Piję sobie piwo (wino) grzane...

Podforum dla osób, które uwielbiają gotować lub jeść coś pysznego! To miejsce dla tych, którzy chcą się podzielić z innymi swoimi przepisami kulinarnymi oraz pomysłami na przepyszne dania. Uwielbiasz dobrą kuchnię? To miejsce dla Ciebie!

Moderator: GTW

Piję sobie piwo (wino) grzane...

Postautor: Kucyk » czw paź 08, 2009 9:05 pm

...inni mają prze-tra-la-la...

Nadciąga ziiObrazekiiima a więc trzeba się zabezpieczyć przeciw chłodom i wyziębieniom organizmów. Najlepsze do tego są (EDIT by Admin: perwersji mówimy stanowcze NIE!) albo trunki grzane.

Może userzy tego oto zacnego forum powiatowego zechcą się podzielić patentami na zacne grzane kordiały?...
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Postautor: Koramina » pt paź 09, 2009 2:24 pm

Uwielbiam grzane wino, ale zawsze idę na łatwizne, kupuję Grzańca Galicyjskiego i hopla go do gara a potem do gardła;)

A teraz bedzie coś z innej beczki, ale też ciepłego i alkoholowego.

Nazywa się to Sunset tea


składniki: 200 ml mocnej czarnej herbaty
10 ml brązowego rumu
40 ml likieru pomarańczowego
80 ml soku pomarańczowego

Of kors można lać na oko:) Wszystko do gara, podgrzać, ale nie zagotować. na zdrowie.

Podobna opcję można zrobic na bazie soku pomarańczowego, porzeczkowego i Becherovki (ale trzeba lubić ziółka:P), można dodać nieco miodu i plasterek cytryny
So tell me when you hear my heart stop,
You’re the only who knows
Tell me when you hear my silence
There’s a possibility
I wouldn’t know
Koramina
 
Posty: 313
Rejestracja: pt sie 28, 2009 9:26 am

Postautor: Agim6 » pt paź 09, 2009 2:40 pm

Koramina pisze:Uwielbiam grzane wino, ale zawsze idę na łatwizne, kupuję Grzańca Galicyjskiego i hopla go do gara a potem do gardła


Ja tak samo robię i piję to samo, zawsze rozgrzeje ;)

Gdzie w Piasecznie można kupić Grzańca Galicyjskiego?

tego nie wiem, ale wiem gdzie można go kupić na Ursynowie ;)
Pozdrawiam
A.
Agim6
 
Posty: 673
Rejestracja: pn kwie 20, 2009 1:12 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Pan G. » pt paź 09, 2009 9:40 pm

Obrazek
Pan G.
 
Posty: 60
Rejestracja: pn wrz 21, 2009 7:56 am

Postautor: Kucyk » pt paź 09, 2009 9:51 pm

Ale moderator nie

Taką mam nadzieję
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Postautor: zemfiroczka » sob paź 10, 2009 1:37 pm

Kucyk pisze:Taką mam nadzieję


Ktoś mnie wołał? ;P
"nie wyciągaj mi tu środkowego palca
nawet nie znasz mnie,
a może i znasz, ale nie do końca(...)
co obchodzi cię jak korzystam z szaleństwa
bez czy w pasach bezpieczeństwa "
Awatar użytkownika
zemfiroczka
 
Posty: 1539
Rejestracja: wt kwie 07, 2009 1:15 am

Postautor: Jacenty » ndz paź 11, 2009 1:17 pm

Agim6 pisze:Cytat:
Gdzie w Piasecznie można kupić Grzańca Galicyjskiego?

tego nie wiem, ale wiem gdzie można go kupić na Ursynowie Wink


Pewnie tak jak na Ursynowie.
W każdym szanującym się sklepie z alkoholami.

W zeszłym roku problemów z kupnem nie miałem a jak nie było galicyjskiego to inny naprzałem.


Koramina pisze:Podobna opcję można zrobic na bazie soku pomarańczowego, porzeczkowego i Becherovki (ale trzeba lubić ziółka:P)


Ja tylko zioło z browarem,do tego mały harem :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

Postautor: Kucyk » ndz paź 11, 2009 6:14 pm

No to jedziemy z tematem, bo aura sprzyja ku temu!

Lubię grzane piwo, ale nie ten syf, który często można spotkać w knajpach czyli wrzące posłodzone piwo z zawieruszonym goździkiem. Dla mnie piwo grzane to swoisty nektar, do którego przygotowania warto zadać odrobinę trudu.

Po pierwsze to zastanówmy się co chcemy osiągnąć? Jeśli smaczny, rozgrzewający napój, a nie gorące piwo bez gazu, to muszą być spełnione warunki:

- piwo przeznaczone do grzania musi być konkretne, intensywne w smaku. Zatem Lech, czy (nie daj Dionizosie!), jakieś Kuntreszczyny czy inne Goolmany odpadają. Ponadto jeśli ma nas rozruszać, to powinno mieć odpowiednią ilość rozgrzewających %%, bo podczas podgrzewania część się ulotni z gara. Prym wśród marek odpowiednich wiedzie Wara Strong, tuż za nią Dębiane i Okocim Mocne.

- piwo musi po podgrzaniu posiadać gaz, a jednocześnie móc naciągnąć aromatu przypraw, dlatego grzejemy tylko pół butli a resztę na koniec dolewamy. Można też użyć większej ilości przypraw i wtedy grzać krótko całość, ale o tym później.

- piwo to nie herbata, którą się podaje wrzącą, tylko powinno być podane w temperaturze umożliwiającej natychmiastowe jego picie bez potrzeby czekania aż ostygnie, gdyż jeśli ma rozgrzewać, to nie po pół godzinie, ale od razu.

- piwo grzane ma smakować piwem z korzeniami a nie być ulepkiem o smaku piernika.

Jeśli będą jacyś zainteresowani w tematem, to część dalsza może nastąpi...
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Postautor: Finka » pn paź 12, 2009 8:02 am

Kucyk pisze:Jeśli będą jacyś zainteresowani w tematem, to część dalsza może nastąpi...


A masz wątpliwości?? =)
Gosia
...Nie podoba mi się świat, gdzie "właściwe" zdarza się tak rzadko, że uważamy je za "uprzejmość"...
Awatar użytkownika
Finka
 
Posty: 181
Rejestracja: śr lip 16, 2008 12:27 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: daro » pn paź 12, 2009 8:29 am

Jeżeli chodzi o wszelkiej maści trunki rozgrzewające to zdecydowanie preferuję wino. Piwo jeżeli dobrze przyrządzone czasem wypiję, ale nie z taką przyjemnością jak rzeczone winko. Tu możliwości jest całe mnóstwo - rozpoczynając od przywołanego już Grzańca Galicyjskiego poprzez kilka innych grzańców, a na produkcji własnej skończywszy.
Specyficznym trunkiem, który za wyjątkiem podgrzania nie wymaga już dalszej obróbki jest miód pitny. Tu mógłbym rozwodzić się pewnie dość długo ale chyba nie w tym rzecz.
Na naszym rynku jest dość dużo miodów, a w większości marketów króluje APIS. Jeżeli jednak ktokolwiek szuka szlachetniejszych odmian na pewno zna chociaż jedną pasiekę, która wytwarza ten znamienity trunek w ilościach nie przemysłowych. Dla mnie osobiście najlepsze są miodki z Pasieki Jaros.
Zawsze przed sezonem dokonuję inwestycji w kilka przeróżnych butelek plus pięciolitrową dębową beczułkę. W domu mam zestaw podgrzewaczy i ...

Resztę pozostawiam Waszej wyobraźni :):):)
DaRo (Dariusz Kropacz)

mój FOTOBLOG

Obrazek
Awatar użytkownika
daro
 
Posty: 505
Rejestracja: pn sie 10, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Koramina » pn paź 12, 2009 9:06 am

Kucyk pisze:
Jeśli będą jacyś zainteresowani w tematem, to część dalsza może nastąpi...


Zainteresowanych przynajmniej sztuk 2;)
Koramina
 
Posty: 313
Rejestracja: pt sie 28, 2009 9:26 am

Postautor: Totom » pn paź 12, 2009 2:54 pm

Ja jestem kolejnym zainteresowanym tematem i czekam na kontynuację.
Moje dotychczasowe doświadczenia z tematem piwa grzanego wywołały u mnie uraz, żeby nie powiedzieć odrazę do tego trunku, tak więc może czas wykonać jakąś sprawdzoną miksturę wg zaleceń Kucyka. To co kilka razy dostałem w knajpie jako piwo grzane przeważnie nie nadawało się do picia.
Wino jak najbardziej i tu popijałem Grzaniec Galicyjski. Innych nie próbowałem.
daro pisze:Specyficznym trunkiem, który za wyjątkiem podgrzania nie wymaga już dalszej obróbki jest miód pitny.

Mój ojciec jest pszczelarzem z dosyć dużą pasieką, tak i ja z niejednej beczki miód piłem, ale nigdy nie wpadłem na taki pomysł aby go podgrzać - dziś to przetestuję. Jedyną "dalszą obróbką" było wzmocnienie go spirytusem dla osiągnięcia zamierzonego efektu :drinking:
Awatar użytkownika
Totom
 
Posty: 41
Rejestracja: czw cze 04, 2009 10:17 pm
Lokalizacja: Piaseczno / Wi(L)anów

Postautor: stentonik » pn paź 12, 2009 3:08 pm

Nie pijam grzańców, jedynie wódke, bimber i whisky. Ale chetnie poczytam, może sie dam przekonać ;)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: Jacenty » wt paź 13, 2009 6:03 pm

Kucyk pisze:Jeśli będą jacyś zainteresowani w tematem, to część dalsza może nastąpi...


Zapodaj kurna ziom ten przepis bo chyba coś zrobiłem nie tak.
Miało być grzane z koglem moglem,ale że ostatnią kurę zjedliśmy miesiąc temu i jajec użet niet,to postanowiłem zamiennik kogla zastosować.W postaci konkretnej sety.

Grzeje jak 8 godzin przy piecu w hucie :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

Postautor: Kucyk » śr paź 14, 2009 1:30 pm

Dziś prowadząc pociąg pełen dzieciaków przemokłem niesamowicie. Coś więc rozgrzewająco-przeciwgrypowego trzeba zapodać!

Herbata Zalesiańska

Robi się ją tak samo jak góralską - z mocnej herbaty i reszta spirytusu, ale zamiast wyrobu monopolowego bierze się bimberek. :lol:

Herbata - najlepiej Earl Grey koniecznie sypana i w sporej ilości, do tego kilka kandyzowanych skórek pomarańczowych, kilka goździków, sok z cytryny, dużo cukru. Zrobić tego dużą szklankę (330ml). Jak naciągnie, cedzimy farfocle, wlewamy do kufla, dolewamy psotę w słusznej ilości (50gr 78% lub odpowiednio więcej słabszej) najlepiej śliwowicę solidną. Resztę dopełniamy zimną wodą i chlup w gardło na raz. Czekamy minutę... Grzanie załączone! :mrgreen:
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Następna

Wróć do Kulinarne szaleństwa mieszkańców

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość