Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Prażmów, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej

Postautor: Redakcja » czw lut 07, 2013 5:31 pm

Za kilkanaście tygodni pojawi się w sieci Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej. Na stronie oprócz historii gminy (opisane zostaną m.in. dzieje rodów Prażmowskich i Ryksów) znajdą się ciekawe dokumenty i fotografie z prywatnych zbiorów. – Dążymy do zamieszczenia jak największej liczby zdjęć ilustrujących codzienne życie naszych miejscowości w ostatnich dziesięcioleciach – mówi wicewójt Maciej Michalski, odpowiedzialny za utworzenie muzeum.

Dociera do niego coraz więcej interesujących materiałów – choćby zdjęcia z czasów II wojny światowej zrobione na stacji PKP Czachówek w Gabryelinie czy stare plany lekcji ze szkoły w Uwielinach. – Niedługo oficjalnie przystąpimy do zbiórki pamiątek od mieszkańców, a właściwie ich wypożyczania. Będziemy je fotografować, opisywać i zamieszczać – zapowiada zastępca wójta. Praca nad cyfrową ekspozycją już ruszyła. W projekt zaangażowano 40 gimnazjalistów. Podzieleni na grupy tematyczne, zajmą się opisywaniem wycinków z dziejów gminy. Wedle zapewnień Macieja Michalskiego internetowe muzeum będzie dostępne w kwietniu. Na utworzenie ekspozycji udało się gminie pozyskać fundusze z zewnątrz, są czynione starania o kolejne.

Pierwsze e-muzeum w powiecie powstało niedawno w Konstancinie- Jeziornie. [WIRTUALNE MUZEUM KONSTANCINA]

źródło: Nad Wisłą http://nadwisla.pl/pliki/pdf/gazeta_412.pdf
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej

Postautor: Redakcja » pt mar 08, 2013 10:25 pm

Obrazek
FOTO: Jedno ze zdjęć ze zbiorów muzeum przedstawia nieistniejącą stajnię w majątku Prażmów w okolicy dzisiejszego dworku Ryxów i Starej Gorzelni. Fotografia powstała w czasie II wojny światowej.

Na przełomie kwietnia i maja w sieci zadebiutuje Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej. Na stronie internetowej będzie można nie tylko poznać historię Prażmowa oraz okolicznych miejscowości, lecz także obejrzeć unikatowe zdjęcia z prywatnych kolekcji i nagrania z najstarszymi mieszkańcami. Projekt realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Gminy Prażmów oraz przez prażmowskich gimnazjalistów.

Szlak przetarł Konstanciński Dom Kultury, który w tym roku uruchomił Wirtualne Muzeum Konstancina. Kolejne internetowe muzeum otworzy swoje podwoje w gminie Prażmów. Projekt jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Biblioteka Publiczna Gminy Prażmów otrzymała dofinansowanie w wysokości 5,5 tys. złotych z programu „Równać szanse 2012”. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zakup skanera, aparatu fotograficznego ze statywem oraz wykup domeny. Celem projektu jest nie tylko opracowanie i uruchomienie strony internetowej, lecz także stworzenie możliwości do wszechstronnego rozwoju zainteresowań uczniów oraz przygotowanie ich do aktywnego i świadomego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Projekt umożliwi także podniesienie świadomości historycznej regionu oraz wzmocnienie tożsamości lokalnej przez zebranie w jednym miejscu fotografii i pamiątek, pokazujących jak gmina Prażmów rozwijała się na przestrzeni lat. Materiały gromadzą i opracowują uczniowie prażmowskich gimnazjów.

Gimnazjaliści jak archeolodzy

Do projektu zgłosiło się 33 wolontariuszy, którzy pracują razem z bibliotekarzami. Pomysłodawcą internetowego muzeum oraz jego głównym koordynatorem z urzędu gminy jest Maciej Michalski, zastępca wójta Prażmowa. Uczniowie są podzieleni na dwa zespoły tematyczne, które spotykają się raz w miesiącu. Działa również grupa na Facebooku, która pracuje nad materiałami niemal codziennie, wymieniając się informacjami za pośrednictwem internetu. Na portalu praprazmow.pl oprócz historii gminy będzie można znaleźć dzieje rodów Prażmowskich i Ryksów, a także wzmianki o najważniejszych wydarzeniach, miejscach pamięci i zabytkach. W głównym menu strony będzie mapka gminy, podzielona na poszczególne sołectwa. Po kliknięciu na któreś z nich rozwiną się historyczne informacje, dotyczące danej miejscowości. Nie zabraknie również archiwalnych dokumentów oraz unikatowych fotografii z prywatnych zbiorów, udostępnionych przez mieszkańców. - Udało nam się już zgromadzić wiele niezwykle interesujących materiałów, które wypożyczamy od mieszkańców, żeby je zeskanować lub sfotografować – mówi Maciej Michalski, zastępca wójta gminy Prażmów.

Muzeum zaprasza na wystawę...

Do najciekawszych zbiorów z pewnością można zaliczyć fotografie popielnicy sprzed 2000 lat, którą archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli w Wilczej Wólce w 2005 roku. - Na stronie będzie można znaleźć nie tylko fotografie tego zabytku ze szczątkami skremowanego ciała, lecz także znaleźć informacje na temat cywilizacji, która żyła na tym terenie setki lat temu – mówi Maciej Michalski. - To niesamowite, że mała prażmowska miejscowość, znajdująca się dzisiaj z dala od miast, kiedyś była w centrum cywilizacji – dodaje. W zbiorach obecnie znajduje się już kilkadziesiąt fotografii, przedstawiających codzienne życie w czasach II wojny światowej i po niej. - Myślę, że dla wielu mieszkańców tego typu zdjęcia mają ogromne znaczenie – mówi Maciej Michalski. - Są na nich zarówno miejsca, które wszyscy doskonale znają, jak i nieistniejące już budynki czy ulice, zmienione nie do poznania. Ale przede wszystkim są na nich ludzie – mieszkańcy gminy, a zdjęcia obrazują, jak przez lata zmieniło się życie na naszym terenie – dodaje wicewójt. Na stronie praprazmow.pl można będzie zobaczyć również ręcznie pisaną kronikę szkoły w Uwielinach z czasów II wojny i okupacji. - Są tam wstrząsające i wzruszające wpisy. Jeden z nich przypomina, że co prawda Niemcy pozwolili funkcjonować szkole, ale nie dali jej przydziału na opał i placówka uczyła dzieci podczas mrozu sięgającego 35 stopni – opowiada zastępca wójta.

Bogactwo prażmowskiej ziemi

Warto również dodać, że materiały, które zostaną udostępnione na stronie, będą nieco wykraczały poza obecne granice gminy, ponieważ niektóre ważne historyczne miejsca znajdują się w sąsiednich miejscowościach. - Miejsce rozstrzelania partyzantów z Piskórki znajduje się na terenie obecnej gminy Prażmów. Niezwykle istotne dla naszych mieszkańców są również kościół i szkoła w Pieczyskach w gminie Chynów czy OSP Gościeńczyce, które jest na terenie gminy Grójec – wymienia inicjator powstania portalu. Na stronie znajdą się także niedostępne nigdzie indziej ciekawostki np. opracowywany obecnie materiał o jedynym w gminie samochodzie tarpan i o jego właścicielach. W przyszłości na portalu będzie można obejrzeć również filmy nagrane podczas rozmów z najstarszymi mieszkańcami, pamiętającymi czasy wojny i okupacji. - Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej zadebiutuje w sieci na przełomie kwietnia i maja – zapowiada Maciej Michalski. - To społeczny, niskobudżetowy projekt, ale mam nadzieję, że muzeum będzie się rozwijało i powiększało swoje zbiory – dodaje. Wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby muzeum udostępnić swoje pamiątki lub podzielić się informacjami i wspomnieniami mogą skontaktować się z Biblioteką Publiczną Gminy Prażmów, której siedziba znajduje się przy ul. Ryxa.

Grzegorz Traczyk http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=10738

http://praprazmow.pl
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej

Postautor: Redakcja » wt maja 14, 2013 7:29 pm

20 maja 2013 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Prażmów w Prażmowie przy ul. Czołchańskiego 1, odbędzie się uroczysta inauguracja Internetowego Muzeum Regionalnego Ziemi Prażmowskiej – praprazmow.pl
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

W wirtualnym pra-Prażmowie

Postautor: Redakcja » czw maja 23, 2013 5:54 pm

Obrazek

Muzeum składa się z 28 sal – sołectw. żeby zwiedzać, nie trzeba się ruszać z domu. W poniedziałek ruszyło Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej. To zbiór fotografii i innych pamiątek, które przypominają dzieje każdej miejscowości w gminie. W trakcie spotkania w Urzędzie Gminy, na którym zaprezentowano stronę Praprazmow.pl, wójt Grzegorz Pruszczyk i jego zastępca Maciej Michalski (inicjator powstania ekspozycji) podkreślali, że muzeum nie zaistniałoby bez zaangażowania 33 gimnazjalistów z Prażmowa i Uwielin oraz ich nauczycieli historii. – To młodzież odwiedziła sąsiadów i rodziny, by wystarać się o jak najwięcej pamiątek – akcentował Michalski. Rozmowy uczniów z mieszkańcami szybko przyniosły efekt – do Gminnej Biblioteki Publicznej (która realizuje projekt) zaczęły zgłaszać się kolejne osoby, które odnalazły u siebie interesujące pamiątki. – To, co dziś prezentujemy, to wersja startowa. Nasza strona ma motywować do współpracy. Czekamy na to, co mieszkańcy nam zaproponują, co dodadzą –wyjaśniał wicewójt. W przyszłości ekspozycję mają wzbogacić nagrania i filmy. W wirtualnym muzeum można odnaleźć wiele mało znanych ciekawostek sprzed dziesiątek, setek, a nawet tysięcy lat. Na przykład opis i zdjęcia z wykopalisk archeologicznych w Wilczej Wólce, gdzie odnaleziono szczątki ludzkie pochodzące z II wieku przed naszą erą. Z kolei w Dobrzenicy naukowcy odkryli pozostałości pieców hutniczych sprzed blisko 2000 lat. Perełką jest również zdjęcie Henryka Sienkiewicza na tle nieistniejącego już dworku w £osiu. Zapewne duże wrażenie na zwiedzających zrobi prowadzona od lat 20. ubiegłego wieku kronika szkolna z Uwielin. Można ją przeglądać na ekranie, jak tradycyjną książkę.

PIOTR CHMIELEWSKI

źródło gazeta Nad Wisłą http://nadwisla.pl/pliki/pdf/gazeta_426.pdf
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej

Postautor: Redakcja » ndz lut 21, 2016 7:09 pm

Odwiedź Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej http://praprazmow.pl
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Prażmów: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość