Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Postautor: stentonik » sob lip 18, 2009 10:22 pm

zemfiroczka pisze:
stentonik pisze:jak juto wutrzexwieje


Hmmm, a podobno szykujesz formę na "jeban :cenzura: karaiby" :mrgreen:


To nowatorski program jest i nadal w fazie testów ;)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: zemfiroczka » sob lip 18, 2009 10:27 pm

stentonik pisze:
zemfiroczka pisze:
stentonik pisze:jak juto wutrzexwieje


Hmmm, a podobno szykujesz formę na "jeban :cenzura: karaiby" :mrgreen:


To nowatorski program jest i nadal w fazie testów ;)



Aaaaaa! to wyjaśnia wszystko ;)
"nie wyciągaj mi tu środkowego palca
nawet nie znasz mnie,
a może i znasz, ale nie do końca(...)
co obchodzi cię jak korzystam z szaleństwa
bez czy w pasach bezpieczeństwa "
Awatar użytkownika
zemfiroczka
 
Posty: 1539
Rejestracja: wt kwie 07, 2009 1:15 am

Postautor: michalpias » ndz lip 19, 2009 12:40 am

Witam,

Wracając do głównego tematu, posiadam Sony DSLR-A300x i jestem z niego bardzo zadowolony (body + dwa obiektywy na pokładzie, dobra matryca, małe szumy, stabilizacja w korpusie, szybki autofocus itepe). Sporą zaletą lustrzanek cyfrowych Sony jest to, że pasuje do nich optyka Minolty, więc można się doposażyć za niewielką kasę na Allegro. Ciekawe tipy a propos robienia fotek można też znaleźć na FORUM Sony w sekcji poświęconej DSLR, więc jeśli ktoś z Was ma "α", to polecam.



A co do Waszej wyprawy na najwyższy budynek w Piasecznie, to świetną panoramkę można by teraz zrobić DSC-HX1 ;)


Pozdrawiam
Michał
michalpias
 
Posty: 29
Rejestracja: pt sie 17, 2007 2:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Postautor: Martin » sob sie 01, 2009 11:41 am

Osoby, które przychodzą na spotkania mieszkańców, doskonale wiedzą jakim aparatem robię zdjęcia. Chcę kupić sobie lepszy aparat (lustrzankę cyfrową w cenie do 2000zł), jednak czytając opinie na forach fotograficznych zaczynam gubić się w tym wszystkim, na co trzeba zwrócić uwagę. Może ktoś z Was, mógłby mi polecić jakieś konkretne modele do wyboru?

:fotograf:
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: via » sob sie 01, 2009 12:43 pm

Martin pisze:Chcę kupić sobie lepszy aparat


Pozwolę sobie dać jedną radę...

Dobrze się zastanów nad tym, czy aby na pewno chcesz lustrzankę. Może lepszym wyborem będzie jakaś hybryda ?
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Postautor: Martin » sob sie 01, 2009 12:48 pm

via pisze:Dobrze się zastanów nad tym, czy aby na pewno chcesz lustrzankę. Może lepszym wyborem będzie jakaś hybryda ?

Mógłbyś podać jakiś przykład godny uwagi, abym mógł o nim sobie poczytać?
Kiedyś myślałem o Canon PowerShot S5 IS ?
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: via » sob sie 01, 2009 1:05 pm

Martin pisze:Mógłbyś podać jakiś przykład


Mam na myśli coś z tego :

fuji s9600
Nikon Coolpix P90
OLYMPUS SP-590
PANASONIC DMC FZ28

Lustrzanka lepiej rejestruje obraz (dzięki większej matrycy) i daje więcej możliwości rozwoju na przyszłość (np. możliwość zmiany obiektywów). Ale wady też ma ;).

Ja widzę to tak... fajnie jest mieć lustrzankę ale jak mam gdzieś iść na wycieczkę albo jechać rowerem to dźwiganie tego sprzętu nie należy do przyjemności.
Planujesz kupić rower ;) pomyśl więc i o tym, że kupując lustrzankę np. z jednym kitowym obiektywem (zazwyczaj szerokim) chwilę potem zaczniesz się zastanawiać nad szkłem tele. I dopiero się zacznie, zsiadanie z roweru, zmiana obiektywów (przydałby się jeszcze na to plecak), a to co będziesz chciał sfotografować nie zawsze będzie na Ciebie czekać ;) Tu przewaga hybryd jest wyraźna.

To tylko taki mój punkt widzenia, zobaczymy co doradzą inni ;)
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Postautor: Martin » sob sie 01, 2009 2:17 pm

via pisze:Mam na myśli coś z tego :
fuji s9600
Nikon Coolpix P90
OLYMPUS SP-590
PANASONIC DMC FZ28

Dziękuję za Twoje propozycje. Posiedzę i poczytam o nich.
via pisze:To tylko taki mój punkt widzenia

Masz całkowitą rację z tym jak to napisałeś w swojej wypowiedzi i bardziej skupię się ofercie hybryd. Dzięki!
via pisze:zobaczymy co doradzą inni

Mam już ciekawy zestaw aparatów, który zaproponowałeś, ale innymi propozycjami nie pogardzę.
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: looky » sob sie 01, 2009 4:49 pm

via pisze:fajnie jest mieć lustrzankę ale jak mam gdzieś iść na wycieczkę albo jechać rowerem to dźwiganie tego sprzętu nie należy do przyjemności


Widzę, że Piotrek spojrzał z innej perspektywy na temat.
Też się kiedyś zastanawiałem czy nie kupić sobie lustra. Rozważałem wiele za i przeciw ale na to co napisał Piotr nie wpadłem.
Może ktoś jeszcze spojrzy z innej strony na ten problem?
Pozdrawiam
£ukasz Rakowski


GG: 1195018

Drodzy Ludzie Tego świata,
Nie chcę zabrzmieć dziwkarsko, ale korzystajcie ze mnie kiedy chcecie.

Z poważaniem,
Gramatyka
Awatar użytkownika
looky
 
Posty: 1886
Rejestracja: czw lis 29, 2007 7:36 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: michalpias » sob sie 01, 2009 10:22 pm

via pisze:Planujesz kupić rower ;) pomyśl więc i o tym, że kupując lustrzankę np. z jednym kitowym obiektywem (zazwyczaj szerokim) chwilę potem zaczniesz się zastanawiać nad szkłem tele. I dopiero się zacznie, zsiadanie z roweru, zmiana obiektywów (przydałby się jeszcze na to plecak), a to co będziesz chciał sfotografować nie zawsze będzie na Ciebie czekać ;) Tu przewaga hybryd jest wyraźna.



Pozwolę sobie się z Kolegą nie zgodzić. O ile się nie mylę - a ekspertem nie jestem - to chyba hybrydy, podobnie jak kompakty, mają trochę opóźniony spust migawki + czas na uruchomienie + ew. wybór trybu fotografowania da ten sam czas, co zejście z roweru i pyknięcie fotki lustrzanką.

Plusy lustrzanki to możliwość rozbudowy, minusy to koszty tejże ;)

Jeśli generalnie jest się fanem obrazu, to powszechnie wiadomo, że lustrzanki mają mniej szumów, lepszy kontrast, o ostrości nie wspominając.

Za to hybrydy są bardziej uniwersalne, teraz nawet nagrywają filmy w jakości HD 30 kl/s.

Martin, prawda jest taka, że najpierw powinieneś - jeśli mogę doradzić - zadać sobie pytanie do czego tak naprawdę jest Ci aparat potrzebny.
Pozdrawiam
Michał
michalpias
 
Posty: 29
Rejestracja: pt sie 17, 2007 2:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: via » ndz sie 02, 2009 5:11 am

michalpias pisze:Pozwolę sobie się z Kolegą nie zgodzić. O ile się nie mylę - a ekspertem nie jestem - to chyba hybrydy, podobnie jak kompakty, mają trochę opóźniony spust migawki + czas na uruchomienie + ew. wybór trybu fotografowania da ten sam czas, co zejście z roweru i pyknięcie fotki lustrzanką.


Prawda, hybrdy mają "opóźniony spust migawki" ale to jest jakieś 0,2 sekundy. Pisząc o tym miałem na myśli zejście z roweru, zmianę obiektywu na tele (który to akurat mamy w plecaku) i pstryknięcie fotki. Sam przyznasz, że w takim przypadku opóźniony spust migawki to pestka ;)

michalpias pisze:Plusy lustrzanki to możliwość rozbudowy, minusy to koszty tejże


Otóż to... ;)

michalpias pisze:lustrzanki mają mniej szumów


To jest akurat zaleta posiadania większej matrycy.

michalpias pisze:lepszy kontrast, o ostrości nie wspominają


To zależy w dużym stopniu od obiektywu. Hybrydy wypluwają teraz tak ostre jpegi, że tym bym się akurat nie przejmował.


michalpias pisze:Za to hybrydy są bardziej uniwersalne, teraz nawet nagrywają filmy w jakości HD 30 kl/s.


Dokładnie.... co prawda pojawiły się ostatnio lustrzanki rejestrujące filmy ;) Mimo to i tak nic nie przebije w temacie uniwersalności hybrydy.


michalpias pisze:Martin, prawda jest taka, że najpierw powinieneś - jeśli mogę doradzić - zadać sobie pytanie do czego tak naprawdę jest Ci aparat potrzebny.


O... właśnie... i to jest kluczowe pytanie na które powinien sobie odpowiedzieć Martin.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Postautor: Martin » ndz sie 02, 2009 8:05 am

Byłem, jestem i pozostanę amatorem w temacie fotografii, który jedynie cieszy się, kiedy uda mu się zatrzymać w szkiełku swojego aparatu, coś co nie zauważyli inni. Teraz zdecydowanie więcej przyjemności dostarczają mi ciekawsze ujęcia i miejsca, które wcześniej odwiedzałem ale nie interesowałem się, aby uwiecznić je na zdjęciu. Aparat do tej pory traktowałem jako coś do uwieczniania rodzinnych imprez, spotkań oraz spacerów. Przeglądając zdjęcia osób, które wypowiadają się i umieszczają swoje zdjęcia na tym podforum, stwierdziłem że świat jest o wiele piękniejszy niż widziałem go do tej pory i coraz częściej wychodzę z aparatem w ręku, aby swoim "pstrykaczem" uwiecznić, to obok czego wcześniej przechodziłem obojętnie. Robienie zdjęć sprawia mi przyjemność, ale traktuję to tylko jako zabawę, przy której bawię się rewelacyjnie.

Teraz mam zwykły pstrykacz (kompakt), kolejnym krokiem jaki sobie postawiłem to połączenie kompaktu i lustrzanki (hybryda). Jak uda mi się opanować hybrydę, a mój "apetyt" będzie rósł nadal, to wtedy zdecyduję się na lustrzankę. W cenie, jaką sobie założyłem do wydania na nowy aparat fotograficzny (do 2000zł), mogę kupić dobrą hybrydę, a jedynie marną lustrzankę, bo tutaj trzeba pomyśleć również o dodatkowych obiektywach i innym asortymencie niezbędnym do tego aparatu. Tak więc decyzja odnośnie typu aparatu jest już podjęta, a teraz jedynie przeglądam oferty hybryd i tutaj jest w czym przebierać. Jeżeli ktoś jeszcze chce dodać jakiś model aparatu (do tego co podał Piotrek VIA), który jest warty uwagi, to chętnie się z nim zapoznam.
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wskazówki: jaki aparat wybrać?

Postautor: Krystian Marciniak » wt sie 04, 2009 12:54 pm

Martin, jeżeli hybryda i do 2000 zł to ja polecam:

Canon PowerShot SX1 IS
www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-powershot-sx1-is.html
(jeżeli oprócz zdjęć myślisz o filmach Full HD + większy ekran panorama)
lub
Canon PowerShot SX10 IS
www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-powershot-sx10-is.html


Obrotowy ekran w tych aparatach jest rewelacyjny, który ułatwia fotografowanie pod nietypowym kątem - zdjęcia można np. wykonywać trzymając aparat nisko przy ziemi lub wysoko nad głową.


Oprócz tego wspominałeś, że myślałeś o poprzedniku:
Martin pisze:Kiedyś myślałem o Canon PowerShot S5 IS

Więc zapoznaj się z tą serią www.fotopolis.pl/index.php?n=7845
Awatar użytkownika
Krystian Marciniak
 
Posty: 585
Rejestracja: pt lip 11, 2008 1:40 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: fotomigawka » wt sie 04, 2009 6:49 pm

Hybrydy sa też dobre do makrofotografii ze wzledu na większą głębie ostrości.
***************************
Wolne terminy 2016 - fotograf na ślub Warszawa Piaseczno / filmowanie ślubu Warszawa Piaseczno
Wymiana, kupno, sprzedaż - pocztówki lotnicze
Fotograf na chrzest - fotograf na chrzciny
Awatar użytkownika
fotomigawka
 
Posty: 476
Rejestracja: pn kwie 14, 2008 8:15 am
Lokalizacja: Piaseczno

Canon PowerShot SX10 IS

Postautor: Martin » wt sie 04, 2009 10:13 pm

Krystian Marciniak pisze:Martin, jeżeli hybryda i do 2000 zł to ja polecam:
Canon PowerShot SX1 IS
Canon PowerShot SX10 IS

Krystian, na temat tych aparatów rozmawiałem z kolegą z pracy i jak się okazało on jest zainteresowany zakupem Canon PowerShot SX1 IS, bo zależy mu na aparacie i kamerze HD, jednak ja z tych dwóch bardziej skłaniałbym się w kierunku Canon PowerShot SX10 IS, bo aparat jest mi przede wszystkim potrzebny do zdjęć a filmik może być jak już VGA. Jestem na etapie analizowania kilku aparatów i tego również. Przesłałem pytanie do kilku osób i zobaczymy co z tego wyjdzie. Im większy wybór, tym większy dylemat...

:roll:
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12712
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron