Sortowanie śmieci ...

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Sortowanie śmieci ...

Postautor: sanchez » pt mar 11, 2011 10:18 am

Jak to jest z tym sortowaniem śmieci ? Wszędzie trąbią, że śmieci niesortowane drożeją, robi się kampanię nakłaniające do sortowania śmieci, stawia pojemniki na określony rodzaj odpadów (papier/szkło/plastik).

Tymczasem, podjeżdża śmieciarka pod nieruchomość i ... wrzuca wszystko razem (posortowane i nieposortowane) na jedną pakę. Tak sobie myślę, że firmy wywożące śmieci robią nas zwyczajnie w balona, bo musimy za "posortowane" de facto zapłacić jak za "nieposortowane".

Możecie mi to wytłumaczyć ?

P.S. A dodatkowo słyszy się, że Komisja Europejska chce na nasz kraj nałożyć karę, za zbyt mały odzysk surowców wtórnych. Gdzie tu logika, gdzie tu sens ?
Awatar użytkownika
sanchez
 
Posty: 673
Rejestracja: pt cze 22, 2007 2:53 pm

Postautor: Karlos » śr sie 03, 2011 12:20 pm

Dlaczego w gminie Piaseczno nie ma nigdzie pojemników do sortowania śmieci? Poprzedni burmistrz je zlikwidował żeby napychać kabzę firmom śmieciowym, które (to jest dopiero kuriozum) za wywóz posortowanych śmieci każą sobie płacić i zarabiają podwójnie. Oczekuję od nowego burmistrza jak najszybszego rozwiązania tego problemu!
Postuluję również stworzenie w gminie miejsca gdzie mieszkańcy mogliby na własny koszt przywozić tzw. gabaryty - wtedy nie znajdowałbym podczas przejażdżek rowerowych starych kanap i foteli stojących w lesie.
Awatar użytkownika
Karlos
 
Posty: 18
Rejestracja: pn lis 17, 2008 1:55 pm

Postautor: Marcin KANIA » śr sie 03, 2011 5:27 pm

Proszę, zapoznaj się szczegółowo z dokumentacją dotyczącą gospodarki odpadami na terenie Piaseczna.

http://piaseczno.eu/index.php?mnu=290

Szczególnie z http://piaseczno.eu/index.php?mnu=290&a ... t&iid=1992

Pozdrawiam
Marcin Kania
Dążę do wyznaczonego celu...

Radny Gminy Lesznowola Powiat Piaseczyński Mysiadło

Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin KANIA
 
Posty: 1687
Rejestracja: pt mar 02, 2007 5:30 pm
Lokalizacja: Mysiadło/Gmina Lesznowola

Postautor: Karlos » czw sie 04, 2011 11:36 am

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Niestety nie satysfakcjonuje mnie ona. Z dokumentacji wynika, że posortowane odpady mam przekazać firmie z którą mam podpisaną umowę. Jestem temu przeciwny ponieważ oznacza to dodatkową opłatę. Uważam, że posortowane odpady powinny być odbierane bezpłatnie lub powinna być możliwość osobistego dowiezienia ich do tzw. PDGO, które zresztą miały być utworzone zgodnie z uchwałą gminy z 2007 roku przy oczyszczalni ścieków i w okolicach Głoskowa.

Proszę także o informację dlaczego zniknęły pojemniki na posortowane śmieci z gminy Piaseczno a np. w gminie Tarczyn nie?
Awatar użytkownika
Karlos
 
Posty: 18
Rejestracja: pn lis 17, 2008 1:55 pm

Postautor: Marcin KANIA » czw sie 04, 2011 12:44 pm

Skontaktuj się bezpośrednio z Wydziałem Ochrony środowiska i Gospodarki Rolnej http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=247&id=637 uzyskasz tam wyczerpującą odpowiedź.

Moim zdaniem brak pojemników do selektywnej zbiórki odpadów wynika dokładnie z http://piaseczno.eu/index.php?mnu=290&a ... t&iid=1992 . Firmy komunalne posiadające koncesję zobowiązane są do odbioru posegregowanych odpadów bezpośrednio od właścicieli posesji z którymi mają zawarte umowy.

Przypomnę również, że Sejm przyjął w piątek 13 maja 2011 r. nowelizację ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami na ich terenie. Obecnie właściciele nieruchomości sami podpisują z firmami umowę na odbieranie odpadów z posesji. Zgodnie z ustawą to gminy w przetargach wybiorą firmy, które będą odbierać odpady, a właściciele nieruchomości uiszczą gminie opłatę za gospodarowanie odpadami. Uwzględni ona koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów. Od wejścia w życie odpowiednich uchwał i rozporządzeń gminy mają 18 miesięcy na rozpoczęcie odbierania odpadów.

Pozdrawiam
Marcin Kania
Dążę do wyznaczonego celu...

Radny Gminy Lesznowola Powiat Piaseczyński Mysiadło

Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin KANIA
 
Posty: 1687
Rejestracja: pt mar 02, 2007 5:30 pm
Lokalizacja: Mysiadło/Gmina Lesznowola

Postautor: Karlos » czw sie 04, 2011 1:00 pm

Wszystko przeczytałem i czekam z utęsknieniem a także obawą na wejście w życie nowelizacji ustawy. Do tego czasu będę musiał wywozić posegregowany papier/szkło/plastik do innych gmin. Ciekaw jestem jaki sposób naliczenia opłaty wybiorą nasi samorządowcy?
Awatar użytkownika
Karlos
 
Posty: 18
Rejestracja: pn lis 17, 2008 1:55 pm


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron