ZNIESIENIE WIZ DLA UKRAIŃCÓW

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

ZNIESIENIE WIZ DLA UKRAIŃCÓW

Postautor: Filip » ndz kwie 09, 2017 6:47 pm

Obrazek

Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem obowiązku wiz dla obywateli Ukrainy. Zniesienie wiz dla Ukraińców to poważny problem Polski. Wkrótce możemy się o tym boleśnie przekonać.

Już 4 na 10 firm, chcąc obsadzić zalegające wakaty, będzie sięgać po kandydatów z Ukrainy. Powód? Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce, które na koniec marca wyniosło zaledwie 8,2 proc., najmniej od ćwierćwiecza. Ale na drodze do realizacji planów polskich firm stanął Parlament Europejski, który opowiedział się właśnie za zniesieniem wymogu wizowego dla Ukraińców. Co to dla Polski oznacza?

Eksperci nie mają wątpliwości: wielu Ukraińców, pracujących do tej pory w Polsce, zdecyduje się na wyjazd i pracę w szarej strefie w bogatszych krajach UE. Bo choć zniesienie obowiązku wizowego nie jest równoznaczne z dostępem do legalnego zatrudnienia, to jednak zdecydowanie ułatwia dostęp do rynku pracy.

- Sama możliwość wyjazdu do krajów Unii będzie się wiązała z dążeniem do zatrudnienia w szarej strefie - zauważa Cezary Mech, ekonomista i były wiceminister finansów.

Polacy muszą wrócić z emigracji

Jego zdaniem, zamiast myśleć, co się stanie w momencie zniesienia przez UE wiz dla Ukraińców, należy zastanowić się co zrobić, aby do Polski powróciły te osoby, które wyjechały do pracy w bogatszych krajach UE.

- Póki mamy 2,5 mln Polaków za granicą, to nie ma najmniejszego sensu, żeby sprowadzać imigrantów. Należy dążyć do tego, żeby pracodawcy jak najszybciej zaczęli wypłacać adekwatne do pracy wynagrodzenie. Sprowadzanie imigrantów jest tak naprawdę nakłanianiem pracodawców do oszczędności na funduszu płac, zamiast dokonywania inwestycji. Ponadto w żaden sposób nie premiuje inwestycji w celu podwyższenia wydajności pracy- uważa Mech.

Były wiceminister finansów uważa, że problemem Polski jest to, że są sprowadzani imigranci na masową skalę w celu zastępowania Polaków przy pracach o wyższej wartości dodanej. - Nabrało to nawet takiego tempa, że w niektórych dziedzinach sprowadzani są do pracy Hindusi, bo okazuje się, że Ukraińcy są za drodzy - twierdzi Mech.

Niemcy potrafią kalkulować
Zaniepokojenia perspektywą zniesienia wiz nie kryje też prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem, choć samo zniesienie wiz nie będzie miało wpływu na polski rynek pracy, ale jest to pierwszy krok do zabierania nam dobrych i tanich pracowników i przejmowania ich przez Niemcy i Francję.

- Niemcy są bezwzględni w egzekwowaniu swoich interesów ekonomicznych i moim zdaniem to jest przymiarka do odebrania nam pracowników z Ukrainy. W Polsce bezrobocia nie ma w 70 proc. powiatów w kraju, w 30 proc. jest. Pracuje tutaj łącznie milion Ukraińców. Polacy na tyle się wzbogacili, że nie chcą wykonywać prostych prac, więc jeżeli nawet połowa Ukraińców zdecyduje się wyjechać, to proszę sobie wyobrazić co się stanie - mówi Kaźmierczak.

Jego zdaniem, gdyby część Ukraińców pracujących obecnie w Polsce zdecydowała się wyjechać do krajów na zachód, to taka sytuacja nie spowoduje wzrostu płac w naszym kraju. - Płace moim zdaniem nie bardzo wzrosną, bo już teraz wielu Ukraińców pracuje za wyższe stawki niż Polacy - wyjaśnia.

Kaźmierczak nie wykluczył, że w Polsce mogą być zamykane firmy w branżach, które opierają się głównie na pracy Ukraińców. - Na przykład sektor opieki nad osobami starszymi i sektor usług domowych, bo Polki nie będą wykonywać tego typu prac - stwierdził prezes ZPP.

Kraje UE podejmą ostateczne zdanie
Parlament Europejski poparł zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Wejście w życie decyzji zależy teraz tylko od krajów unijnych. Te się jednak ociągają. Według dyplomatów zwłoka ma związek z wyborami prezydenckimi we Francji.

Unia chce, by obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, mogli wjechać do krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Przegłosowane przez europosłów porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Jeśli państwa członkowskie nie będą tego blokować, powinno ono wejść w życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. http://businessinsider.com.pl/finanse/p ... ow/vgj4t09
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1509
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości