KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Warszawie, oraz o tym co wydarzyć się może. Warto wiedzieć, co dzieje się w pobliskiej Warszawie. Kulturalna Stolica! Rozrywka w Warszawie. Sprawy mieszkańców Warszawy.

Moderator: GTW

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: Kacperek » śr maja 29, 2013 2:59 pm

Obrazek

KARTA WARSZAWIAKA. Kto płaci podatki w Warszawie będzie miał tańszą komunikację miejską? Stołeczny ratusz przymierza się do wprowadzenie Karty Warszawiaka, dzięki której osoby płacące podatki w Warszawie będą płaciły mniej za korzystanie z komunikacji miejskiej.

Informacje o Karcie Warszawiaka pojawiły się w środę na facebookowym profilu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. „Od kilkunastu tygodni trwają intensywne prace nad „Kartą Warszawiaka”. Będzie ona uprawniać mieszkańców naszego miasta płacących tu podatki do tańszych biletów 30 i 90 dniowych. Już dziś mogę powiedzieć, że projekt wkrótce trafi pod obrady Rady Warszawy” - czytamy na profilu.

Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza potwierdza informacje o pracach nad Kartą Warszawiaka. - Na razie przygotowywana jest koncepcja. Powstają wyliczenia, a konkrety przedstawimy być może już w wakacje, albo zaraz po nich - mówi MM-ce Milczarczyk.

Ulgi w komunikacji miejskiej, które ratusz przygotowuje z myślą o osobach płacących w Warszawie podatki, mają dotyczyć wyłącznie biletów okresowych: 30 i 90 dniowych. Wiadomo też, że urzędnicy chcą, aby korzystne dla stołecznych podatników zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2014 r., kiedy to w życie wchodzi trzeci etap podwyżek biletów ZTM. - Być może będzie tak, że osób płacących podatki w Warszawie ta podwyżka nie obejmie, a nawet będą płacić mniej - dodaje rzecznik ratusza.

Tymczasem pod wpisem o pracach nad Kartą Warszawiaka na profilu prezydent stolicy wywiązała się dyskusja internautów. Część osób chwali pomysł. „Bardzo słusznie. Można zaproponować też inne ulgi dla mieszkających i pracujących w Warszawie. W końcu to będzie finansowane po części z ich podatków” - pisze Luba. „Nareszcie ktoś pomyślał żeby zmusić słoiki do płacenia podatków tutaj w Warszawie!!! Jestem za!” - pisze Alek.

Część osób zastanawia się jednak czego ulga miałaby objąć tylko bilety okresowe. „(…) będzie, że się czepiam, ale dlaczego już jednorazówki i krótkookresówki nie? Czemu taka KW nie może być legitymacją uprawniającą do tańszych przejazdów pojedynczych?” - zastanawia się Krzysiek.

http://www.mmwarszawa.pl/449814/2013/5/ ... egory=news
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: weronika » czw maja 30, 2013 12:04 pm

Stołeczny ratusz chce wprowadzić Kartę Warszawiaka uprawniającą do tańszych biletów długookresowych komunikacji miejskiej osoby, które płacą w stolicy podatki – poinformował ratusz. Płacący w Warszawie podatki mogliby kupić taniej bilety: 30-dniowy i 90-dniowy. Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała na swoim profilu na popularnym portalu społecznościowym, że projekt wkrótce trafi pod obrady Rady Warszawy. - Dołożę wszelkich starań, żeby Rada Warszawy się na to zgodziła – zapewniała w "Kropce nad i" w TVN 24 prezydent stolicy.

Od 1 stycznia 2014

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała PAP, że za wcześnie, by mówić o wysokości zniżek, a także o kosztach wprowadzenia Karty Warszawiaka. - Chcielibyśmy, aby specjalne ceny biletów komunikacji miejskiej obowiązywały od 1 stycznia 2014 roku - dodała. Kilkaset tysięcy osób mieszkających i pracujących w Warszawie nie płaci tutaj podatku. - Chcielibyśmy, aby Karta Warszawiaka ich do tego zachęciła - zaznaczyła Kłąb i przypomniała, że w Warszawie funkcjonują już zachęty do płacenia podatków, m.in. dodatkowe punkty przyznawane podczas przyjmowania dziecka do przedszkola lub żłobka.

Znaczna część budżetu

Kłąb podkreśliła, że wpływy z PIT stanowią znaczną część budżetu miasta. W budżecie na 2013 r. wpływ z PIT zaplanowano na 3,8 mld zł. Dochody zaplanowano na 12,98 mld zł, natomiast wydatki na 13,9 mld zł. (PAP)

Wypowiedź Gronkiewicz-Waltz HGW http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 88881.html
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: LukaszW » ndz cze 23, 2013 2:10 pm

Od 1 stycznia 2014 r. osoby płacące podatki w Warszawie będą miały prawo do tańszych długookresowych biletów komunikacji miejskiej w ramach karty warszawiaka - zapowiada stołeczny ratusz. Oferta ma być rozszerzana o zniżki przy zakupie biletów do teatrów. Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała, że projekt w sprawie karty warszawiaka powinien trafić na sesję Rady Warszawy zaraz po wakacjach. - Dopracowujemy szczegóły rozwiązań - dodała.

- Kilkaset tysięcy osób mieszkających i pracujących w Warszawie nie płaci tutaj podatku. Chcielibyśmy, aby karta warszawiaka ich do tego zachęciła - powiedziała Kłąb. Podkreśliła, że wpływy z PIT stanowią znaczną część budżetu miasta. W ub.r. było to ponad 3,5 mld zł. Zaznaczyła, że od 1 stycznia płacący w Warszawie podatki mogliby kupić taniej bilety: 30-dniowy i 90-dniowy. Nie podała jednak, jakiej wysokości byłyby to zniżki.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz informowała w czerwcu na portalu społecznościowym, że karta warszawiaka będzie uprawniała do zakupu biletów ze zniżką do teatrów. - Na liście jest już kilkanaście instytucji - teatry miejskie i teatry prywatne - podała.

Bilety stołecznej komunikacji miejskiej w ostatnich latach znacznie zdrożały. W sierpniu 2011 r. cena biletu 30-dniowego, ważnego w I strefie biletowej (w granicach miasta), wzrosła z 78 do do 90 zł, a w styczniu tego roku - do 100 zł. Kolejna podwyżka zaplanowana jest na styczeń przyszłego roku, wówczas bilet ten ma kosztować 112 zł. Cena biletu 90-dniowego wzrosła w sierpniu 2011 r. ze 196 do 220 zł, a z początkiem br. - do 250 zł. Od 2014 r. ma to być 280 zł. W czwartek, podczas absolutoryjnej sesji rady miasta, Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że mimo podwyżek w ub.r. wpływy z biletów pokrywają 35,5 proc. kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. To najniższy wskaźnik w dużych polskich miastach. W Gdańsku jest to 38,5 proc., w £odzi - 41,5 proc., w Krakowie - 42,8 proc., w Poznaniu - 44,7 proc., a we Wrocławiu - 48,9 proc.

http://www.zw.com.pl/artykul/2,663274-Z ... wiaka.html
LukaszW
 
Posty: 126
Rejestracja: pn gru 03, 2012 11:03 pm
Lokalizacja: Piaseczno

KARTA WARSZAWIAKA

Postautor: Kacperek » czw sie 22, 2013 8:37 pm

Miała być podwyżka dla wszystkich, będzie tylko dla niektórych. Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w czwartek o zmianach w taryfie biletowej od 1 stycznia 2014 roku.

Obrazek

Z KARTĄ WARSZAWIAKA TANIEJ NIż INNI

Dla osób, które płacą podatki w Warszawie będzie Karta Warszawiaka. Za bilet 30-dniowy, po podwyżce w styczniu 2014 r., osoby z kartą zapłacą 98 zł (o 2 zł taniej niż teraz - red.), a pozostali 110 zł, za 90-dniowy zaś odpowiednio 250 zł (tyle samo co obecnie - red.) i 280 zł. Dzięki Karcie Warszawiaka uzyskamy też "rabaty w instytucjach kultury i WOSiR" - podał urząd miasta. Docelowo jej posiadacze mają mieć także dłuższy bezpłatny czas korzystania z rowerów Veturilo: 30 minut (obecnie wszyscy mogą korzystać z rowerów bezpłatnie do 20 minut - red.).

Karta Warszawiaka wydawana będzie osobom, które mieszkają i płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres wpisany w dowodzie osobistym, nie będzie brane pod uwagę. Jest to forma premiowania osób, które przez płacenie PIT w Warszawie dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta. (...) to też forma zachęty dla wszystkich, którzy tego nie robią, a tutaj mieszkają. Takich osób może być nawet kilkaset tysięcy. [Urząd m.st. Warszawy]

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 96093.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: Ireneusz » pt sie 23, 2013 2:39 pm

Warszawiacy z Kartą Warszawiaka będą mieli lepiej, a my w Piasecznie dalej będziemy płacić za wszystko podwójnie.
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: Jacenty » pt sie 23, 2013 5:34 pm

Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś podatki zaczął płacić w Warszawie :mrgreen:


Karta Warszawiaka wydawana będzie osobom, które mieszkają i płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres wpisany w dowodzie osobistym, nie będzie brane pod uwagę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

Karta Warszawiaka to ochłap. Powinna być o połowę tańsza

Postautor: DominikaK » ndz sie 25, 2013 10:10 am

Piotr Guział, lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej krytykuje ostatnie propozycje Ratusza ws. wprowadzenia Karty Warszawiaka. Nazywa je "ochłapem i kpiną z mieszkańców miasta. Powinna być o połowę tańsza". http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 96314.html
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: Justi » ndz sie 25, 2013 5:10 pm

Jacenty pisze:Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś podatki zaczął płacić w Warszawie
Karta Warszawiaka wydawana będzie osobom, które mieszkają i płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres wpisany w dowodzie osobistym, nie będzie brane pod uwagę.

Jeżeli tak będzie, to zacznę płacić podatki w Warszawie.
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: Jacenty » ndz sie 25, 2013 6:34 pm

Róbta co chceta ale ja za 14 zł oszczędności miesięcznie jednak bym się nie przenosił do Warszawy z podatkami.
Jednak mieszkamy tutaj,chcemy żeby nam się mieszkało jak najlepiej więc i podatki powinny być odprowadzane w Piasecznie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

Re: KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warsz

Postautor: Justi » pn sie 26, 2013 9:49 am

Jakby wielu mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej, przestali płacić podatki w Piasecznie, a zaczęli płacić w Warszawie, to może urzędnicy z Piaseczna zrobiliby coś, żeby również zmotywować mieszkańców. UMiG nie robi nic, aby opłacało się płacić tutaj podatki.
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: Jacenty » pn sie 26, 2013 7:36 pm

Ja wychodzę z założenia że podatki powinno się płacić tam gdzie się mieszka.
Mieszkałbym w Warce-płaciłbym w Warce.Mieszkam w Piasecznie-płacę w Piasecznie.
To z podatków powstają nowe drogi,przedszkola,kanalizacja.
A w temacie komunikacji to choćby dopłaty do wspólnego biletu.

Faktycznie nic gmina nie robi,żeby tutaj płacić podatki.
Wróć.żeby się opłacało płacić tutaj podatki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

KARTA WARSZAWIAKA - taniej dla płacących podatki w Warszawie

Postautor: Majkel » pn sie 26, 2013 7:51 pm

Rosnące ceny biletów ZTM i brak działań ze strony władz Piaseczna, sprawią że jeszcze więcej ludzi zacznie jeździć samochodami do pracy, co przełoży się na jeszcze większe korki na Puławskiej.
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Karta Warszawiaka: Przywilej czy dyskryminacja?

Postautor: Ireneusz » wt sie 27, 2013 9:11 am

Karta warszawiaka niezwykle rozgrzewa emocje. Według propozycji Hanny Gronkiewicz-Waltz od stycznia płacący w Warszawie podatki zapłacą za bilety okresowe tyle co dziś lub niewiele więcej. Pozostałych obejmie planowana od kilku miesięcy podwyżka. A to oburza przede wszystkim dojeżdżających do pracy w Warszawie tuż zza granicy miasta http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... LokWarsTxt
Awatar użytkownika
Ireneusz
 
Posty: 1161
Rejestracja: pt cze 04, 2010 1:36 pm

Tak będzie wyglądała Karta Warszawiaka!

Postautor: Majkel » pn wrz 09, 2013 10:58 am

Tak będzie wyglądała Karta Warszawiaka http://wawalove.pl/Tak-bedzie-wygladala ... a-sl10928#
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Hanna Gronkiewicz-Waltz o komunikacji i Kacie Warszawiaka

Postautor: DominikaK » pt wrz 20, 2013 10:10 am

Hanna Gronkiewicz-Waltz o komunikacji i Kacie Warszawiaka w radiu ZET http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Ra ... wicz-Waltz

(...)

Monika Olejnik: Sześć i pół, nie ma karty warszawiaka.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Karta warszawiaka w pewnej formule tylko tak się nie nazywała, dlatego że od wielu lat osoby, rodziny cztery plus mogą jeździć jeśli chodzi o kartę młodego warszawiaka za darmo. Natomiast ze względu na ubytki w dochodach żeśmy musieli dokładnie policzyć ile potrzeba żeby zaoferować coś na trzy plus itd. Natomiast jeśli chodzi o kartę warszawiaka, sam fakt, że trzydziestodniowe bilety, czyli one z założenia są dla warszawiaków, były zawsze tańsze i 90-dniowe, to pokazuje, że myśmy o tym myśleli żeby ci ludzie, którzy dojeżdżają codziennie do pracy byli uprzywilejowani.

Monika Olejnik: Pani prezydent, za pani czasów jest trzecia podwyżka cen biletów. Ja nie wiem czy to jest tani bilet, jeżeli bilet trzymiesięczny kosztuje...

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Tańszy, ja nie powiedziałam...

Monika Olejnik: ...kosztuje 250 złotych, czy to jest tani bilet?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Trzymiesięczny?

Monika Olejnik: Tak, 250 złotych.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Jeżeli pani porówna z takimi miastami jak Poznań, Kraków, Szczecin to jest to najtańszy bilet trzymiesięczny i najtańszy miesięczny w porównaniu z tym, bo tam jest na przykład 106, a u nas sto, w Szczecinie jest 160, u nas sto, jednym słowem jeżeli porówna się z innym miastami dużymi, to nie jest to najdroższy bilet. I myślę, że tak myślę, że się w średniej mieści.

Monika Olejnik: No według mnie to są bardzo drogie bilety i dlaczego ja mam porównywać z biletami w Krakowie, czy też w Poznaniu, ja mieszkam w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No choćby z tego względu, że u nas jest dużo więcej autobusów, dużo więcej się zużywa paliwa, dużo dłuższe trasy, najdłuższa trasa jest 75 minut, czyli ponad godzinę się jedzie z krańca Warszawy na kraniec Warszawy i my właśnie chcemy wprowadzić taki bilet, który, tak jak jednorazowy z 4,40 tylko on będzie też biletem przesiadkowym, to znaczy, że będzie można jechać z nim godzinę i piętnaście minut, czyli na najdłuższej trasie, ewentualnie się w ciągu tego czasu przesiadać.

Monika Olejnik: Słuchaczka pyta: mieszkam kilka kilometrów poza Warszawą, dlatego też kupuję bilet dwustrefowy, ze względu na zasięg terytorialny rozliczam się z podatków w urzędzie skarbowym w Warszawie, czy w związku z tym będę płaciła taniej za bilet miesięczny, dwustrefowy?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Trzymiesięczny?

Monika Olejnik: Tak, 250 złotych.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Jeżeli pani porówna z takimi miastami jak Poznań, Kraków, Szczecin to jest to najtańszy bilet trzymiesięczny i najtańszy miesięczny w porównaniu z tym, bo tam jest na przykład 106, a u nas sto, w Szczecinie jest 160, u nas sto, jednym słowem jeżeli porówna się z innym miastami dużymi, to nie jest to najdroższy bilet. I myślę, że tak myślę, że się w średniej mieści.

Monika Olejnik: No według mnie to są bardzo drogie bilety i dlaczego ja mam porównywać z biletami w Krakowie, czy też w Poznaniu, ja mieszkam w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No choćby z tego względu, że u nas jest dużo więcej autobusów, dużo więcej się zużywa paliwa, dużo dłuższe trasy, najdłuższa trasa jest 75 minut, czyli ponad godzinę się jedzie z krańca Warszawy na kraniec Warszawy i my właśnie chcemy wprowadzić taki bilet, który, tak jak jednorazowy z 4,40 tylko on będzie też biletem przesiadkowym, to znaczy, że będzie można jechać z nim godzinę i piętnaście minut, czyli na najdłuższej trasie, ewentualnie się w ciągu tego czasu przesiadać.

Monika Olejnik: Słuchaczka pyta: mieszkam kilka kilometrów poza Warszawą, dlatego też kupuję bilet dwustrefowy, ze względu na zasięg terytorialny rozliczam się z podatków w urzędzie skarbowym w Warszawie, czy w związku z tym będę płaciła taniej za bilet miesięczny, dwustrefowy?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No myślę, że to jest zupełnie zrozumiałe, że mieszkańcy Warszawy, którzy tu płacą podatki mają określone przywileje, tak jak w przypadku zgłaszania się do przedszkoli, do żłobków. Proszę sobie wyobrazić, że po tym, jak żeśmy zaczęli dodatkowe punkty dawać tym, którzy płacą podatki, okazało się, że przybyło nam kilkanaście tysięcy płatników właśnie podatków w Warszawie. W związku z tym, Polska póki co, jest również gminna, poza tym pamiętajmy, że Warszawa za samo janosikowe zapłaciła 9,5 miliarda, odkąd jest instytucja wprowadzona, a odkąd ja jestem prezydentem 6,5 miliarda. Za to moglibyśmy wybudować tę część centralną linii metra oraz most Skłodowskiej-Curie, a żeśmy to przekazali innym gminom.

Monika Olejnik: A jaki jest pani największy sukces, taki namacalny sukces.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: No myślę, że ogromne inwestycje 25 miliardów złotych, czyli dokończenie pierwszej linii metra, wybudowanie mostu, którego nikt nie mógł wybudować Skłodowskiej-Curie, rozpoczęcie drugiej linii metra.

Monika Olejnik: A ile pani obiecywała linii?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Ja linii więcej nie obiecywałam metra, absolutnie, można to dokładnie sprawdzić, dlatego, że trzecia linia metra dopiero jest w projektowaniu. Jednym słowem tyle, co obiecywałam tyle zrobiłam jeśli chodzi o metro. Natomiast pamiętajmy, że 25 miliardów złotych to jest w ogóle niebotyczna suma, z czego 8,5 miliarda żeśmy zdobyli, można powiedzieć, z Unii Europejskiej. Warszawa nigdy nie miała takich inwestycji, że co roku było około 2 miliardy. Jak ja przyszłam to najwyższa suma była 800 milionów.

Monika Olejnik: Ale co jeszcze konkretnego oprócz metra?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Myślę, że bardzo dużo, rozwiązanie transportowe na Marsa, węzeł na £opuszańskiej, skrócona droga przez Cybernetyki na lotnisko, no cztery linie SKM, 186 nowych tramwajów, które są niskopodłogowe, klimatyzowane, informacja jest wyświetlana, wymiana większości taboru autobusowego, czyli transport taki rzeczywiście na europejskim poziomie, to nas kosztowało około 5 miliardów złotych, plus Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii żydów Polskich.

(...)

Wywiad do obejrzenia i przeczytania http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Ra ... wicz-Waltz
DominikaK
 
Posty: 128
Rejestracja: śr cze 19, 2013 7:19 am

Następna

Wróć do Warszawa: wydarzenia, informacje i rozrywka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron