Poniedziałkowe spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Poniedziałkowe spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: barman » śr lis 24, 2010 9:45 am

Witam Państwa
Chciałbym Państwa zainteresować procederem jaki będzie miał miejsce w gminie Piaseczno. Jak Państwo wiecie na stronach www gminy jest wzór umowy dot. kolektorów sł. dla domu zamieszkiwanego przez 4-6 os. W paragrafie 1 ust 3 jest zapisane ze w skład zestawu kolektora będzie wchodził m. in. kolektor płaski. Zadzwoniłem więc do Gminy do osoby która się zajmuje projektem do Pana Bielickiego, za pytanie czy chodzi o kolektory płytowe czy o kolektory rurkowe - próżniowe. Otrzymałem odpowiedz ze płytowe czyli gorsze o gorszych właściwościach. Kolektory próżniowe - rurkowe mają większą sprawność okresach jesienno zimowych - i chyba o to chodzi . Ale widocznie gmina chce dać zarobic tej firmie która by sprzedawała kolektory - Viessman, żeby wyprzedałą te starsze modele, które ma w magazynach. Przeciez pieniądze na ten sprzęt będzie z unii europejskiej i powien to byc sprzęt najnowszy a nie starej generacji. Pan Bielicki skierował mnie do firmy NOVISTA (tel 500 096 461) która będzie robiła dokumentacje techniczną budowy instalacji solarnej. Pani ta powiedziała ze zadzwoni do gminy i sie dowie czy jest sens wpłąty 500 zł jeżeli nie chcemy kolektorów próżniowych. Oczywiście Pani starała się mnie przekonać nad wyższością kolektorów płaskich , ale nie udało się jej ( nie ma takiej możliwości bo są to kolektory starszej generacji). Ciekawe jest to rónież że firma NOVISTA robiła takie projekty dla Sochaczewa czy Kobyłki i tam nie było problemów. Każdy mógł sobie wybrac jaki kolektor chce. Pytanie wiec czy gmina ma jakiś układ z Viesmanem i chce nam wcisnąc starocie??? Do rozważenia. A może podzwonicie do Gminy do Bielickiego czy do firmy NOVITA i zrobimy nagonkę. Niech nie uważają nas za idiotów.

POZDRAWIAM
barman
 
Posty: 114
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:36 am
Lokalizacja: PIASECZNO

potkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: Jacenty » śr lis 24, 2010 9:51 am

No to ładnie.

A czy możesz mi powiedzieć jaki jest koszt całej instalacji dla takiego domu jednorodzinnego przy założeniu,że sprawa tej dotacji przejedzie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: barman » śr lis 24, 2010 9:59 am

Zobacz sobie na allegro . Koszt instalacji + zestaw kolektorów próżniowych - rurkowych (lepszych ) to ok 12 tys zł. A koszt płytowych - gorszych wraz z intalacja ok 8-10 tyś. ALe pieniądze i tak są z uni europejskiej i mają dofinansowanie 70 %. Czyli mieszkalniec zapłaci tylko 30 % tej kwoty. Poza tym Gmina oszacowała że przewidywalny całkowity koszt zastawu dla jednej posesji to ok 15 tyś zł. Wiec wszystko się mieści. A biorąc po uwagę ze gmina zakupi ok 300 kolektorów to cena będzie duo niższa (powinna byc jeżeli nie ma machlojek) O CO WIęC CHODZI. A na poniedziałkowym spotkaniu miała prezentacje firma VIESMANN. NIe twierdze że jest to zły sprzęt - wręcz przeciwnie są to dobre kolektory, ale dlaczego zakłada się kolektory płaski a nie lepsze rurkowe.?????
barman
 
Posty: 114
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:36 am
Lokalizacja: PIASECZNO

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: rosol » pt lis 26, 2010 5:05 pm

Czy ktos moze przyblizyc na czym stanelo spotkanie? Niestety, nie zdolalem na nie dotrzec.
Dzieki.
rosol
 
Posty: 44
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 9:23 am
Lokalizacja: Piaseczno

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: leny » pt lis 26, 2010 8:26 pm

Jacenty pisze:A czy możesz mi powiedzieć jaki jest koszt całej instalacji dla takiego domu jednorodzinnego



barman pisze:Koszt instalacji + zestaw kolektorów próżniowych - rurkowych (lepszych ) to ok 12 tys zł.


Do tego dochodzi coroczna kontrola instalacji. I jak się dowiadywałem w sklepie w Gołkowie to nie mały koszt. Cały czas jest to nowość u nas i trzeba by było zasięgnąć informacji od ludzi z wieloletnim stażem przy montażu, eksploatacji i użytkowaniu takich instalacji.
Jak wygląda zwrot inwestycji - oszczędność. Przeważnie takie instalacje zakłada się do podgrzewania wody w bojlerze.
Moje pytanie do znawców tematu:
Co się dzieje jeśli nasza woda w bojlerze ogrzeje się do maksymalnej swojej wartości i wody tej nie zużyjemy, czyli cały czas będzie pełen bojler? Czy nadal instalacja będzie próbowała grzać wodę?
Awatar użytkownika
leny
 
Posty: 514
Rejestracja: pt cze 12, 2009 8:49 pm
Lokalizacja: Piaseczno

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: Tulipano_0602 » wt lis 30, 2010 10:54 am

leny pisze:
Jacenty pisze:A czy możesz mi powiedzieć jaki jest koszt całej instalacji dla takiego domu jednorodzinnego



barman pisze:Koszt instalacji + zestaw kolektorów próżniowych - rurkowych (lepszych ) to ok 12 tys zł.


Do tego dochodzi coroczna kontrola instalacji. I jak się dowiadywałem w sklepie w Gołkowie to nie mały koszt. Cały czas jest to nowość u nas i trzeba by było zasięgnąć informacji od ludzi z wieloletnim stażem przy montażu, eksploatacji i użytkowaniu takich instalacji.
Jak wygląda zwrot inwestycji - oszczędność. Przeważnie takie instalacje zakłada się do podgrzewania wody w bojlerze.
Moje pytanie do znawców tematu:
Co się dzieje jeśli nasza woda w bojlerze ogrzeje się do maksymalnej swojej wartości i wody tej nie zużyjemy, czyli cały czas będzie pełen bojler? Czy nadal instalacja będzie próbowała grzać wodę?


Zrobi BUM!!!!

Dlatego jak chce się kolektory, trzeba mieć DUżY zbiornik na wodę. Taki ze 300 litrów, albo lepiej 500. Właśnie w tym celu, by był w stanie odebrać to ciepło. To samo jest z kominkiem z płaszczem wodnym. Instaluje się duży zbiornik na wodę i trzeba mieć na to miejsce w swojej kotłowni.
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: Agnieszka_G » wt lis 30, 2010 11:50 am

Tulipano_0602 pisze:Dlatego jak chce się kolektory, trzeba mieć DUżY zbiornik na wodę


dokładnie, poza tym nadal trzeba mieć główne źródło ogrzewania tj. piec gazowy lub węglowy, dochodzi uzupełnianie płynu specjalnego w solarach więc jak nic takie serwisy będą miały ruch

nie jestem przeciwna nowinkom ale podczas budowania swojego domu nie zaufałam takiej instalacji, raczej poczekam na dobrą pompę ciepła w dobrej cenie - a ceny spadają, bo jest konkurencja
Awatar użytkownika
Agnieszka_G
 
Posty: 640
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:01 am
Lokalizacja: Z wioski

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: leny » wt lis 30, 2010 2:54 pm

Agnieszka_G pisze:raczej poczekam na dobrą pompę ciepła w dobrej cenie - a ceny spadają, bo jest konkurencja


To ja nie chciał bym płacić rachunków za prąd przy zimie i mrozie jaka była w zeszłym roku, a i teraz się podobna szykuje. Pompa jest dobra jak masz na zewnątrz -5 stopni. Przy większych mrozach licznik prądu będzie latał jak wariat. Może jest to dobra instalacja ale nie w naszych warunkach klimatycznych.
Awatar użytkownika
leny
 
Posty: 514
Rejestracja: pt cze 12, 2009 8:49 pm
Lokalizacja: Piaseczno

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: barman » wt kwie 19, 2011 7:43 am

Czy ktoś z Was otrzymał juz od firmy NOVISTA warunki techniczne za które płaciliśmy 500 zł?
barman
 
Posty: 114
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:36 am
Lokalizacja: PIASECZNO

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: Filipek » wt cze 21, 2011 2:01 pm

... zainteresowanie mieszkańców było Wielkie, brakowało miejsc na sali. :lol: Pełną dokumentację ! oddało niewielu, by skutecznie program ruszył. :tease: ... p.Bielicki wykonuje b.dobre projekty, dzięki niemu gmina-[ mieszkańcy] pozyskała unijną kasę ! ... Odnośnie kolektorów; z uwagi na klimat jaki panuje w Polsce [gradobicia, śnieg, zlodowacjała zmarżlina/ ciepło w dzień , odwilż, w nocy mróz\ -rurowo-próżniowe tego nie wytrzymają, a grad ? Snieg zasypie między rury, i jaka wydajność ? Kruk nam zrzuci orzecha i po rurce. Płyty też są nowoczesne, hartowane z grubego szkła, małe nasłonecznienie w zimie i na nich nie ma śladu śniegu.Powodzenia w zainstalowaniu *rur* i jak najmniej korzystania z SERWISU w # zimie#
Filipek
 
Posty: 12
Rejestracja: wt cze 21, 2011 12:23 pm

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: rosol » wt cze 21, 2011 6:12 pm

Kolego Filipek - co Ty piszesz o tych kolektorach rurowych? Chyba nie znasz tematu... Moj wujek ma takie kolektory jakies 2 lata i jak na razie nic im sie nie stalo... Zalete w porownaniu do plaskich maja dwojaka: lepszy bilans cieplny czy jak to sie nazywa - wydajnosc oraz w miejscach gdzie kolektor plaski nie moze byc zainstalowany bo go wiatr zerwie jest instalowany rurowy (np. brak dobrego miejsca na dachu i trzeba rurowy montowac na wysiegniku).
W zeszlym tygodniu bylem w Szczawnicy w Pieninach - tam co 10-20 dom ma kolektory, wiekszosc ma plaskie bo i miejsca na dachu duzo oraz dobrze dach ustawiony do slonca, zeby zbieral jak najwiecej ciepla.
U nas dopiero ta technologia raczkuje...
rosol
 
Posty: 44
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 9:23 am
Lokalizacja: Piaseczno

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: barman » pn cze 27, 2011 8:01 am

Wiecie że dokumentacja, za która płaciliśmy 500 zł jest wadliwa?! Powołują sie na katy prawne które sa już pare lat nie aktualne. Prosiłem o wymianę dokumentu ale od 3 miesięcu nie moge sie doczekać wymiany, chociaż Pani w firmie powiedziała że właśnie wysłali.. tak więc przesyłam sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
barman
 
Posty: 114
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:36 am
Lokalizacja: PIASECZNO

spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Postautor: barman » pn cze 27, 2011 8:07 am

AHA. I jak się spodziewałem Gmina nie dostała dofinansowania do projektu. Ale jak mogli otrzymac jak dokumenty przygotowane przez NOVISATa są wadliwe. Sa sporządzone na podstawie nieaktualnych aktów prawnych . Czyżby ktoś miał tylko na tym zarobic???? POZDRAWIAM
barman
 
Posty: 114
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:36 am
Lokalizacja: PIASECZNO

Postautor: jezier » wt cze 28, 2011 8:43 pm

Nie dostała bo jeszcze nie został rozstrzygnięty konkurs.
Na razie ogłoszono: Listę rankingową projektów wybranych do dofinansowania w ramach konkursu zamkniętego bez preselekcji RPOWM/4.3/1/2010 Priorytet IV „środowisko zapobieganie zagrożeniom i energetyka” dla Działania 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” – Schemat II „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Rozdzielono jak na razie 8 863 983,74 euro dotacji. Pozostało ok 50 mln euro.
http://pokl.mazowia.eu/page/index.php?str=44&id=2508
jezier
 
Posty: 68
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 7:56 pm

Postautor: barman » śr cze 29, 2011 10:30 am

http://piaseczno.eu/index.php?mnu=523

Gmina twierdzi, że "Niestety wniosek nie znalazł uznania w oczach komisji oceniającej i nie został skierowany do dofinansowania"

Więc co jest grane???
barman
 
Posty: 114
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:36 am
Lokalizacja: PIASECZNO

Następna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości