Dlaczego właściciel ma utrzymywać lokatorkę która nie płaci

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Dlaczego właściciel ma utrzymywać lokatorkę która nie płaci

Postautor: Kacperek » czw mar 14, 2019 10:05 pm

Obrazek

Dlaczego właściciel ma utrzymywać lokatorkę, która nie płaci? "Ustawa to relikt". To naturalne, że jeżeli ktoś nie płaci, a umówiliśmy się, że będzie to robił, to powinien się wyprowadzić choćby następnego dnia. Państwo nie może przerzucać potrzeb mieszkaniowych obcych ludzi na właścicieli prywatnych lokali, którzy powinni swobodnie dysponować swoją własnością - ocenia prawnik.

W środę w „Stołecznej” opisaliśmy sprawę Laury http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... ialni.html , która dwa lata temu wynajęła mieszkanie i wkrótce potem przestała za nie płacić. Nie wyprowadziła się do dziś. W tym czasie urodziła dziecko. Właściciele mieszkania skierowali sprawę do sądu, ale na wyrok jeszcze poczekają. Zastosowali więc inne metody. Wynajęli firmę od niestandardowych usług, która najpierw wymieniła w mieszkaniu zamki, a potem zakwaterowała w sypialni rosłego mężczyznę. Zdaniem reprezentującego ją prawnika w ten sposób chcą zmusić dziewczynę do wyprowadzki. A przecież chroni ją ustawa o ochronie praw lokatorów.

Martyna Śmigiel: Artykuł o Laurze wywołał lawinę komentarzy w naszym serwisie. Internauci pisali – najłagodniej – że żeruje ona na właścicielach mieszkania. Ci z kolei wynajęli firmę, która wymieniła zamki w mieszkaniu i wprowadziła do mieszkania nowego lokatora. Czy takie praktyki są dozwolone?

Łukasz Ozga, radca prawny, partner w kancelarii Płonka Ozga, członek konwentu Business Centre Club: Wymiana zamków, wprowadzenie do mieszkania innego lokatora, wyłączenie mediów, ale też np. uporczywe nękanie hałasem, które mają zmusić lokatora do wyprowadzki, potencjalnie są przestępstwem zgodnie z nowym przepisem art. 191 § 1a Kodeksu karnego, na który w artykule powołuje się reprezentant pani Laury. Jako właściciele lokalu nie możemy uciekać się do żadnych siłowych sposobów, bo narażamy się na odpowiedzialność karną. W tym przypadku pani Laura może wystąpić także do sądu z powództwem cywilnym o naruszenie posiadania.

Ale przecież nie jest właścicielką mieszkania i nawet za nie nie płaci.
– Zawarła jednak umowę najmu, czyli uzyskała dostęp do lokalu i stała się jego posiadaczem. Nie wolno go naruszać, choćby posiadacz był w złej wierze. Ustawa zapewnia ochronę każdego posiadania, zarówno zgodnego z prawem, jak i bezprawnego. Sąd może zatem nakazać przywrócenie posiadania i wyprosić dokwaterowanego pana. Tylko pamiętajmy, że sprawa sądowa potrwa, a pani Laura dodatkowo miałaby do czynienia z równoległym powództwem właścicieli lokalu, którzy dochodzą odzyskania posiadania.

Co w takim razie może zrobić właściciel, gdy lokator nie płaci i nie chce zwolnić lokalu?
– Składamy pozew do sądu o eksmisję i... czekamy na wyrok. Jeżeli zawarliśmy zwykłą umowę najmu i lokator zalega nam z co najmniej trzema pełnymi czynszami, to co do zasady możemy wypowiedzieć taką umowę, przy czym dopiero po wyznaczeniu dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Dajemy dłużnikowi szansę na zapłatę. Jeśli tego nie zrobi i nie wyprowadza się z lokalu, zajmuje go odtąd bezumownie. Możemy wówczas dochodzić zarówno zapłaty zaległego czynszu wraz z odsetkami, jak i odszkodowania za kolejne miesiące.

Laura nie pracuje, co oznacza, że trudno będzie ściągnąć od niej zadłużenie.
– Dziś jest bezrobotna, ale ma dopiero dwadzieścia kilka lat, a na dochodzenie należności mamy dziesięć lat od wyroku sądowego. Każda czynność podjęta przez nas przed komornikiem przerywa zaś bieg przedawnienia, czyli tak naprawdę do końca życia możemy starać się o ściągnięcie długu. Jeśli pani Laura kiedykolwiek podejmie jakąś pracę albo np. dostanie spadek, komornik może na nasz wniosek zacząć egzekwować należności.

Właściciele lokalu często muszą czekać nie tylko na wyrok, ale i na lokal socjalny, który przysługuje niektórym lokatorom.
– To efekt reliktu, jakim jest ustawa o ochronie praw lokatorów, która całkowicie przesuwa ciężar obowiązków na właściciela lokalu i praktycznie chroni wyłącznie najemcę. Ustawa mówi m.in. o konieczności przyznania części osób lokalu socjalnego czy zakazie eksmisji od listopada do końca marca. Są przypadki, w których właściciele, nie chcąc czekać, aż gmina znajdzie lokal socjalny dla lokatora, sami wynajmują mu inne mieszkanie na rynku komercyjnym. To pokrętny sposób, którego nie polecam. Gdybym sam wynajmował komuś mieszkanie, przede wszystkim nie zdecydowałbym się na klasyczną umowę najmu, ale na umowę najmu okazjonalnego.

Na czym polega różnica?
– W przypadku umowy najmu okazjonalnego wynajmujący ma środki, dzięki którym może znacznie uprościć egzekucję swoich praw. Nie musi występować do sądu z powództwem o eksmisję, a jedynie o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu dotyczącemu opróżnienia lokalu. W praktyce można to załatwić bardzo szybko. Taki akt trzeba podpisać w momencie zawierania umowy, a najemca musi wskazać inny lokal, w którym w razie czego będzie mógł zamieszkać.

To coraz popularniejsze rozwiązanie?
– Tak, bo pozwala uniknąć konfliktów jak ten z udziałem pani Laury. To naturalne, że jeżeli ktoś nie płaci, a umówiliśmy się, że będzie to robił, to powinien się wyprowadzić zgodnie z warunkami umowy, choćby następnego dnia. Ustawa o ochronie praw lokatorów ma chronić potrzeby mieszkaniowe obywateli, ale przecież państwo nie może przerzucać potrzeb mieszkaniowych obcych ludzi na właścicieli prywatnych lokali, którzy powinni swobodnie dysponować swoją własnością. Przecież też mogą być w słabej sytuacji ekonomicznej, a muszą utrzymać siebie i dodatkową jeszcze inną rodzinę. To jest nie do pogodzenia z żadnymi zasadami współżycia społecznego.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... placi.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1700
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości