Wójt gminy Lesznowola zatrzymana przez CBA

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Lesznowola, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Wójt gminy Lesznowola zatrzymana przez CBA

Postautor: iza » śr lip 10, 2019 7:49 am

Obrazek

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało panią wójt podwarszawskiej gminy Lesznowola. Zatrzymanie, to wynik śledztwa po kontroli CBA. Wójt jest podejrzewana o działanie na szkodę finansów gminy.

Zatrzymania dokonali agenci stołecznej delegatury Biura. Kobieta miała według śledczych przekroczyć swoje uprawnienia lub nie dopełnić obowiązków i niezasadnie wypłacać odsetki od zerwanej umowy oraz umarzać należności podatkowe. Łączna kwota strat gminy ma wynosić 4 mln zł.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził, że rano funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali kobietę. – Zatrzymana wójt zostanie doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty – powiedział Brodowski.

Według śledczych w gminie Lesznowola nieprawidłowo gospodarowano nieruchomościami. W 2013 r. i 2014 r. zawarto umowy dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami – uważają agenci CBA.

– Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy – wyjaśnił naczelnik.

– Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012-15, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek dla osiągnięcia przez nie korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 mln zł – podał Brodowski. https://www.tvp.info/43434486/wojt-gmin ... -przez-cba
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

CBA zatrzymało Wójt Lesznowoli

Postautor: iTV Piaseczno News » śr lip 10, 2019 8:23 am

Obrazek

Wójt Lesznowoli jest podejrzewany o działanie na szkodę finansów gminy, która miała stracić przez to 4 mln złotych.

Dzisiaj rano funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali wójt Gminy Lesznowola. Postępowanie, w ramach którego prowadzone są czynności, dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez wójt.

W toku prowadzonych czynności zgromadzono materiał wskazujący na możliwe nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami na terenie gminy poprzez zawarcie w 2013 r. i 2014 r. umów dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy. Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012 – 2015, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek, w celu osiągnięcia przez te spółki korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 mln zł.

Zatrzymana wójt zostanie doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty. Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez CBA w trakcie kontroli prowadzonej przez Departament Postępowań Kontrolnych.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA
https://itvpiaseczno.pl/artykul/cba-zatrzymalo-wojt/718987
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Czy władzom gminy Lesznowola można zarzucić niegospodarność?

Postautor: Kacperek » śr lip 10, 2019 11:21 am

Zainteresowanych zapoznaniem się z większą ilością szczegółów, które niewątpliwie były m.in. podstawą do postawienia zarzutów p. Wójt zachęcam do lektury artykułów sprzed lat na ten temat:

Czy władzom Gminy Lesznowola można zarzucić niegospodarność? http://obywatelskithinktank.org/?p=984

Czytaj także:
Czy Gmina Lesznowola może w najbliższym czasie „zbankrutować”?
Czy Gmina Lesznowola utraci tereny po KPGO Mysiadło? Najnowsze fakty.
Jakie jest realne zadłużenie Gminy Lesznowola?
Widmo „bankructwa” Gminy w latach 2012 i 2013.
Z kim Pani Wójt Gminy Lesznowola robi interesy?

Linki na dole artykułu: http://obywatelskithinktank.org/?p=984
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Najlepsza wójt X-lecia zatrzymana przez CBA

Postautor: lucja » śr lip 10, 2019 12:31 pm

"Najlepsza wójt X-lecia" zatrzymana przez CBA. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Marię Jolantę B.-W., wójt podwarszawskiej gminy Lesznowola - dowiedziała się PAP. Zatrzymanie to wynik śledztwa po kontroli CBA. Wójt podejrzewana jest o działanie na szkodę finansów gminy. W zeszłym roku Maria Jolanta B.-W. została wyróżniona tytułem "Najlepszego wójta X-lecia".

Wójt miała - według śledczych - przekroczyć swoje uprawnienia lub nie dopełnić obowiązków i niezasadnie wypłacać odsetki od zerwanej umowy oraz umarzać należności podatkowe. Łączna kwota strat gminy ma wynosić 4 mln zł.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP w środę, że rano funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali kobietę. "Zatrzymana wójt zostanie doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty" - powiedział PAP Brodowski.

Według śledczych w gminie Lesznowola nieprawidłowo gospodarowano nieruchomościami. W 2013 r. i 2014 r. zawarto umowy dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami - uważają agenci CBA.

"Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy" - wyjaśnił naczelnik.

- Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012-15, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek dla osiągnięcia przez nie korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 mln zł - podał Brodowski.

Maria Jolanta B.-W. została "Najlepszym wójtem X-lecia"

W 2018 roku Maria Jolanta B.-W. została wyróżniona tytułem "Najlepszego wójta X-lecia" w Ogólnopolskim Plebiscycie "Orły Polskiego Samorządu 2018" , realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu Samorządowa Marka Roku. Doceniono ją "przedsiębiorczość oraz działania na rzecz rozwoju krajowej gospodarki". https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... ba/bsewkrn
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wójt zatrzymana przez CBA, ma usłyszeć prokuratorskie zarzut

Postautor: Filip » śr lip 10, 2019 8:26 pm

Obrazek

Szok i niedowierzanie! Wójt zatrzymana przez CBA, ma usłyszeć prokuratorskie zarzuty. Rankiem, około godziny 6 do domu wójt gminy Lesznowola zapukali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wójt była zaskoczona poranną wizytą CBA. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy na miejscu zabezpieczono samochód osobowy marki Audi oraz gotówkę. Dalsze czynności podjęto w urzędzie gminy w Lesznowoli. Tam agenci przez kilka godzin zabezpieczali dokumenty związane ze sprawą. Jak oficjalnie informuje CBA przyczyną prowadzonych działań jest podejrzenie o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez wójta.

– Zgromadzono materiał wskazujący na możliwe nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami na terenie gminy poprzez zawarcie w 2013 r. i 2014 r. umów dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami – informuje CBA. – Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy. Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012 – 2015, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek, w celu osiągnięcia przez te spółki korzyści majątkowej w wysokości ok. 2,6 mln zł – czytamy w oświadczeniu Centralnego Biura Antyterrorystycznego.

Obrazek

Ściany w urzędzie gminy toną od nagród, dyplomów i wyróżnień

„Wójt niewinna, winny PiS”

W urzędzie nerwowe poruszenie. Nikt nie chce się oficjalnie wypowiadać, ale ani urzędnicy, ani radni nie wierzą, że to wszystko dzieje się naprawdę.

– Sposób w jaki zatrzymano panią wójt jest skandaliczny – uważa Michał Otręba, były radny gminy Lesznowola oraz prezes stowarzyszenia Niepokonani 2012, które pomaga osobom pokrzywdzonym przez sądy i urzędy. – Uzasadnienie CBA jest absurdalne. Wójt podejmowała decyzje zgodnie z prawem, a jej działania kontrolowała komisja rewizyjna i Regionalna Izba Obrachunkowa. Nikt nie miał żadnych uwag. Jeśli pojawiły się nowe okoliczności w sprawie, która jest przecież znana już od wielu lat to przecież można było postawić zarzuty bez wyciągania kobiety o 6 rano z domu i urządzania medialnego cyrku. Każdy wójt i każdy burmistrz ma prawo umorzyć podatek.

– To polityczna sprawa – uważa jeden z urzędników. – Sądzę, że ukartowana przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Łukasz Grochala już kilka dni temu zacierał ręce i zapowiadał, że „będzie się działo” – twierdzi mężczyzna.
Podobnego zdania są radni, z którymi rozmawialiśmy.
– Jak chce się psa uderzyć to kij zawsze się znajdzie – mówi jeden z nich. – PiS chciał przejąć władzę w naszej gminie, ale pozycja pani wójt była na tyle silna, że im się to nie udało. Jesienią wybory, więc przystąpiono do frontalnego ataku.
– Radny Grochala chciał zostać wicewójtem, ale w piątek wypłynęło, że zastępcami pani wójt zostaną dotychczasowi radni Marcin Kania i Mirosław Wilusz. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać! – denerwuje się jeden z radnych. – Dlaczego przez urzędem stoją dziennikarze państwowej telewizji? A gdzie Polsat czy TVN? Nie ma. Telewizja publiczna dostała zlecenie na nakręcenie tego cyrku – uważa nasz rozmówca.

Radny odcina się od sprawy, PiS wzywa wójt do dymisji

– Zarzuty radnych i urzędników są absurdalne, czekamy na dalsze kroki prokuratury i ewentualne decyzje sądu w tej sprawie – komentuje krótko Sergiusz Muszyński, szef powiatowych struktur PiS.
– Jestem zszokowany takimi plotkami – odpiera radny Łukasz Grochala. – Jestem radnym kolejnej kadencji i przez 10 lat współpracowałem z panią wójt, bardzo sobie tę współpracę ceniąc. Teraz wybrałem inną drogę i startowałem z innego komitetu i być może to ma mi ktoś za złe. Te insynuacje pod moim adresem są niestosowne – dodaje radny.
– W związku ze skalą domniemanych zaniechań, oczekujemy, że pani wójt złoży opinii publicznej obszerne wyjaśnienia, a stosowne organy Rady Gminy podejmą własne działania kontrolne w zakresie wykrytych nieprawidłowości – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sergiusza Muszyńskiego, pełnomocnika Prawa i Sprawiedliwości w powiecie piaseczyńskim. – Oczekujemy również, że w poczuciu obowiązku i dla przejrzystości dalszych działań Urzędu Gminy, pani wójt poda się do dymisji a jej obowiązki przejmie jej zastępca.

Obrazek

Ciuciubabka z mediami

Koło południa gabinet pani wójt jest zamknięty, trwa sprawdzania dokumentacji przez agentów CBA w obecności zatrzymanej. Przed głównym wejściem do urzędu czekają dziennikarze TVP2. Skąd wiedzą, którędy będzie wychodziła pani wójt z agentami CBA? Z urzędu można wyjść też od tyłu albo z boku.
– Nie wiemy – wzruszają ramionami.

Czekamy przy wejściu przez kilka godzin. Nad urzędem zbierają się czarne chmury – i te metaforyczne i dosłownie. Zaczyna padać drobny deszcz. Co chwilę nerwowo poruszają się firanki w oknach. Urzędnicy sprawdzają czy dziennikarze wciąż czekają. Tylnymi drzwiami wychodzi z budynku dwoje agentów CBA, podchodzą do samochodu i chowają coś w bagażniku. Agent wraca do urzędu, agentka podjeżdża samochodem pod samo wyjście. Dziennikarze podbiegają z kamerą gotowi zarejestrować wyjście pani wójt. Auto CBA dymi w otwarte drzwi urzędu, po kilka minutach podchodzi stróż i prosi agentkę by odjechała.

– Jeszcze dwie minutki – ta odpowiada.
– Minutkę – niecierpliwi się mężczyzna.
Auto wreszcie odjeżdża i zatrzymuje się na parkingu. Z urzędu wychodzi agent CBA, ale bez pani wójt. Z korytarza słychać śmiechy i wesołe komentarze. Dziennikarze zostali przechytrzeni. W tym samym czasie gdy ostrzyli obiektywy na tylnych drzwiach, podjechało drugie auto CBA i wójt opuściła urząd bocznym wyjściem. Zgodnie z zapowiedzią została przewieziona do prokuratury, gdzie ma usłyszeć zarzuty.

Kamil Staniszek https://piasecznonews.pl/szok-i-niedowi ... e-zarzuty/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Wójt Lesznowoli pozostanie w areszcie?

Postautor: Filip » czw lip 11, 2019 5:51 pm

Obrazek

Prokurator wnioskuje o zatrzymanie Marii Jolany B.- W. na trzy miesiące. Wójt Lesznowoli została zatrzymana wczoraj rano przez funkcjonariuszy CBA. To wynik prowadzonego od 2017 roku przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Gminie Lesznowola.

– W toku prowadzonych czynności zgromadzono materiał wskazujący na możliwe nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami na terenie gminy poprzez zawarcie w 2013 r. i 2014 r. umów dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami – czytamy w komunikacie Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Po kilkugodzinnym pobycie w urzędzie w towarzystwie funkcjonariuszy CBA zatrzymana została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie gdzie prokurator przedstawił jej 6 zarzutów popełniania przestępstw. Maria Jolanta B. – W. usłyszała zarzut karalnej niegospodarności i wyrządzenia zarządzanej przez nią gminie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (ponad 1,3 mln zł ) oraz przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez podmioty na rzecz których wydawano niekorzystne, z punktu widzenia interesów gminy, decyzje podatkowe. W tym ostatnim przypadku zarzuty dotyczą wydania kilkunastu niezasadnych decyzji o umorzeniu zaległości podatkowych na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł na rzecz spółek działających na terenie gminy.

– Podejrzana nie przyznała się do stawianych jej zarzutów, złożyła krótkie wyjaśniania, odmówiła odpowiedzi na pytania prokuratora – poinformował nasz rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. – Po zakończeniu czynności procesowych prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Posiedzenie Sądu odbędzie się jutro – dodaje.

Zarzucane podejrzanej przestępstwa zagrożone są karami 10 lat pozbawienia wolności. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... -areszcie/
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Zarzuty i wniosek o areszt dla wójt Lesznowoli

Postautor: iza » czw lip 11, 2019 5:57 pm

Obrazek

Zarzuty i wniosek o areszt dla wójt Lesznowoli! Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. Wczoraj CBA zatrzymało wójta Lesznowoli. Dziś prokuratura przedstawiła jej sześć zarzutów popełniania przestępstw. – Zarzucane podejrzanej przestępstwa zagrożone są karami 10 lat pozbawienia – informuje Prokuratura Okręgowa.

Zatrzymana wójt została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dziś prokurator przedstawił jej 6 zarzutów popełniania przestępstw, w tym karalnej niegospodarności i wyrządzenia zarządzanej przez nią gminie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (ponad 1,3 mln zł ) oraz przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez podmioty na rzecz, których wydawano niekorzystne z punktu widzenia interesów gminy decyzje podatkowe.

W tym ostatnim przypadku zarzuty dotyczą wydania kilkunastu niezasadnych decyzji o umorzeniu zaległości podatkowych na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł na rzecz spółek działających na terenie gminy. Podejrzana nie przyznała się do stawianych jej zarzutów, złożyła krótkie wyjaśniania i odmówiła odpowiedzi na pytania prokuratora.

Po zakończeniu czynności procesowych prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Posiedzenie sądu odbędzie się jutro. https://piasecznonews.pl/zarzuty-i-wnio ... -wolnosci/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Radni bronią Wójt Lesznowoli

Postautor: jacek » czw lip 11, 2019 9:35 pm

Obrazek

Radni o wójt Lesznowoli: Jej uczciwość pozostaje poza podejrzeniami. Byli i obecni radni Lesznowoli opublikowali poniższe oświadczenie w sprawie zatrzymania wójt gminy przez CBA oraz ciążących na niej zarzutów prokuratorskich.

„My niżej podpisani, Radni Gminy Lesznowola obecnej i poprzedniej kadencji oświadczamy, że Wójt Gminy Lesznowola Pani Maria Jolanta Batycka-Wąsik jest osobą o wielkich zasługach w działaniu na rzecz lokalnej społeczności.

Po 20 latach pełnienia funkcji Wójta Gminy Lesznowola Pani Jolanta Batycka-Wąsik w ostatnich wyborach uzyskała ponad 77 proc. poparcia, które odzwierciedla ogromne i uzasadnione zaufanie jakim darzą ją mieszkańcy gminy. Zawsze na pierwszym miejscu stawiało ich dobro.

Od lat Pani Wójt jest jednym z najlepszych samorządowców w Polsce, wielokrotnie nagradzanym. Jej działalność cechuje się najwyższymi standardami. Jej nieskazitelny charakter, uczciwość i prawość działania w sferze publicznej jak i prywatnej pozostaje poza podejrzeniami.

Tryb zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne budzi nasz sprzeciw.” https://piasecznonews.pl/radni-o-wojt-l ... jrzeniami/

Obrazek
Jacek z Piaseczna
Awatar użytkownika
jacek
 
Posty: 103
Rejestracja: ndz wrz 30, 2007 3:26 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wójt Lesznowoli zwolniona z aresztu

Postautor: iza » pt lip 12, 2019 2:54 pm

Obrazek

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. Maria Jolanta Batycka-Wąsik przed zarzutami prokuratury będzie się bronić z wolnej stopy.

Na korytarzu sądu wójt pojawiła się pogodna i uśmiechnięta, wyraźnie pokrzepiona wsparciem jakie otrzymała od przybyłych osób. Niespodziewane zatrzymanie i dwie noce spędzone w areszcie z pewnością należały do najgorszych chwil w jej życiu. Mimo wszystko nie straciła właściwego dla siebie optymizmu i pogody ducha. Wysoka kultura osobista, życzliwość i wyrozumiałość to cechy, których się nie traci, bez względu na okoliczności. Wójt Oficjalnie nie chciała się wypowiadać do prasy, ale chętnie dzieliła się swoimi przeżyciami z gronem znajomych i przyjaciół. Dziękowała za wsparcie i wszystkie gesty solidarności i sympatii, które okazywano jej w tym trudnym czasie. https://piasecznonews.pl/wojt-zwolniona-z-aresztu/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Komentarz Wójt Gminy Lesznowola

Postautor: iza » pt lip 12, 2019 2:58 pm

Obrazek

Publikujemy komentarz Wójta Gminy Lesznowola Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik odnoszący się do ostatnich informacji medialnych. https://www.lesznowola.pl/news/aktualno ... lesznowola

Szanowni Państwo!

W nawiązaniu do informacji medialnych pozwalam sobie przekazać Państwu kilka istotnych informacji:
W bieżącym roku miała miejsce w Urzędzie Gminy Lesznowola kontrola CBA dotycząca wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem Gminy oraz przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych osób prawnych w latach 2012-2017.

W tej kadencji jest to już trzecia kontrola CBA w naszym Urzędzie. W poprzednich kadencjach nie miało to miejsca.
Kontrola CBA nie stwierdziła żadnych zdarzeń korupcyjnych w Urzędzie Gminy.
W ocenie kontrolujących miało miejsce naruszenie niektórych procedur dotyczących rozporządzania mieniem Gminy oraz przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych osób prawnych w ciągu ostatnich 6 lat czyli w okresie 2012-2017. Dlatego też CBA działając w ramach swoich ustawowych kompetencji złożyło zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Ponadto pragnę podkreślić, iż nie jest prawdą, że to Wójt Gminy bezzasadnie odstąpiła w marcu 2014 roku od zawarcia umowy dzierżawy z jedną z firm. To firma, nie wyraziła zgody na zawarcie przyrzeczonej umowy dzierżawy ze względu na brak wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, która miała być przedmiotem tej umowy. W związku z powyższym Gmina, zgodnie z treścią umowy przedwstępnej miała obowiązek zwrotu wpłaconej kwoty wraz z odsetkami, co też uczyniła.
Zastosowanie ulg w formie umorzenia podatków w wysokości 2,6 mln dotyczyło nie jednego roku budżetowego ale sześciu lat tj. 2012-2017 oraz dotyczyło kilkunastu firm . Ulgi te były stosowane zgodnie z przepisami ustawy – Ordynacja podatkowa.

Szanowni Państwo!

Jednym z filarów rozwoju Gminy Lesznowola są przedsiębiorcy, którzy nie tylko wnoszą ogromne dochody do budżetu Gminy, ale także tworzą miejsca pracy dla naszych Mieszkańców. Dlatego też Samorząd Gminy prowadzi odpowiedzialną politykę nie tylko gospodarczą ale także podatkową. Elementem przyjaznej polityki podatkowej są ulgi stosowane przez Radę Gminy Lesznowola poprzez obniżanie stawek podatkowych.

W latach 2012-2016 ulgi te wyniosły łącznie dla przedsiębiorców i osób fizycznych (właścicieli nieruchomości) 38.605.847 zł, a odpowiednio w latach:
2012 – 6.813.323 zł;
2013 – 8.496.094 zł;
2014 – 6.124.509 zł;
2015 - 9.549.426 zł;
2016 – 7.592.495 zł.

Z wyrazami szacunku
Maria Jolanta Batycka-Wąsik
Wójt Gminy Lesznowola
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wójt gminy Lesznowola zatrzymana przez CBA

Postautor: iTV Piaseczno News » sob lip 13, 2019 7:07 pm

Obrazek

Wywiad z radnym RG Lesznowola, Łukaszem Grochalą https://itvpiaseczno.pl/artykul/wywiad-z-radnym-rg-lesznowola/719904

O zatrzymaniu Wójt Lesznowoli, pomówieniach dotyczących radnego, nowych cenach odbioru śmieci w Lesznowoli. Wywiad z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Lesznowola, Łukaszem Grochalą został nagrany w trakcie sesji w czwartek jeszcze przed podpisaniem oświadczenia w obronie Wójt Lesznowoli. W piątek Pani Wójt została zwolniona do domu, i w piątek m.in. radny Grochala został usunięty z Klubu PiS Lesznowola za poparcie oświadczenia radnych w obronie Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik. Prawdopodobnie za brak subordynacji zostanie usunięty z partii.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Urzędnicy powitali wójt gminy Lesznowola

Postautor: Kacperek » pn lip 15, 2019 11:28 am

Obrazek

Urzędnicy gminy Lesznowola kwiatami i oklaskami przywitali wójt Marię Jolantę Batycką-Wąsik. Sąd odrzucił wniosek prokuratury o trzymiesięczny areszt i dziś wójt wróciła do pracy.

– Jestem z was bardzo dumna, jesteście najlepszym zespołem urzędników w Polsce i tego nic nie zmieni – mówiła wójt Maria Jolanta-Batycka-Wąsik przyjmując kwiaty na powitanie. – Dziękuję za państwa wsparcie, wiarę i empatię.
– A my jesteśmy dumnie z pani – odpowiedzieli urzędnicy i nagrodzili wójt burzą oklasków.

Obrazek

Maria Jolanta Batycka-Wąsik usłyszała zarzuty karalnej niegospodarności i wyrządzenia zarządzanej przez nią gminie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (ponad 1,3 mln zł) oraz przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez podmioty, na rzecz których wydawano niekorzystne z punktu widzenia interesów gminy decyzje podatkowe. W tym ostatnim przypadku zarzuty dotyczą wydania kilkunastu zdaniem prokuratury niezasadnych decyzji o umorzeniu zaległości podatkowych na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł na rzecz spółek działających na terenie gminy.

W zeszłą środę, o godzinie 6 rano została zatrzymana przez CBA. Po 48 godzinach decyzją sądu została zwolniona i będzie odpowiadać z wolnej stopy. https://piasecznonews.pl/najlepsi-urzed ... -w-polsce/

Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Prokuratura chce widzieć wójt w areszcie

Postautor: iza » wt lip 16, 2019 2:05 pm

Obrazek

Prokuratura chce widzieć wójt w areszcie! Złoży zażalenie na postanowienie sądu. W piątek sąd odrzucił wniosek prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy dla wójt gminy Lesznowola, Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik. Prokurator nie zgadza się z sądem i zapowiada złożenie zażalenia.

W zeszłą środę 10 lipca Lesznowolą wstrząsnęła informacja o zatrzymaniu wójt przez CBA. O godzinie 6 rano funkcjonariusze wyprowadzili wójt z domu i jeszcze tego samego dnia prokurator przedstawił jej 6 zarzutów popełniania przestępstw, w tym karalnej niegospodarności i wyrządzenia zarządzanej przez nią gminie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (ponad 1,3 mln zł ) oraz przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez podmioty na rzecz, których wydawano, zdaniem prokuratury niekorzystne z punktu widzenia interesów gminy decyzje podatkowe. W tym ostatnim przypadku zarzuty dotyczą wydania kilkunastu – jak ocenie prokuratura – niezasadnych decyzji o umorzeniu zaległości podatkowych na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł na rzecz spółek działających na terenie gminy

Podejrzana nie przyznała się do stawianych jej zarzutów, złożyła krótkie wyjaśniania i odmówiła odpowiedzi na pytania prokuratora. Po zakończeniu czynności procesowych prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd powyższego wniosku nie uwzględnił, ani nie zastosował żadnego środka zapobiegawczego.

Nie zgadzając się z decyzją sądu, prokurator złoży zażalenie na powyższe postanowienie.

Wczoraj wójt wróciła do pracy. Urzędnicy przywitali ją kwiatami i oklaskami.
– Wierzymy, że sprawa zostanie wyjaśniona, a pani wójt oczyści się ze wszystkich zarzutów – usłyszeliśmy przed urzędem. https://piasecznonews.pl/prokuratura-ch ... enie-sadu/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wójt gminy Lesznowola zatrzymana przez CBA

Postautor: Kacperek » śr lip 17, 2019 11:15 am

Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Zarzuty dla Wójt Lesznowoli - list otwarty do radnych

Postautor: lucja » śr lip 17, 2019 2:45 pm

Obrazek

Zarzuty dla Wójt Lesznowoli - list otwarty do radnych

http://obywatelskithinktank.org/?p=2950 pisze:Szanowni Państwo,

Przepis art. 18a. ust. 1. ustawy o samorządzie gminy stanowi, że: „Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną”. Mieszkańcy Lesznowoli, kilka dni temu, dowiedzieli się o zarzutach prokuratorskich postawionych Wójt Gminy Lesznowola. O decyzjach i działaniach, które były niewątpliwie ich podstawą, radni, przynajmniej ci, którzy byli nimi także w poprzedniej kadencji, wiedzą już od lat. W marcu 2016 roku 2016 roku trafił bowiem do nich wniosek skierowany przez Stowarzyszenie Kwiryta, w którym jego autorzy prosili o zorganizowanie spotkania (sesji rady), na której mogłyby być omówione wyżej wymienione problemy (treść wniosku).

W kwietniu 2016 roku trafił natomiast do Rady Gminy Lesznowola wniosek, o to, aby jej Komisja Rewizyjna przyjrzała się wątpliwościom dotyczącym zasadności umarzania przez Panią Wójt podatków bardzo bogatym firmom z Wólki Kosowskiej czy zasadności podpisywania z tymi firmami umów przedwstępnych na użytkowanie terenów po KPGO Mysiadło. Wniosek dotyczył także innych decyzji sprzecznych, w opinii Stowarzyszenia, z interesem mieszkańców Lesznowoli (treść wniosku).

W ustawowym terminie 30 dni Rada Gminy nie odpowiedziała na powyższe wnioski. Kilka miesięcy później Stowarzyszenie otrzymało takie odpowiedzi. Przewodnicząca Rady, która jest nią także aktualnie, odmówiła zajęcia się przez Radę sprawami, które teraz, jak można przypuszczać z komunikatu CBA, są podstawą zarzutów dla Wójt Lesznowoli (przynajmniej między innymi) – odpowiedź wniosek 1, odpowiedź wniosek 2 .

Mając powyższe na uwadze wnoszę, aby aktualna Rada Gminy, w szczególności jej Komisja Rewizyjna, zbadała dogłębnie, zgodnie z jej ustawowymi obowiązkami, działania i decyzje Wójt Gminy Lesznowola, które są aktualnie podstawą postawionych jej zarzutów i przedstawiła mieszkańcom Lesznowoli szczegółowy raport ze swojego badania.

Wnioskuję także, aby Komisja Rewizyjna Rady Gminy Lesznowola, zbadała przyczyny, dla których Wójt Gminy Lesznowola nie wykonuje prawomocnych wyroków Sądów Administracyjnych, w tym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego jej rozpatrzenie wniosku z dnia 4 maja 2015 roku o udostępnienie kopii umów przedwstępnych na użytkowanie terenów po KPGO Mysiadło. Wyrok, o którym tu mowa, zapadł w styczniu 2018 roku i do tej pory nie został wykonany.

Apeluję też do poszczególnych radnych, aby przedstawili publicznie mieszkańcom swoje indywidualne merytoryczne stanowiska (poparte rzeczowymi argumentami) w sprawach poruszonych powyżej. Przypominam, iż ustawa o samorządzie gminnym daje radnym narzędzia pozyskiwania informacji i uzyskiwania wyjaśnień od wójta gminy, a „Wójt, lub osoba przez niego wyznaczona, jest zobowiązana udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji lub zapytania” (art. 24 tej ustawy).

Wreszcie wnioskuję do komitetów wyborczych i lokalnych władz struktur partii politycznych, których reprezentanci zasiadają aktualnie w Radzie Gminy Lesznowola, aby także odniosły się do poruszonych w moim liście otwartym problemów.

Na koniec zaznaczam, że zupełnie czym innym jest wyrok sądu karnego, który odniesie się w przyszłości do zarzutów postawionych wójt Gminy Lesznowola przez CBA i Prokuraturę, a czym innym jest ocena, czy jej decyzje leżały w interesie mieszkańców Lesznowoli. Sąd stwierdzi jedynie jakie sankcje karne za działania i decyzje wójta Lesznowoli przewidziane są w obowiązującym prawie, a powszechnie wiadomym jest, że nie za wszystkie działania wbrew interesowi ogółu mieszkańców takie sankcje obowiązują.

Wszystkim zainteresowanym deklaruję jednocześnie pomoc polegającą na udostępnieniu posiadanych przeze mnie dokumentów związanych z problemami o których napisałem powyżej.

Jacek Barcikowski, mieszkaniec Gminy Lesznowola
http://obywatelskithinktank.org/?p=2950
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Następna

Wróć do Lesznowola: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron