11 kwietnia Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

11 kwietnia Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

Postautor: teresa » pt kwie 11, 2008 11:52 am

11 kwietnia obchodzony jest jako Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem.

11,1 procent - tyle, według najnowszych danych resortu pracy, wyniosła w marcu stopa rejestrowanego w Polsce bezrobocia. Ostatnie dane przekroczyły nawet przewidywania ministerstwa, które "stawiało" na mniejszy spadek - marcową stopę na poziomie 11,4 proc. (przypomnijmy: w styczniu było to 11,7 proc., w lutym 11,5). Oznacza to, że oficjalnie, bez pracy w naszym kraju pozostaje niewiele ponad 1,7 mln osób. To oczywiście bardzo dużo, ale jeżeli na tę liczbę spojrzymy pod kątem kilku ostatnich lat (chociażby 2002 roku, kiedy liczba bezrobotnych sięgnęła 3 mln, a bez pracy był co piąty Polak!), okaże się, że nie jest tak źle. Będzie jeszcze lepiej?

Bezrobotny to życiowy zawód wyuczony. Nie szukają pracy, to praca szuka ich. Ale oni i tak jej nie chcą. Nie dadzą się też wysłać na najbardziej atrakcyjne, często płatne szkolenia. Mowa o bezrobotnych z wyboru, którzy wolą siedzieć w domu, polować na zasiłki, czasem dorobić na czarno. (praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,5105962.html)

Czy ktoś z Was orientuje się jak wygląda stopa bezrobocia na terenie powiatu piaseczyńskiego?
teresa
 
Posty: 1076
Rejestracja: wt lis 06, 2007 11:32 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: sharmlover » sob kwie 12, 2008 11:04 am

Bezrobocie w Powiecie Piaseczyńskim jest zjawiskiem, które dotyka szerokie kręgi społeczne. Straty i skutki społeczne, które powoduje są trudne do oszacowania. Pojawia się na niepokojącą skalę degradacja dużych grup społecznych i to nie tylko bezrobotnych, ale także ich rodzin.

Brak pracy, przejście na zasiłek, z kolei jego utrata i ostatecznie korzystanie z pomocy społecznej - prowadzi do ubóstwa ze wszystkimi tego konsekwencjami. Brak zatrudnienia negatywnie wpływa nie tylko na ekonomiczną kondycję rodzin, ale także na pozamaterialne kwestie życia rodzinnego. Przymusowe pozostawanie bez pracy oraz niemożność znalezienia ponownego zatrudnienia powoli i systematycznie pozbawiają człowieka poczucia własnej wartości. Stres i utrata stabilizacji powodują często trudności w podejmowaniu racjonalnych, a niekiedy jakichkolwiek decyzji. Pojawia się apatia i zniechęcenie. Okres bezrobocia oznacza radykalną zmianę rozkładu czasu w ciągu dnia.

W zmianie trybu życia ujawnia się tradycyjny podział obowiązków na kobiece i męskie. Bezrobotni mężczyźni często sięgają po używki, głównie w celu rozładowania stresu. Osoby o niewielkich szansach na rynku pracy (brak kwalifikacji, zaawansowany wiek) dostrzegają raczej nadmiar wolnego czasu i rodzące się przygnębienie, a rozczarowanie lub stres „leczą” alkoholem lub używkami. Bardziej aktywnie i twórczo starają się wykorzystać swój czas ci bezrobotni, którzy dostrzegają szansę poprawy swojej pozycji na rynku pracy (młodzi, posiadający poszukiwany zawód lub gotowi do przekwalifikowania się).

Złe warunki materialne są jednym z głównych czynników wywołujących stany depresyjne związane z poczuciem braku stabilności i bezpieczeństwa socjalnego. Niskiej kondycji psychosomatycznej towarzyszy w szczególności wzrost zapadalności na niektóre choroby zakaźne, choroby społeczne - nerwice, choroby serca, choroby psychiczne oraz znaczny wzrost zachorowalności na czynną gruźlicę płuc, tradycyjnie już uznaną za chorobę będącą wynikiem biedy i niedożywienia.

Wykształcenie, co jest zrozumiałe, jeszcze bardziej niż płeć i wiek różnicuje sytuację bezrobotnego na rynku pracy. Wśród bezrobotnych dominują osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Drugie miejsce zajmują osoby z wykształceniem średnim zawodowym oraz gimnazjalnym i poniżej. Bezrobotni posiadający wykształcenie średnie ogólnokształcące i wyższe stanowią najniższy odsetek wśród bezrobotnych.

Z doświadczeń pracowników socjalnych wynika, że bezpośrednim i najbardziej widocznym skutkiem bezrobocia jest obniżenie standardu materialnego rodziny, co wręcz wymusza konieczność korzystania z pomocy społecznej. Mniej widoczne lecz nie mniej zagrażające spójności rodziny są skutki psychologiczne bezrobocia. Bezrobocie powoduje bowiem zmianę sytuacji społecznej i emocjonalnej całej rodziny, zarówno dorosłych jak i dzieci. Częstym zjawiskiem jest izolacja społeczna - ograniczone zostają kontakty interpersonalne wszystkich członków rodziny bezrobotnego zarówno ze znajomymi jak i z dalszą rodziną. Bezrobocie wpływa także niekorzystnie na układ stosunków wewnątrzrodzinnych, przy czym okazuje się, że bezrobocie mężczyzn ma znacznie bardziej negatywne skutki dla rodziny niż bezrobocie kobiet. Bezrobotny mężczyzna doświadcza silnej frustracji, obniżenia swojej pozycji w rodzinie, utraty autorytetu, które to doznania powodują bezradność, apatię, sięganie po alkohol - coraz częstsze zjawisko u bezrobotnych.

Cele:
a) zmniejszenie bezrobocia oraz jego skutków poprzez:
- stwarzanie warunków do powstawania nowych miejsc pracy,
- dostosowanie profilu kształcenia zawodowego do wymogów lokalnego rynku pracy,
- pomoc osobom bezrobotnym i zagrożonym bezrobociem.
1. Kierunki realizacji celów:
a) koordynacja działań i wymiana informacji instytucji i organizacji zajmujących się problematyką rynku pracy takich jak Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Miasta i Urzędy Gmin, Stowarzyszenia i przedstawiciele pracodawców,
b) dostosowywanie szkoleń dla bezrobotnych,
c) monitorowanie rynku pracy,
d) szeroko prowadzona polityka informacyjna na temat istniejących form pomocy osobom bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem.
2. Sposób realizacji celów:
a) prowadzenie pośrednictwa pracy,
b) bieżąca analiza sytuacji na rynku pracy,
c) stała współpraca z mediami, przekazywanie informacji do osób zagrożonych bezrobociem, bezrobotnych, uczniów i pracodawców,
d) pomoc prawna,
e) tworzenie grup wsparcia dla osób dotkniętych długotrwałym bezrobociem,

ANALIZA SWOT
Mocne strony i Słabe strony
• Publiczne instytucje rynku pracy i instytucje wspomagające na poziomie powiatu
• Coraz wyższa świadomość społeczna o wadze podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia
• Duża ilość programów i środków finansowych na rzecz promocji zatrudnienia
• Niewystarczająca współpraca pomiędzy samorządami i lokalnym przedsiębiorcami
• Niskie kwalifikacje zawodowe osób długotrwale bezrobotnych
Szanse Zagrożenia
• Możliwość korzystania z programów unijnych wspierających wzrost zatrudnienia
• Inwestowanie w rozwój zasobów ludzkich • Dziedziczenie bezrobotnego stylu życia i brak motywacji u długotrwale bezrobotnych do podejmowania zatrudnienia

Źródło: Strategia rozwiązywania problemów społecznych w powiecie piaseczyńskim do 2015 roku
Awatar użytkownika
sharmlover
 
Posty: 636
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 5:40 am
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Projekt "Stop bezrobociu. Chcę pracować!"

Postautor: justynka » czw kwie 24, 2008 12:17 pm

Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie realizuje projekt „Stop bezrobociu. Chcę pracować!” w ramach Priorytetu VI, Poddziałania 6.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek – najlepsza inwestycja”.

Jeżeli jesteś pracodawcą lub osobą bezrobotną:
- do 25 roku życia,
- długotrwale bezrobotną,
- kobietą, która po urodzeniu dziecka nie podjęła pracy,
- powyżej 50 roku życia,
- bez doświadczenia, bez kwalifikacji lub wykształcenia średniego

Zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy w Piasecznie
ul. Szkolna 20
tel. 022 757 20 28

Proponujemy: staże, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia, zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych. (źródło: piaseczno.pl)
Justyna
justynka
 
Posty: 1096
Rejestracja: pt sty 18, 2008 11:04 am
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

cron