Zmarł Andrzej Swat przewodniczący Rady Miejskiej

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w gminie Piaseczno, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Zmarł Andrzej Swat przewodniczący Rady Miejskiej

Postautor: Justi » czw mar 28, 2013 10:46 am

Doszły do mnie informacje, że nie żyje Andrzej Swat (przewodniczący Rady Miejskiej w Piasecznie). :(
http://www.andrzej-swat.eu/
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Zmarł Andrzej Swat przewodniczący Rady Miejskiej

Postautor: Majkel » czw mar 28, 2013 10:53 am

Wiesz co się stało? To potwierdzone informacje? :(
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Zmarł Andrzej Swat przewodniczący Rady Miejskiej

Postautor: Justi » czw mar 28, 2013 10:56 am

Dostałam informację, że przegrał walkę z chorobą.
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

nie żyje Andrzej Swat przewodniczący Rady Miejskiej

Postautor: Kacperek » czw mar 28, 2013 10:59 am

£ukasz Krawczyński (Radny Powiatowy) też o tym napisał, na swoim profilu facebookowym, więc raczej to pewna informacja. :(
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Nie żyje Andrzej Swat

Postautor: Ireneusz » czw mar 28, 2013 12:56 pm

Piaseczno24.net pisze:Zmarł Andrzej Swat, przewodniczący rady miejskiej. Miał 61 lat.

Andrzej Swat był mieszkańcem Zalesia Górnego. Od wielu lat był jedną z najważniejszych postaci w piaseczyńskim samorządzie. Pełnił m.in. funkcje członka zarządu gminy i wiceburmistrza (za czasów burmistrza Józefa Zalewskiego).

W ostatnich wyborach startował z listy Platformy Obywatelskiej. W grudniu 2010 r. został wybrany przewodniczącym rady miejskiej.


[*] [*] [*]
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

Nie żyje Andrzej Swat

Postautor: Justi » czw mar 28, 2013 1:40 pm

To już potwierdzone informacje ze strony UMiG Piaseczno:
http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=91&id=4651 pisze:Z przykrością informujemy o śmierci Pana Andrzeja Swata – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Piasecznie od 2010 r., wieloletniego mieszkańca Zalesia Górnego.

Pan Andrzej Swat był radnym Gminy Piaseczno trzech kadencji. W latach 2002 - 2006 był wiceburmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno, któremu podlegały sprawy architektury, geodezji, promocji i ewidencji gospodarczej. Był w tym czasie również redaktorem naczelnym Gazety Piaseczyńskiej.

Członek Platformy Obywatelskiej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego, w którym przez kilka kadencji - do 2005 roku – pełnił funkcję prezesa zarządu. Od wielu lat uczestniczył w organizacji Jarmarku Hubertowskiego w Zalesiu Górnym i wielu innych projektach stowarzyszenia. Współautor książki „Zalesie Górne 1930 – 2000”, wydanej z okazji 70. rocznicy powstania Zalesia Górnego.
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Zmarł Andrzej Swat

Postautor: Paulina » czw mar 28, 2013 10:47 pm

Obrazek

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 62 lat zmarł Andrzej Swat - Przewodniczący Rady Miejskiej w Piasecznie, wiceburmistrz Piaseczna w latach 2001-2006, mieszkaniec Zalesia Górnego

Od początku tygodnia Andrzej Swat nie odbierał telefonów. Zaniepokoiło to sekretarza urzędu gminy Arkadiusza Czapskiego. - Widziałem, że regularnie jeździ do szpitala i byliśmy umówieni, że gdyby źle się czuł to zawsze może do mnie zadzwonić i go odwiozę do domu – mówi Arkadiusz Czapski. - Gdy trzeciego dnia również nie odbierał telefonu, zadzwoniłem do szpitala i dowiedziałem się, że tam go nie ma. Wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy do niego do domu. Nie reagował na pukanie, podważaliśmy okno i weszliśmy do środka. Niestety już nie żył.
- Andrzej miał specyficzny styl bycia, bardzo go szanowałem i doceniałem jego rozległą wiedzę samorządową – wspomina burmistrz Zdzisław Lis. - Wiele się od niego nauczyłem, bardzo pomógł też w mojej kampanii wyborczej.
- Zapamiętam go jako człowieka niesłychanie skromnego i uczciwego – mówi Arkadiusz Czapski.

- Nie troszczył się o siebie, ale przede wszystkim o innych – dodaje Andrzej Szczygielski, członek rady sołeckiej Zalesia Górnego. - Swoją pracę w radzie miejskiej traktował jako posłannictwo. Mógł wzbudzać kontrowersje, można było się z nim nie zgadzać, ale nikt nie mógł zaprzeczyć, że w swoich działaniach zawsze kierował się interesem społecznym. Niezależnie od pełnionych stanowisk na szczeblu gminnym zawsze angażował się w życie społeczne Zalesia Górnego.
Przez ponad 10 lat (z niewielką przerwą) Andrzej Swat pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego. Był współautorem książki „Zalesie Górne 1930-2000”, wydanej z okazji 70. rocznicy powstania Zalesie Górnego.
- Poznaliśmy się w 2001 roku kiedy Andrzej Swat objął funkcję wiceburmistrza Piaseczna – wspomina Kamil Staniszek, redaktor naczelny „Kuriera Południowego”. - Był bardzo otwarty i komunikatywny, nie owijał w bawełnę i nazywał rzeczy po imieniu. Zawsze dbał o to, by do prasy docierały pełne informacje, ale nie zależało mu by być w centrum uwagi. Sam miał żyłkę dziennikarską, zajmował się fotografią, był uważnym obserwatorem lokalnych wydarzeń i wiernym czytelnikiem naszej gazety. Bywało, że się nie zgadzaliśmy i polemizowaliśmy, również na łamach „Kuriera Południowego”. Był niezwykle błyskotliwym i inteligentnym rozmówcą, bardzo lubiłem jego poczucie humoru i często wręcz rozbrajającą szczerość.

- Współpracowaliśmy bardzo długo, nawet jeśli nie zgadzaliśmy się ze sobą pod względem merytorycznym to zawsze odnosiliśmy się do siebie z szacunkiem – mówi wieloletni radny rady miejskiej Zbigniew Mucha. - Będzie mi go brakowało.
- Był bardzo aktywnym mieszkańcem Zalesia Górnego i angażował się w wiele społecznych inicjatyw – wspomina radny Wojciech Kaczorowski. - Często mieliśmy inne spojrzenie na kwestie związane z samorządem, ale zawsze udawało nam się dojść do jakiegoś konsensusu. Jego śmierć to duża strata dla naszej lokalnej społeczności. Wielka szkoda.
- Był życzliwy, otwarty i zawsze służył pomocą – mówi Marek Marciniuk, najmłodszy stażem radny radny miejskiej. - Jego drzwi stały otworem dla wszystkich radnych.

Andrzej Swat funkcję wiceburmistrza objął w wiosną 2001 roku, po tym jak odwołano ze stanowiska burmistrza Andrzeja Moździerza, a jego miejsce zajął Józef Zalewski (wówczas burmistrza wybierali radni, a nie mieszkańcy). W pierwszych powszechnych wyborach w 2002 roku mieszkańcy wybrali burmistrzem Józefa Zalewskiego. Funkcję zastępcy ponownie powierzył Andrzejowi Swatowi, z którym wspólnie startowali z listy Centrum. W kolejnej kadencji samorządowe drogi Józefa Zalewskiego i Andrzeja Swata rozeszły się. W ostatnich wyborach Andrzej Swat o głosy mieszkańców ubiegał się startując z listy Platformy Obywatelskiej.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 13 w kościele w Zalesiu Górnym. Po mszy odbędzie uroczyste odprowadzenie na pobliski cmentarz. Po śmierci Andrzeja Swata piaseczyńską radę miejską uzupełni Adam Marciniak – aktualnie pełniący funkcję sołtysa żabieńca.

http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=10865
Awatar użytkownika
Paulina
 
Posty: 604
Rejestracja: pn wrz 05, 2011 12:12 pm
Lokalizacja: okolice

Zmarł Andrzej Swat

Postautor: weronika » pt mar 29, 2013 9:45 am

[*] [*] [*]
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Msza żałobna za duszę Andrzeja Swata

Postautor: Redakcja » wt kwie 02, 2013 8:30 pm

Msza św. żałobna za duszę śp. Andrzeja Swata rozpocznie się 4. kwietnia 2013 roku o godz. 13:00 w kościele św. Huberta w Zalesiu Górnem, po czym nastąpi wyprowadzenie zwłok i pogrzeb na miejscowym cmentarzu.
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Zmarł Andrzej Swat przewodniczący Rady Miejskiej

Postautor: Justi » czw kwie 04, 2013 8:40 pm

Obrazek

W Zalesiu Górnym odbyło się ostatnie pożegnanie Andrzeja Swata – przewodniczącego rady miejskiej, wiceburmistrza Piaseczna w latach 2001-2006, społecznika, mieszkańca Zalesia Górnego. Po zakończeniu uroczystej mszy świętej, która odbyła się w kościele w parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym głos zabrali samorządowcy i przyjaciele Andrzeja Swata.

Pośmiertnie odznaczony

Jako pierwszy, w imieniu Prezydenta RP, głos zabrał Michał Szweycer, który odczytał postanowienie o odznaczeniu zmarłego za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, oraz działalność samorządową Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Pan Andrzej od lat angażował się w pracę na rzecz tożsamości swojej małej ojczyzny – Zalesia Górnego. Z biegiem lat, oddając się pracy na rzecz lokalnej społeczności, stał się ambasadorem Zalesia w naszym piaseczyńskim samorządzie – mówił wiceburmistrz Piaseczna, Daniel Putkiewicz. - Andrzej Swat był osobą nietuzinkową, umiał się spierać i bezkompromisowo bronić swojego zdania. Jego inteligentne, często ironiczne komentarze zawsze zawsze miały swój sens i oddawały sedno sprawy. Cierpkie słowa skierowane wobec oponentów na sesji, potrafił łagodzić dowcipem i poczuciem humoru w prywatnej rozmowie – wspominał wiceburmistrz Putkiewicz. - Każde kolejne pokolenie wierzy, że potrafi działać lepiej i skuteczniej. Jednak fundamentem naszej pracy jest doświadczenie i praca poprzedników. Ich sukcesy, ale także i błędy są dla kolejnych pokoleń bezcennym dorobkiem pozwalającym lepiej pracować na rzecz naszej społeczności. Dla nas takim fundamentem będzie praca pana Andrzeja.

Niezłomny do ostatnich dni

- Był profesjonalistą w każdym calu, z ogromną wiedzą samorządową, doskonale zorientowany w problemach Piaseczna, którymi żył od wielu lat – wspominała Hanna Krzyżewska, wiceprzewodnicząca rady miejskiej. - Współpracowaliśmy zgodnie, choć widziałam, że niechętnie dzielił się swoimi obowiązkami, starając się być zawsze samowystarczalny w każdym zakresie. Może właśnie w ten sposób chciał zamanifestować swoje przekonanie, że odniesie zwycięstwo nad postępującą chorobą i niemocą? Nie wiem. Nigdy się nie skarżył, widziałam, że cierpi, że codziennie toczy boje z samym sobą i podziwiłam go, zwyczajnie, po ludzku. Imponował mi pan Andrzej szczególnie ogromną siłą, z jaką próbował walczyć z tą okropną chorobą. Nie poddawał się, nie oczekiwał od nikogo ani pomocy, ani współczucia. Starał się pracować i być użytecznym dla innych do ostatniej chwili – mówiła Hanna Krzyżewska. - Będziemy pana Andrzeja jeszcze długo wspominać, będzie nam brakować jego wiedzy, jego mądrości, jego życzliwości dla innych ludzi, jego siły, jego samozaparcia.

Pomagając innym, nie pozwolił pomagać sobie

Andrzeja Swata wspominali też mieszkańcy związani ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zalesia Górnego, doceniając jego ogromne zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne miejscowości, a także pracę, którą włożył w pielęgnowanie historii swojej małej ojczyzny.
W imieniu sołectw piaseczyńskich głos zabrał sołtys Złotokłosu Wiesław Słowik, dziękując za długoletnią współpracę i aktywizację rad sołeckich. - Dziękujemy za zrozumienie, życzliwość, pomoc i dobry przykład bycia samorządowcem z pożytkiem nie dla siebie, lecz dla innych – powiedział łamiącym się głosem sołtys Słowik. W ciepłych słowach pożegnała Andrzeja Swata również sołtys Zalesia Górnego, Ewa Molenda-Stroińska, wspominając o jego zaangażowaniu w pomoc pogorzelcom w 2008 czy mieszkańcom, którzy ucierpieli na skutek podtopień dwa lata później. - Uczestniczyłeś czynnie w pomyśle budowy nowego posterunku policji, nowego przedszkola, zespołu szkół. Przyczyniłeś się do integracji mieszkańców. Dlaczego pomagając innym nigdy nie pozwoliłeś pomóc sobie? - zapytała retorycznie sołtys.
Po mszy odbyło się uroczyste odprowadzenie Andrzeja Swata na pobliski cmentarz parafialny, z udziałem pocztów sztandarowych, straży miejskiej i straży pożarnej.


Adam Braciszewski http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=10915
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm


Wróć do Piaseczno: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron