wiadomość zawiera także logotypy: logo Blue Media, logo PGE eFaktura.

"Nasi klienci są bardzo czujni i zorientowali się, że coś jest nie tak z otrzymanymi eFakturami, ale jeśli ktoś ma wątpliwości w sprawie otrzymanych dokumentów, powinien się skontaktować z Biurem Obsługi Klienta" - wskazała Szczekala.

Dodała, że biuro to jest czynne w godz. od 7-19 od poniedziałku do piątku. Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.gkpge.pl/oferta/strefa-klienta

To nie pierwsze takie działanie cyberprzestępców, w którym wykorzystywana jest poczta elektroniczna, z dołączonymi fałszywymi dokumentami. Bardzo często fałszywe mejle "podszywają się" pod firmy kurierskie, operatorów telekomunikacyjnych, kancelarie komornicze, sklepy internetowe, banki itp.

Celem takich wiadomości jest zainstalowanie u odbiorców złośliwego oprogramowania, a treść oraz rzekomy nadawca są tak dobrane, aby zaintrygować odbiorcę bądź wzbudzić jego zaufanie i przez to skłonić do podjęcia określonego działania - np. otwarcia załącznika lub odwiedzenia konkretnej witryny internetowej.

Jak zwracają uwagę eksperci zespołu CERT Polska (z ang. Computer Emergency Response Team), który jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie, tego typu ataki nadal mają miejsce, co świadczy o tym, że najprawdopodobniej wciąż cechują się wystarczająco wysoką skutecznością z punktu widzenia przestępców, mimo wielu ostrzeżeń wydawanych przez firmy i organizacje zajmujące się bezpieczeństwem.

Eksperci radzą, aby w każdym przypadku otrzymania budzącej wątpliwość wiadomości e-mail, która na pierwszy rzut oka zdaje się pochodzić od znanej instytucji, skontaktować się z nią i wyjaśnić sprawę.

Info na PGE http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/komun ... ego-wirusa
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Fałszywe faktury za energię od PGE

Postautor: Beata » czw cze 02, 2016 3:32 pm

Obrazek

Dostałeś wiadomość z fakturą za prąd? Uważaj, to może być oszustwo (...) więcej na TVN: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/pge-ostrz ... 48731.html

Na stronie w filmie ekspert wyjaśnia sposób działania takich oszustw komputerowych.
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron