Proste pytania z branży foto

Wskazówki, opinie w temacie zdjęć, aparatów fotograficznych, sposobie fotografowania, książki fotograficzne itp. Wszystko co jest związane z teorią fotografii.

Moderator: GTW

Proste pytania z branży foto

Postautor: stentonik » pt sty 15, 2010 9:49 am

Czy filtr polaryzacyjny (a może jakiś inny) niweluje odblaski/odbicia światła lampy błyskowej np na szklanym kolczyku modelki, albo na szybkach prędkosciomierzy w kokpicie?. Jak sobie radzić z takimi odblaskami, kiedy trzeba zrobić zdjęcie z lampą stojąc centralnie na wprost fotografowanego fragmentu sceny na której są błyszczące powierzchnie i szybki?
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: Amon » pt sty 15, 2010 9:56 am

Chyba nie robiłem jeszcze zdjęć polar & lampa. Wątpię jednak żeby taki błysk polar wyeliminował.
A co do eliminacji odblasków - trzeba rozproszyć światło, albo/i przypalać z boku (lampa musi być zdalnie wywołana). Do rozpraszania można użyć przeróżnych rzeczy... dyfuzory (można zrobić ręcznie), deska plastikowa do cięcia z Ikei, blendy rozpraszające.... dobranie zależy od wielu czynników i ciężko doradzić jednoznacznie.
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: via » pt sty 15, 2010 9:58 am

Nie, tu taki filtr nie znajdzie zastosowania.

W takich sytuacjach trzeba sobie radzić inaczej oświetlając scenę, niż strzał na wprost lampą. Zastosowanie tu znajdą dyfuzory, softboxy itp.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: stentonik » pt sty 15, 2010 11:26 am

No tak, że blendy itp to wiem, myslałem, że coś można nakręcic na obiektyw i cyknąc przy lampie wbudowanej np :mrgreen:
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Postautor: WielkiGęgacz » pt sty 15, 2010 9:09 pm

Polar najlepiej niweluje odblaski kiedy źródło światła pada po kątem 90stopni do fotografowanej przez nas sceny , mówiąc bardziej obrazowo - kiedy słońce (lub co innego) świeci Ci w ucho. można też użyć polara (nie testowałem) do fotografowania pod słońce - podobno niweluje bliki.
Wątpię aby polar spełniał swoją rolę w opisanej przez Ciebie sytuacji, no ale...
co ja tam wiem.....
Ostatnio zmieniony pt sty 15, 2010 9:24 pm przez WielkiGęgacz, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
WielkiGęgacz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt lis 03, 2009 4:56 pm
Lokalizacja: ...:::z Bloków:::...

Postautor: looky » pt sty 15, 2010 9:21 pm

WielkiGęgacz pisze:pada po kontem

Chyba pod kątem ;)
Pozdrawiam
£ukasz Rakowski


GG: 1195018

Drodzy Ludzie Tego świata,
Nie chcę zabrzmieć dziwkarsko, ale korzystajcie ze mnie kiedy chcecie.

Z poważaniem,
Gramatyka
Awatar użytkownika
looky
 
Posty: 1886
Rejestracja: czw lis 29, 2007 7:36 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: WielkiGęgacz » pt sty 15, 2010 9:25 pm

taaa...
Pozdrawiam
WG
Awatar użytkownika
WielkiGęgacz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt lis 03, 2009 4:56 pm
Lokalizacja: ...:::z Bloków:::...

Postautor: Kucyk » ndz sty 17, 2010 5:18 pm

Mam pytanie do fachowej kadry. Jak się nazywała taka soczewka (wiem, że miała specjalną nazwę której bark w mej zdegenerowanej pamięci) zakładana na obiektyw wykorzystywana w przedwojennej fotografii aby uzyskać efekt ostrego środka i rozmytych boków?

Przykład:

Obrazek
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Postautor: photozoner » ndz sty 17, 2010 5:29 pm

Nie wiem jakie techniki były wykorzystywane w przedwojennej fotografii, ale spórz na to:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tilt-shift

albo na to:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4916
Awatar użytkownika
photozoner
 
Posty: 752
Rejestracja: sob maja 31, 2008 6:23 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Kucyk » ndz sty 17, 2010 6:11 pm

Wybacz Photozoner, ale podpowiedzi są napisane niezrozumiałym dla mnie (jako lajkonika fotograficznego) językiem.

Znalazłem coś takiego, ale chyba temat dotyczy przyciemniania na rogach http://www.fotoporadnik.pl/winetowanie-en.html a mi chodzi o rozmazanie ostrości. Chyba ten drugi link z takim dziwnym obiektywem o tym wspomina...
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Postautor: Amon » ndz sty 17, 2010 7:18 pm

To faktycznie lepiej kilkoma klikami w programie graficznym zrobić. Z soczewką taką się nie spotkałem, albo nie pamiętam/nie kojarzę.
"aparat nie ma znaczenia, każdym jestem w stanie zrobić złe zdjęcie"
Amon
 
Posty: 574
Rejestracja: pn lip 06, 2009 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kucyk » ndz sty 17, 2010 8:04 pm

Soczewka wyglądała jak denko od słoika. Cienka w środku, gruba na krańcach. Miałem kiedyś takową.

Tą "fotografię" dokonałem przez butlę z bimbrem i stąd taki efekt. Ale wciąż zachodzę głowę moją jak taka soczewa się nazywała...
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Postautor: via » pn sty 18, 2010 3:14 pm

Cokin ma w swojej ofercie takie filtry. Poszukaj na ich stronie, nazywa się to Radial zoom albo Cyclone.
Awatar użytkownika
via
 
Posty: 2194
Rejestracja: pt gru 19, 2008 10:13 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Kucyk » pn sty 18, 2010 5:24 pm

Wielkie dzięki Via! O to mi chodziło! ObrazekObrazekObrazek

W prawdzie jeszcze nie przypomniałem sobie polskiej, zwyczajowej nazwy, ale przynajmniej mam przykład wizualny tego filtru więc łatwiej mi będzie ewentualnie pytać.

Swój filtr zaś zrobiłem samodzielnie. Każdy może go zrobić właśnie tak:

1. Bierzemy różne owoce, rozdrabniamy, dodajemy wodę, cukier i drożdże bayanus;
2. Fermentujemy;
3. Destylujemy;
4. Rozcieńczamy do 30% i rektyfikujemy;
5. Rozcieńczamy destylat do 50% i zalewamy nim pomarańcze nadziane ziarnami kawy;
6. Po miesiącu cedzimy nalew;
7. Miesiąc kolejny klarujemy;
8. Wlewamy do płaskiej butelki i mamy filtro-soczewkę retro. Do tego soczewkę spożywczą i nie wyprodukowaną przez skośnookie czterolatki w brudnej hali fabrycznej na Tajwanie!
Po zakończeniu sesji możemy ją wprowadzić do organizmu, oczywiście nie całą... Obrazek

Przedstawione zdjęcie powstało przez bezpośrednie zbliżenie butli do obiektywu. A tak prezentuje się rzeczony filtr:


Obrazek
Obrazek
Z założenia co drugie słowo to: dziękuję, proszę, przepraszam - z tytułu oszczędności czasu i na rzecz "konkretyzacji" części z nich nie będę pisał, co nie zmienia faktu, że są w domyśle.
Awatar użytkownika
Kucyk
 
Posty: 1481
Rejestracja: pt maja 15, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Z wąskiego toru

Postautor: stentonik » pn sty 18, 2010 5:30 pm

Filtry w torbę i w plener :)
Awatar użytkownika
stentonik
 
Posty: 4102
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 7:57 pm
Lokalizacja: Kradziejów;)

Następna

Wróć do Wskazówki, opinie, inne konkursy i newsy z branży foto

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron