Dwór Ryxów w Prażmowie - ruina na życzenie?

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Prażmów, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Dwór Ryxów w Prażmowie - ruina na życzenie?

Postautor: Kacperek » czw maja 24, 2018 7:45 pm

Obrazek

W gąszczu starych drzew zaniedbanego parku trudno go już dostrzec. Pochodzący z XIX wieku Dwór Ryxów w Prażmowie niedaleko Warszawy niszczeje i to pod nosem wójta. Tropiciele rozpoczynają akcję ratowania tego zabytku.

Dwór we wsi Prażmów, położonej między Piasecznem a Grójcem, mógłby być w okolicy kulturalną perełką. Mógłby, ale odkąd w 2010 r. przeniesiono stamtąd do nowo wybudowanej siedziby ośrodek zdrowia, dwór popada w ruinę. I trudno nie odnieść wrażenia, że nikomu z władz gminy to nie przeszkadza. Ba, z wypowiedzi wójta Sylwestra Puchały można wnosić, że zabytek jest dla gminy jak kula u nogi. – Łatwiej i taniej byłoby ten dwór zburzyć i postawić od nowa niż remontować zgodnie z zaleceniami konserwatora – mówił Sylwester Puchała, wójt Prażmowa w 2015 r. – Sam projekt adaptacji kosztowałby 300 tys. zł. A potem trzeba by zabezpieczać wszystko od fundamentów, które należałoby odkopać, po dach. Co gorsza służby konserwatorskie nie pozwalają nic zmienić w układzie wnętrz dworu. Nie da się więc zaadoptować go do współczesnych wymagań. Pomieszczenia są ciasne, schody bardzo strome, nie ma szans na urządzenie tam jakiegokolwiek obiektu użyteczności publicznej– tłumaczył. A od tamtej pory niewiele się zmieniło.

Unia nie dała pieniędzy

Prażmów od 1805 roku przez sto lat należał do rodziny Ryxów herbu Pierścień. Majątek otrzymał w dowód przyjaźni od samego Stanisława Augusta Poniatowskiego – królewski kamerdyner Franciszek Ryx. Klasycystyczny dwór z pokaźnym herbem rodziny Ryxów – Pierścieniem na froncie, wybudowano w 1820 r. Budynek jest wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i gminnej ewidencji zabytków. I zgodnie z prawem, to gmina powinna się nim opiekować. Problem w tym, że w dostępnych dokumentach dwór przy ulicy Ryxów 41 c traktowany jest raczej zdawkowo. W Strategii Rozwoju Gminy Prażmów na lata 2015-2024 roku mowa tylko o tym, że na projekt remontu zabytku gmina chce przeznaczyć 100 tys. zł. Jednak pomysłu na to co zrobić z kłopotliwym dworem jak nie ma, tak nie ma.
– Korzystanie z obiektu przy ulicy Ryxów jest aktualnie niemożliwe ze względu na jego zły stan techniczny – odpowiada nam wójt Prażmowa Sylwester Puchała. I dodaje, że gmina starała się, choć bezskutecznie o dofinansowanie z Unii Europejskiej.– W 2016 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu „Modernizacja zabytkowego dworu Ryxów wraz z Parkiem z przeznaczeniem na utworzenie Domu Kultury w gminie Prażmów”. Niestety projekt nie uzyskał dofinansowania. Gmina dalej będzie poszukiwała możliwości pozyskania dotacji na kosztowny remont– wyjaśnia wójt.Sprzedaży nie będzie

Dwór w Prażmowie mógłby spełniać funkcje reprezentacyjne, albo mieścić instytucje służące mieszkańcom. Ale popada w ruinę, a od strony Jeziorki nie jest nawet ogrodzony.
W zabytkowym parku widoczne są ślady ognisk, okolica jest zaśmiecona,
o zapachu piwa i uryny, nie wspominając. A jednocześnie w okolicy aż się prosi o muzeum czy ośrodek kultury. Niszczejącym budynkiem interesują się też prywatni inwestorzy.
– Chciałabym uratować dwór Ryxów. W innych gminach takie obiekty oddaje się w dzierżawę albo ogłasza przetarg – mówi Tropicielom Luksusu jedna z zainteresowanych kupnem osób. – Nie planujemy sprzedaży dworku Ryxów – rozwiewa wszystkie wątpliwości Agnieszka Kozieł Inspektor ds. promocji i sportu Urzędu Gminy Prażmów.
Trudno to zrozumieć, bo pobliski budynek należącej kiedyś do dworu, także zabytkowej gorzelni, bez problemu znalazł się w rękach prywatnych. A w przestronnych sklepionych cegłą wnętrzach urządzono stylową restaurację Stara Gorzelnia. Dworek w Woli Prażmowskiej również udało się zaadaptować na bibliotekę gminną. Co stoi na przeszkodzie, by Dwór Ryxów, w samym centrum Prażmowa również odrestaurować? Może obiekt ma runąć… wtedy teren zostanie wycofany spod opieki konserwatora, ruiny uprzątnięte i wreszcie będzie można postawić coś „dochodowego”. https://www.tropicieleluksusu.pl/ruina-na-zyczenie/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Dwór Ryxów w Prażmowie

Postautor: Kacperek » pn paź 08, 2018 8:39 pm

Obrazek

Fora ze dwora. Powiat odebrał gminie Prażmów dawną siedzibę Ryxów. Samorząd powiatu odebrał gminie Prażmów darowany jej 15 lat temu dwór Ryxów. Wójt prosił o zgodę na jego zbycie. – Sprzedać nieruchomość sami potrafimy – tłumaczy starosta Wojciech Ołdakowski.

W liczącym prawie 200 lat budynku do połowy 2010 roku mieściła się prażmowska przychodnia. Kiedy służba zdrowia wyprowadziła się do nowej siedziby, dworek zamknięto na głucho. Zabytek jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnego remontu. Do wymiany jest w nim niemal wszystko oprócz murów. Przez lata samorząd jednak nawet nie rozpoczął prac w klasycystycznym dworku. Powód: brak pieniędzy, a potrzeba ich bardzo dużo jak na miejscowe warunki. Władze tłumaczyły, że nie było do tej pory możliwości zdobycia środków, podczas gdy tylko koszt przygotowania samego projektu przebudowy dworu jest szacowany na około 300 tys. zł.

Może nowe władze oddadzą…

W ostatniej kadencji szansa na euro pojawiła się dwa lata temu, gmina wydała 30 tys. zł na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do pozyskania dofinansowania. Powstała koncepcja zaadaptowania 380 m kw. wnętrza dawnego siedliska Ryxów na lokalne centrum kulturalne. Jednak projekt spalił na panewce, ponieważ pieniędzy nie udało się zdobyć. Dlatego w ostatnich dwóch latach samorząd gminy szukał innego rozwiązania – próbował dwór wydzierżawić prywatnemu inwestorowi. Jednak i ta próba zakończyła się niczym.

Dlatego w maju Sylwester Puchała wystąpił do rady powiatu piaseczyńskiego o zmianę celu darowizny. Starostwo w 2003 roku nieodpłatnie przekazując zabytek gminie zastrzegło, że może on być przeznaczony na prowadzenie publicznego ośrodka zdrowia. Teraz wójt zwrócił się do włodarzy powiatu o wykreślenie tego warunku i zgodę na sprzedaż zabytku wraz z otaczającym go parkiem o powierzchni niemal 1,3 ha. Pozyskane pieniądze gmina chciałaby przeznaczyć na remont lub budowę nowej siedziby dla gminnej biblioteki publicznej oraz nieistniejącego jeszcze ośrodka kultury.

Jednak powiatowi radni przy jedynie dwóch głosach sprzeciwu w poprzedni czwartek zdecydowali o cofnięciu darowizny dla gminy i ponownym przyjęciu dawnego majątku Ryxów do zasobu powiatu.

– Podstawowy powód jest taki, że minęło 15 lat, a cel darowizny nie został zrealizowany. Nie wiem również dlaczego mielibyśmy zgodzić się na sprzedaż tej nieruchomości przez gminę, skoro to majątek powiatu i sami potrafimy go zbyć – tłumaczy starosta Wojciech Ołdakowski.

Szef urzędu powiatowego zaznacza jednak, że gmina może odzyskać dwór, ale na nowo określonych warunkach. Od urzędników starostwa usłyszeliśmy, że wszystko zależy od tego, czy nowe władze gminne będą potrafiły porozumieć się z powiatowymi. Bo równie dobrze zabytek może odrestaurować powiat, aby skorzystali na tym najbardziej mieszkańcy Prażmowa.

Kolebka dobrodzieja Prażmowa

Wójt Sylwester Puchała nie chciał komentować ostatniej decyzji władz powiatu. – Muszę się z nią najpierw oficjalnie zapoznać – uciął temat.

Dwór na gniazdo swojej rodziny wybudował Franciszek Ryx, syn również Franciszka, kamerdynera i powiernika Stanisława Augusta Poniatowskiego. To od ostatniego polskiego władcy pochodząca z Flandrii (obecnie w Belgii i Francji) głowa rodu Ryxów otrzymała w 1768 roku majątek Prażmów wraz z honorowym tytułem starosty piaseczyńskiego. Dwór przez ponad wiek przechodził na własność kolejnych potomków rodziny Ryxów. Po II wojnie światowej majątek został upaństwowiony. https://piasecznonews.pl/fora-ze-dwora- ... ibe-ryxow/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński


Wróć do Prażmów: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron