CBA złożyło zawiadomienie - UG Lesznowola

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Lesznowola, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

CBA złożyło zawiadomienie - UG Lesznowola

Postautor: weronika » śr gru 06, 2017 10:22 am

Obrazek

Po wielomiesięcznej kontroli prowadzonej w Urzędzie Gminy Lesznowola, CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do Urzędu na wiosnę.

– Zakończyliśmy kontrolę 30 października, 17 listopada złożyliśmy do Prokuratury Okręgowej zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jakichkolwiek innych informacji może udzielić tylko prokurator – dowiedzieliśmy się w CBA.

Prokurator potwierdził, że CBA przekazało do Prokuratury Okręgowej w Warszawie materiały z przeprowadzonych czynności kontrolnych, dotyczących Urzędu Gminy Lesznowola.

– Materiały dotyczą nieprawidłowości w zakresie niektórych procedur związanych z rozporządzaniem mieniem Gminy Lesznowola – informuje nas prokurator Łukasz Łapczyński, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Sprawa została zarejestrowana w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Prokurator zapoznaje się z materiałem zgromadzonym przez CBA. Po zapoznaniu się z zebranym w sprawie materiałem, prokurator podejmie decyzje co do
dalszego toku postępowania.

Na tym etapie to jedyne informacje jakich prokurator może udzielić. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... iadomienie
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

CBA wykryło nieprawidłowości w gminie Lesznowola

Postautor: Beata » czw gru 07, 2017 9:31 pm

Obrazek

CBA wykryło nieprawidłowości w gminie. Czy wójt Lesznowoli stanie przed sądem? Podczas kontroli w urzędzie gminy Lesznowola Centralne Biuro Antykorupcyjne stwierdziło nieprawidłowości w zakresie procedur związanych z rozporządzaniem gminnym mieniem oraz umarzaniem podatku dla firm. Kilka dni temu śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zaczęło kontrolę w gminie Lesznowola 30 marca i zakończyło ją 30 października. Kilkanaście dni później przekazało do Prokuratury Okręgowej w Warszawie materiały z przeprowadzonych czynności kontrolnych. – Zostały one zarejestrowane 17 listopada – potwierdza prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury okręgowej.

Co odkryło CBA?

Z naszych informacji wynika, że CBA badało okres od 2012 do 2017 roku. Analiza dokumentów zaowocowała złożeniem do prokuratury zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego przez Marię Jolantę Batycką-Wąsik, wójta gminy Lesznowola. CBA twierdzi, że pani wójt nie dopełniła swoich obowiązków, bezzasadnie odstępując w marcu 2014 roku od zawarcia umowy dzierżawy z jedną z firm, z którą kilka miesięcy wcześniej gmina podpisała umowę przedwstępną przyjmując wielomilionową zaliczkę. Firma odzyskała zaliczkę, ale też, o czym miała zdecydować wójt, ustawowe odsetki (choć odstąpienie od zawarcia umowy było bezzasadne) w kwocie ponad 1,35 mln zł. CBA uważa, że wójt wyrządziła tym gminie szkodę majątkową. CBA uważa, że wójt nie dopełniła swoich obowiązków umarzając kilku firmom, mimo że nie wykazały swojej złej sytuacji materialnej, podatek w łącznej kwocie prawie 2,6 mln zł, czym również miała działać na szkodę interesu publicznego.

Pałeczka po stronie prokuratury

Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym, 30 listopada prokurator okręgowy wszczął śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień oraz niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego, w tym wypadku wójta Lesznowoli, i działanie na szkodę interesu publicznego. – Chodzi o nieprawidłowości w rozporządzaniu gminnym majątkiem, czym wyrządzono gminie Lesznowola szkody majątkowe – precyzuje prokurator Łapczyński. – Śledztwo jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego. To dopiero jego początkowy etap, dlatego na razie nie udzielamy więcej informacji.

Na razie prokuratura bada, czy zostały wypełnione znamiona przestępstwa. Jeśli okaże się, że tak, wówczas zostaną postawione zarzuty.

Poprosiliśmy o skomentowanie całej sprawy Marię Jolantę Batycką-Wąsik. – Kontrola stwierdziła pewne nieprawidłowości związane z gospodarowaniem mieniem, jednak w tej chwili trudno jest mi się do tego odnieść. Z całą pewnością nie stwierdzono natomiast żadnych działań korupcyjnych – mówi pani wójt. – Trzeba poczekać na zakończenie czynności przez prokuraturę.

Była to trzecia kontrola CBA w urzędzie gminy Lesznowola za rządów wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik. Dwie poprzednie dotyczyły boiska wybudowanego pod linią wysokiego napięcia w Starej Iwicznej (o sprawie pisaliśmy w artykule „Boisko pod napięciem” w kwietniu 2015 roku). – Wcześniejsze kontrole zakończyły się dla gminy pozytywnie – podkreśla wójt Batycka-Wąsik. http://piasecznonews.pl/cba-wykrylo-nie ... -w-gminie/
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

CBA w UG Lesznowola - komentarz Wójta

Postautor: Beata » pn gru 18, 2017 7:17 pm

Komentarz Wójta Gminy Lesznowola Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik odnoszący się do ostatnich informacji medialnych https://www.lesznowola.pl/news/aktualno ... lesznowola

--------------------------------------------

Lesznowola, 11 grudnia 2017 r.

Szanowni Państwo!

W nawiązaniu do informacji medialnych pozwalam sobie przekazać Państwu kilka istotnych informacji:
W bieżącym roku miała miejsce w Urzędzie Gminy Lesznowola kontrola CBA dotycząca wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem Gminy oraz przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych osób prawnych w latach 2012-2017.

W tej kadencji jest to już trzecia kontrola CBA w naszym Urzędzie. W poprzednich kadencjach nie miało to miejsca.
Kontrola CBA nie stwierdziła żadnych zdarzeń korupcyjnych w Urzędzie Gminy.

W ocenie kontrolujących miało miejsce naruszenie niektórych procedur dotyczących rozporządzania mieniem Gminy oraz przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych osób prawnych w ciągu ostatnich 6 lat czyli w okresie 2012-2017. Dlatego też CBA działając w ramach swoich ustawowych kompetencji złożyło zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Ponadto pragnę podkreślić, iż nie jest prawdą, że to Wójt Gminy bezzasadnie odstąpiła w marcu 2014 roku od zawarcia umowy dzierżawy z jedną z firm. To firma, nie wyraziła zgody na zawarcie przyrzeczonej umowy dzierżawy ze względu na brak wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, która miała być przedmiotem tej umowy. W związku z powyższym Gmina, zgodnie z treścią umowy przedwstępnej miała obowiązek zwrotu wpłaconej kwoty wraz z odsetkami, co też uczyniła.

Zastosowanie ulg w formie umorzenia podatków w wysokości 2,6 mln dotyczyło nie jednego roku budżetowego ale sześciu lat tj. 2012-2017 oraz dotyczyło kilkunastu firm . Ulgi te były stosowane zgodnie z przepisami ustawy – Ordynacja podatkowa.

Szanowni Państwo!

Jednym z filarów rozwoju Gminy Lesznowola są przedsiębiorcy, którzy nie tylko wnoszą ogromne dochody do budżetu Gminy, ale także tworzą miejsca pracy dla naszych Mieszkańców. Dlatego też Samorząd Gminy prowadzi odpowiedzialną politykę nie tylko gospodarczą ale także podatkową. Elementem przyjaznej polityki podatkowej są ulgi stosowane przez Radę Gminy Lesznowola poprzez obniżanie stawek podatkowych.

W latach 2012-2016 ulgi te wyniosły łącznie dla przedsiębiorców i osób fizycznych (właścicieli nieruchomości) 38.605.847 zł, a odpowiednio w latach:
2012 – 6.813.323 zł;
2013 – 8.496.094 zł;
2014 – 6.124.509 zł;
2015 - 9.549.426 zł;
2016 – 7.592.495 zł.

Z wyrazami szacunku
Maria Jolanta Batycka-Wąsik
Wójt Gminy Lesznowola
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Lesznowola: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron