Mazowsze nie ma kasy na janosikowe

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Mazowsze nie ma kasy na janosikowe

Postautor: Kacperek » wt sie 20, 2013 11:13 am

Obrazek

Darujcie nam cztery ostatnie tegoroczne raty janosikowego. Nie mamy z czego płacić - prosi Ministerstwo Finansów marszałek Mazowsza Adam Struzik, ale resort odmawia. Czy wkroczy komornik? Mazowsze ma w tym roku do zapłacenia 661 mln zł janosikowego w 12 ratach po 55 mln zł miesięcznie. Pieniądze muszą wpływać na konto Ministerstwa Finansów do 15. dnia każdego miesiąca.

Region znajduje się jednak w zapaści finansowej. Ostatnie raty janosikowego Mazowsze płaciło z komercyjnych kredytów. Z tego samego źródła brało pieniądze na bieżące utrzymanie urzędu marszałkowskiego. Kolejnych kredytów nie może już zaciągać, bo osiągnęło dopuszczalny prawem 60-procentowy stosunek zadłużenia do dochodów. - Mamy kłopot ze znalezieniem pieniędzy już na sierpniową ratę janosikowego - mówi Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.

Nie pomogła w tym lipcowa decyzja władz województwa o obcięciu o jedną dziesiątą dotacji, które w drugiej połowie roku miały dostać wszystkie samorządowe instytucje: urzędy, muzea, teatry. Być może będą kolejne cięcia. - Doszliśmy do punktu, w którym dla naszych instytucji może to oznaczać brak możliwości dalszego funkcjonowania. Już co drugą złotówkę wypracowaną przez mazowieckiego podatnika musimy oddawać jako janosikowe innym województwom - mówił na początku lipca marszałek Adam Struzik. I złożył w Ministerstwie Finansów wniosek o zaniechanie poboru czterech ostatnich rat janosikowego - w sumie 220 mln zł.

"Gazeta" zapytała ministerstwo, co zrobi z tą prośbą. - W przypadku zaniechania poboru wpłat janosikowego ciężar wyasygnowania tych środków zostałby przerzucony na budżet państwa. W obecnej sytuacji nie jest to możliwe - odpowiadają urzędnicy resortu.

- W systemie jest błąd: wysokość janosikowego jest sztywna, a główne źródło dochodów województwa, czyli udziały w podatku CIT płaconym przez firmy, podlega silnym wahaniom związanym z koniunkturą na rynku - przekonuje Marek Miesztalski. Głowi się, skąd wziąć 220 mln zł. - Mamy jeszcze kredyt na rachunku bieżącym, z którego będziemy mogli wziąć 55 mln na sierpniową ratę. Tylko z czego to spłacić do 31 grudnia? - pyta.

A jeśli województwo zbuntuje się i janosikowego po prostu nie zapłaci? - W takim wypadku zaległa kwota będzie powiększana o odsetki ustalone jak dla zaległości podatkowych - słyszymy w Ministerstwie Finansów.

Ratunkiem dla Mazowsza może być pożyczka z budżetu państwa. Władze regionu prowadzą w tej sprawie rozmowy. Chodzi o kredyt udzielony na preferencyjnych zasadach: województwo zaczęłoby go spłacać dopiero po pięciu latach. Warunek udzielenia tej pożyczki to opracowanie przez władze Mazowsza programu wyjścia z zadłużenia. To, czy jest on realny, ma oceniać Ministerstwo Finansów.

http://wyborcza.pl/1,75248,14462548,Gro ... ikowe.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1061
Rejestracja: śr maja 13, 2009 6:48 am
Lokalizacja: Piaseczno

CZY POS£OWIE POMOGĄ MAZOWSZU? – wniosek o debatę w

Postautor: Redakcja » czw sie 29, 2013 10:10 pm

9,9 mld zł – tyle od 2004 r. przekazały w ramach „janosikowego” samorządy z całego Mazowsza. W tym czasie do Mazowsza z Unii trafiło 10 mld zł. Czyli Mazowsze musi oddać innym regionom tyle, co dostało z UE. Dziś marszałek Adam Struzik przedstawiał szczegóły dotyczące sytuacji finansowej Mazowsza podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w Sejmie. Ostatecznie członkowie komisji podjęli decyzję o skierowaniu tematu na obrad plenarne.

http://www.mazovia.pl/dla-mediow/inform ... ejmie.html

Komisja omawiała dziś skomplikowaną sytuację Mazowsza. Marszałek Adam Struzik przedstawił dane dotyczące rozwoju regionu na przestrzeni lat, ze szczególnym uwzględnieniem finansów – w tym dochodów podatkowych i wpłat na subwencję regionalną. Zwrócił uwagę na to, że Mazowsze (choć nadal najbardziej konkurencyjne w kraju) odnotowuje znaczące spadki wpływów z CIT. Z roku na rok sytuacja regionu robi się coraz trudniejsza. Do bieżących wydarzeń gospodarczych dochodzi jeszcze obciążenie wysokim „janosikowym”, które nie przystaje do aktualnych realiów, bo jest wyliczane na podstawie dochodów sprzed dwóch lat.

– Ciągle tkwimy w zaklętym kręgu, postrzegając Mazowsze jako województwo bogate – tłumaczył marszałek Adam Struzik. – Gdy mówimy o kryzysie gospodarczym w kontekście całego kraju, to nie możemy udawać, że nie dotknął on również Mazowsza – regionu, który wytwarza 22 proc. PKB. Mamy zatem do czynienia z błędem systemowym. Polega on na tym, że przepisy o dochodach samorządów pomyślane są tylko na okres dobrobytu.

Podczas dyskusji pojawiły się głosy o tym, że powaga sytuacji wymaga, by tematem zajął się rząd i parlament. Wskazywano także na ryzyko wystąpienia efektu domina – w sytuacji, gdy kondycja finansowa Mazowsza pogorszy się na tyle, że nie będzie miało pieniędzy dla innych regionów.

– Problemy Mazowsza to również problemy całego kraju. Musimy jako posłowie się tym zająć – powiedział Piotr Zgorzelski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Po dzisiejszych obradach komisja skieruje sprawę sytuacji województwa mazowieckiego na posiedzenie plenarne.

Władze Mazowsza od lat starają się o zmiany w przepisach dotyczących „janosikowego”. Coroczne wpłaty obciążają mocno budżet Mazowsza. Zwłaszcza po 2010 r., gdy „janosikowe” zaczęło stanowić coraz wyższy procent (nawet 60 proc.) dochodów podatkowych, na których oparte są finanse województwa.

Różne projekty zmian trafiały już do Sejmu, ale mimo prac komisji, nigdy nie trafiły pod głosowanie plenarne. Dzieje się tak głównie dlatego, że Mazowsze jest właściwie jedynym płatnikiem na rzecz innych regionów. Sprawą „janosikowego” zajął się również Trybunał Konstytucyjny (rozpatrzył wniosek Warszawy i Krakowa, nadal nie było posiedzenia w związku ze złożonym w 2010 r. wnioskiem województwa Mazowieckiego). Trybunał zobowiązał parlament do wprowadzenia zmian w prawie dotyczącym samorządów. Prace nie zostały podjęte.


Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

wpływy podatkowe ciągle na Mazowszu rekordowo niskie

Postautor: Redakcja » pn wrz 09, 2013 11:02 pm

Do września wpływy podatkowe ciągle na Mazowszu rekordowo niskie. Kryzys nadal nie daje za wygraną. W pierwszej połowie roku znacznie spadły wpływy podatkowe od przedsiębiorców. Dochody samorządu województwa z tego tytułu należą do najniższych od 9 lat. Pierwsze miesiące drugiej połowy roku również nie przyniosły jakiegokolwiek ożywienia. W czerwcu w ramach CIT do budżetu województwa wpłynęło zaledwie 11,9 mln zł. Niezależnie od braku dochodów – rata „janosikowego” w wysokości 55 mln zł musiała zostać zapłacona do 15 czerwca. Podobnie było w lipcu i sierpniu.

Wpływy podatkowe od przedsiębiorców stanowiące podstawowe źródło dochodów województwa Mazowieckiego, są ciągle najniższe od lat. W czerwcu w ramach CIT do budżetu województwa wpłynęło zaledwie 11,9 mln zł (w 2006 r. – aż 107 mln zł!), w lipcu – 61 mln zł (w 2006 r. – 129 mln zł!). W sierpniu do kasy województwa wpłynęło 76 mln zł (w 2006 r. – 133 mln zł), a do 6 września zaledwie – 2,8 mln zł. Tymczasem tegoroczne „janosikowe” wynosi aż 661 mln zł, a w 2006 r. było to 637 mln zł.

Mimo drastycznego załamania dochodów, Mazowsze nie dostało szansy dostosowania wysokości tegorocznego „janosikowego” do obecnych realiów. Do 15. każdego miesiąca, niezależnie od tego, czy są wpływy z podatków do budżetu, czy ich nie ma – województwo musi oddać innym regionom 55 mln zł. – To płacenie podatku od dochodów, których w tym roku po prostu nie mamy – alarmuje skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Aby móc zapłacić czerwcową, lipcową i sierpniową transzę „janosikowego”, zarząd zmuszony był do rozszerzenia planu oszczędnościowego. W ten sposób udało się wygospodarować 110 mln zł. Dodatkowo zaciągnięto kredyt w rachunku bieżącym na 200 mln zł. I to właśnie z tego kredytu płacone były ostatnie trzy raty janosikowego.
– Więcej kredytu brać już nie możemy i nie chcemy. Abstrahując od możliwości prawnych i groźby przekroczenia dopuszczalnego progu zadłużenia, nie widzimy sensu zadłużania się, pożyczania pieniędzy po to, aby móc wpłacić pieniądze innym regionom. Czyli pieniądze, których sami nie mamy. Tegoroczne „janosikowe” to podatek od dochodów, które są już dawno przeszłością – dodaje skarbnik.

Kryzys gospodarczy uderza nie tylko w budżet państwa, ale i budżety samorządów. Prawdziwym papierkiem lakmusowym jest budżet województwa mazowieckiego, w którym ok. 80 proc. dochodów stanowią wpływy od przedsiębiorców w ramach podatku CIT. Inne województwa mają znacznie stabilniejsze budżety, ponieważ ich część stanowią wpływy przekazywane właśnie przez Mazowsze. Tymczasem dotknięte kryzysem firmy płacą coraz niższe podatki. Do końca czerwca do budżetu wpłynęło o ok. 200 mln zł mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem i 285 mln zł mniej niż w 2008 r. Tymczasem tegoroczne „janosikowe” wynosi aż 661 mln zł. Oznacza to, że w tym roku co druga złotówka, która trafia do budżetu od mazowieckich przedsiębiorców, jest przekazywana innym województwom.

Aby stabilizować budżet władze regionu przez ostatnie trzy lata podejmowały szereg trudnych decyzji. Zamrożono wiele inwestycji, realizację innych rozłożono na lata. Tylko w tym roku zmniejszono o 10 proc. dotacje dla urzędu i instytucji podległych (to kolejne zmniejszenie po ubiegłorocznych 15 proc.). Poza tym w 2012 r. zredukowano środki na realizowane przez samorząd zadania – budowa „orlików”, remonty zabytków architektury dawnej, budowa parkingów „parkuj i jedź” oraz na dofinansowanie zakupu sprzętu dla PSP czy OSP.

Wszystkie nagrania do odsłuchania na:
http://www.mazovia.pl/dla-mediow/inform ... iskie.html

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Postautor: wdolinski » pn wrz 09, 2013 11:04 pm

wdolinski
 
Posty: 1072
Rejestracja: pt lis 26, 2010 1:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Donald Tusk: janosikowe do weryfikacji

Postautor: Redakcja » wt wrz 10, 2013 2:35 pm

Donald Tusk: janosikowe do weryfikacji

Będziemy szukali bardziej przemyślanej i łagodniejszej wersji janosikowego - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że sposób naliczania tej opłaty wymaga przeglądu, ale zastrzegł, że zmiany nie nastąpią z dnia na dzień.

Tzw. janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów.

Premier, który gościł we wtorek w Katowicach przyznał, że janosikowe to bardzo duży problem. "Ktoś kiedyś wymyślił janosikowe, widząc wielkie różnice między regionami. Dziś te regiony są trochę mniej zróżnicowane i na pewno jest najwyższy czas, by zastanowić się, ile tych pieniędzy od najbogatszych powinno przechodzić w stronę biedniejszych" - powiedział Tusk.

Jego zdaniem nie może być tak, że przy naliczaniu janosikowego nie jest uwzględniana obecna sytuacja regionu, tylko parametry z dalekiej przeszłości (czyli sprzed dwóch lat - PAP). Podał przykład Warszawy, która płaci ogromne janosikowe, ale kiedy ustalano sposób wyliczania tej opłaty nikt nie przewidział, że stolica będzie ponosiła także ogromne koszty odszkodowań za mienie zabrane dekretem Bieruta.

"Dlatego taki pilny przegląd, co w janosikowym jest sensowne, a co przestarzałe jest absolutnie konieczny. Ale z drugiej strony nie możemy z dnia na dzień powiedzieć: dosyć wyrównywania, teraz te biedniejsze regiony muszą sobie radzić same. Bo my samych z ich nieszczęściami nie możemy ich zostawić" - dodał premier.

Janosikowe to przede wszystkim problem Warszawy i Mazowsza. W poniedziałek skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował dziennikarzy, że jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności; mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się.

Skarbnik powiedział, że z powodu niższych wpływów, głównie z CIT, do końca roku w budżecie województwa zabraknie ok. 340 mln zł. Tymczasem województwo ma jeszcze wpłacić w czterech ratach 220 mln zł janosikowego. Decyzję, czy będzie dalej płacić janosikowe czy nie, zarząd województwa podejmie 16 września.

http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i ... 52363.html
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

JEST REAKCJA POS£ÓW NA TRUDNĄ SYTUACJę MAZOWSZA

Postautor: Redakcja » śr wrz 11, 2013 10:36 pm

JEST REAKCJA POS£ÓW NA TRUDNĄ SYTUACJę MAZOWSZA

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu klub PSL zgłosił poprawkę do ustawy budżetowej, która umożliwiałaby uzyskanie przez Mazowsze pożyczki z budżetu państwa. Pieniądze przeznaczone byłyby na spłatę rat „janosikowego”. Obecnie Mazowsze z powodu drastycznych spadków dochodów z CIT nie jest w stanie dokonać wpłat na tę subwencję wyrównawczą. Ministerstwo finansów nie odniosło się do wniosku Mazowsza o zaniechanie płacenia tych rat. Bez powiększenia puli środków na pożyczki dla samorządów, województwo nie ma możliwości ubiegania się o pożyczkę.

Samorząd województwa mazowieckiego wysłał w lipcu do ministerstwa finansów pismo z wnioskiem o zaniechanie płacenia ostatnich czterech rat „janosikowego”. Niestety, od dwóch miesięcy nie uzyskał odpowiedzi. Z roboczych rozmów z ministerstwem finansów wynikało, że kwestia ewentualnej pożyczki z budżetu państwa dla Mazowsza jest w tym momencie niemożliwa z powodu niedostatecznych środków przeznaczonych na tzw. pożyczki dla samorządów. W puli było pierwotnie 100 mln zł (30 mln zł już wykorzystano). Tymczasem województwo mazowieckie na spłatę ostatnich czterech rat „janosikowego” potrzebuje 220 mln zł.

– W tym roku wpływy z CIT spadły drastycznie, a ten podatek to 80 proc. naszych dochodów. Fizycznie nie mamy z czego zapłacić najbliższych, ostatnich już rat „janosikowego”. Dlatego wnioskowaliśmy do ministerstwa finansów o zaniechanie płacenia. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – powiedział skarbnik województwa Marek Miesztalski – W nowelizacji budżetu państwa, jaka w międzyczasie się ukazała, nie ma ani słowa o zwiększeniu limitu, który ewentualnie pozwalałby nam starać się o pożyczkę. Minister zatem nie przewiduje dania nam pożyczki. W związku z tym czekamy, aż pojawi się limit, który da takie możliwości. Niech ministerstwo da nam ten kupon, który wypełnimy. Teraz nie ma kuponu.

Do tej pory ministerstwo finansów nie przygotowało nowelizacji ustawy budżetowej, idącej w kierunku powiększenia puli środków na pożyczki dla samorządów. Jednocześnie nie udzieliło odpowiedzi w sprawie zaniechania płacenia „janosikowego”.

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu klub parlamentarny PSL zgłosił poprawkę do ustawy budżetowej, dotyczącą zwiększenia środków na pożyczki dla samorządów. Jeśli zostanie ona w najbliższym czasie (w piątek – 13 września) przegłosowana, otworzy to Mazowszu możliwość formalnego ubiegania się o pożyczkę.

– Solidaryzm nie powinien działać tylko w jedną stronę. Przez lata Mazowsze wspomagało inne regiony, dziś potrzebuje naszej pomocy – przekonywał poseł z województwa lubelskiego Jan £opata. – Doraźnym rozwiązaniem ratującym sytuację w tym roku jest pożyczka z budżetu państwa. Dlatego wnioskujemy o przyjęcie tej poprawki.

– Bieżące problemy Mazowsza to błędy systemu naliczania „janosikowego” – wyjaśniał poseł z województwa mazowieckiego Marek Sawicki. – Jako posłowie nie możemy pozwolić na to, aby województwo mazowieckie ponad połowę swoich dochodów przekazywało do województw, w których sytuacja finansowa nie jest aż tak tragiczna.

Informacja prasowa, dźwięki i zdjęcia do pobrania na stronie:
http://www.mazovia.pl/dla-mediow/inform ... owsza.html

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

JEST DORAŹNA POMOC DLA MAZOWSZA – POS£OWIE UMOżLIW

Postautor: Redakcja » pt wrz 13, 2013 6:57 pm

JEST DORAŹNA POMOC DLA MAZOWSZA – POS£OWIE UMOżLIWILI WZIęCIE POżYCZKI

Dziś posłowie niemal jednomyślnie przegłosowali poprawkę do ustawy budżetowej, która zwiększa pulę środków na pożyczki dla samorządów. Daje to Mazowszu możliwość zaciągnięcia z budżetu państwa pożyczki na spłatę ostatnich rat „janosikowego”. – Dobrze, że nie zostaliśmy sami, ale zachowam umiarkowany optymizm, bo podjęta dziś decyzja nie rozwiązuje problemu. Chciałbym, żeby posłowie pamiętali o tym, że jak najszybciej należy zmienić przepisy dotyczące „janosikowego”, aby sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy nie powtórzyła się ani u nas, ani w innym samorządzie. Póki co w naszym przypadku konieczne będą dalsze oszczędności – podsumował marszałek Adam Struzik.

O poprawkę do ustawy budżetowej wnioskował w środę klub parlamentarny PSL. Choć Ministerstwo Finansów nie rekomendowało tej zmiany, podczas obrad plenarnych poprawka została przegłosowana – było 272 głosów za, 38 osób wstrzymało się, a co ważne – z obecnych na sali posłów nikt nie był przeciw.

Wprowadzone zmiany zwiększają o 220 mln zł pulę środków na pożyczki dla samorządów. Takiej kwoty brakuje Mazowszu do spłacenia ostatnich czterech rat „janosikowego”. Mazowsze nie ma fizycznie pieniędzy, ponieważ wpływy z CIT w 2013 r. w województwie mazowieckim (tak, jak i w kraju) są drastycznie niskie. Według prognoz w budżecie Mazowsza będzie 350 mln zł mniej niż zakładał pierwotny plan, opracowywany na podstawie wskaźników Ministerstwa Finansów.

Mimo drastycznego załamania dochodów, Mazowsze nie dostało dotychczas szansy dostosowania wysokości tegorocznego „janosikowego” do obecnych realiów. Co miesiąc – niezależnie od wpływów – wpłaca na rzecz innych regionów 55 mln zł. Tymczasem bywają miesiące, gdy dochodów z CIT jest dużo mniej (np. w czerwcu było to tylko 11,9 mln zł). Zarząd województwa dokonywał w tym roku kolejnych oszczędności. Do ubiegłorocznych 15-procentowych cięć w jednostkach mu podległych doszły tegoroczne 10-procentowe. Poza tym zamrożono wiele inwestycji, a realizację innych rozłożono na lata. W ten sposób udało się wygospodarować 110 mln zł. Mimo to na ostatnio wpłacane raty „janosikowego” przeznaczone były już pieniądze z zaciągniętego w rachunku bieżącym kredytu na 200 mln zł.

Dzisiejsza zmiana ustawy budżetowej otwiera Mazowszu drogę do wzięcia pożyczki z budżetu państwa. Niestety, Województwo nie ma już możliwości brania kredytów komercyjnych, ponieważ przekroczyłoby próg ostrożnościowy (w tej chwili jest on na poziomie prawie 58 proc.).

– Trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie doraźne działania ratunkowe. Już dziś wiadomo, że przyszłoroczna sytuacja Mazowsza nie będzie lepsza. W 2014 r. „janosikowe” wyniesie bowiem 649 mln zł, a nie wiadomo, jakie będą wpływy z CIT-u. Tylko zmiana ustawy o subwencji regionalnej może zagwarantować stabilność budżetowi województwa na kolejne lata. Niezbędne jest podjęcie prac nad zmianami w ustawie przez ministerstwo finansów i parlament – przypomina marszałek Adam Struzik.

CZYM JEST „JANOSIKOWE”

Założenie jest takie, że lepiej prosperujące samorządy mają przekazywać do budżetu państwa odpowiednio wyliczoną kwotę, a następnie pieniądze te są rozdysponowywane na wszystkie samorządy. Przepływ odbywa się z województw do województw, z powiatów do powiatów i z gmin do gmin. Niestety, mechanizm nie przewiduje pewnych sytuacji – np. kryzysu. Kwota wpłat wyliczana jest na podstawie odpowiedniego algorytmu, przy czym brany jest pod uwagę stan dochodów samorządu sprzed dwóch lat. Problem pojawia się, gdy w bieżącym roku dochody samorządu są niskie, a naliczone z lepszych lat „janosikowe” zabiera większość wpływów. Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie reguluje granic wysokości „janosikowego” w stosunku do aktualnego budżetu. To oznacza, że równie dobrze region może oddawać 90 proc. tego, co wypracował.

W 2012 r. posłowie pracowali nad dwoma projektami zmian Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – obywatelskim i samorządowym, ten drugi stał się projektem poselskim (choć nieznacznie różnią się od siebie, obu przyświeca ta sama idea – zracjonalizować prawo dotyczące wpłacania przez samorządy pieniędzy na subwencję regionalną). Niestety, posłowie z podkomisji zajmującej się zmianami odrzucili większość rozwiązań, które miały naprawić system naliczania „janosikowego”. Od 2004 r. do sierpnia 2013 r. Mazowsze wpłaciło w ramach „janosikowego” 6,2 mld zł. W tym czasie samorządy z całego Mazowsza przekazały na „janosikowe” 9,9 mld zł, a w tym samym czasie do Mazowsza z Unii trafiło 10 mld zł. Czyli można uznać, że region oddaje innym częściom Polski to, co dostaje z UE na swój rozwój.

Samorząd województwa mazowieckiego nie uchyla się od solidarności społecznej, domaga się jedynie racjonalizacji zasad dotyczących subwencji – m.in. zmiany algorytmu i ustanowienia progu na poziomie 25 proc. W lutym 2010 r. – po jednogłośnie przyjętej przez radnych województwa mazowieckiego decyzji – marszałek województwa mazowieckiego skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących subwencji regionalnej. Do dziś wniosek ten nie został rozpatrzony. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą „janosikowego” na wniosek Warszawy i Krakowa, w efekcie czego zobowiązał parlament do wprowadzenia zmian w prawie dotyczącym samorządów. Prace nie zostały podjęte.


Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

TERMIN ZAP£ATY KOLEJNEJ RATY JANOSIKOWEGO

Postautor: Redakcja » sob wrz 14, 2013 11:16 pm

16 WRZEśNIA – TERMIN ZAP£ATY KOLEJNEJ RATY „JANOSIKOWEGO”

temat briefing prasowy dotyczący decyzji zarządu województwa mazowieckiego w sprawie wpłaty wrześniowej raty „janosikowego”

czas 16 września 2013 r. (poniedziałek), ok. godz. 12.00

miejsce Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, ul. Jagiellońska 26
w Warszawie, sala na parterze

uczestnicy marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, skarbnik województwa Marek Miesztalski, inicjator akcji „Stop janosikowe” Rafał Szczepański, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski

16 września (poniedziałek) mija termin zapłaty przez samorząd województwa wrześniowej raty „janosikowego”. Zarząd województwa w poniedziałek podejmie decyzje, co do dalszych kroków. Po obradach, ok. godz. 12.00 odbędzie się briefing.

Serdecznie zapraszam.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

MAZOWSZE ZAP£ACI TYLKO TYLE, ILE MA - 127 TYS. Z£

Postautor: Redakcja » pn wrz 16, 2013 8:00 pm

Obrazek

MAZOWSZE ZAP£ACI TYLKO TYLE, ILE MA – 127 TYS. Z£


Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o braku możliwości zapłacenia wrześniowej raty „janosikowego” w pełnej wymaganej wysokości i jednomyślnie zadecydował o zapłaceniu zaliczki na poczet wrześniowej raty „janosikowego” w wysokości całej dostępnej na rachunku samorządu kwoty – 127 tys. zł. Dalsze regulowanie wpłat będzie uzależnione od wpływów z podatków. Jednocześnie zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o wystąpienie do ministerstwa finansów z wnioskiem o zaniechanie poboru całej pozostałej do końca roku kwoty „janosikowego” oraz zaniechanie poboru 300 mln zł w przyszłym roku.

Zaciąganie kolejnych kredytów, w sytuacji, kiedy nie ma pewności, że region otrzyma warunkową pożyczkę z budżetu państwa, grozi przekroczeniem pod koniec roku dopuszczalnego zadłużenia, co grozi dyscypliną finansów publicznych. Nie będziemy bowiem mieli z czego jej spłacić. Dodatkowo, jeśli pożyczka nie zostanie udzielona, a zarząd zapłaci dziś kolejną ratę, może to oznaczać, że za miesiąc zabraknie pieniędzy dla teatrów, muzeów i szkół. Powstaje także pytanie, jak bardzo Mazowsze ma się zadłużać, by wpłacać pieniądze, z których rozwijać się będą inne regiony. Zwłaszcza, że realny koszt „janosikowego” to nie wskazane 661 mln zł, ale nawet o ponad 112 mln zł więcej. Tyle bowiem wynoszą koszty kredytów i ewentualnych pożyczek na spłaty kolejnych rat „janosikowego”.

– Wystąpimy także o zaniechanie poboru 300 mln zł na przyszły rok, bo już dziś wiemy, że takiej kwoty w 2014 r. nam zabraknie. Bez pozytywnej decyzji ministerstwa nie jest możliwe stworzenie budżetu na przyszły rok i wieloletniego planu finansowego do 2030 r. ani też wystąpienie o pożyczkę do budżetu państwa. Bez tych zmian nie będzie można bowiem zaplanować jej spłaty – wyjaśnił marszałek województwa Adam Struzik.

Pożyczka z budżetu państwa jest ostatecznością

W piątek Sejm przyjął ustawę budżetową z poprawką otwierającą Mazowszu drogę do pożyczki z budżetu państwa. Jest to jednak dopiero początek drogi. Znowelizowana ustawa musi uzyskać akceptację Senatu, a potem Prezydenta. Dopiero wtedy samorząd województwa będzie mógł starać się o pożyczkę. Mazowsze może otrzymać 220 mln zł. Oddać jednak będzie musiało 328 mln zł, czyli o 108 mln zł więcej. Poza tym o tym, czy ją dostanie, zdecyduje ministerstwo finansów na podstawie przedstawionego przez Mazowsze planu naprawczego. – Czego dotyczyć ma plan naprawczy? – retorycznie pyta marszałek Adam Struzik. Skoro problemem jest dysfunkcyjna ustawa, która każe płacić, choć nie mamy dochodów – logiczne wydaje się, że to ustawa powinna być naprawiona. Oczywiście, służymy tu pomocą. Kilka lat temu wspólnie z miastem stołecznym Warszawą przygotowaliśmy projekt nowej ustawy. Niestety, wówczas nie zyskał on akceptacji posłów. Jeśli natomiast ministerstwo będzie wymagać od nas programu naprawczego dotyczącego naszych finansów, jedynym rozwiązaniem – po szeregu drakońskich oszczędności, które już wprowadziliśmy – byłaby likwidacja części instytucji. Zwrócimy się wówczas o sugestie ze strony ministerstwa finansów, czy mamy likwidować muzea, szpitale czy też szkoły. Ja takiej decyzji nie podejmę – podkreśla marszałek.

Obrazek

Węzeł gordyjski – jedynym rozwiązaniem szybka zmiana ustawy

Wszystkie te działania nie rozwiązują jednak podstawowego problemu – „janosikowe” jest źle naliczane i zasady jego wykorzystania przez otrzymujących subwencję wymagają zmian. W tym roku wysokość „janosikowego” zabiera ogromną część spadających właśnie dochodów z podatku CIT (w tej chwili to już ponad 48 proc.). Mazowsze nie ma na bieżące wydatki, podczas gdy musi co miesiąc wpłacić 55 mln zł – ratę „janosikowego” naliczonego na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. Konieczna jest więc zmiana algorytmu i ustanowienie progu bezpieczeństwa na poziomie 25 proc., który nie pozwoliłby doprowadzać do sytuacji takich, jak tegoroczna.

W naszej opinii obecnie możliwe jest zaniechanie – art. 22 Ordynacji podatkowej.


Jeśli nie zmienią się przepisy – w przyszłym roku zabraknie kolejnych 300 mln zł

Już dziś wiadomo, że w 2014 r. „janosikowe” wyniesie 649 mln zł. Jeśli dochody z tytułu CIT utrzymają się na tegorocznym poziomie, już dziś wiadomo, że w przyszłorocznym budżecie zabraknie 300 mln zł. Niezbędne jest jak najszybsze podjęcie prac nad zmianami w ustawie przez ministerstwo finansów i parlament.


Dochodów brak – płacić trzeba

W pierwszej połowie roku znacznie spadły wpływy podatkowe od przedsiębiorców, a budżet województwa mazowieckiego oparty jest w 80 proc. właśnie na dochodach z tego podatku. W czerwcu w ramach CIT do budżetu województwa wpłynęło zaledwie 11,9 mln zł (w 2006 r. – aż 107 mln zł!), w lipcu – 61 mln zł (w 2006 r. – 129 mln zł!), w sierpniu do kasy województwa wpłynęło 76 mln zł (w 2006 r. – 133 mln zł) września zaledwie – 4,3 mln zł. Niezależnie od braku dochodów – rata „janosikowego” w wysokości 55 mln zł musi być zapłacona do 15. każdego miesiąca.
Aby móc zapłacić czerwcową, lipcową i sierpniową transzę „janosikowego”, zarząd zmuszony był do rozszerzenia planu oszczędnościowego. W ten sposób udało się wygospodarować 110 mln zł. Dodatkowo zaciągnięto kredyt w rachunku bieżącym na 200 mln zł. I to właśnie z tego kredytu płacone były ostatnie raty „janosikowego”.

Wpływy z CIT są w tym roku o 30 proc. niższe niż planowane, a o 20 proc. niższe niż w roku ubiegłym. „Janosikowe” niezmiennie wynosi 661 mln zł. Oznacza to, że w tym roku co druga złotówka, która trafia do budżetu od mazowieckich przedsiębiorców, jest przekazywana innym województwom.

Co zmienić w ustawie

Absurdem jest niedostosowanie wysokości „janosikowego” do bieżących dochodów. Aby uniknąć tak krytycznych jak obecna sytuacji, trzeba ustanowić próg bezpieczeństwa (nie ma go w ogóle!). Na podstawie doświadczeń Mazowsza z ostatnich lat widać wyraźnie, że optymalna wysokość progu to pułap 25 proc.

Poza tym należałoby zmienić zasady naliczania „janosikowego”:

AKTUALNY ALGORYTM (SPOSÓB NALICZANIA)

LICZ.MIESZK. (Z 2011 R.) * [(0,48 * WSKAŹ. Ww) + 0,95 * (WSKAŹ. W – 1,7 * WSKAŹ. Ww)]

„Janosikowe” wg tych wyliczeń wynosi 661 mln zł.


PROPOZYCJA SAMORZĄDU
LICZ.MIESZK. (Z 2011 R.) * [(0,42 * WSKAŹ. Ww) + 0,8 * (WSKAŹ. W – 1,8 * WSKAŹ. Ww)]

„Janosikowe” wg algorytmu proponowanego w Sejmie przez samorząd województwa wynosiłoby w tym roku ok. 509 mln zł.

Przy zastosowaniu zasad naliczania „janosikowego” zgodnie z propozycją województwa mazowieckiego wpłata części regionalnej subwencji ogólnej dla województw byłaby mniejsza o ok. 152 mln zł.


Ważne jest również zapisanie w ustawie, na co mają być przeznaczane pieniądze, które trafiają w ramach subwencji regionalnej do innych województw. W tej chwili nie ma takich uregulowań – inne województwa mogą przeznaczać pieniądze płynące z Mazowsza nawet na wydatki administracyjne. Nie muszą to być wydatki związane z inwestycjami w regionie (np. infrastrukturalnymi). Warto przy tym zaznaczyć, że średnia krajowa na obsługę wszystkich urzędów marszałkowskich wynosi 14 zł, podczas gdy w przypadku samego województwa mazowieckiego średnia ta wynosi 9 zł.


Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
http://www.mazovia.pl/dla-mediow/inform ... ys-zl.html
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

0 zł na koncie Mazowsza

Postautor: Kacperek » wt wrz 17, 2013 10:48 am

Mazowsze zapłaciło już zaliczkę na poczet janosikowego. I zostało z pustą kasą - informuje "życie Warszawy". 127 tys. zł - tyle Mazowsze przelało w poniedziałek do Skarbu Państwa - potwierdziła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Joanna Czechowicz-Bieniek z biura prasowego województwa. To jedynie zaliczka na poczet janosikowego. Na zapłacenie całego podatku na rzecz biedniejszych gmin województwa nie stać - przekonywały wczoraj jego władze.

Opozycja obwinia marszałka, ten - janosikowe

- Województwo de facto zbankrutowało - ocenia dla "życia Warszawy" Grzegorz Pietruczuk, radny SLD. Obwinia o to marszałka Adama Stuzika. W rozmowie z dziennikarzami "żW" o rozrzutność oskarża marszałka radny Witold Kołodziejski z PiS. Uważa, że sejmik powinien odwołać zarząd województwa, a premier powołać komisarza, który opracuje plan naprawczy. Ludwik Rakowski z PO komentuje z kolei, że pieniędzy w budżecie od tego nie przybędzie.

Mazowsze "zarzynane"

Marszałek Struzik stwierdził w poniedziałek na konferencji prasowej, że kłopoty województwa to wina janosikowego. Zapewnił, że zarząd województwa nie roztrwonił pieniędzy. - Oczekiwanie od nas programów naprawczych w sytuacji, kiedy nie zawiniliśmy, doszukiwanie się w zarządzaniu województwem nadmiernych wydatków, jest nieuprawnione - powiedział. W jego ocenie województwo jest "zarzynane błędnym systemem" i "jest przy ścianie".

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 99058.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1061
Rejestracja: śr maja 13, 2009 6:48 am
Lokalizacja: Piaseczno

STRONA SAMORZĄDOWA OPRACUJE SUGESTIE ZMIAN W JANOSIKOWYM

Postautor: Redakcja » wt wrz 24, 2013 8:30 pm

STRONA SAMORZĄDOWA OPRACUJE SUGESTIE ZMIAN W „JANOSIKOWYM”

Ostatnio pojawiło się zielone światło ze strony Rządu do przeprowadzenia zmian w przepisach o „janosikowym”. Jest to czas, na który długo czekały samorządy dotkliwie obciążone tym problemem. Dlatego wychodząc na przeciw zapowiadanym przez Premiera zmianom, mazowieccy samorządowcy chcą wskazać propozycje korekt w „janosikowym”, pozwalających im uniknąć sytuacji, w jakiej znalazło się Mazowsze. Wypracowane sugestie zostaną przekazane Premierowi RP Donaldowi Tuskowi.

W środę w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie (ul. Jagiellońska 26, sala na parterze, godz. 12.00) odbędzie się debata z udziałem mazowieckich samorządowców płacących „janosikowe” – przedstawicieli gmin, powiatów, województwa, a także przedstawicieli komitetu „Stop Janosikowe”.


Całość debaty będzie można obejrzeć online na stronie www.mazovia.pl

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową podsumowującą spotkanie: 25 września 2013 r., godz. 14.00


Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

STRONA SAMORZĄDOWA I SPO£ECZNA PROPONUJĄ KONKRETNE ZMIANY W

Postautor: Redakcja » śr wrz 25, 2013 6:39 pm

Obrazek

STRONA SAMORZĄDOWA I SPO£ECZNA PROPONUJĄ KONKRETNE ZMIANY W JANOSIKOWYM

– Panie Premierze, obiecał pan zmiany, trzymamy Pana za słowo. „Janosikowe” nie pozwala nam normalnie funkcjonować – mówili dziś jednogłośnie samorządowcy z Mazowsza. Podczas spotkania zorganizowanego w urzędzie marszałkowskim omawiali swoje sugestie do zmian w przepisach dotyczących „janosikowego”. Do pilnych prac na korektą ustawy powołany został specjalny zespół. Efekty prac mają trafić niedługo do premiera.

Dziś, 25 września z inicjatywy marszałka Adama Struzika w urzędzie marszałkowskim spotkali się płacący „janosikowe” samorządowcy z terenu całego województwa oraz przedstawiciele społecznego ruchu „Stop janosikowe”. Zaproszono także przedstawicieli parlamentu i rządu – obecny był jedynie poseł Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Uczestnicy spotkania omawiali wspólne stanowisko w sprawie niezbędnych zmian w obecnie obowiązujących przepisach o „janosikowym”. Powołany został zespół roboczy do spraw opracowania ostatecznej wersji zmian w Ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dokumentem wyjściowym ma być projekt, który w zeszłym roku wypracowany został w sejmowej podkomisji powołanej właśnie w tej sprawie. Województwo, powiaty i gminy wniosą do niego swoje uwagi.

– Myślę, że w ciągu dwóch tygodni jesteśmy w stanie wypracować konkretny dokument, oparty na dotychczasowym projekcie, zmodyfikowany o nasze doświadczenia – w tym bardzo przykre doświadczenia braku dochodów w roku 2013 i będziemy chcieli ten projekt przedstawić panu Premierowi – podsumował spotkanie Adam Struzik. – Jako województwo będziemy postulowali m.in. o to, żeby nasza wpłata nie przekraczała 25 proc. naszych dochodów, żeby „janosikowe” nie było traktowane jako wydatki bieżące. Ponadto chcemy, żeby ten system obejmował wpłatę dostosowaną do bieżącej sytuacji finansowej. W tym systemie wyrównawczym jako dochody powinny być również uwzględnione środki unijne, które otrzymają regiony – bo to pokazuje, ile faktycznie mają na dany rok województwa.

– Przez kilka miesięcy pracowaliśmy w Sejmie nad poprawkami, to jest dorobek skonsultowany z ministerstwem finansów, biurem legislacyjnym Sejmu. Mamy zatem wypracowany pewien mechanizm – dodał Rafał Szczepański z inicjatywy „Stop janosikowe”. – Nie ma sensu tracić kolejnych miesięcy na nowy projekt, zmodyfikować jedynie to, co już opracowane. Bo chodzi o to, żeby już w przyszłym roku obowiązywało nowe prawo. Ale budżet państwa musi w tym partycypować, bo na barkach samorządów nie udźwignie się całego systemu solidaryzmu w Polsce.

– W takiej gminie jak moja – wiejskiej, biednej gminie, wypracowanie jakichś środków bardzo ciężko przychodzi i się nam to odbiera, a my nie mamy na własne zadania – jak np. oświata. Potrzeb na wsi jest bardzo dużo, jest mnóstwo zaległości choćby w gospodarce wodno-ściekowej. I płacąc „janosikowe” nie mamy na podstawowe inwestycje – tłumaczył Maciej śliwerski wójt gminy Jaktorów.

– Wszyscy, którzy płacą „janosikowe”, mówią, że płacą za dużo i ich intuicja jest słuszna. Jest bardzo wiele paradoksów w tym systemie, które sprawiają, że płacą niekoniecznie najbogatsi i niekoniecznie pieniądze trafiają do najbiedniejszych. Przede wszystkim pula zabieranych pieniędzy w ramach „janosikowego” jest tak duża, że samorządom nie starcza na ich zadania własne. Tłumaczę mieszkańcom, że mamy dziury w drogach, bo jesteśmy za bogaci – zauważył starosta legionowski Jan Grabiec.


Wśród podstawowych mankamentów na poziomie województwa wymienia się:
 wadliwie skonstruowany algorytm, który wylicza wysokość „janosikowego” na podstawie dochodów sprzed dwóch lat (doprowadziło to do sytuacji, kiedy Mazowsze choć aktualnie odnotowuje spadek dochodów, musi płacić wysokie, bo naliczone z lepszych czasów „janosikowe”);
 brak progu bezpieczeństwa (w tej chwili region może oddawać na rzecz innych województw nawet 90 proc. własnych dochodów);
 obowiązek umieszczania „janosikowego” w wydatkach bieżących (w budżecie samorządu) – zafałszowuje to statystyki;
 gilotyna „janosikowego” równa do jednego poziomu – im więcej nadwyżki wypracowałby samorząd, tym więcej musi oddawać; niezależnie od tego, ile wypracuje, u siebie zostawia mniej więcej tyle samo;
 często dawcy są jednocześnie biorcami – pozornie płacą ci, którzy mają więcej, a ci, którzy nie mają, powinni dostawać; jest Inaczej: niektórzy płacą, a potem dostają (czasem więcej niż wpłacili) – środki krążą między urzędami;
 pieniądze z „janosikowego” nie są znaczone – te środki mogą być przejedzone, według obecnych regulacji wcale nie muszą być wydane na rozwój samorządu, który je dostaje.

Propozycje zmian na poziomie województwa:
 „janosikowe” powinno być dostosowane do bieżącej sytuacji finansowej samorządu – rozwiązaniem jest robienie przez ministerstwo finansów korekt (szczegóły w prezentacji);
 zmiana algorytmu dookreśliłaby, kto ma otrzymywać subwencję (kto ma być faktycznym biorcą);
 konieczne jest ustanowienie progu ostrożnościowego na poziomie 25 proc. bieżących dochodów podatkowych;
 ustawa powinna określać, na jakiego typu inwestycje mają iść środki przekazywane samorządom w ramach subwencji;
 rozwiązaniem jest ustabilizowanie budżetów Województw – np. udział województwa w podatku VAT.


Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Niezatapialny marszałek Mazowsza

Postautor: Majkel » śr paź 02, 2013 8:57 am

25 tysięcy złotych za serwis maszyn do kawy, szkolenie dla kierowców marszałka województwa za 58 tysięcy i gazetka za dwa miliony. Takie wydatki ma zarządzane przez Adama Struzika Mazowsze, które tonie w długach. Opozycja twierdzi, że winna jest rozrzutność marszałka z PSL. Przezywany "Księciem mazowieckim" samorządowiec z zajmowanej od 12 lat posady się nie rusza i ma duże poparcie w województwie.

Mazowsze od lat żyje ponad stan zaciągając pożyczki. Sytuacja stała się jednak wyjątkowo napięta dopiero ostatnio z powodu tak zwanego "janosikowego". Struzik oznajmił, iż Mazowsze nie ma pieniędzy, aby zapłacić daninę na rzecz biedniejszych samorządów. Rozwiązaniem ma być kolejna pożyczka, tym razem od rządu w wysokości 220 mln zł w 2013 r. i 330 mln zł w 2014 r.

więcej http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 00864.html
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1112
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 9:52 pm
Lokalizacja: okolice

SAMORZĄDOWCY, SKARBNICY I RAFA£ SZCZEPAńSKI OPRACOWUJĄ PROPO

Postautor: Redakcja » śr paź 02, 2013 7:05 pm

SAMORZĄDOWCY, SKARBNICY I RAFA£ SZCZEPAńSKI OPRACOWUJĄ PROPOZYCJE ZMIAN W „JANOSIKOWYM”

W zeszłym tygodniu, 25 września br. na zaproszenie marszałka Adama Struzika w Warszawie spotkali się samorządowcy z mazowieckich gmin i powiatów płacących „janosikowe”. Ustalono, że konieczne jest przekazanie gotowych propozycji rozwiązań stronie rządowej, która coraz otwarciej sygnalizuje chęć zmian w przepisach o subwencji wyrównawczej. Ostateczne propozycje zmian, które pozwolą uchronić samorządy przed takimi skutkami, z jakimi dziś boryka się Mazowsze, wypracować ma zespół roboczy. W jego skład weszli: Marek Miesztalski skarbnik województwa, Rafał Szczepański inicjator akcji „Stop janosikowe”, Jan Grabiec starosta legionowski i skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj.

Dziś członkowie zespołu rozpoczęli prace nad propozycją zmian. Postanowiono zaktualizować projekt ustawy, który został wypracowany podczas prac parlamentarnych.

– Chcemy dać gotowe rozwiązania po to, aby do zmian mogło dojść jeszcze w tym roku – wyjaśnił cel spotkań skarbnik Marek Miesztalski, a inicjator Stop Janosikowe, Rafał Szczepański dodał: – Priorytetem jest szybkie przekazanie materiałów Premierowi Donaldowi Tuskowi.

– Bez szybkiej zmiany ustawy stan samorządów będzie z miesiąca na miesiąc gorszy – przekonywał starosta legionowski Jan Grabiec.


Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

WYPRACOWANY PROJEKT ZMIAN W JANOSIKOWYM TRAFIA DO SEJMU

Postautor: Redakcja » wt paź 08, 2013 7:49 pm

WYPRACOWANY PROJEKT ZMIAN W „JANOSIKOWYM” TRAFIA DO SEJMU

Do sejmowych komisji trafił już projekt zmian w przepisach o „janosikowym”. Jest to propozycja wypracowana przez zespół roboczy wyłoniony po spotkaniu mazowieckich samorządowców płacących „janosikowe”. Przedstawiciele samorządów oraz inicjator akcji „Stop janosikowe” złożyli wniosek o powołanie wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych. Jeśli pilnie rozpoczną prace nad przedstawionymi propozycjami zmian, mogłyby być one uwzględnione w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.

– Ten projekt stworzony jest na bazie projektu zmian, jakie wypracowała w zeszłym roku specjalna podkomisja sejmowa, ale są w nim również pewne zmiany, które idą w kierunku dalszego złagodzenia wpłat – podsumował skarbnik Marek Miesztalski. – Jeśli będzie wola przewodniczących, komisje podejmą prace nad zmianami. Od woli politycznej zależy również, czy propozycje zostaną przez komisje przyjęte jeszcze w listopadzie tego roku.

Proponowane zmiany dotyczą w przypadku gmin, powiatów i województw przede wszystkim korekt wskaźników, od których ostatecznie zależy wysokość „janosikowego”. Jeszcze w pracach podkomisji ustalono dla powiatów i województw progi ostrożnościowe – w wypracowanym właśnie projekcie dla powiatów jest to 40 proc., dla województw proponuje się 25 proc. Znaczące są dodatkowe zapisy, które zapewniałyby ciągłość finansowania zadań wykonywanych przez samorządy. W projekcie zmian zaproponowano bowiem, aby w 2014 r. żaden z samorządów nie wpłacił na rzecz „janosikowego” więcej niż 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę (jeśli wyliczone „janosikowe” byłoby wyższe) samorządy musiałyby spłacić do końca czerwca 2024 r.

25 września br. na zaproszenie marszałka Adama Struzika w Warszawie spotkali się samorządowcy z mazowieckich gmin i powiatów płacących „janosikowe”. Wówczas ustalono, że konieczne jest przekazanie gotowych propozycji rozwiązań stronie rządowej, która coraz otwarciej sygnalizuje chęć zmian w przepisach o subwencji wyrównawczej. Ostateczne propozycje zmian miał wypracować zespół roboczy, w którego skład weszli: Marek Miesztalski skarbnik województwa, Rafał Szczepański inicjator akcji „Stop janosikowe”, Jan Grabiec starosta legionowski i skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 4789
Rejestracja: śr gru 22, 2010 3:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Następna

Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości