Zrobią lodowisko na Rynku Starego Miasta

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

Zrobią lodowisko na Rynku Starego Miasta

Postautor: Justi » pn wrz 30, 2013 10:52 am

Obrazek

Na Rynku Starego Miasta nie będzie w tym roku drewnianych kramów z kiełbasą, chlebem i grzanym winem, które od lat pojawiały się tam przed Bożym Narodzeniem. Zamiast nich będzie lodowisko. Jarmark bożonarodzeniowy zaczynał się zwykle w listopadzie, w ostatnim sezonie kramy na Starówce stały do święta Trzech Króli. Gościł na Starówce przez pięć kolejnych lat. Przyciągał tłumy kupujących, spacerowiczów i turystów, którzy traktowali świąteczny bazar jako dodatkową warszawską atrakcję.

Znika handlowa atrakcja

- Warszawiacy stracą - ocenia Jerzy Hanusz z firmy Intershow ZM, który organizował jarmark. - W weekendy przychodziło tu pełno ludzi. Wszyscy sprzedawcy robili dla nas specjalne badania i wyszło z nich, że 19 proc. odwiedzających było cudzoziemcami, a w stoiskach gastronomicznych było ich nawet 45 proc.

Firma chwali się nawet, że do kramów zajrzał kiedyś prezydent Rosji. - Niestety, władze miasta traktują nas jak bazar, nie chcą bożonarodzeniowego jarmarku i odmawiają lokalizacji - skarży się Jerzy Hanusz.

Starówka podlega Zarządowi Terenów Publicznych. Jego dyrektorka Renata Kaznowska zapewnia, że nie chodzi o żadną niechęć. Po prostu organizator jarmarku spóźnił się z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego (jakim jest Rynek Starego Miasta). Złożył wniosek jako trzeci i dostał odmowę. Racje ZTP potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego poskarżył się organizator jarmarku.

Nie wszyscy chcą się z tym pogodzić. O kramy na Starówce upomina się radny Warszawy Marcin Rzońca. "Ze smutkiem przyjąłem informację, że w roku 2013 jarmarku bożonarodzeniowego na Rynku Starego Miasta w Warszawie może nie być" - pisze w interpelacji do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Radny od organizatora jarmarku dowiedział się, że kramy zastąpi lodowisko. - A może będą połączone te dwie działalności, tylko nie wszyscy o tym wiedzą? - dopytuje.

Restauratorzy wolą ślizgawkę

Okazuje się, że zgodę na zajęcie Rynku dostał w tym roku jeden z właścicieli znajdującego się tam baru. Poparło go Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców Warszawskiego Traktu Królewskiego. W ZTP dowiadujemy się, że Rynek faktycznie będzie zajęty pod lodowisko - od 25 listopada do 2 marca. Miasto zarobi 23,2 tys. zł.

Wiadomo, że lodowisko będzie tak przygotowane, by nie ingerowało w nową nawierzchnię Rynku. Teraz trwają tam prace remontowe, mają się zakończyć za kilka tygodni.

- Lodowisko na Rynku Starego Miasta już było, przed wojną, a więc nie jest to nic nowego - mówi Renata Kaznowska. - Natknęłam się nawet na ikonografikę w którymś z muzeów. Lodowisko miało kształt koła.

Jarmark dworcowy

A co w takim razie z jarmarkiem? W ZTP leży kilka wniosków organizatora, który widzi jarmark m.in. na skwerze Hoovera i w pobliżu bramy Uniwersytetu Warszawskiego. Czekają na rozpatrzenie.

Jerzy Hanusz jednak się nie martwi. Już wie, że pod koniec listopada postawi na miesiąc kramy przy Dworcu Centralnym.

- Tym razem jarmark będzie mniejszy, obejmie 26 stoisk od strony ul. Emilii Plater - opowiada. - PKP nawet kubeczki przygotowuje na grzane wino, tak im się pomysł spodobał, będą promować jarmark. Zgłosiłem się do nich, kiedy zobaczyłem jarmark na głównym dworcu w Berlinie. http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... miast.html
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

lodowisko na Rynku Starego Miasta

Postautor: jagodka55 » wt paź 01, 2013 10:04 am

Niestety coś za coś....Wszystkiego mieć nie można.
jagodka55
 
Posty: 5
Rejestracja: wt paź 01, 2013 7:52 am

lodowisko na Rynku Starego Miasta

Postautor: jolantam » pn paź 07, 2013 1:56 pm

Beznadziejnie, wolałam jarmark - był bardziej staromiejski
jolantam
 
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 07, 2013 1:52 pm

lodowisko na Rynku Starego Miasta

Postautor: matyldamirska » ndz paź 13, 2013 1:43 pm

łyżwy na rynku? super pomysł. Z pewnością się wybiorę :lol:
matyldamirska
 
Posty: 10
Rejestracja: ndz paź 13, 2013 1:13 pm

Postautor: mango » pn paź 14, 2013 2:14 pm

już się nie mogę doczekać :)
mango
 
Posty: 3
Rejestracja: pn paź 14, 2013 2:08 pm


Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron