Porządkują mieszkaniówkę w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Porządkują mieszkaniówkę w Piasecznie

Postautor: Beata » sob lip 18, 2015 12:04 pm

Obrazek

Od kilku lat trwa porządkowanie gminnych zasobów mieszkaniowych. Obecnie gmina dysponuje 694 lokalami, z czego 228 stanowią lokale socjalne. W tej chwili na liście osób oczekujących na przyznanie gminnego mieszkania widnieją 93 nazwiska.

Utrzymanie wszystkich gminnych lokali, włącznie z bieżącą konserwacją, kosztuje rocznie aż 2,8 mln zł. Tymczasem opłaty z tytułu najmu, które do tego nie zawsze regularnie wpływają, to około 2,1 mln zł (powinno był około 0,4 mln zł więcej). - Łącznie mieszkańcy zajmujący lokale komunalne i socjalne są winni budżetowi gminy ponad 1,9 mln zł. Są to zaległości czynszowe – mówi Krzysztof Kasprzycki, asystent burmistrza.

Gmina pilnuje swojego interesu

Oczywiście gmina robi wszystko, aby te zaległości wyegzekwować. - Nasz dział windykacji intensywnie pracuje, każdego roku kierując do sądu kilkadziesiąt spraw – dodaje Kasprzycki. - Zachęcamy również mieszkańców do polubownego załatwiania zaległości czynszowych, lecz mimo uruchomienia programu odpracowywania zaległych opłat na bardzo dogodnych warunkach, dotychczas do urzędu gminy zgłosiło się zaledwie 11 osób.

Nowe budynki, krótsza kolejka oczekujących

Gminne lokale są też przez cały czas modernizowane, dzięki czemu poprawia się ich stan techniczny. Tylko w ubiegłym roku wydano na ten cel 1,4 mln zł.
Od kilku lat kolejka osób oczekujących na przyznanie gminnego lokalu systematycznie się skraca. Wynika to także z tego, że przez cały czas sukcesywnie budowane są nowe mieszkania. W ciągu ostatnich 6 lat oddano do użytku w sumie 113 lokali socjalnych i komunalnych, których budowa pochłonęła 12,5 mln zł. Obecnie trwają przygotowania do realizacji kolejnego budynku przy ul Świętojańskiej 30. - W ostatnich latach, chcąc zapewnić bezpieczeństwo lokatorom, należało pilnie przekwaterować prawie 72 rodziny – mówi Kasprzycki. - Kolejne sto lokali znajduje się w budynkach grążących wyłączeniem z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny – tonuje nastroje hurra optymizmu asystent burmistrza.
Gmina przez cały czas musi też mieć na uwadze osoby, które tracą swoje mieszkania w wyniku klęsk lub wypadków losowych. Tylko w ostatnich dwóch latach konieczne było znalezienie 13 lokali dla rodzin, które straciły swoje mieszkania w tragicznych okolicznościach.

Tomasz Wojciuk http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=15442
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1266
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości