Rondo Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Rondo Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Postautor: Justi » czw lis 21, 2013 1:14 am

Obrazek

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni długo dyskutowali nad nazwą ronda u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Wojska Polskiego. W końcu, po wielu kontrowersjach, większością głosów zdecydowano nazwać rondo imieniem Tadeusza Mazowieckiego.

Jak się okazało, nazwę ronda zaproponował burmistrz Zdzisław Lis. Choć zmarły pod koniec października tego roku Tadeusz Mazowiecki nigdy w Piasecznie nie mieszkał, nie da się ukryć że był jedną z wiodących postaci dokonanej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku transformacji ustrojowej. Mimo to sporej grupie radnych pomysł burmistrza nie przypadł do gustu. Większość oponentów stała na stanowisku, że piaseczyńskie ronda i ulice powinny nosić imiona lokalnych bohaterów. Jeszcze dalej poszedł radny Zbigniew Mucha, który przypomniał niechlubne momenty z życiorysu Tadeusza Mazowieckiego.

Patriota ze skazą?

Zbigniew Mucha już na początku sesji zaproponował, aby zdjąć uchwałę nadającą nazwę nowemu rondu z porządku obrad. Uchwała nie została jednak zdjęta, zaś podczas jej uchwalania doszło do gorącej dyskusji. - Były już składane wnioski w sprawie nadania nazwy nowemu rondu, ale żaden nie zaowocował propozycją uchwały – przypomniał radny Mucha. - Tadeusz Mazowiecki, być może był patriotą czasów transformacji, jednak ma też swoją inną historię, sięgającą czasów stalinowskich. To w latach 50. publikował teksty odnoszące się do tworzonej wówczas rzeczywistości. Na łamach „Tygodnika katolickiego” we wrześniu 1953 roku odniósł się do sfingowanego procesu biskupa Czesława Kaczmarka, uwiarygadniając orzeczenie sądu. Był wówczas młody, ale to go nie usprawiedliwia. Rok wcześniej w książce „Wróg pozostał ten sam” Tadeusz Mazowiecki nazwał żołnierzy wyklętych mordercami. Czy ta osoba wydaję się rzeczywiście najlepsza, jeśli porównamy ją z innymi kandydatami na patrona ronda? Moim zdaniem niekoniecznie.

Radni stanęli za Mazowieckim

Krótki wykład historyczny wygłoszony przez Zbigniewa Muchę wywołał gorącą dyskusję wśród radnych. - Każdą postać można przedstawiać w różny sposób, każdy człowiek szuka swojej drogi, a młodość rządzi się swoimi prawami – podjęła polemikę Katarzyna Nowocin-Kowalczyk. - Premier Tusk też palił kiedyś marihuanę, nie trafiają do mnie pana argumenty. Inni radni byli równie krytyczni. Zwracali uwagę, że czasach komunizmu trudno było normalnie funkcjonować i prawie każdy, prędzej czy później, musiał pójść na jakiś kompromis. Magdalena Woźniak i Andrzej Hubl zwrócili uwagę, że rozpatrywanie wad i zalet kandydata podczas sesji rady miejskiej jest nieprzyzwoite. - W Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy niszczenie autorytetów. Najpierw Wałęsa, potem Kaczyński, teraz Mazowiecki. Mnie i mojemu pokoleniu to się nie podoba – zabrał głos najmłodszy w radzie Michał Rosa. - Wszyscy, którzy żyli w tamtych czasach mają coś na sumieniu – dodała Hanna Krzyżewska. Wyrozumiałość radnych znalazła zwoje odbicie w głosowaniu. 10 osób było za nazwaniem ronda imieniem Tadeusza Mazowieckiego, 7 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Tomasz Wojciuk http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=12235
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 490
Rejestracja: wt sty 01, 2013 4:42 pm

Rondo Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Postautor: Filip » czw lis 21, 2013 1:17 am

Obrazek

Stanowcze NIE dla ronda im. Tadeusza Mazowieckiego. Dziś piaseczyńscy radni podjęli decyzję by rondo u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Wojska Polskiego nazwać rondem Tadeusza Mazowieckiego. Abstrahując od oceny patrona – pewne jest, że nie miał on nic wspólnego z Piasecznem, być może nie był w naszym mieście, nawet przejazdem.

Czy dbając o tożsamość lokalną, nadając nazwy ulicom, rondom i szkołom nie powinniśmy sięgać pamięcią po naszych lokalnych, „piaseczyńskich bohaterów”? Może mniej znanych i mniej zasłużonych w skali całego kraju, ale takich, którzy lwią część swojego życia oddali dla tego miasta – kochali je, budowali, działali w nim społecznie, tworzyli jego historię i tożsamość.

Mamy już Honorowego Obywatela Piaseczna Jerzego Buzka, który został nadany za czasów sprawowania lokalnej władzy przez AWS. Z całym szacunkiem do profesora – nie jesteśmy nawet pewni, czy wiedziałby gdzie na mapie odszukać Piaseczno. Nawet osobiście nie przybył odebrać swojego zaszczytnego i honorowego tytułu, tak ważnego dla naszego miasta.

Dziś władzę w Piasecznie sprawuje PO i historia w pewnym sensie zatacza koło – znów honorujemy osobę zupełnie niezwiązaną z naszym miastem. Znów bez konsultacji z mieszkańcami, wbrew obietnicy burmistrza Zdzisława Lisa – „nic o Was bez Was” - którą nie raz publicznie wypowiadał.

Być może Piaseczno za 20-50-100 lat stanie się częścią Warszawy, wówczas znów zaczniemy zmieniać nazwy ulic, by było wiadomo, o którą ulicę Jana Pawła II chodzi, który Plac Piłsudskiego mamy na myśli?

Zaniknie pamięć o Piasecznie, o jego historii i mieszkańcach – także tych wybitnych, ważnych. Nie będą o nich przypominały tablice, nazwy szkół i rond. Miejsce, w którym mieszkamy straci swoją osobowość. Idąc ulicami Konopnickiej, Sienkiewicza, żeromskiego, przechodząc po placu Piłsudskiego, mijając rondo Mazowieckiego, a później pewnie też szkołę imieniem Donalda Tuska i bibliotekę im. Jarosława Kaczyńskiego, nasze dzieci nie zostaną zapytane przez wnuki o ludzi, którzy tworzyli historię tego miasta.

Wolałbym, żeby wnuk mojego wnuka mógł opowiedzieć swojemu wnukowi dlaczego ulicę nazwano Józefa Zalewskiego, rondo Zdzisława Lisa, park Jana Dąbka, a skate park nosi imię Magdaleny Woźniak. Niezależnie od dzisiejszej oceny tych osób, sympatii i antypatii, podziałów i niesnasek. Wszak nazwami ulic, szkół czy rond upamiętniamy, a nie beatyfikujemy patronów.

Dlatego mówimy: Stanowcze NIE dla ronda imienia Tadeusza Mazowieckiego!
https://www.facebook.com/pages/Stanowcz ... 5?fref=tck
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 607
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 4:18 pm
Lokalizacja: okolice

Rondo Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Postautor: Tulipano_0602 » czw lis 21, 2013 11:06 am

a mnie się pomysł podoba
Tulipano_0602
 
Posty: 613
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 9:29 pm

Rondo Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Postautor: iTV Piaseczno News » śr lis 27, 2013 9:21 am

Obrazek

Kontrowersje wokół ronda w Piasecznie. Rozmowa z wybranymi radnymi oraz rodowitą mieszkanką Piaseczna na temat nadania rondu w Piasecznie imienia znanego zmarłego niedawno polityka. Czy pośpiech radnych i patron podzielili mieszkańców Piaseczna? http://www.itvpiaseczno.pl/reportaze,1,13.18,1490
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 737
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 11:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Rondo Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Postautor: Justi » czw lis 28, 2013 10:08 pm

Obrazek

Po długiej, ostrej dyskusji radni nadali nowemu rondu w Piasecznie imię Tadeusza Mazowieckiego.

Z propozycją, by skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Nadarzyńskiej upamiętniało zmarłego niedawno byłego premiera, wyszedł burmistrz Zdzisław Lis. Pomysł konsultował z rodziną polityka, mieszkającą w gminie. – Zasługi Tadeusza Mazowieckiego dla Polski są niezaprzeczalne – mówi „Nad Wisłą” burmistrz.

Inicjatywa Lisa nie spodobała się radnemu Zbigniewowi Musze. Dowodził on, że postać Mazowieckiego wcale nie jest kryształowa, i zaczął wyliczać konkretne przykłady z jego życiorysu.

Większość radnych była zażenowana krytyką zmarłego. – Takie roztrząsanie na sesji jest nie na miejscu – stwierdziła Magdalena Woźniak. – Deprecjonujemy Tadeusza Mazowieckiego. A potem się dziwimy, że młodzi nie mają autorytetów. A skąd je mają brać? – przekonywał Michał Rosa.

W związku z kontrowersjami w kuluarach pojawił się pomysł, by rondu patronowali kolejarze. – W tym miejscu przed laty biegł nasyp kolejki – mówiła Małgorzata Szturomska, miłośniczka historii Piaseczna.

Ostatecznie jednak radni niewielką większością (10 głosów za, siedem przeciw, dwa wstrzymujące się) przegłosowali uczczenie Tadeusza Mazowieckiego.

– Większość mieszkańców i tak nadal będzie mówić „rondo przy Almie” albo „rondo przy żyrafie” – podsumował dyskusję jeden z internautów. Alma to delikatesy, a żyrafa – kamienna rzeźba.

JOANNA FERLIAN-TCHÓRZEWSKA http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=2416
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 490
Rejestracja: wt sty 01, 2013 4:42 pm

Rondo Tadeusza Mazowieckiego w Piasecznie

Postautor: Redakcja » śr gru 04, 2013 5:08 pm

Obrazek

źródło: gazeta Przegląd Piaseczyński http://www.przegladpiaseczynski.pl/imag ... _pp_19.pdf
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4527
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości