Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: kinga » pt paź 02, 2009 2:37 pm

Jak wybrać obiektyw do aparatu np: Canon / Nikon? Czy moglibyście polecić jakieś dobre strony internetowe z informacjami na temat obiektywów i do czego są konkretne obiektywy? Może macie jakieś sugestie, na co zwracać uwagę przy wyborze obiektywów?
Awatar użytkownika
kinga
 
Posty: 146
Rejestracja: czw lip 05, 2007 10:38 am
Lokalizacja: Józefosław

Obiektyw do lustrzanki cyfrowej

Postautor: Krystian Marciniak » pt paź 02, 2009 2:49 pm

Obiektyw do lustrzanki cyfrowej - przewodnik dla zupełnie początkujących:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5652
i tam jest 12 części do przeczytania (na dole są linki do kolejnych części).

:kawka:
Awatar użytkownika
Krystian Marciniak
 
Posty: 585
Rejestracja: pt lip 11, 2008 1:40 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: daro » pt paź 02, 2009 6:51 pm

kinga pisze:Czy moglibyście polecić jakieś dobre strony internetowe z informacjami na temat obiektywów


http://www.optyczne.pl/ strona z testami. Same testy przydatne a dodatkowo pod testami komentarze użytkowników konkretnego sprzętu.
DaRo (Dariusz Kropacz)

mój FOTOBLOG

Obrazek
Awatar użytkownika
daro
 
Posty: 505
Rejestracja: pn sie 10, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Piaseczno

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: kinga » pn paź 05, 2009 11:31 am

Dziękuję za linki. Zapoznam się z informacjami na wspominanych stronach.
Awatar użytkownika
kinga
 
Posty: 146
Rejestracja: czw lip 05, 2007 10:38 am
Lokalizacja: Józefosław

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: jacekwwa » pt paź 09, 2009 7:14 pm

żeby nie powielać tematów.

Czy ma ktoś doświadczenie w używaniu najpierw kitowego NIkkora AF-S 18-55 a potem przesiadki na Nikkora 18-105 AF-S VR DX (kitowy do D90)?

Jeśli macie jakieś fotki porównwacze to chętnie rzucę okiem.

Czy taka zmiana ma w ogóle sens?
Awatar użytkownika
jacekwwa
 
Posty: 36
Rejestracja: śr paź 07, 2009 9:21 pm
Lokalizacja: Józefosław

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: Martin » sob paź 10, 2009 8:48 am

jacekwwa pisze:Czy ma ktoś doświadczenie w używaniu najpierw kitowego NIkkora AF-S 18-55 a potem przesiadki na Nikkora 18-105 AF-S VR DX (kitowy do D90)?
Jeśli macie jakieś fotki porównawcze to chętnie rzucę okiem.

Mam kit 18-55 i wszystkie nowe zdjęcia, jakie umieszczam na podforum fotograficznym, są nim robione. Natomiast obiektyw 18-105, ma przy swoim aparacie DaRo i wczoraj miałem okazje zrobić kilka zdjęć jego aparatem Nikon D90 + 18-105 - na wyświetlaczu nie widziałem różnic w jakości, jednak trzeba zobaczyć zdjęcia DaRo po zgraniu na komputer. Plus to możliwość robienia większych zbliżeń i zrobiłem kilka ślicznej córeczce Darka - może umieści coś w kategorii zdjęcia dzieci? Zapewne te zdjęcia, które umieszcza DaRo na forum, są robione tym obiektywem, chyba że wczoraj tylko miał ten, a w domu kilkanaście innych? :mrgreen:

Osobiście, nie przesiadałbym się z kita na innego kita i jeżeli miałbym kupować obiektyw (noszę się z takim zamiarem), to będzie to już obiektyw skierowany w konkretnym kierunku (np: pejzaż, portret itp). Jednak ja jestem tylko początkującym amatorem i jedynie napisałem swoją subiektywną opinię.
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: Amon » sob paź 10, 2009 9:31 am

z kita na kita nie ma sensu się przesiadać - popieram Martina i mówię o tych 2ch kitach.
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: jacekwwa » ndz paź 11, 2009 10:55 pm

:D
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki.

A macie wyrobione zdanie o Nikkor AF-S DX 35mm f:1.8 DX G?

Czy ta stałka da "kopa" zdjęciom" ? Czy będzie istotna róznica przy tej ogniskowej pomiędzy wymienionym Nikkorem a Kitem 18-55 ?
Awatar użytkownika
jacekwwa
 
Posty: 36
Rejestracja: śr paź 07, 2009 9:21 pm
Lokalizacja: Józefosław

Re: Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: daro » ndz paź 11, 2009 11:35 pm

Martin pisze:chyba że wczoraj tylko miał ten, a w domu kilkanaście innych? :mrgreen:


Martin - mieć tylko kilkanaście obiektywów to trochę wstyd. Prawdziwy amator ma conajmniej kilkadziesiąt szkieł i dwóch tragarzy :crazy: :peace:

Martin pisze:Osobiście, nie przesiadałbym się z kita na innego kita


Popieram Prezesa w całej rozciągłości :)

Bardzo dobre opinie zbiera Nikkor AF-S 17-55mm f/2.8G ED-IF DX, ale to już wydatek rzędu 5000,00 PLN.
DaRo (Dariusz Kropacz)

mój FOTOBLOG

Obrazek
Awatar użytkownika
daro
 
Posty: 505
Rejestracja: pn sie 10, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Martin » pn paź 12, 2009 9:01 am

jacekwwa pisze:A macie wyrobione zdanie o Nikkor AF-S DX 35mm f:1.8 DX G?
Czy ta stałka da "kopa" zdjęciom" ? Czy będzie istotna róznica przy tej ogniskowej pomiędzy wymienionym Nikkorem a Kitem 18-55 ?

Jacek, do czego poszukujesz obiektywu? Masz jakieś swoje ulubione zdjęcia - tematykę, na której chcesz się skupić?

daro pisze:mieć tylko kilkanaście obiektywów to trochę wstyd. Prawdziwy amator ma conajmniej kilkadziesiąt szkieł i dwóch tragarzy

:oops: no to się zawstydziłem, bo mam tylko jeden obiektyw :wink:


Może ktoś podpowie, jaki obiektyw poleca do Nikona do zdjęć portretowych?
Kilka wskazówek dał mi w mailu Marek (Amon) i może ktoś jeszcze coś dorzuci?
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: jacekwwa » pn paź 12, 2009 10:05 am

daro pisze:Bardzo dobre opinie zbiera Nikkor AF-S 17-55mm f/2.8G ED-IF DX, ale to już wydatek rzędu 5000,00 PLN

nononono proszę się nie rozędzać :)

budżet maks 1000 zł i trzeba wybrać coś za te pieniążki albo pozostać tylko przy kitowym :)
Awatar użytkownika
jacekwwa
 
Posty: 36
Rejestracja: śr paź 07, 2009 9:21 pm
Lokalizacja: Józefosław

Postautor: via » pn paź 12, 2009 10:10 am

Martin pisze:Może ktoś podpowie, jaki obiektyw poleca do Nikona do zdjęć portretowych?


Ja proponuję zacząć od Nikkor AF 50mm f/1.8 D. Dobra tania portretówka. Do zastosować amatorskich w zupełności wystarcza.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Postautor: Martin » pn paź 12, 2009 11:03 am

jacekwwa pisze:budżet maks 1000 zł i trzeba wybrać coś za te pieniążki albo pozostać tylko przy kitowym

Przy wyborze obiektywu kieruj się jego przeznaczeniem, a koszt na drugim miejscu.
via pisze:
Martin pisze:Może ktoś podpowie, jaki obiektyw poleca do Nikona do zdjęć portretowych?

Ja proponuję zacząć od Nikkor AF 50mm f/1.8 D. Dobra tania portretówka. Do zastosować amatorskich w zupełności wystarcza.

Faktycznie TANI obiektyw do portretów! Właśnie czytam pozytywne opinie na Nikon Nikkor 50mm f/1.8 D AF oraz muszę zapoznać się m.in. z testem: Nikon Nikkor AF 50 mm f/1.8D. Jednak bardzo dobry stosunek jakości do ceny, na razie mnie przekonuje... Miałbym już bardziej odpowiedni obiektyw do jesiennego portretu na photowalk 25 października. Dzięki za propozycję.
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: jacekwwa » pn paź 12, 2009 2:56 pm

via pisze:Nikkor AF 50mm f/1.8 D


tylko on nie ma wbudowanego silniczka autofocusa jak dobrze kojarze ?

o taki chodzi ? Allegro
Ostatnio zmieniony pn paź 12, 2009 5:58 pm przez jacekwwa, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
jacekwwa
 
Posty: 36
Rejestracja: śr paź 07, 2009 9:21 pm
Lokalizacja: Józefosław

Nikkor AF 50mm f/1.8 D

Postautor: Krystian Marciniak » pn paź 12, 2009 3:14 pm

via pisze:proponuję zacząć od Nikkor AF 50mm f/1.8 D. Dobra tania portretówka.

Potwierdzam to wręcz obowiązkowy obiektyw, chcąc robić lepsze zdjęcia portretowe niż na zwykłym kitowym obiektywie. Cena bardzo niska i pozwala na zakup takiego obiektywu, jako coś dodatkowego i przejściowego przed bardziej profesjonalnymi obiektywami, których cena liczy się w tysiącach zł. Obiektyw podobno nie współpracuje z lustrzanką Nikon D40, D40x, D60, D5000 (AF nie działa). Tak więc, Martin chyba sobie nie kupisz go do swojego Nikona D5000 :( Jednak potwierdź to jeszcze gdzieś i chyba musisz poszukać czegoś innego do portretów.
Awatar użytkownika
Krystian Marciniak
 
Posty: 585
Rejestracja: pt lip 11, 2008 1:40 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Następna

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

cron