Dostępności miejsc w szkołach średnich

W tej części forum umieszczajcie informacje dotyczące ogólnych spraw całego powiatu piaseczyńskiego. Jeżeli temat jest zbyt ogólny, aby opisać go na podforach poszczególnych gmin, to umieść go tutaj.

Moderator: GTW

Rekrutacja podwójnego rocznika zbliża się wielkimi krokami

Postautor: Kacperek » pt sty 18, 2019 9:19 am

Obrazek

Rekrutacja podwójnego rocznika zbliża się wielkimi krokami. Czy powiat jest na to przygotowany? W najbliższą sobotę Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców zorganizuje konferencję na temat szczegółów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019-2020.

Spotkanie jest przygotowywane przede wszystkim dla rodziców uczniów obecnych klas VIII podstawówek i III klas gimnazjów. Przypomnijmy, że ze względu na reformę oświaty absolwenci obu szkół (likwidowanego gimnazjów i przywróconych klas VIII) spotkają się w przyszłym roku w szkołach średnich. Wprawdzie nie będą chodzili do tych samych klas – ponieważ absolwenci gimnazjów rozpoczną naukę w 3-letnim liceum (lub 4-letnim technikum), a absolwenci szkół podstawowych w 4-letnim LO (lub 5-letnim technikum), ale trzeba ich pomieścić w tych samych murach szkolnych.

Wedle wyliczeń piaseczyńskiego starostwa (któremu podlega edukacja ponadgimnazjalna), w czerwcu gimnazja i podstawówki w powiecie opuści łącznie około 4660 uczniów, podczas gdy do tej pory liczba ta nie przekraczała 2000. Z wieloletnich danych wynika także, że tylko około jedna trzecia absolwentów wybierała następnie szkoły średnie w powiecie, pozostała młodzież wolała uczyć się głównie w Warszawie. Pod naciskiem Piaseczyńskiego Porozumienia Rad Rodziców jeszcze poprzednie władze powiatu zapewniły jednak, że w roku szkolnym 2019/2020, ze względu na szczególną sytuację, w placówkach będzie czekało na byłych gimnazjalistów i ośmioklasistów około 2550 miejsc (czyli dla 65 proc. absolwentów, dwa razy więcej niż zwykle). To jednak oznacza, że w obecnych murach szkolnych powstanie 15 klas dodatkowych klas.

W sobotę PPRR chce zapytać o szczegóły, dlatego zaprosiło na spotkanie starostę oraz urzędników odpowiedzialnych za szkolnictwo ponadpodstawowe, dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół, a także burmistrzów i wójtów z powiatu. Padną pytania m.in. o stanu przygotowań do rekrutacji, w tym ilość oddziałów i miejsc w poszczególnych typach szkół.

W grudniowym wywiadzie starosta Ksawery Gut powiedział nam:

– Przygotowania do wprowadzenia skutków reformy oświaty zaczęliśmy prawie dwa lata temu. Niestety, w tej kwestii decyzję podjął rząd, a realizacja spadła na samorządy. Nie mamy wsparcia od strony rządowej i o wszystko musimy się martwić sami. Chcę oświadczyć, że robimy wszystko, aby uczniowie znaleźli miejsce w wymarzonych szkołach. Jednak na pewno nie będzie tak, że wszyscy chętni dostaną się do naszego najlepszego liceum przy Chyliczkowskiej w Piasecznie. Mamy dużo innych miejsc. Mam również nadzieję, że dużo młodych osób wybierze technika, które są mniej popularne, ale dają w zasadzie pewną pracę. Obecnie rozbudowujemy kilka szkół, finansowo na podwójny rocznik też jesteśmy przygotowani.

Spotkanie odbędzie się w urzędzie miasta o godz. 10. https://piasecznonews.pl/rekrutacja-pod ... ygotowany/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Rekrutacja 2019/2020 do szkół średnich

Postautor: Kacperek » pt sty 18, 2019 2:44 pm

Obrazek

W plikach poniżej znajdują się wykazy liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkól I stopnia prowadzonych przez Powiat Piaseczyński oraz inne jednostki, które w roku szkolnym 2019/2020 będą dokonywały naboru do klas pierwszych.

wykaz szkół powiatowych 2019 https://docs.google.com/viewer?url=http ... edded=true

wykaz szkół prowadzonych przez inne podmioty 2019 https://docs.google.com/viewer?url=http ... edded=true

Ulotka_Rekrutacja19_20 https://docs.google.com/viewer?url=http ... edded=true

INFORMATOR O SZKOŁACH https://docs.google.com/viewer?url=http ... edded=true

Komisje rekrutacyjne będą prowadziły odrębnie postępowanie rekrutacyjne dla absolwentów gimnazjum i odrębnie dla absolwentów szkoły podstawowej.

Podstawowe informacje i zasady rekrutacji w roku szkolnym 2019/2020 znajdą Państwo również na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej https://www.gov.pl/web/edukacja/rekruta ... y-20192020

W ramach "Tygodnia drzwi otwartych w szkołach Powiatu Piaseczyńskiego" serdecznie zapraszamy kandydatów po VIII klasie szkoły podstawowej i kandydatów po III klasie gimnazjum do wzięcia udziału w różnorodnych zajęciach proponowanych przez szkoły w poniższych terminach. Szczegółowe harmonogramy znajdziecie Państwo na stronach internetowych szkół.

26 lutego 2019 r.:

Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Konstancinie-Jeziornie
Zespół Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii
Zespół Szkół Zawodowych im. ppor. E. Gierczak w Górze Kalwarii

27 lutego 2019 r.:
Zespół Szkół Nr 1 w Piasecznie
Zespół Szkół Nr 2 im. Emilii Plater w Piasecznie
Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie

28 lutego 2019 r.:
IV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Piasecznie
Zespół Szkół RCKU w Piasecznie



Rekrutacja krok po kroku

Postępowania rekrutacyjne będą powadzone w tym samym czasie, ale każda szkoła utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum

Startujesz od:

zapoznania się ze szczegółową ofertą szkół. Można wejść na stronę internetową każdej szkoły uczestniczącej w naborze (wykaz szkół Powiatu Piaseczyńskiego dostępny na stronie http://www.piaseczno.pl/ w zakładce Rekrutacja 2019/2020). Warto dokładnie zapoznać się z ofertą wszystkich szkół i oddziałów. W przypadku wyboru kształcenia w zawodach należy wziąć pod uwagę stan zdrowia oraz perspektywy pracy lub dalszej nauki.
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej powinien być zgodny z Twoimi zainteresowaniami i możliwościami.

Możesz wybierać spośród następujących typów szkół:

liceum ogólnokształcące,
technikum,
branżowa szkoła I stopnia
UWAGA: Elektroniczny system naboru jest wspólny dla szkół Powiatu Piaseczyńskiego szkół warszawskich.

Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych z terenu Powiatu Piaseczyńskiego korzystają z naboru elektronicznego, poprzez:

- wejdź na stronę https://warszawa.edu.com.pl

- załóż konto wprowadzając nr PESEL i tworząc hasło dostępu

- wypełnij wniosek wybierając dowolną liczbę szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów.

PAMIĘTAJ! Szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy Ci najbardziej.

UWAGA! Jeśli wybierzesz małą liczbę oddziałów lub wyłącznie oddziały cieszące się dużą popularnością albo wszystkie oddziały w szkołach od lat przyjmujących kandydatów wyłącznie z wysoką punktacją, zmniejszysz swoje szanse na szczęśliwy nabór. Spróbuj wstępnie przeliczyć punkty, które prawdopodobnie uzyskasz za świadectwo oraz egzamin i porównaj z punktacją w interesujących Cię klasach.

- wydrukuj wniosek i podpisz własnoręcznie oraz poproś jednego z rodziców o podpisane wydrukowanego wniosku; postępowanie rekrutacyjne zgodnie z ustawą, prowadzone jest na wniosek rodzica (art. 20a, ust. 4) złożony w szkole pierwszego wyboru. W związku z tym szkoła nie może przyjąć wniosku, którego rodzic nie podpisał,

- zanieś wniosek do szkoły pierwszego wyboru.

Kandydaci potwierdzają wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani poprzez złożenie w niej oryginałów dokumentów.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji będzie zamieszczony wkrótce.

Spotkanie w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy

9 stycznia Starosta Piaseczyński Ksawery Gut, członek zarządu Ewa Lubianiec oraz naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Boniecka-Duchna spotkali się z przedstawicielami warszawskiego ratusza. Rozmowy dotyczyły wspólnych wyzwań związanych z reformą oświaty i koniecznością zapewnienia edukacji dla uczniów kończących szkoły podstawowe i gimnazja.

Podczas spotkania ustalono, że warszawscy urzędnicy przygotowują 44 tys miejsc dla uczniów i nie będzie żadnych ograniczeń w aplikowaniu do stołecznych szkół dla uczniów mieszkających poza Warszawą. Warto zaznaczyć, że nabór do szkół będzie odbywał się elektronicznie (powiatowe szkoły będą w tym samym systemie naboru). Liczba szkół, po zatwierdzeniu przez Radę Warszawy, do których można będzie aplikować nie będzie ograniczona (obecnie można wybrać 8 szkół). Powiat Piaseczyński także nie będzie tej liczby ograniczać. http://piaseczno.pl/rekrutacja-2019-2020
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Dostępności miejsc w szkołach średnich

Postautor: Martin » ndz sty 20, 2019 9:59 pm

Redakcja pisze:19 stycznia 2019 Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu – konferencji na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019-2020

Obrazek

Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców zorganizowało spotkanie na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019-2020. Dzięki za kolejne spotkanie. Była to konferencja przeznaczona przede wszystkim dla rodziców uczniów obecnych klas VIII szkół podstawowych i III klas gimnazjum, którzy zmierzą się z tzw. "podwójnym rocznikiem". Na spotkaniu pojawiła się bardzo duża grupa rodziców, która jest zainteresowana tym tematem, przedstawicieli władz samorządowych oraz nie zabrakło dyrektorów szkół średnich z terenu powiatu piaseczyńskiego.

Jestem "trochę spokojniejszy" po wysłuchaniu informacji i zapoznaniu się z prezentacjami. Przed rodzicami takich dzieci (m.in. przede mną) jest nie lada wyzwanie, jakim jest między innymi zainteresowanie ich konkretnymi szkołami średnimi i wsparcie tych młodych ludzi w wyborze najciekawszej dla nich szkoły.

Oferta szkół na terenie powiatu piaseczyńskiego nie jest taka mała i nie macie do wyboru tylko LO przy Chyliczkowskiej w Piasecznie. Może kogoś zainteresują ciekawe oferty szkół zawodowych np.: w Górze Kalwarii, tylko pozostaje pytanie - czy do tego czasu Gmina Góra Kalwaria, przy współpracy z pozostałymi gminami, rozwiąże problem dojazdu do tych szkół?

UWAGA! Ostatni tydzień lutego 2019 r. będzie tygodniem drzwi otwartych w szkołach na terenie powiatu piaseczyńskiego! Poznajcie razem te szkoły i ich ofertę.

Wszystkich rodziców, którzy mają dzieci w tym wieku, zachęcam do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej Starostwa http://piaseczno.pl/rekrutacja-2019-2020
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Podwójny rocznik ruszy do liceów

Postautor: Kacperek » pn sty 21, 2019 8:21 am

Widzę na zdjęciach, że był Pan Mariusz z iTV Piaseczno, więc pewnie będzie jakaś relacja ze spotkania?
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

W stronę szkół zmierza podwójna fala

Postautor: Kacperek » czw sty 24, 2019 8:09 am

Obrazek

Wszystkie ręce na pokład! W stronę szkół zmierza podwójna fala. Szkoły ponadpodstawowe w powiecie szykują na przyszły rok szkolny dwukrotnie większą liczbę miejsc. Czy to wystarczy? Władze powiatu zapewniają, że tak. Jednak części rodziców uczniów klas ósmych podstawówek i trzecich gimnazjów to nie uspokaja.

Zbliża się najtrudniejszy rok szkolny od wielu lat. W naszym powiecie zamiast niespełna 2000 nastolatków, mury gimnazjów oraz szkół podstawowych opuści w czerwcu ponad 4600 absolwentów. To rezultat reformy oświaty, którą przywrócono klasy VII i VIII w podstawówkach jednocześnie zlikwidowano gimnazja.

Więcej chętnych do szkół w powiecie

W sobotę w piaseczyńskim magistracie Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców (PPRR) zorganizowało konferencję podsumowującą przygotowania do feralnego roku 2019/2020. Zainteresowanie było ogromne – o szczegółach przyszło posłuchać kilkuset rodziców. Już na samym jej początku Piotr Raczkowski, przewodniczący PPRR przedstawił ciekawe dane. Pół roku temu Porozumienie przeprowadziło ankietę wśród 966 uczniów, których problem dotyczy, z pytaniem gdzie zamierzają kontynuować naukę. Wyszło wówczas na jaw, że nieco ponad połowa planuje wybrać szkołę w Warszawie (spośród nich 79 proc. – licea ogólnokształcące), a tylko co trzeci – w powiecie piaseczyńskim. Badania powtórzono w październiku i listopadzie, ale na liczbie 2000 uczniów i tym razem okazało się, że jednak 69 proc. młodzieży chce uczyć się dalej w powiecie piaseczyńskim, a tylko co czwarty planuje wybrać szkołę w stolicy. Oznacza to, że nastolatki, w ciągu kilku miesięcy, być może pod wpływem rodziców, znacząco zmienili swoje preferencje.

Wyniki ankiety nie niepokoją władz powiatu. Do tej pory co roku przygotowywały one „z górką” 1200 miejsc w szkołach średnich, ponieważ wieloletnie statystyki wskazywały, że 60 proc. absolwentów kontynuowało naukę poza powiatem, głównie w Warszawie. Tym razem, m.in. pod wpływem nacisków PPRR, starostwo przygotowało 2732 miejsca, a łącznie z gminami Góra Kalwaria oraz Tarczyn (które prowadzą licea u siebie) oraz placówkami prywatnymi – 3260 miejsc (czyli dla 70 proc. absolwentów). Urząd powiatowy na swojej stronie (piaseczno.pl) przygotował zakładkę poświęconą wyłącznie nadchodzącej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz ulotki. Starosta Ksawery Gut poinformował również, że w najbliższych dniach urzędnicy odwiedzą możliwie jak najwięcej placówek, aby poinformować zainteresowanych rodziców o ofercie miejscowych szkół średnich. Natomiast w ostatnim dniu lutego we wszystkich szkołach odbędzie się „tydzień otwarty”.

Jeśli trzeba będzie, staną kontenery

W sobotę rodzice dopytywali, czy jednak miejsc w szkołach wystarczy, skoro do placówek w Piasecznie będzie próbowała dostać się także młodzież chociażby z Grójca („państwo w powiecie podchodzicie zbyt optymistycznie, a 1300 dzieci zostaje bez miejsca w szkole” – brzmiał jeden z zarzutów).

– Nie mamy miejsc dla wszystkich absolwentów, nigdy tak nie było. Jeżeli sytuacja się zmieni, postawimy kontenery, żeby zmieścić uczniów. Jednak nie wierzę, że to zaistnieje. Nikt z nas nie jest szczęśliwy, że ta reforma tak szybko nastąpiła. Robimy wszystko, żeby spełnić państwa oczekiwania – odpowiadała Ewa Lubianiec z zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Rodzice usłyszeli również, że szkoły nawiązują współpracę z większą liczbą nauczycieli – część z nich przejdzie z gimnazjów, są też wykładowcy akademiccy i osoby, które przeszły na emeryturę. Na podwójny rocznik przygotowują się także placówki w stolicy, gdzie zamiast 19 tys. miejsc w szkołach, w tym roku zostanie przygotowane 44 tysiące.

W sobotę ofertę wszystkich szkół średnich w powiecie prezentowali ich dyrektorzy. W trakcie dyskusji okazało się, że z powodu podwójnego rocznika w Piasecznie i Józefosławiu powołano dwa prywatne licea. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak najlepsze w powiecie Liceum Ogólnokształcące przy Chyliczkowskiej w Piasecznie. Rodzice pytali, czy nie można w nim zwiększyć liczby miejsc, choć i się ona podwoi (otworzy 12 nowych klas).

– Niestety, nasze zasoby lokalowe zostały wyczerpane. Państwo chyba zdajecie sobie sprawę, że jest zazwyczaj 2-3-krotnie więcej chętnych, niż ich przyjmujemy. To dzięki konkurencyjności mamy wysoki poziom – przekonywała Barbara Chwedczuk, dyrektor LO.

Starosta zachęcał do wybierania także innych szkół w powiece, szczególnie techników.

– To są dobre szkoły, które oprócz matury zapewniają pracę w zawodach poszukiwanych na rynku. Wszystkim miejsc w liceach nie zapewnimy – mówił.

Nie będzie dwóch zmian?

Odpowiadając na pytania Ksawery Gut powiedział również, że nie przewiduje dwuzmianowości w żadnej ze szkół, w soboty zajęcia także nie będą się odbywały.

– Być może w niektórych szkołach lekcje zostaną wydłużone do godz. 16. To zależy jednak od wyniku rekrutacji – dodał. Jak mówili dyrektorzy, klasy będą liczyły najczęściej 30-34 uczniów.

Podczas konferencji okazało się, że choć dla byłych gimnazjalistów i ośmioklasistów, z godnie z wciąż obowiązującymi wymaganiami resortu edukacji, przygotowano po tyle samo miejsc, ci drudzy będą mieli trudniej. Absolwentów gimnazjów będzie bowiem w powiecie 2050, a podstawówek – 2500. Władze powiatu obiecały, że jak tylko pozwolą na to przepisy, skorygują tak miejsca w szkołach, aby ośmioklasiści nie czuli się pokrzywdzeni. https://piasecznonews.pl/wszystkie-rece ... ojna-fala/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Podwójny rocznik ruszy do liceów

Postautor: iTV Piaseczno News » sob sty 26, 2019 6:37 pm

Kacperek pisze:Widzę na zdjęciach, że był Pan Mariusz z iTV Piaseczno, więc pewnie będzie jakaś relacja ze spotkania?



Zasady rekrutacji do szkół średnich 2019/20 w Powiecie Piaseczyńskim https://itvpiaseczno.pl/artykul/zasady-rekrutacji-do/605175

Kumulacja dwóch roczników i rekrutacja do szkół średnich. Komisje rekrutacyjne będą prowadziły odrębnie postępowanie rekrutacyjne dla absolwentów gimnazjum i odrębnie dla absolwentów szkoły podstawowej. Podstawowe informacje i zasady rekrutacji w roku szkolnym 2019/2020 znajdą Państwo również na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej https://www.gov.pl/web/edukacja/rekruta ... y-20192020 W ramach "Tygodnia drzwi otwartych w szkołach Powiatu Piaseczyńskiego" serdecznie zapraszamy kandydatów po VIII klasie szkoły podstawowej i kandydatów po III klasie gimnazjum do wzięcia udziału w różnorodnych zajęciach proponowanych przez szkoły w poniższych terminach. Szczegółowe harmonogramy znajdziecie Państwo na stronach internetowych szkół.

Na spotkaniu z rodzicami młodzieży klas ósmych i trzecich gimnazjalnych w dniu 19 styczna dyrektorzy szkół średnich w Powiecie Piaseczyńskim przedstawiały swoją ofetrę rekrutacyjną na rok szkolny 2019/2020 dla uczniów. Przedstawimy niektóre oferty na naszym profilu.

Zaczynamy od Liceum Ogólnokształcącego im. rotm. Witolda Pileckiego w Piasecznie: https://www.facebook.com/itvpiaseczno/videos/1724364534331830/

W tym materiale filmowym informacja o Zespole Szkół Zawodowych w Górze Kalwarii. Ciekawe kierunki w gastronomii i turystyce https://www.facebook.com/itvpiaseczno/videos/1177225179093618/

Informacja o Zespole Szkół NR 2 Ciekawe kierunki m.in technik eksploatacji portów i terminali, technik obsługi turystycznej https://www.facebook.com/itvpiaseczno/videos/236438510635742/

Informacja Dyrekcji RCKU Ciekawe kierunki m.in technik hodowli koni, technik weterynarii czy klasa służb ratowniczych https://www.facebook.com/itvpiaseczno/videos/2251606421568292/
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Rekrutacja do szkół średnich w powiecie piaseczyńskim

Postautor: lucja » sob sty 26, 2019 11:05 pm

Obrazek

Działania rodziców zaowocowały przedstawieniem przez powiat przejrzystej informacji na temat przygotowywanej rekrutacji do szkół średnich.

Kwestia rekrutacji tzw. podwójnego rocznika do szkół średnich budzi duże emocje, odkąd pojawiła się informacja o reformie oświaty. Od ponad roku tematem zapewnienia wystarczającej liczby miejsc w szkołach powiatowych zajmuje się Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców. Najpierw rozmowy toczyły się tylko między członkami stowarzyszenia a władzami powiatu, potem włączona został w nie publiczność, czyli rodzice dzieci, które w tym roku skończą podstawówkę lub gimnazjum. Podczas burzliwego spotkania w maju ubiegłego roku ustalono, że w szkołach podstawowych przeprowadzone zostaną ankiety, których wyniki pomogą władzom powiatu i dyrektorom szkół przygotować ofertę edukacyjna dostosowana do preferencji uczniów. Z listopadowej ankiety, którą wypełniło 44% absolwentów szkół z terenu powiatu, wynika, że zwiększyła się ich wiedza na temat oferty edukacyjnej na terenie powiatu w stosunku do posiadanej w czerwcu. Aż 72% uczniów zadeklarowało, że jako szkołę pierwszego wyboru zamierza wskazać szkołę piaseczyńską, 25% warszawską, a 3% inną.

90 klas w powiatowych szkołach

Wykorzystując dane z ankiet, ale przede wszystkim statystykę z lat ubiegłych, szkoły prowadzone przez powiat przygotowały swoją ofertę dla uczniów. W sumie na uczniów czekać będą 2732 miejsca w szkołach podlegających starostwu oraz 528 miejsc oferowanych przez szkoły prywatne prowadzone przez gminy na terenie naszego powiatu. Odpowiada to 59% procentom uczniów z terenu powiatu piaseczyńskiego (71%, jeśli uwzględnić szkoły prowadzone przez inne niż powiat podmioty). Liczba absolwentów podstawówek i gimnazjów ma bowiem wynieść 4610 osób. Statystyki pokazują, że co najmniej połowa z nich wybierze szkoły warszawskie i jest bardzo prawdopodobne, że podobnie jak w latach ubiegłych, tendencja ta się utrzyma.

Na zorganizowanym w sobotę 19 stycznia przez Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców spotkaniu w Urzędzie Gminy w Piasecznie pojawiły się prawdziwe tłumy rodziców. Przewodniczący PPRR Piotr Raczkowski przedstawił wyniki ankiet, a naczelnik Wydziału Oświaty starostwa powiatowego Magdalena Boniecka-Duchna wyjaśniła zasady rekrutacji. Co istotne, prawdopodobnie tegoroczni absolwenci w elektronicznym systemie rekrutacyjnym będą mogli wybrać dowolną liczbę szkół (w ostatnich latach gimnazjaliści wybierali maksymalnie 8 ). Decyzję w tej sprawie władze Warszawy mają podjąć jeszcze w lutym. Powiat, którego szkoły są włączone w stołeczny system rekrutacyjny, również podejmie wówczas taką decyzję.

Dyrektorzy się starają…

Dyrektorzy szkół powiatowych, a także obecni na spotkaniu dyrektorzy placówek prywatnych, zaprezentowali zebranym rodzicom ofertę edukacyjną przygotowaną dla uczniów na rok 2019/2020. Zgodnie z decyzją MEN, każda szkoła ma zapewnić utworzenie równorzędnych klas danego profilu dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. W odpowiedzi na preferencje uczniów dotyczące typów szkół, przygotowano 1420 miejsc w liceach, 960 w technikach i 352 w szkołach branżowych. Kolejny wzrost liczby miejsc oferowanych przez powiatowe szkoły (ponad dwukrotny w stosunku do oferowanych dotąd około 1200) jest możliwy dzięki trwającym bądź zakończonym rozbudowom, podzieleniem części sal na mniejsze oraz zwiększeniem liczebności klas – do maksymalnie 34 w większości szkół. Oczywiście należy też brać pod uwagę pewne przesunięcia w planie lekcji. A ostateczna oferta klas ma uwzględnić deklaracje, które uczniowie w systemie złożą już w maju. Możliwe jest więc utworzenie większej liczby miejsc dla absolwentów podstawówek niż gimnazjów (jest ich o 500 więcej), czy dodatkowej klasy technikum zamiast szkoły branżowej.

…a szkoły otwierają

Wielu rodziców nieco uspokoiły informacje uzyskane na spotkaniu. Powiat zamieszcza też obszerne informacje o rekrutacji na swojej stronie internetowej http://piaseczno.pl/rekrutacja-2019-2020 . O rekrutacji reprezentanci zarządu powiatu będą też opowiadać na zebraniach z rodzicami w szkołach podstawowych. Członek zarządu powiatu Ewa Lubianiec zapraszała też na dni otwarte pod koniec lutego.

– Oprócz spotkań w określonym terminie, ustaliliśmy z dyrektorami, że ostatni tydzień lutego będzie tygodniem otwartych drzwi. W godzinach od 13.00 do 18.00 uczniowie mogą przyjść sami, z nauczycielami czy rodzicami, poznać szkołę, porozmawiać z pracownikami czy uczniami – poinformowała Lubianiec.

Rodzice zaapelowali jeszcze o to, by gminy zainteresowały się poprawą komunikacji lokalnej, by ułatwić uczniom docieranie do szkół. A z kolei Ewa Lubianiec i dyrektor „Platerówki” Małgorzata Łukasiak-Zamoyska zaapelowały do rodziców o wsparcie dzieci w rozsądnym wybieraniu szkół adekwatnych zarówno do zainteresowań jak i możliwości ucznia, co zwiększa szanse dostania się do wybranej szkoły. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... ekrutacji/
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Harmonogram rekrutacji do szkół średnich

Postautor: iza » śr sty 30, 2019 3:44 pm

Kurator oświaty podpisał tegoroczny terminarz rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych, czyli dawnych zawodówek. To ważne daty dla ostatnich gimnazjalistów i uczniów klas ósmych. Ostateczne wyniki rekrutacji poznają dopiero pod koniec lipca.

Harmonogram rekrutacji do szkół średnich w Warszawie

Składanie podań o przyjęcie od 13 maja do 20 maja - nie będzie limitu szkół i klas.

21 V - 3 VI - dodatkowe testy do szkół i klas sportowych, do klas dwujęzycznych i międzynarodowych oraz testy predyspozycji językowych dla kandydatów do klas wstępnych (to tzw. klasy zerowe, które przywraca w liceach reforma).

7 VI - ogłoszenie listy uczniów, którzy przeszli pozytywnie dodatkowe testy

17-19 VI - zmiana wyboru szkoły

21- 28 VI - dostarczanie świadectw i zaświadczeń z wynikami egzaminu

16 VII - ogłoszenie listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia

25 VII - ogłoszenie listy uczniów przyjętych do szkół

26 VII - 28 VIII rekrutacja uzupełniająca

Szczegóły na http://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice ... 92020.html
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Kumulacja roczników Zalewska zostawia problem samorządom

Postautor: lucja » ndz lut 03, 2019 8:45 pm

Kumulacja roczników. Minister Zalewska zostawia problem samorządom [DO SŁUCHANIA]

Samorządy stają na rzęsach, żeby móc powiedzieć: „miejsca znajdą się dla wszystkich”. To na nie zrzucono odpowiedzialność za wdrożenie reformy minister Zalewskiej. W podcaście OKO.press opowiadam o raporcie z 12 miast, który stworzyłem. Które samorządy mają problemy kadrowe? Gdzie zajęcia będą trwały do 19:00? Przy mikrofonie Anton Ambroziak.

W związku z reformą edukacji w czerwcu 2019 roku o miejsca w polskich liceach, technikach i szkołach branżowych ubiegać się będzie dwa razy więcej uczniów i uczennic niż rok wcześniej i rok później. Dokładnie: 731 tys. Posłuchaj jak z przygotowaniami radzą sobie samorządy. https://oko.press/kumulacja-rocznikow-m ... sluchania/

Szczegółowe zestawienie dla 12 miast znajdziesz na https://oko.press/samorzady-szyja-co-rzad-sprul-12-miast-w-obliczu-kumulacji-rocznikow-2019-2020/

Czytaj o kumulacji roczników: https://oko.press/tag/kumulacja-rocznikow/
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Podwójne roczniki w szkołach. 36 uczniów w klasie

Postautor: iza » wt lut 12, 2019 9:53 pm

36 uczniów w jednej klasie, zajęcia po siedemnastej. Po zmianach PiS szkoły muszą przyjąć podwójne roczniki. Klasy pękające w szwach i zajęcia do wieczora - tak od 1 września będzie wyglądała rzeczywistość w niektórych warszawskich szkołach średnich.

Stołeczny ratusz podliczył miejsca w szkołach, które w związku z reformą edukacji PiS muszą pomieścić podwójny rocznik - absolwentów gimnazjów i podstawówek. 

W pierwszych klasach szkół średnich Warszawa przygotowała 43 tys. miejsc. To ponad dwa razy więcej niż jest teraz. Nie wszędzie jednak uda się utworzyć podwójną liczbę oddziałów - wyjaśnia wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska.

- Bardzo wiele szkół, tych znakomitych, z pierwszej dwudziestki, nie ma warunków lokalowych, które pozwoliłyby na to, by zdublować liczbę oddziałów - powiedziała Kaznowska.

I to do nich trudniej będzie się dostać. Niektóre szkoły - żeby przyjąć więcej uczniów - utworzą klasy 36-osobowe, w części z nich nauka będzie trwała do wieczora.

- Od ósmej do minimum godziny siedemnastej. Wszelkie zajęcia dodatkowe będą się mogły odbywać po godzinie siedemnastej lub przed ósmą - podkreśla wiceprezydentka Warszawy.

Resort edukacji uspokaja, że wszystko jest policzone i uczniowie powinni się zmieścić. Przypomina też, że samorządy miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie sieci szkół na podwójny rocznik.

W Warszawie jest 161 szkół średnich: 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 szkół branżowych.

Więcej: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,2444 ... anach.html
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Egzaminy pod znakiem zapytania

Postautor: Kacperek » wt mar 19, 2019 6:29 pm

Obrazek

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia. Minister Oświaty Anna Zalewska zapewnia, że mimo to planowane na kwiecień egzaminy odbędą się w terminie.

W ubiegły poniedziałek, zgodnie z zapowiedziami, Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował o dacie rozpoczęcia strajku pracowników oświaty.

– Strajk nauczycieli jest nieunikniony – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Determinacja nauczycieli jest duża, by termin był powiązany z datami egzaminów końcowych. I jest mało prawdopodobne, by trwał tylko jeden dzień – zaznaczył. Pierwszym dniem protestu ma być poniedziałek 8 kwietnia, czyli na dwa dni przed rozpoczęciem egzaminów gimnazjalnych i tydzień przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty. Ile potrwa strajk? Zdaniem władz ZNP, wszystko zależy od rządu.

To kolejny etap sporu zbiorowego z rządem. Jak wynika z danych ZNP, przystąpiło do niego 78% placówek oświatowych w kraju (74% na Mazowszu). Ostateczną decyzję podejmą jednak sami nauczyciele. W dniach od 5 do 25 marca oddziały ZNP mają przeprowadzić referenda w placówkach oświatowych. Jeśli weźmie w nich udział przynajmniej połowa państwowych szkół i przedszkoli i przynajmniej połowa z ankietowanych opowie się za strajkiem, rozpocznie się on w wyznaczonym terminie. Dla większości pedagogów decyzja nie jest łatwa.

– Jestem wychowawcą ósmej klasy, zdaję sobie sprawę z tego, że widmo strajku to dodatkowy stres dla moich uczniów, którzy i tak są w bardzo trudnej sytuacji związanej z reformą oświaty – mówi jedna z lesznowolskich nauczycielek. – Z drugiej strony solidaryzuję się ze środowiskiem nauczycieli i wiem, że kiedyś musimy zadbać również o nasze własne interesy.

Dodatkowo nauczyciele mają świadomość odpowiedzialności za uczniów oraz obawiają się, że przystąpienie do strajku tylko pogorszy nastroje wśród rodziców, którzy niejednokrotnie wyrażają publicznie nienajlepsze zdania na temat nauczycieli. Sumienia pedagogów usiłuje również poruszać rząd.

– Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, aby jakikolwiek pedagog wziął na swoje sumienie odpowiedzialność za dzieci, jeśliby miało dojść do zakłóceń wiosennych egzaminów – powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński.

Jednak jak pokazują badania sondażowe, poparcie dla strajku nauczycieli w ostatnim czasie rośnie również wśród rodziców. Najwięcej obaw mają opiekunowie uczniów, których w kwietniu czekają egzaminy końcowe.

– Kuratorzy, okręgowe komisje egzaminacyjne spotkają się ze starostami, z burmistrzami, wójtami; spotykają się z rodzicami i wszędzie rozmawiają o bezpieczeństwie egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana, my jesteśmy przygotowani, egzaminy się odbędą – zapewniała na początku marca Minister Oświaty Anna Zalewska i podkreśliła, że zmiana terminu egzaminów nie jest możliwa. Rzecz w tym, że podczas egzaminów nadzór nad prawidłowym ich przebiegiem spoczywa na barkach dyrektorów szkół i wskazanych przez nich nauczycieli.

Władze gmin powiatu piaseczyńskiego na razie nie wiedzą, z jaką skalą oraz formą protestów należy się liczyć.

– W tym tygodniu spotkamy się prawdopodobnie z dyrektorami i będziemy na ten temat rozmawiać zapowiada wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. – Wspólnie będziemy myśleć nad rozwiązaniami, które pozwolą przeprowadzić egzaminy nawet jeśli dojdzie do strajku.

Wyniki referendum strajkowego powinny być ogłoszone do 29 marca. Związkowcy walczą o 1000 zł podwyżki pensji zasadniczej dla pracowników oświaty. https://www.przegladpiaseczynski.pl/spo ... zapytania/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Harmonogram rekrutacji - podwójny rocznik

Postautor: Kacperek » pn kwie 22, 2019 5:02 pm

Mazowiecki Kurator Oświaty ustalił następujący harmonogram rekrutacji dla absolwentów ósmej klasy szkoły podstawowej i trzeciej klasy gimnazjum:

Obrazek
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Droga do szkoły ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej

Postautor: iza » ndz maja 05, 2019 11:27 am

Twoja droga do szkoły ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej – województwo Mazowieckie

iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Wybieram Szkołę oferta szkół średnich w Warszawie

Postautor: lucja » pt maja 10, 2019 9:35 am

Obrazek

Wybór dobrej szkoły to ważny krok w życiu każdego młodego człowieka. Oferta szkół średnich w Warszawie jest bardzo duża. Grunt to dobrze wybrać, dostosować wybór do swoich wymagań i oczekiwań. Właśnie w tym pomagamy! Wybieram szkołę to portal ułatwiający uczniom wybór dalszej drogi, a szkołom zdobycie idealnych uczniów, którzy będą zadowoleni ze swojej decyzji. Wspieramy dobre wybory http://www.wybieramszkole.pl
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Rekrutacja do liceów. 1,6 tys. chętnych do jednej klasy

Postautor: iza » pt maja 17, 2019 8:15 pm

Rekrutacja do liceów. Rodzice: o rety, 1,6 tys. chętnych do jednej klasy. Nastolatki z kumulacji roczników składają podania do liceów i techników. Na bieżąco podglądają statystyki rekrutacji. I widzą po 400, 1 tys., albo nawet 1,6 tys. chętnych do jednej klasy.

– Po wybraniu z listy szkoły ukazuje się w całym przekroju poziom dramatu – pisze do nas pan Waldemar.

Nasz czytelnik podaje przykłady: „w LO im. Aleksandra Fredry do jednej klasy średnio zgłosiło się ponad 1,1 tys. kandydatów. W rekordowej ponad 1,6 tys. na 31 miejsc. W LO im. Klementyny Hoffmanowej jest nieco „lepiej", od 500 do 1 tys. kandydatów, Technikum Elektroniczne nr 1, ponad 500 chętnych do dwóch klas. – Najgorsza sytuacja w tym roku dla odmiany jest liceach nie tych topowych, lecz ze środka stawki i tych słabszych. To chyba obrazuje dosadnie, jak fatalnie została „zaplanowana” reforma edukacji – uważa pan Waldemar.

więcej: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... ch-do.html
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprawy ogólne powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron