Biedronka w miejsce Rolnika

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Biedronka w miejsce Rolnika

Postautor: stentonik » wt lut 07, 2012 4:49 pm

W tym roku na miejscu Rolnika powstanie Biedronka. Rolnik ma działać do końca marca. Z tego co rozmawiałem z właścicielami sklepów spożywczych z tej części miasta to zostali postawieni przed faktem dokonanym i praktycznie mogą zwalniać pracowników i zwijać interesy. Czyli mamy podobna sytuację jak z debatą ze skyteparkiem czy z premierem o Acta. Poprzednia władza w miarę broniła rodzimych kupców nie dopuszczając tego typu sklepów do samego centrum miasta. Ja wiem, że Biedronka to nie hipermarket, że względy ekonomiczne itd...ale wszyscy doskonale wiemy że w promieniu połowy miasta padną nasze sklepy, bo cenowo z dziadostwem nikt nie wygra a czasy takie, że ludzie pójdą tam gdzie taniej. Od lat ledwo wytrzymujemy konkurencje z Auchan, Lidlem, Kauflandem, Tesco, Piotrem i Pawłem i Biedronkami z Józefosławia ale przynajmniej nie wchodzili w osiedla czy centrum miasta, tak jak to jest w wielu miastach gdzie władze chronią swoich kupców. A co z nami?
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: argrabi » wt lut 07, 2012 5:06 pm

Będzie dobrze... że się posłużę cytatami...

"Kontakt z mieszkańcami, pomaganie im w codziennym życiu i planowanie rozwoju gminy na ich korzyść jest dla mnie priorytetem."

"Moja ocena artykułu „Jaka piaseczyńska Rada Miejska?” jest wielkim apelem do samorządowców i mieszkańców, abyśmy rozmawiali merytorycznie"

"Pamiętajmy, że należy szanować się wzajemnie i traktować wszystkie strony dialogu po partnersku""


Kupcy mają na kogo liczyć. Mogą spać spokojnie. Będzie normalność, bo ktoś jej broni....

PS. Pana od maszyn do szycia mi szkoda... Myślę, że gdzieś znajdzie miejsce na warsztat
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: wdolinski » wt lut 07, 2012 5:26 pm

stentonik pisze:A co z nami?



Podobne pytanie zadała ma pani sprzedająca znicze pod komunalnym pokazując na akacji tablicę z opłatami. A co ja jej miałem powiedzieć? że jest demokracja i niech każdy żyje jak chce? Takie standardy jaka władza! Najmniejszego liczenia się z mieszkańcami i ich sprawami!
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: kondzior78 » wt lut 07, 2012 5:35 pm

Stentonik poczekaj niech tylko sie Auchan rozbuduje... Praktycznie cały lokalny handel może się zwijać... Oczywiście pewnie znajdą się tacy co powiedzą, że przecież powstało 500 nowych miejsc pracy... ale jakim kosztem... :?
kondzior78
 
Posty: 92
Rejestracja: sob mar 15, 2008 11:40 pm

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: sanchez » wt lut 07, 2012 10:33 pm

Stento, jak Oszona mieli uruchamiać, też taka panika była.
Awatar użytkownika
sanchez
 
Posty: 673
Rejestracja: pt cze 22, 2007 2:53 pm

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: Agnieszka_G » wt lut 07, 2012 10:54 pm

Ale Rolnik? ja nie chcę :(
Awatar użytkownika
Agnieszka_G
 
Posty: 640
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:01 am
Lokalizacja: Z wioski

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: stentonik » śr lut 08, 2012 9:01 am

Przy Oszą była panika bo to była dla wszystkich wielka niewiadoma w tamtych czasach. Przy Lidlu, Kauflandzie, Tesco tez był strach ale sklepy te nadal budowano na obrzeżach miasta bo pilnowano tego. Była inwazja sieciówek, mnóstwo naszych sklepów padło w Piasecznie lub przestało się rozwijać. W tej ciężkiej dla kupców sytuacji jakoś udało się pozostałym utrzymać, ale teraz Biedronki w samym mieście pod nosem to cios w plecy ostateczny. I to bez ostrzeżenia i możliwości jakiejkolwiek ochrony czy pomocy ze strony władz. Liczy się kasa tu i teraz.

Wydaje mi się, że to całe piaseczyńskie rządzenie odbywa się według odgórnych ustaleń na szczeblu centralnym i nijak się ma do lokalnej rzeczywistości. Wszystko jest już zadecydowane, pozostaje czekać na kolejne kroki radnych, którzy nie rządzą miastem i nie pomagają mieszkańcom tylko są wykonawcami planu z którego muszą wyjść na plus przed swoimi wysokimi przełożonymi po zakończonej kadencji. Tyle.
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: sanchez » śr lut 08, 2012 11:44 am

Kurde, chłopie, ale co Ci lokalna władza ma na to poradzić ? Czego oczekujesz ? że stanie Burmistrz z rózgą i będzie krzyczał "wypieprzać mi stąd z tą Biedronką" ?

Jest budynek, jest przewidziany w tym miejscu lokal handlowy (czy tam handlowo - usługowy) i w zgodzie z istniejącym prawem będzie on dalej prowadzony. A że pojawi się logo Biedronki ? Jak chcesz to prawnie załatwić, żeby chronić lokalny bazarek i kupców w pawilonach ? Wszystko co nie jest zabronione, jest dozwolone. Więc jeśli może być w tym miejscu lokal handlowy - to będzie. Ja wiem, że póki sprzedają tam łopaty, wiadra i rózgi do poganiania bydła, to dla Was jest fajnie, bo nie zabierają Wam klientów, ale trochę obiektywizmu. Budynek wraz ze swoją zawartością bardziej nadaje się na muzeum w obecnym kształcie, a Ci co kochają bazarek - i tak przyjdą na bazarek, a nie do Biedronki.

Swoją drogą, skoro już temat wywołałem - uważam, że bazarek na Szkolnej jest kurewsko drogi.
Awatar użytkownika
sanchez
 
Posty: 673
Rejestracja: pt cze 22, 2007 2:53 pm

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: Kucyk » śr lut 08, 2012 12:32 pm

Posłuchajcie - czy czasem ta dyskusja nie zatacza jakiegoś błędnego kręgu logicznego:

stentonik pisze:bez możliwości jakiejkolwiek ochrony (kupców) czy pomocy ze strony władz

stentonik pisze:ludzie pójdą tam gdzie taniej


Rodzić mogą się pytania:
Czy władza ma bronić interesu kupców, czy konsumentów? Czy tańsze zakupy są dobre czy złe? Kto zarabia na Biedronce: władza czy klienci? Itd.
Mi się wydaję że jednak władza nie powinna się do tego wtrącać, bo gospodarka centralnie planowana się nie sprawdziła. Najlepszym rynku regulatorem jest... rynek - prawo popytu i podaży.
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: stentonik » śr lut 08, 2012 1:08 pm

Są w Polsce miasta, gdzie wypracowano wspólnie z lokalnymi kupcami model ich chroniący, polegający na nie wydawaniu pozwoleń dla sieciówek powyżej 1000m2 w centralnych punktach miasta oraz lokalizacjach wskazanych przez kupców. Da się? W tych miastach więc kupcy mają szanse chronić swój biznes zgodnie z prawem, u nas takich możliwości nie ma. Tam mają władzę dla swoich mieszkańców, mogą się dogadać i władze bronią interesu swoich kupców. Lokalne władze mogą i powinny chronić interesów swoich mieszkańców, kwestia czy potrafią i chcą.
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Re: Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: stentonik » śr lut 08, 2012 1:13 pm

sanchez pisze:Budynek wraz ze swoją zawartością bardziej nadaje się na muzeum w obecnym kształcie,


oo widzisz, a radni szukają miejsca na muzeum regionalne. I choinkę na lato byłoby gdzie schować :D
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: Witold Regner » śr lut 08, 2012 2:56 pm

Towarzystwo jeszcze mało wie?
To ja tylko sprzedam że w dawnym "żelaźniaku na ul. Dworcowa,róg Nadarzyńskiej też będzie biedronka.
Pozdrawiam
Witold Regner
 
Posty: 75
Rejestracja: czw kwie 29, 2010 11:33 am
Lokalizacja: Piaseczna

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: argrabi » śr lut 08, 2012 3:48 pm

Stentonik ma rację... Nie tak dawno w stolicy też była granda o to, ze banki się wszędzie panoszą. No bo jaka knajpka wygra z bankiem?? I ulice zaczęły zamierać... No, ale ktoś poszedł po rozum do głowy (choć chyba bardziej poczuł bat wyborców) i knajpki zaczęły wracać.
Co do Piaseczna - jedna rzecz to prawo lokalne uchwalane przez radnych, z drugiej strony interes właściciela terenu. Myślę, że gdyby kupcy z Rolnika zaczęli działać prężnie (stowarzyszenie?), to może i coś by ugrali... Bo zamiast Biedronki fajniejszy byłby jakiś odrestaurowany (sanchez ma też rację w tym ustępie) pawilon handlowo - usługowy..
Bo dzięki Biedronce mieszkańcy pewnie zyskają z 50-100 PLN miesięcznie. Może troszkę więcej. A ile osób starci źródło utrzymania?
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: sanchez » śr lut 08, 2012 3:56 pm

Stento, a w jakich to miastach nie wydaje się pozwoleń dla sieciówek w miejscach wskazanych przez lokalnych kupców ? Bo moim zdaniem to się kwalifikuje do sądu za pośrednictwem UOKiK'u.

Poza tym - co zmienisz ? Przeciez tam już jest sklep (ROLNIK) o dużej powierzchni, więc co ? Wprowadzisz prawo zabraniające jego działalnosci ? Czy też zapiszesz w Uchwale, że dotyczy tylko Biedronek, Lidlów, Kauflandów, Marcpoli, żabek, srabek i innego szajsu ?

Takie przepisy to sobie można wprowadzać w celach prewencyjnych, jakby tam jeszcze nic nie było ...

A druga sprawa - poruszona przez Kuca. Czy bardziej się Gminie opłaca działać w interesie 50 drobnych kupców, czy też w interesie 3500 klientów sklepu. Ludzie pójdą tam gdzie taniej, zgoda. Ale po cholerę tworzyć prawo, aby ludziom to uniemożliwiać ?
Awatar użytkownika
sanchez
 
Posty: 673
Rejestracja: pt cze 22, 2007 2:53 pm

Biedronka w miejsce "Rolnika"

Postautor: stentonik » śr lut 08, 2012 4:43 pm

Sanchez, takich miast jest..hmm tysiące? Kiedyś śledziłem z czystej ciekawości walkę z marketami i sieciówkami kupców z Augustowa, kiedy to tamtejsze stowarzyszenia kupieckie w porozumieniu z władzami ustaliły ścisłe centrum miasta uzdrowiskiem wykorzystując jego uwarunkowania geograficzne, chociaż samo centrum do momentu tematu Biedronek i Kauflandów z wiadomych wzgledów uzdrowiskiem nie było bo być nie mogło bo i z jakiej racji. A jednak luki prawne lub inne możliwości ( nie wiem, nie znam się jakie) potrafiono wykorzystać dla dobra własnych mieszkańców i wyborców. Sieciówki zostały kilkaset metrów obok, hipermarkety na obrzeżach na obrzeżach i nikt nie płacze. Dlatego nie zgodzę się, że nie można, że się nie da, że to bezprawie. Przykładów, ze sie da jest mnóstwo.

Witold, Biedronka na Dworcowej nie koliduje bezpośrednio z dziesiątką sklepów oddalonych od niej o kilkadziesiąt/naście metrów jak w przypadku Rolnika...Ta Dworcowa to też cios, ale przynajmniej jakiś "zapas" jest ;)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Następna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron