Diety w transporcie SKM

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Diety w transporcie SKM

Postautor: piechocinski » pt cze 12, 2009 9:37 am

Diety w transporcie …

Opinia nadesłana przez pomorską SKM do projekty ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców :

"W odpowiedzi na Pana prośbę w zakresie uzgodnienia projektu ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. przedstawia stanowisko w przedmiotowej kwestii wraz z własną propozycją zmian stosownych zapisów ustawowych.


Problem z dodatkowymi świadczeniami pracodawcy dla tzw. „pracowników mobilnych” powstał na tle Uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2008 r., mającej zasadnicze znaczenie dla wykładni prawa dokonywanej przez sądy powszechne i administracyjne oraz organa skarbowe.


Według uzasadnienia powyższej Uchwały SN jej sentencja nie dotyczy tylko kierowców transportu międzynarodowego, ale szerzej – odnosi się do całej grupy pracowników, których charakter świadczonej pracy sprowadza się do konieczności stałego przemieszczania się. W tym znaczeniu obejmie on nie tylko transport drogowy, do której odnoszą się proponowane zapisy projektu ustawy nowelizacyjnej, ale generalnie pracowników wszystkich gałęzi transportu – w tym również kolejowego (zatrudnionych na stanowiskach: maszynisty pojazdu trakcyjnego i kierownika pociągu). W związku z tym proponowane zmiany do Ustawy o czasie pracy kierowców będą dalece niewystarczające i rozwiążą jedynie część problemu związanego przede wszystkim z konsekwencjami Uchwały SN na gruncie podatkowym oraz ubezpieczeń społecznych, w odniesieniu do jednej grupy pracowników mobilnych – kierowców, uniemożliwiających analogiczne potraktowanie innych zawodów mobilnych.


W związku z powyższym PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. proponuje – poza zmianą Ustawy o czasie pracy kierowców – rozwiązanie o charakterze ogólnym w podstawowym akcie prawnym odnoszącym się do pracowników, tj. nowelizację Kodeksu pracy, co powinno generalnie rozwiązać istotę problemu poruszonego w Uchwale SN. Nasza propozycja sprowadza się do dodania po art. 775 Kodeksu pracy nowego art. 776 w następującym brzmieniu:

1. Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, z którego charakteru wynika obowiązek stałego przemieszczania się (pracownik mobilny), mogą być przyznane świadczenia rekompensujące zwiększone wydatki na wyżywienie lub przeznaczone na pokrycie innych, uzasadnionych wydatków związanych z wykonywaniem zadań (obowiązków) służbowych na terenie kraju lub poza jego granicami.
2. Wysokość oraz warunki ustalania świadczeń, o których mowa w ust. 1, określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.

Ta sama uwaga dotyczy projektu zmiany Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której również powinien znaleźć się ogólny zapis dotyczący całej grupy „pracowników mobilnych”, ponieważ wówczas pracownicy ci będą wskazani przedmiotowo, tj. przez charakter wykonywanych obowiązków pracowniczych, co byłoby rozwiązaniem najprostszym, najbardziej czytelnym i traktującym daną grupę podatników tak samo w takim samych sytuacjach. Nasza propozycja brzmienia nowego pkt 16a w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest następująca:

16a) świadczenia rekompensujące zwiększone wydatki na wyżywienie lub przeznaczone na pokrycie innych, uzasadnionych wydatków związanych z wykonywaniem zadań (obowiązków) służbowych na terenie kraju lub poza jego granicami przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców lub innych stanowiskach pracy, z których charakteru wynika obowiązek stałego przemieszczania się (pracownicy mobilni) do wysokości diet oraz innych należności określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju lub poza granicami kraju."

Oczywiście ,ze Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczy nie tylko kierowców ale też innych grup pracowniczych. Rozważałem także zmiany poprzez nowelę Kodeksu Pracy. Jednak to rozwiązanie wymaga poważnych (wymogi regulaminowe ) prac legislacyjnych co najważniejsze długotrwałych a po orzeczeniu SN czas goni . Przyjąłem więc rozwiązanie ,ze nie tylko dla kierowców zmiany nastąpią poprzez dopisanie analogicznych zapisów w stosownych ustawach np. dla maszynistów kolejowych w ustawie o transporcie kolejowym ....

Janusz Piechociński wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury,janusz@piechocinski.pl, WWW.piechocinski.pl
lubię naszą okolicę
Awatar użytkownika
piechocinski
 
Posty: 203
Rejestracja: sob mar 03, 2007 8:31 pm
Lokalizacja: iwiczna

Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości