UROCZYSTOŚCI W PISKÓRCE

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Prażmów, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

UROCZYSTOŚCI W PISKÓRCE

Postautor: iTV Piaseczno News » pt wrz 05, 2014 7:10 pm

Obrazek

W niedzielę, 31 sierpnia 2014 roku, o godzinie 15.00 przy pomniku żołnierzy AK i NSZ poległych w walce stoczonej 11 sierpnia 1944 roku w Piskórce, odprawiona została Msza święta w intencji poległych. http://itvpiaseczno.pl/reportaze,1,53.58,1600
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Piskórka 1944 - pamiętamy

Postautor: Redakcja » pt wrz 05, 2014 9:16 pm

W dniu 31 sierpnia br. w Piskórce, w przeddzień 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce 70 lat temu w tej miejscowości.

Gdy 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie, przedpola stolicy, podobnie jak samo miasto, stały się obszarem walk z niemieckim okupantem. W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. w Piskórce ulokowała się Kampania Leśna im. „Szarego”, złożona z partyzantów z batalionu Narodowych Sił Zbrojnych im. Czesława Mączyńskiego. Wieś obrała na miejsce postoju także część żołnierzy wywodzącego się z batalionu Armii Krajowej „Krawiec”.

Zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego w Lasach Chojnowskich zgromadziło się wiele oddziałów, które 1 sierpnia próbowały przedostać się do walczącej stolicy, aby pomóc powstańcom. Jednak na przedpolach stolicy napotkały one na silny opór Niemców i byli zmuszeni do wycofania się. Były też zdziesiątkowane oddziały z warszawskich dzielnic oraz cywilni uchodźcy ze stolicy. Zgrupowanie stało się tak duże, że niemal wolny od okupanta obszar leśny w otoczeniu Piaseczna zaczęto nazywać „Chojnowską Rzeczpospolitą”.

Rankiem 11 sierpnia 1944 r. patrol z batalionu AK „Krawiec”, wysłany z Piskórki w kierunku Łosia, zdobył niemiecką ciężarówkę. W odwecie Niemcy zaatakowali partyzantów. Wywiązała się regularna bitwa. Atakujący Niemcy stracili w bitwie ponad 30 żołnierzy, wielu odniosło rany. Prawdopodobnie dlatego zrezygnowali z dalszego bezpośredniego ataku.

Mieszkańcy Piskórki za pomoc partyzantom zapłacili wysoką cenę: Kilka godzin po potyczce silny oddział Niemców wspierany przez czołgi wrócił do Piskórki i zrównał ją z ziemią. Zabudowania ostrzelano z pocisków zapalających.

W 70 rocznicę tych wydarzeń zgromadzono się, aby wspólnie pomodlić się za poległych. Mszę św. odprawił ks. Kanonik Wiesław Zaręba – Proboszcz Parafii św. Rocha w Jazgarzewie i ks. Józef Podkoński. Wśród obecnych znaleźli się: Wojciech Ołdakowski – Radny Powiatu Piaseczyńskiego, Grzegorz Pruszczyk – Wójt Gminy Prażmów, przedstawiciele Rady Gminy Prażmów na czele z Miłosławem Zegadło – Przewodniczącym, Beata Węsek – Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Żołnierzy Armii Krajowej – Bohaterów Lasów Chojnowskich w Uwielinach, Wiesława Rupik – Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Izabeli i Bronisława Ryxów w Prażmowie, Jolanta Marczak – córka śp. Zdzisława Marczaka – wieloletniego Prezesa Piaseczyńskiego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zofia Gugała – sołtys wsi Piskórka oraz Druhowie z OSP Wągrodno i OSP Jeziórko. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Parafialna Orkiestra Dęta z Prażmowa pod kierownictwem kapelmistrza Ludwika Śliwińskiego.

- Jesteśmy spadkobiercami i dłużnikami tych wydarzeń i przelanej na tej ziemi krwi – mówił Grzegorz Pruszczyk, Wójt Gminy Prażmów. – Cieszę się, że Gimnazjum w Uwielinach przyjęło w tym roku przed wakacjami imię „Żołnierzy Armii Krajowej – Bohaterów Lasów Chojnowskich”. Przedstawiciele gimnazjum są dziś z nami i swoją obecnością podkreślają, że pamiętają o tej historii tragicznej a zarazem pięknej postawą tych, którzy kochali ojczyznę aż do oddania za nią życia – dodał.

Po Mszy św. władze Gminy Prażmów złożyły wieniec z biało-czerwonych kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych.

Na zakończenie uroczystości uczniowie Gimnazjum w Uwielinach pod kierownictwem Agnieszki Cicheckiej zaprezentowali poetycko-muzyczny program artystyczny.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Prażmów: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron