Rynek Miejski / Skwer Kisiela w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Rynek miejski w Piasecznie - Skwer Kisiela Piaseczno

Postautor: Jakub » wt sie 19, 2008 5:59 pm

Na stronie tvpiaseczno.pl pojawił się wywiad z p. Regnerem prezesem SPWNP na temat rewitalizacji Centrum miasta Piaseczno.

Obrazek
Jakub
Jakub
Moderator
 
Posty: 1973
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 9:02 pm
Lokalizacja: Warszawa

Piaseczno Rynek Miejski w Piasecznie Skwer Kisiela Piaseczno

Postautor: teresa » czw lut 26, 2009 8:30 am

Zaproszenie dla piaseczyńskich seniorów

W związku z realizowanym w Piasecznie projektem na rzecz wzmocnienia roli centrum miasta i poprawy jego funkcjonalności zapraszamy seniorów, uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawicieli środowiska kombatanckiego z terenu Piaseczna, zainteresowanych określeniem kierunków rozwoju centrum miasta na spotkanie warsztatowe, które odbędzie się 11 marca 2009 o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, przy ul. Kościuszki 5. W spotkaniu wezmą udział doświadczeni specjaliści z holenderskiego Biura RDH Architekci Urbaniści, współpracujący z gminą Piaseczno w realizacji projektu. Seniorów chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenia do 10 marca br. do koordynatora Pana Daniela Putkiewicza na adres e-mailowy: putkiewicz@piaseczno.eu

źródło: piaseczno.eu
teresa
 
Posty: 1076
Rejestracja: wt lis 06, 2007 11:32 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Jacenty » pt lut 27, 2009 9:00 am

W związku z realizowanym w Piasecznie projektem na rzecz wzmocnienia roli centrum miasta i poprawy jego funkcjonalności zapraszamy przedsiębiorców oraz przedstawicieli firm zainteresowanych określeniem kierunków rozwoju centrum Piaseczna na spotkanie warsztatowe, które odbędzie się 12 marca 2009 o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, przy ul. Kościuszki 5. W spotkaniu wezmą udział doświadczeni specjaliści z holenderskiego Biura RDH Architekci Urbaniści, współpracujący z gminą Piaseczno w realizacji projektu. Przedstawicieli biznesu chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenia do 10 marca br. do koordynatora Pana Daniela Putkiewicza na adres e-mailowy: putkiewicz@piaseczno.eu



Ja miałem okazje być na podobnym spotkaniu dla organizacji pozarządowych,które odbyło się 3 lutego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gorąco zachęcam do uczestnictwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacenty
 
Posty: 2866
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 4:18 pm
Lokalizacja: inąd się znamy...

ZAPROSZENIE

Postautor: Tomasz » czw mar 26, 2009 8:25 pm

W związku z realizowanym w Piasecznie projektem na rzecz wzmocnienia roli centrum miasta i poprawy jego funkcjonalności Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno zaprasza przedstawicieli młodzieży, jednostek oświatowych oraz instytucji kultury z terenu miasta zainteresowanych określeniem kierunków rozwoju centrum Piaseczna na spotkanie warsztatowe, które odbędzie się 7 kwietnia 2009 o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Piasecznie, przy ul. Kościuszki 5.

W spotkaniu wezmą udział doświadczeni specjaliści z holenderskiego Biura RDH Architekci Urbaniści, współpracujący z gminą Piaseczno w realizacji projektu. Przedstawicieli młodzieży, oświaty i kultury chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenia do 6 kwietnia br. do koordynatora Pana Daniela Putkiewicza na adres e-mailowy: putkiewicz@piaseczno.eu

źródło: piaseczno.eu
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

O centrum Piaseczna z seniorami i przedsiębiorcami

Postautor: Tomasz » sob mar 28, 2009 5:03 am

W dniach 11 i 12 marca odbyły się kolejne spotkania warsztatowe z przedstawicielami holenderskiego Biura RDH Architekci Urbaniści - firmy współpracującej z gminą Piaseczno przy realizacji projektu na rzecz wzmocnienia roli centrum miasta i poprawy jego funkcjonalności. Tym razem wzięli w nich udział starsi członkowie lokalnej społeczności oraz zainteresowani zagadnieniem przedsiębiorcy

W środę, w piaseczyńskim ośrodku kultury, spotkali się seniorzy, uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele środowiska kombatanckiego z terenu Piaseczna. We wspólnej dyskusji udział wzięło około 80 osób.
- Warsztaty były bardzo ciekawe i żywe - mówi Sylwia Mikołajczak, doradca i prawnik z firmy RDH. - Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów z przeszłości Piaseczna (między innymi o dawnym kinie, klubie kolejarza czy orkiestrze „Zielony kot”). Obecnie analizujemy wszystkie zaprezentowane opinie i planujemy opracować raport.

Na początku czwartkowego spotkania w urzędzie gminy Huub Droogh, prezes firmy RDH, wyraził zaskoczenie z powodu nadspodziewanie wysokiej frekwencji. Podkreślił, iż zdaje sobie sprawę jak trudno jest przedsiębiorcom o godzinie 14 opuścić biuro. Tradycyjnie, na pierwszy ogień poszła prezentacja multimedialna wyjaśniająca genezę RDH oraz podstawowe założenia procesu planowania przestrzeni miejskich.

- Polska to fascynujący kraj pełen kontrastów - twierdzi Huub Droogh. - Podstawowe problemy Piaseczna dotyczą kwestii związanych z infrastrukturą i brakiem tożsamości miasta.
Wyjaśniał, że są one pochodną tego, iż w stosunkowo krótkim czasie małe miasto bardzo się rozwinęło, zaś nowe funkcje usługowe zlokalizowane są na jego obrzeżach.
- Piaseczno powinno funkcjonować jak silnik, w którym poszczególne elementy muszą ze sobą współgrać - tłumaczył prezes RDH. - Na spotkaniach warsztatowych staramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi na pytania: co się udało, a co się nie udało w mieście?

Następnie dokonano podziału na grupy, w których przedsiębiorcy przez około 20 minut zastanawiali się nad kwestiami dotyczącymi przyszłości Piaseczna. Pojawiły się np. pomysły zamknięcia centrum miasta, poprawienia komunikacji ze stolicą czy stworzenia rynku z prawdziwego zdarzenia. Wielokrotnie padło też często powtarzane stwierdzenie - „sypialnia Warszawy”.

- Bardzo mi się podobały warsztaty zorganizowane przez firmę RDH - mówi Judyta Rudzka ze Szkoły Języków Obcych Lingua Nova & Mała Lingua. - Przedsiębiorcy z Piaseczna mogli się wspólnie spotkać i wpłynąć, choć w minimalnym stopniu, na to co się w najbliższym czasie zmieni w mieście. Oby tylko na lepsze.
Na zakończenie Huub Droogh stwierdził, że spotkał się dziś z dość nietypową grupą przedsiębiorców. Zmartwiło go szczególnie to, że sporo osób twierdziło, że nie ma czegoś takiego jak tożsamość Piaseczna lub nie potrafiło jej określić.
- Bez tożsamości trudno stawić czoła przyszłości - podsumował. - Cieszę się jednak, że chcą państwo zmienić klimat miasta i zacząć inwestować bardziej w jakość niż w ilość.

Ostatnie już spotkania warsztatowe organizowane przez firmę RDH odbędą się w dniach 7 i 8 kwietnia z przedstawicielami młodzieży, kultury i edukacji oraz z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych.

autor: Grzegorz Tylec
źródło: Kurier Południowy wydanie nr 287, 2009-03-27
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

Przebudowa rynku miejskiego w Piasecznie

Postautor: Tomasz » wt kwie 14, 2009 7:40 am

Przebudowa rynku miejskiego w Piasecznie zacznie się latem. Mamy już prawomocne pozwolenie na budowę – poinformowała „NW” Teresa Mazanek kierująca piaseczyńskim wydziałem inwestycji. Roboty mogłyby rozpocząć się wcześniej, ale magistrat chce jeszcze przeprowadzić pod powierzchnią pl. Piłsudskiego ciepłociąg, który w przyszłości zasili starostwo i projektowaną bibliotekę powiatową.

Obrazek

– Z tego względu o minimum miesiąc opóźnimy przetarg na wykonawcę przebudowy rynku – podaje Mazanek. Nowa nawierzchnia placu plus osuszenie fundamentów zabytkowego ratusza mogą kosztować nawet 6 mln zł. Jakie będą rzeczywiste koszty tej operacji, okaże się, gdy gmina zbierze oferty firm.

Z pewnością jest na co czekać. Największą atrakcją nowego rynku będzie zatopiona w kamiennej płycie placu podświetlona fontanna, po której będzie można chodzić. Główny punkt miasta stanie się bardziej kolorowy i uporządkowany.

Gorzej wygląda sprawa z przebudową Skweru Kisiela. Dokumentacja tego przedsięwzięcia wymaga licznych poprawek i z tego względu inwestycja zostanie prawdopodobnie przesunięta na następny rok (chociaż wcześniej wydawało się, że Skwer będzie odnowiony szybciej niż rynek).

źródło: Nad Wisłą nr 6 (272) z 26 marca 2009
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

Piaseczno Rynek Miejski w Piasecznie Skwer Kisiela Piaseczno

Postautor: Kacperek » śr maja 13, 2009 6:08 am

Za ile lat realnie zobaczymy zmiany w centrum Piaseczna?
Bo na razie nie mamy centrum miasta :(
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Piaseczno Rynek Miejski w Piasecznie Skwer Kisiela Piaseczno

Postautor: Tomasz » czw lip 23, 2009 7:42 pm

Rynek na nowo umeblowany. W ciągu kilkunastu dni rozpocznie się przygotowywana od ponad czterech lat przebudowa piaseczyńskiego rynku – dowiedziało się „NW”. Przetarg na roboty wygrała firma Fal-Bruk z ofertą opiewającą na 7,5 mln zł. – Zadanie jest ogromne, aż się go boję – zdradza Teresa Mazanek, kierująca gminnym Wydziałem Inwestycji. Za półtora roku nie poznamy reprezentacyjnego placu miasta. Przykryty granitem, z uporządkowaną zielenią, oświetleniem zainstalowanym w bruku i ciekawą w formie fontanną będzie zachęcać do spędzenia czasu w centrum Piaseczna.

Obrazek

Holenderska firma RDH Architekci Urbaniści zakończyła półroczne konsultacje z mieszkańcami Piaseczna. Niebawem poznamy efekty jej pracy – wskazówki co i kiedy należy zrobić, aby centrum miasta nabrało niepowtarzalnego klimatu i charakteru, a lokalna społeczność je zaakceptowała i polubiła. O pomoc do RDH w ubiegłym roku zwróciły się władze Piaseczna. Samorządowcy zdają sobie sprawę, że brak jakichkolwiek działań doprowadzi do całkowitej degradacji roli centrum miasta (mieszkańcy już teraz niechętnie spędzają tu czas wolny). Podczas dziewięciu spotkań przedstawiciele różnych grup społecznych (młodzież, ludzie starsi, przedsiębiorcy itp.) wskazywali przede wszystkim na to, że rozwój infrastruktury komunikacyjnej został daleko w tyle za chaotyczną, nieopanowaną rozbudową Piaseczna. Narzekano również na brzydotę centrum miasta i niedostatecznie zagospodarowane tereny zielone. Z doświadczenia RDH chcą skorzystać również władze powiatu. – Błędy popełnione w Piasecznie (budowanie bez skupienia się na długookresowej koncepcji rozwojowej oraz koncentracja na filarze ekonomicznym) są powtarzane na pozostałych obszarach powiatu piaseczyńskiego – mówi Hubb Droogh, prezes spółki RDH Architekci Urbaniści.

źródło: Nad Wisłą nr 14 (280) - 23 lipca 2009
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

Ucywilizują Plac Piłsudskiego

Postautor: justynka » pt sie 07, 2009 1:00 pm

Ucywilizują Plac Piłsudskiego

Niebawem ruszy kompleksowa przebudowa Placu Piłsudskiego, który ma stać się prawdziwą wizytówką miasta. Urzędnicy rozstrzygnęli już przetarg na wykonawcę inwestycji. Zostało nim konsorcjum kilku firm, które wykona remont placu za kwotę przekraczającą 7,5 mln złotych

Przygotowania do przebudowy zaniedbanego Placu Piłsudskiego, który od lat zamiast przyciągać mieszkańców raczej odstrasza, trwały kilka lat. Najpierw radni spierali się o nowy wizerunek placu, póżniej sporządzano koncepcję i projekty. W końcu samorządowcy przechodzą do konkretów. Jeszcze w tym roku na plac wejdą robotnicy i zabiorą się za jego gruntowną przebudowę. Przetarg, który został niedawno rozstrzygnięty, wygrało konsorcjum kilku firm i zrealizuje inwestycję za 7.584.757,64 zł. Teren znajdujący się w samym sercu miasta ma stać się prawdziwą wizytówką Piaseczna oraz miejscem wypoczynku, godnym nazwy, którą nosi. Jak przystało na prawdziwy rynek pojawią się tam nie tylko nowe ławki, kosze oraz oświetlenie, lecz także efektowna podświetlana fontanna. Od nowa zostanie zagospodarowana także zieleń, która z pewnością upiększy to miejsce.
W przyszłym roku zakończy się także przebudowa dawnego komisariatu policji, w którym powstanie filia ośrodka kultury oraz kawiarenka. Plac Piłsudskiego będzie więc prawdziwym kulturalno-wypoczynkowym centrum miasta.

autor: Grzegorz Traczyk
źródło: Kurier Południowy wydanie nr 304, 2009-08-07
justynka
 
Posty: 1096
Rejestracja: pt sty 18, 2008 11:04 am
Lokalizacja: Piaseczno

Zaczyna się remont pl. Piłsudskiego

Postautor: trzyfx » pt sie 21, 2009 6:19 am

Obrazek

Zaczyna się remont pl. Piłsudskiego, ale w Piasecznie. Główny plac miasta, łącznie z przecinającą go ulicą Kościuszki, zostanie wyłożony granitem.

Plac przed zabytkowym ratuszem i kościołem św. Anny w centrum Piaseczna był bardzo zaniedbany. Wszędzie pokruszone płyty chodnikowe, z trzech niskich schodków w południowej części odpadają kostki ceramiczne, fontanna w okrągłej cembrowinie z takiej samej kostki przestała działać na początku lat 90. i zasypano ją ziemią. Miało w niej coś rosnąć, ale nikt nigdy nie zdecydował, jaka właściwie to ma być roślina.

Po kilku latach przymiarek przebudowa mającego pół hektara rynku właśnie się zaczyna. Cały plac, łącznie z przecinającą go ul. Kościuszki, zostanie wyłożony kostką z szarego granitu strzegomskiego. W przestrzeni dla pieszych szara kostka zostanie ujęta w kratownicę z czarnego granitu o oczkach 5 na 5 m, na ulicy zaś wzór będzie dwa razy gęstszy. Pojawią się progi zwalniające, zniknie za to parking przed kościołem, co ma służyć lepszemu wyeksponowaniu świątyni.

Na przecięciu osi wschód - zachód wyznaczanej przez bryłę kościoła oraz osi północ - południe zaplanowano kwadratową fontannę w zagłębionej w posadzce misie. Znajdzie się w niej 37 biczów wodnych sterowanych komputerem i podświetlanych setką diod. Na placu pojawią się też nowoczesne latarnie i ławki, wymienione zostaną stare budki telefoniczne. Przebudowę zaprojektowała pracownia Kolprojekt, fontannę zaś - studio M&K Architekci.

Inwestycję za prawie 7,5 mln zł zrealizuje konsorcjum trzech firm pod wodzą Falbruku. Ma być gotowa w lipcu przyszłego roku. W 2010 roku ma się także zakończyć przebudowa dawnego komisariatu policji położonego u zbiegu rynku i ul. Kościuszki. Znajdzie się tam filia ośrodka kultury oraz kawiarnia.


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6949007,Zaczyna_sie_remont_pl__Pilsudskiego___.html
trzyfx
 
Posty: 241
Rejestracja: pn mar 05, 2007 2:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: Agnieszka_G » pt sie 21, 2009 8:47 am

Dobrze, ze z czegoś można się pocieszyć i ze już się dzieje :good: , następny krok to park miejski oby jak najszybciej :D
Awatar użytkownika
Agnieszka_G
 
Posty: 640
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:01 am
Lokalizacja: Z wioski

Fontanna zamiast zabytków

Postautor: Tomasz » sob wrz 12, 2009 3:01 pm

W trakcie prac prowadzonych na placu Piłsudskiego związanych z przeprowadzanym remontem rynku odkryto studnię sprzed co najmniej 200 lat. Być może to nie jedyny zabytek, który skrywa w tym miejscu piaseczyńska ziemia. Być może też studnia nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie czujność jednego z mieszkańców Piaseczna.

O tym, że fontanna na rynku ma powstać w miejscu, gdzie dawniej znajdował się ratusz miejski Sebastian Bryciński, harcerz Związku Harcerstwa Polskiego, powiadomił redakcję Kuriera Południowego, telewizję, starostwo powiatowe i konserwatora zabytków.
- Monitowałem wszędzie obawiając się, że podczas prac budowlanych powtórzy się historia z zeszłego roku - tłumaczy.
Wtedy przeprowadzano przez rynek linię ciepłowniczą. Według relacji Brycińskiego na placu przed kościołem św. Anny przecięto wtedy ścianę piwnicy gotyckiego ratusza
- Pracowałem wówczas przy wykopaliskach prowadzonych pod Prażmowem. Z prowadzącym je archeologiem przyjechaliśmy do Piaseczna i dosłownie spod koparki zbieraliśmy z wykopu części biżuterii, fragmenty kafli, krucyfiks, elementy tureckiej fajki z XVII w. Widziałem, jak niszczony był szklany, renesansowy kielich. Niestety, nie było wówczas możliwości wykonywania dokumentacji a w czasie rozmowy w gminie insynuowano nam, że były to podrzucone przez nas przedmioty - wspomina.
Jak twierdzi Bryciński, władze gminy o odkryciu nie powiadomiły wówczas konserwatora zabytków lub archeologa, a dwa dni po przekazaniu im informacji wykonawca zasypał piwnice.

Wstrzymane prace

W tym roku wiedząc, że planowana jest rewitalizacja rynku, Bryciński już wiosną sprawdził, jak wygląda projekt i okazało się, że w miejscu, gdzie był usytuowany ratusz ma powstać fontanna z 37 dyszami wbudowanymi w powierzchnię placu.
- Odnówmy rynek, niech będzie fontanna, oświetlenie, granitowa kostka, ale zachowajmy przy tym nasze dziedzictwo, nie zasypujmy historii - apeluje Bryciński. Twierdzi, że już w maju rozmawiał z przedstawicielami gminy o konieczności przeprowadzenia badań archeologicznych przed rozpoczęciem prac budowlanych.
- Gdy rozpoczęły się prace i zobaczyłem, że jednak brak jest nadzoru archeologicznego wezwałem władze gminy z działu inwestycji a ponadto zadzwoniłem do archeologa sprawującego nadzór nad Piasecznem, Andrzeja Jankowskiego, ściągając go z urlopu. Powiedział mi, że nie wiedział o rozpoczęciu prac, bo miały być prowadzone po jego powrocie z wypoczynku - relacjonuje Bryciński. Mimo obecności archeologa młody człowiek czujnie obserwował plac budowy i zauważył, że prace były wstrzymywane, gdy pojawiał się nadzorujący, a wznawiane, gdy wyjeżdżał. Wówczas o pomoc Sebastian Bryciński udał się do starosty powiatowego Jana Dąbka, a następnie do konserwatora zabytków Barbary Jezierskiej, która po zapoznaniu się ze sprawą wstrzymała prace na tej części placu, gdzie odkryto studnię oraz fragmenty fundamentów.

Prace pod
specjalnym nadzorem

W urzędzie gminy o działaniach Brycińskiego niewiele można się dowiedzieć. Teresa Mazanek, naczelnik wydziału inwestycji, który prowadzi rewitalizację rynku, niedawno wróciła z urlopu i co prawda słyszała, że jakiś mieszkaniec interweniował, ale nic konkretnego nie wie. Uważa też, że urząd zachował wszelkie procedury.
- Zdajemy sobie sprawę, że plac objęty jest nadzorem archeologicznym, archeolog miał zlecenie, przychodził, sprawdzał i prace prowadzone były do czasu, gdy odkryto fragmenty studni - mówi. Dodaje, że nie potrafi powiedzieć, czy prace trwały podczas urlopu archeologa, bo sama także była na urlopie do 24 sierpnia. - Nawet gdyby tak było, to przecież archeolog ma swoich pracowników, którzy wszystkiego pilnują.
Wojewódzki konserwator zabytków Barbara Jezierska przyznaje, że o sytuacji sprzed roku ubiegłym nic nie wie, ponieważ prawdopodobnie nie była ona zgłoszona do nadzoru archeologicznego. Zapewnia jednak, że tym razem nie ma powodu do obaw. Prace na rynku prowadzone są pod specjalnym nadzorem, co zapewne komplikuje sytuację inwestora.
- Najpierw powinny być przeprowadzone badania a dopiero potem wdrożone prace inwestycyjne. Obecnie obydwa etapy nałożyły się, ale to już problem inwestora - wyjaśnia.

ślady przodków

Teresa Mazanek zdaje sobie sprawę z tego, że rewitalizacja rynku może potrwać nawet o kilka miesięcy dłużej.
- Wiemy że prace mogą się przedłużyć, ale trzeba to zrobić. Uważam że to, co się da, trzeba zachować dla potomnych - mówi.
Przyczyny przestoju prac na rynku wyjaśnia Barbara Koperska, kierownik wydziału archeologicznego w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.
- Urząd gminy wystąpił o nowe zezwolenie na przeprowadzenie badań archeologicznych ponieważ, poprzednie wygasło 7 lipca - mówi.
W tej chwili zdjęta jest wierzchnia warstwa ziemi, a dalsze prace będą wykonywane łopatą. Do samego dna będzie odkrywana studnia oraz zostaną zbadane odkryte resztki fundamentów.
Co dalej zależeć będzie od stanu zachowania odkrytych zabytków. W przypadku, gdy będą one cenne lub dobrze zachowane, konserwator może zasugerować inwestorowi, by zostały one wyeksponowane. Nie byłoby to łatwe zadanie, gdyż wymagałoby modyfikacji projektu i przesunięcia fontanny. Natomiast odnalezione podczas prowadzenia wykopalisk zabytki ruchome po przebadaniu i wykonaniu dokumentacji mogą znaleźć się w Muzeum Regionalnym.
- Być może w czasie prowadzonych wykopalisk nie zostanie odkryte nic szczególnie wartościowego, choć mam nadzieję, że jednak ziemia skrywa tu wiele skarbów, ale nawet tych parę kamieni jest śladem pracy naszych przodków. Gdyby nie nasi ojcowie nie byłoby nas - mówi sprawca całego zamieszania Sebastian Bryciński. Zapewnia, że nie chodzi mu o popularność, nie chce nikomu udowadniać niekompetencji, błędów - Ja nic nie chcę. Tu się wychowywałem i to jest mój obowiązek, by ratować dziedzictwo. A że w zamian często mam ludzkie szyderstwa i kpiny, to trudno.

źródło: Kurier Południowy wydanie nr 309, 2009-09-11
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

Historia z rynku się wynurza

Postautor: Artur N. » pn wrz 14, 2009 1:00 am

Duży zgrzyt podczas przebudowy piaseczyńskiego rynku. Włodarze miasta zlecili firmie upiększanie placu, ignorując informacje o cennych skarbach skrywanych pod ziemią. Z tego powodu roboty potrwają znacznie dłużej.

Na obojętność piaseczyńskich samorządowców na pamiątki po dawnym Piasecznie poskarżył się „NW” harcerz ZHR Sebastian Bryciński. Ku swojemu zdumieniu zobaczył niedawno, że na placu Piłsudskiego rozpoczęły się intensywne roboty ziemne z użyciem ciężkiego sprzętu, podczas gdy od roku informował on gminnych urzędników, że pod rynkiem mogą znajdować się bardzo cenne pamiątki sprzed kilkuset lat.

Obrazek

Skąd to wie? – W zeszłym roku przejeżdżałem ze znajomym archeologiem koło placu. Akurat wkopywano ciepłociąg. Z hałdy ziemi, spod łopaty i gąsienic koparki ratowaliśmy fragmenty XVI-wiecznych kafli piecowych, renesansowego szkła weneckiego, biżuterii, naczyń i wyrobów z kości słoniowej – wylicza. Ze swą wiedzą Bryciński udał się do lokalnych samorządowców, ale nie przyniosło to oczekiwanego skutku. – To, czego nie zabrała nam wojna, dziś burzą urzędnicy bez jakiejkolwiek refleksji i poszanowania dla historii – krytykuje.

Był czas na spokojne badania

Prace na rynku już zostały spowolnione. Na miejsce przybył zaalarmowany Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz archeolodzy. Ich decyzją kolejne warstwy ziemi będą zdejmowane powoli – łopatami i miotełkami – żeby nie uszkodzić historycznych pozostałości. Z ziemi już wyłoniła się górna część studni z XIX wieku (niższe partie mogą być starsze), a także zarys fundamentów spalonego ratusza.

Teresa Mazanek, kierująca gminnymi inwestycjami, przekonuje „NW”, że nie wydarzyło się nic, czego gmina nie przewidywała. – Teren inwestycji jest cały czas pod nadzorem wynajętego przez nas archeologa. Dlatego prace ziemne zostały zatrzymane, gdy znaleziono pamiątki przeszłości – tłumaczy. I uzupełnia: – To co uda nam się uratować – korzenie, tożsamość naszego miasta – pokażemy potomnym.

Kolejność działań włodarzy Piaseczna nie podoba się Barbarze Jezierskiej, Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. – Skoro wiedzieli, co kryje się pod placem, mogli wcześniej pomyśleć o archeologicznym przebadaniu rynku – uważa.


Obrazek

Jezierska zastanawia się teraz, co zrobią samorządowcy Piaseczna, jeśli pod rynkiem zostaną odkryte ciekawe pamiątki przeszłości, które warto będzie wyeksponować na miejscu. – Stara studnia przykryta szybą miałaby szansę stać się hitem turystycznym. Jednak czy władze Piaseczna będą chciały ją wyeksponować, to ich decyzja – mówi.

Co nam zostało po 580 latach

Dziś już mało kto wie, że obok kościoła św. Anny – przy wschodniej pierzei rynku – do 1794 r. stał piaseczyński ratusz. Po będącej częścią insurekcji kościuszkowskiej bitwie pod Gołkowem (29 kwietnia 1794 r.) oddziały Kozaków z armii Suworowa ratusz zniszczyły i zatrzymały się w kościele. Resztki drewniano-murowanego budynku zapadły się do piwnic (prawdopodobnie razem z pieczęciami miasta, systemem miar i wag i innymi ruchomymi zabytkami).

– 5 listopada 1429 r. w Warszawie podpisano akt lokacji książęcego miasta Piaseczna. Będziemy więc obchodzić 580-lecie! Czyż nie byłoby chlubą dla Piaseczna, gdyby z tej okazji odkopano piwnice pierwszego ratusza i je wyeksponowano? Czy aż tak wielkim i kosztownym wyzwaniem jest zaznaczenie na płycie rynku inną kostką zarysu fundamentów ratusza i postawienie tablic informacyjnych z opisem historii obiektu? – pyta Sebastian Bryciński.


źródło: Nad Wisłą nr 17 (283) - 10 września 2009
Awatar użytkownika
Artur N.
 
Posty: 852
Rejestracja: sob lut 28, 2009 11:43 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Historia z rynku się wynurza

Postautor: weronika » pn wrz 14, 2009 6:39 am

Ciekawa jestem, czy zachowają stare znaleziska, czy po prostu zakryją to nowoczesną fontanną?
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Zobacz prezentację wizji rozwoju centrum Piaseczna

Postautor: Martin » wt paź 20, 2009 5:37 pm

Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron