Czerwony Pic-Nic - święto pracy

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Czerwony Pic-Nic - święto pracy

Postautor: sharmlover » czw maja 01, 2008 6:00 am

Ogórek w ogórku, miś z filmu Barei, prusakolepy i szwadron podobno sympatycznej milicji. To atrakcje sentymentalnej imprezy pod Pałacem Kultury z okazji 1 Maja


Ta data jeszcze długo kojarzyć się będzie z pochodem ludu pracującego, chorągiewkami, gołąbkami pokoju, kiełbasą zwyczajną i piwem ciechanowskim. Powrót całej tej PRL-owskiej fasady brzmi oczywiście jak senny koszmar, ale z drugiej strony w wielu z nas drzemie specyficzna nostalgia za rodzimym absurdem. świadczy o tym chociażby popularność filmów Stanisława Barei, kronik filmowych i dobranocek z tamtych lat.

Pochody z okazji święta Pracy już nie są obowiązkowe i pewnie tym chętniej lud pracujący Warszawy stawi się 1 maja na wielki "Czerwony Pic-Nic" przed Pałacem Kultury. Tę iluzję, pełną cukrowej waty, wody z saturatora i rzewnych melodii Marino Mariniego ("Nie płacz, kiedy odjaaaadę") po raz drugi zaaranżuje dla nas w czwartek Urząd Miasta. W zeszłym roku zagrał zespół Papa Dance, a w kolejce po pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym stało się nawet kilkadziesiąt minut. W tym roku "Czerwony Pic-Nic" rozpocznie się już o godz. 13 muzycznym setem didżeja Marka Sierockiego.

O 14.30 na plac Defilad zjadą tzw. oldtimery, czyli stare samochody: wartburgi, trabanty, warszawy i syrenki, a o 16 pojawi się autobus-ogórek, na dodatek z Michałem Ogórkiem w środku. To właśnie znany satyryk i dziennikarz uroczyście otworzy "Pic-Nic". Potem nastąpi wielka orgia PRL-owskich symboli: miś, oryginalna słomiana maskotka z filmu Barei, fragmenty Kroniki Filmowej, archaiczne reklamy, np. osławiony spot środka owadobójczego Prusakolep, a także szwadron podobno sympatycznej milicji.

Będzie można kupić koszulkę z fiatem 126p i kubki z plakatami propagandowymi. W roli kaowca wystąpi Bohdan £azuka, a od godz. 17 zaczną się koncerty ówczesnych gwiazd: Krzysztofa Antkowiaka ("Zakazany owoc"), Andrzeja Rosiewicza ("Czy lubi pani cza-czę?") i zespołu Banda i Wanda ("Hi-Fi"). Wstęp wolny.


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
Ostatnio zmieniony czw maja 01, 2008 6:06 am przez sharmlover, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
sharmlover
 
Posty: 636
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 5:40 am
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Postautor: sharmlover » czw maja 01, 2008 6:01 am

1 maja przypada święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętniające strajk robotników w Chicago z 1 maja 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję.
Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o 8-godzinny dzień pracy. O to właśnie, a także o godziwe warunki pracy i płacy, walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję, od jej kul zginęło wielu demonstrantów.

święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Rodzący się wówczas ruch związkowy, bez względu na różnicę nurtów ideowych, przyjął ten dzień za swoje święto. Wyłamały się tylko Stany Zjednoczone, gdzie - zapewne w celu uniknięcia przykrych skojarzeń z chicagowską masakrą - Labour Day (Dzień Pracy) obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września. Pierwsze obchody święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - Związek Zawodowy Polski.

Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 Maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL.

Po 1989 roku 1 maja organizowane są nadal manifestacje partii lewicowych, niekiedy dochodzi do starć demonstrantów z członkami organizacjami reprezentujących skrajną prawicę.

W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto.

onet.l
Awatar użytkownika
sharmlover
 
Posty: 636
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 5:40 am
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości