WORLD PRESS PHOTO 2010

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: Martin » pt lut 12, 2010 8:04 pm

World Press Photo 2010 - najlepsze zdjęcie na świecie

Obrazek

Jury 53. konkursu fotografii prasowej World Press Photo ogłosiło wyniki. Autorem zwycięskiej fotografii, która przedstawia kobietę stojącą na dachu budynku w Teheranie podczas niedawnych protestów, jest Pietro Masturzo z Włoch. Na liście laureatów w tym roku zabrakło polskich nazwisk.

zdjęcia w większym formacie można obejrzeć na stronie:
http://wyborcza.pl/duzy_kadr/1,97904,75 ... iecie.html



Strona World Press Photo: www.worldpressphoto.org/index.php?optio ... width=high


Co myślicie o wyróżnionych zdjęciach?
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: fotomigawka » pn lut 15, 2010 11:28 am

Martin pisze:
Obrazek

Co myślicie o wyróżnionych zdjęciach?


To zdjęcie średnio mi się podoba, właściwie to do końca nie wiadomo co pokazuje i gdyby nie było pod nim podpisu, że to "kobiety krzyczące na dachu w czasie protestu przeciwko wynikom wyborów prezydenckich w Iranie" to nic szczególnego by sobą nie prezentowało

Wśród wszystkich nagrodzonych zdjęć spodobały mi się trzy: Antarktyka, polujący zimorodek i martwa żyrafa.

Z technicznego punktu widzenia wykonanie zdjęcia "polującego zimorodka" musiało być bardzo trudne.
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: Ivona » pn lut 15, 2010 2:00 pm

Przeglądając zdjęcia z World Press Photo 2010, to każde kolejne zdjęcie wydaje mi się ciekawsze od tego, które zostało ogłoszone najlepszym zdjęciem.
Awatar użytkownika
Ivona
 
Posty: 466
Rejestracja: wt sty 12, 2010 2:59 pm
Lokalizacja: Piaseczno

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: Amon » pn lut 15, 2010 5:04 pm

Ivona pisze:każde kolejne zdjęcie wydaje mi się ciekawsze od tego, które zostało ogłoszone najlepszym zdjęciem.


Dokładnie :).
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: Ivan » śr lut 17, 2010 10:05 pm

Podobają mi się zdjęcia: Polujący zimorodek oraz Tuzzah Strefa Gazy.
Awatar użytkownika
Ivan
 
Posty: 192
Rejestracja: wt lut 02, 2010 1:41 pm
Lokalizacja: z okolic

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: LukaszKo » pt lut 19, 2010 10:18 am

No jest pare ciekawych zdjęć, a te z GW to tylko małą garstka i wcale nie reprezentacyjna, zobaczcie sobie na głownej Na przykład to http://www.worldpressphoto.org/index.ph ... width=high i cała seria ta seria http://www.worldpressphoto.org/index.ph ... width=high też jest dla mnie bardzo ciekawa, wszystkie z zamieszkami, operacja na słoniu przez wioske, ale z 1 nagrodą się nie zgadzam, to już http://www.worldpressphoto.org/index.ph ... width=high to jest lepsze 8)
Awatar użytkownika
LukaszKo
 
Posty: 52
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 7:13 pm

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: fotomigawka » pt lut 19, 2010 11:52 pm

LukaszKo pisze: z 1 nagrodą się nie zgadzam


A cała seria zdjęć tego autora to już w ogóle porażka:
http://www.worldpressphoto.org/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=1731&Itemid=257&type=&selectedIndex=8&bandwidth=high
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: stentonik » sob lut 20, 2010 12:17 am

Dla mnie seria znakomita, poruszająca i bardzo oryginalna. Teraz widzę sens zwycięskiej fotki, wcześniej sprawiała wrażenie wyrwanej z kontekstu.
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: fotomigawka » sob lut 20, 2010 10:05 am

to mnie zaskoczyłeś :idea:
Dla mnie są nieostre, nic na nich nie widać i ogólnie nie wiadomo o co kaman.
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: stentonik » sob lut 20, 2010 10:35 am

Może jest teraz wieksze "zapotrzebowanie" na fotografie nie mające wiele wspólnego z wysoką sztuką, przekładające prosty przekaz nad cudowne techniki obróbki? Tak gdybam sobie... Ja będę bronił tej fotografii za oryginalność, czyli nie naśladowanie wielkich fotografików i odważne szukanie nowych odbiorców, bo jak widać po komentarzach na forach to nie tylko Tobie ta fota się nie podoba. Polecam wszystkim książkę ABC Fotografii autorstwa Piotra Dębka, jest tam oprócz doskonałych porad jak fotografować, kilka zdań na temat odbiorców naszych prac. W kilku prostych zdaniach autor obala mity, że istnieje idealny gust do którego należy dążyć, że wszyscy lubią to samo dlatego nie należy szukać własnych dróg i to, że fotografia doskonała według nas zawsze będzie doceniona. Ta edycja WPP w sposób oczywisty obaliła te mity.
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: Mariusz » pn lut 22, 2010 7:05 am

Ciekawe zdjęcia wygrały, ale podobnie jak innym, nie trafiło do mnie pierwsze miejsce.
Awatar użytkownika
Mariusz
 
Posty: 310
Rejestracja: wt gru 01, 2009 6:39 pm
Lokalizacja: Józefosław

WORLD PRESS PHOTO 2010

Postautor: Ivan » śr mar 03, 2010 10:42 pm

World Press Photo odbiera nagrodę za manipulację. Stepan Rudik, ukraiński fotograf, który kilka tygodni temu zdobył 3. nagrodę w kategorii Sports Features - stories, został zdyskwalifikowany przez World Press Photo. Jak dowiedział się British Journal of Photography, z jednego ze zdjęć z fotoreportażu "Antysport" została wymazana stopa. W oświadczeniu organizatorzy WPP nie podają informacji w jaki sposób zauważyli manipulację. Mówią jedynie, że po ogłoszeniu wyników podali w wątpliwość materiał Rudika. Poprosili go o dostarczenie im surowych plików RAW. Porównanie obu wersji dało odpowiedź. Biuro prasowe World Press Photo odmówiło mi dziś odpowiedzi, o które zdjęcie chodzi.

"Antysport" to fotoreportaż o ustawianych bójkach na Ukrainie. Cały materiał można obejrzeć na stronie Stepana Rudika tu http://www.photopolygon.com/photostorie ... t_id=13094

To kolejny przykład kiedy jurorzy konkursu fotografii prasowej dyskwalifikują fotografa na podstawie analizy plików RAW. Rok temu na tej samej podstawie wyłączono fotografa z konkursu fotografii prasowej w Danii. Stało się to jednak jeszcze w czasie obrad.

info http://blindspot.blox.pl/2010/03/World- ... lacje.html
Awatar użytkownika
Ivan
 
Posty: 192
Rejestracja: wt lut 02, 2010 1:41 pm
Lokalizacja: z okolic

Postautor: LukaszKo » pt mar 05, 2010 8:41 am

A tam, mógł z tego buta zrobić szósty palec, na pewno by wtedy wygrał. Niestety cyfracja(?) fotografii kradnie jej naturalność, chociaż po zastanowieniu, na kliszy też robili fotomonto :D :D
Awatar użytkownika
LukaszKo
 
Posty: 52
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 7:13 pm

Postautor: fotomigawka » pt mar 05, 2010 10:44 am

Niestety manipulacja jest już w modzie i trafia do coraz to bardziej prestiżowych konkursów. Obróbka to jeszcze nic, można na nią przymknąć oko bo przecież każdy teraz w mniejszym lub większym stopniu obrabia swoje zdjęcia. Gorzej jak się wymazuje lub dodaje jakiś szczegół.
Organizatorzy konkursów powinni dzielić kategorie pod względem fotografii cyfrowej gdzie manipulacja kolorem i kadrem powinna być dozwolona i fotografii tradycyjnej wykonywanej na kliszy b&w.

Znalazłem jeszcze taką oto manipulacje :roll:

http://wyborcza.pl/1,75476,7480828,Foto ... wilka.html
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości