Jaka Polska Prezydencja 2011 ?

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Jaka Polska Prezydencja 2011 ?

Postautor: piechocinski » pt mar 13, 2009 8:47 pm

Jaka Polska Prezydencja 2011 r. ?

Na początku marca minister Mikołaj Dowgielewicz, Sekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, odpowiedzialny za przygotowanie organów administracji rządowej do sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku spotkał się w ramach Klubu Polskiego z naszymi parlamentarzystami w PE.


Minister Dowgielewicz przedstawił rządowy program przygotowań Polski do objęcia przewodnictwa UE, który wyznacza ramy struktury organizacyjnej przygotowań, założeń legislacyjnych, wytyczania priorytetów prezydencji, działań dotyczących zasobów ludzkich, przygotowań logistycznych, finansowania oraz kampanii informacyjno - promocyjnej.
Podkreślił, iż Polska przygotowuje się do prezydencji w pełnym wymiarze, biorąc pod uwagę wszystkie utrudnienia oraz możliwość realizacji celów, nieosiągniętych przez wcześniejsze kraje pełniące przewodnictwo w UE, jak również możliwość sprawowania prezydencji w ramach dotychczasowego systemu prawnego UE (zakładając, że Traktat z Lizbony nie wejdzie w życie).
Struktura przygotowań opiera się przede wszystkim na działalności zespołów opiniodawczo-doradczych oraz na współpracy międzynarodowej (trio: Polska, Dania, Cypr) polegającej na regularnych konsultacjach i wymianie doświadczeń, spotkaniach ministrów spraw zagranicznych, analizie doświadczeń pozostałych państw członkowskich i uzgodnieniach z instytucjami UE. Konsultacje międzynarodowe prowadzone są także z trio: Hiszpania, Belgia, Węgry, od których Polska przejmie prezydencką pałeczkę.

M. Dowgielewicz przedstawił kalendarz przygotowań na lata 2009-2011. W roku bieżącym planowane jest rozpoczęcie szkoleń dla pracowników administracji państwowej, współpraca z poprzedzającą prezydencją węgierską, opracowanie wstępnego kalendarza i programu prezydencji, harmonogramu wydarzeń towarzyszących oraz celów i priorytetów przewodnictwa. Na rok 2010 przewidziane jest uzgodnienie programu legislacyjnego z KE, przygotowanie materiałów promocyjnych, przygotowanie 18-miesięcznego programu prezydencji oraz kontynuacja szkoleń dla pracowników administracji państwowej. W 2011 r. przewidziana jest bieżąca koordynacja z prezydencją węgierską, promocja prezydencji Polski, uruchomienie strony internetowej oraz przewodnictwo w komitecie budżetowym Rady UE.
Prace nad priorytetami polskiej prezydencji przebiegać będą w trzech obszarach:

 Obszar I – zagadnienia wynikające z kalendarza prac instytucji UE:
 Negocjacje założeń nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020
 Kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2014 r.
 Rewizja Wspólnej Polityki Rybackiej

 Obszar II – polskie inicjatywy polityczne:
 Partnerstwo Wschodnie
 Budowa wspólnej polityki energetycznej
 Przegląd Strategii Morza Bałtyckiego

 Obszar III – zagadnienia obecnie procedowane, które mogą się zakończyć po 1 lipca 2011 r. (przykłady):
 dyrektywa o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej
 dyrektywa o przeciwdziałaniu dyskryminacji poza miejscem pracy
 dyrektywy wchodzące w skład tzw. pakietu obronnego
Minister M. Dowgielewicz zwrócił również uwagę na parlamentarny wymiar przygotowań do prezydencji. W tym kontekście odniósł się do zbiegającego się terminu wyborów parlamentarnych w Polsce z okresem sprawowania prezydencji, co istotnie utrudniłoby realizację przede wszystkim zadań wynikających z tego wymiaru prezydencji. Dodał, że kalendarz spotkań międzyparlamentarnych, który musi być dostosowany również do kalendarza całej prezydencji musi zostać ostatecznie ustalony na początku 2011 roku.
M. Dowgielewicz podkreślił również konieczność wykorzystania wiedzy i doświadczenia polskich deputowanych do PE w trakcie polskiej prezydencji w UE.

Za niezmiernie istotne minister M. Dowgielewicz uznał:
• przygotowanie kadr: szkolenia dla pracowników, wyznaczenie członków korpusu prezydencji, nabór oficerów łącznikowych, wolontariuszy i pomocników;
• przygotowania logistyczne: selekcja obiektów konferencyjnych, przygotowanie odpowiedniego zaplecza hotelowego;
• budżet prezydencji: pozyskanie sponsorów prezydencji w sektorze prywatnym, zaangażowanie samorządów.

Na podstawie materiałów SUE
lubię naszą okolicę
Awatar użytkownika
piechocinski
 
Posty: 203
Rejestracja: sob mar 03, 2007 8:31 pm
Lokalizacja: iwiczna

Postautor: haniasta2 » śr mar 18, 2009 1:58 pm

Jak Pan myśli czy fakt, że prezydencja zbiega się z wyborami parlamentarnymi nie pokrzyżuje planów o których Pan pisze? jakośsobie nie wyobrażam, że można prowadzić skuteczną politykę w atmosferze kampanii wyborczej.
Hanka
haniasta2
 
Posty: 9
Rejestracja: pt lut 27, 2009 9:30 am

Postautor: piechocinski » czw mar 19, 2009 10:35 pm

stąd potrzeba wcześniejszych wyborów wiosną 201 1 roku pozdrowienia jp
lubię naszą okolicę
Awatar użytkownika
piechocinski
 
Posty: 203
Rejestracja: sob mar 03, 2007 8:31 pm
Lokalizacja: iwiczna

Postautor: sharmlover » ndz mar 22, 2009 8:54 am

Współpraca administracji publicznej z sektorem pozarządowym w przygotowaniu i sprawowaniu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
18.03.2009


UKIE zleciło Instytutowi Spraw Publicznych opracowanie ekspertyzy pt. „Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – współpraca administracji publicznej z sektorem pozarządowym”.
Efekt tej pracy, zawierający między innymi omówienie doświadczeń w tym zakresie Słowenii, Francji i Szwecji, publikujemy na naszej stronie.


Przygotowania do sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej trwają. Jednym z elementów tych przygotowań jest debata publiczna dotycząca priorytetów polskiej prezydencji, a szerzej roli Polski w UE oraz celów, jakie nasz kraj chce osiągnąć jako państwo członkowskie.

Do tej debaty zaproszeni zostaną przedstawiciele trzeciego sektora oraz środowiska naukowego.

Rola trzeciego sektora (czy też szerzej - społeczeństwa obywatelskiego), jest niezwykle istotna w globalizującym się świecie. Istnienie szeregu instytucji oraz organizacji pozarządowych, będących podstawą do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, jest jednym z warunków wysokiego poziomu uczestnictwa obywateli w państwie demokratycznym oraz pozytywnie wpływa na wzrost efektywności działań administracji publicznej.
Unia Europejska, będąca związkiem demokratycznych państw, kładzie również nacisk na debatę publiczną wokół polityk wspólnotowych oraz na udział trzeciego sektora w życiu publicznym. M.in. organizacje pozarządowe korzystają z funduszy strukturalnych realizując różnego typu projekty. Dla polskiej administracji rola trzeciego sektora jest niezwykle istotna. Realizacja części zadań publicznych jest powierzana organizacjom pozarządowym.

Opracowanie Instytutu Spraw Publicznych zawiera rekomendacje dla administracji publicznej w zakresie jej współdziałania z trzecim sektorem w przygotowaniu i sprawowaniu polskiej prezydencji w Radzie UE. Niewątpliwie, jak zauważyli autorzy, polskie organizacje pozarządowe zrobiły (i wciąż robią) wiele m.in. w zakresie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Także doświadczenia Słowenii, Francji i Szwecji są niezwykle interesujące, choć nie można ich wprost przenosić na grunt polski. Niektóre propozycje, np. w zakresie przygotowania strategii kooperacji pomiędzy rządem a trzecim sektorem wykraczają poza problem przygotowań do polskiej prezydencji.

Na pewno polska administracja będzie czerpać z propozycji zaprezentowanych przez Instytut Spraw Publicznych, niemniej w związku z ograniczeniami głównie natury finansowej realizacja wszystkich postulatów jest niemożliwa.

Już dziś zapraszamy do dyskusji na ten temat, której planujemy nadać ramy, bez nadmiernego formalizowania, poprzez organizację otwartej debaty dotyczącej roli organizacji pozarządowych w polskiej polityce europejskiej w okresie przed i w trakcie prezydencji.

Polecam zrodlo: http://www.prezydencjaue.gov.pl/
Awatar użytkownika
sharmlover
 
Posty: 636
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 5:40 am
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości